Презетація " Відлік часу в історії"

Про матеріал
Презентація містить матеріал, який розкриває історію виникеня різих годинників - від сонячного до сучасного, розкриває такі поняття, як хронологія, літочислення, стрічка часу, містить правила визначення століть та правила вирішення задач на літочислення. Також у презентації запропоновано для виконання домашнє завдання.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Номер слайду 2

Раніше люди вимірювали часза явищами природи та найпростішими годинниками

Номер слайду 3

Найперший годинник – сонячний

Номер слайду 4

Сучасні Годинники

Номер слайду 5

Які годинники були в давнинуІсторія годинника налічує не одне століття. За цей час годинник зазнав великі зміни свого зовнішнього вигляду і, звичайно, функціональності. Як з'явився сонячний годинник. Спочатку поняття часу було прив'язане до руху сонця по небосхилу. Так стародавні люди могли приблизно визначити час доби. Це поклало початок появи першого годинника - сонячного. Історія підтверджує їх появу в 3500 р до нашої ери. Використовуючи палицю, диск з нанесеними поділками і рух сонця, по тіні визначали час дня. Винахід водяного годинника. Пізніше, близько 1400 р до нашої ери в Стародавньому Єгипті з'явився годинник, що працює на воді. Він виглядав як 2 посудини, кожна з яких була наповнена водою. Судини мали різний один від одного розмір і були встановлені так, що вода перетікала з однієї ємності в іншу. За маркуваннями, що показують рівень води, визначали тимчасові проміжки. Пізніше годинники зазнали деяких змін. Їх доповнили поплавком, який поміщали у нижню посудину. На нього була закріплена палиця з мітками. Тепер час визначали вже по розташуванню цієї палиці.

Номер слайду 6

Як виник поділ часу. Стародавнім грекам належить не тільки відкриття годинника на воді. Вони також застосували принцип поділу року на деякі тимчасові проміжки. Ми користуємося цим і зараз. Рік розділили на дванадцять місяців. У місяці містилося рівно по 30 днів. Так, рік у давнину був коротше, в ньому було всього 360 днів. Дні також поділили на проміжки. Спочатку це було дванадцять частин, потім перейшли до 24-х вартове обчислення. На ніч і день було відведено по 12 годин. З культури Шумеру, а це була найбільш яскрава з культур древньої Месопотамії, прийшов в наші дні поділ годин і хвилин на рівні частини - по 60 хвилин і секунд. Поява перших годинників. Перші годинники в звичному для нас вигляді зі стрілками з'явилися 1577 р. Вони були далеко не точними. Це вдалося виправити ближче до 1660 року, з використанням в годиннику конструкції маятника. Циферблат годинника спочатку містив тільки 12 поділок. Тому, щоб уникнути плутанини, у багатьох країнах було прийнято поділ часу на «до» і «після» полудня. Зараз цей принцип використовується тільки в США. Набагато пізніше - в 1927 р. були винайдені перші годинники, робота яких була заснована на акумуляторі. Це було поява перших кварцових годинників. За точністю вони значно випереджали будь-які годинники на механіці. Завдяки точності, більш дешевому виробництву і кращим експлуатаційним характеристикам, механізми на кварцовій технології швидко завоювали визнання і увійшли в наше життя.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Наші предки ще здавна, спостерігаючи за явищами природи, складали календарі. За ними вони визначали, коли краще орати, сіяти, косити, збирати урожай тощо. У наш час встановлено, що рік триває 365 днів і поділяється на 12 місяців. Місяць триває приблизно 4 тижні. У тижні 7 днів. Один день календаря – це дата. Календар – це послідовний перелік днів, тижнів і місяців року. Дата – один день календаря.

Номер слайду 9

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Правила визначення століття. Щоб визначити століття, в якому відбулася подія, потрібно до перших двох цифр дати додати одиницю. Наприклад, 2015 рік. До перших двох цифр додаємо одиницю (20+1=21) і отримуємо 21 століття. Спробуймо потренуватися у визначенні століть. Візьмімо 1861 рік. До перших двох цифр додаймо одиницю (18+1=19) і отримаємо 19 століття, тобто 1861 рік – це 19 століття. Або визначимо століття 1991 року. До перших двох цифр додаємо одиницю (19+1=20) і отримуємо 20 століття. 1991 рік – це 20 століття. Якщо останні дві цифри історичної дати позначені двома нулями, то це означає останній рік століття. У таких випадках не потрібно додавати до перших двох цифр одиницю. Це єдиний виняток, і його треба запам’ятати. Наприклад, 1700 рік – це 17 століття, а 1800 рік – це 18 століття. Наші давні предки жили ще в ті роки, які позначалися трьома цифрами. Наприклад, 546 рік, 852 рік, 988 рік. У таких випадках лише до першої цифри додаємо одиницю. Зокрема, 546 рік – це 6 століття (5+1=6), 852 рік – 9 століття (8+1=9), а 988 рік – це 10 століття (9+1=10).

Номер слайду 15

Що ж означають дві останні цифри дати? Візьмемо 1240 рік. Ці цифри означають кількість років у визначеному столітті. Тобто 1240 рік – це 13 століття, в якому вже минуло 40 років. Для точності у визначенні історики поділяють проминулі роки століття на першу і другу половини. Перша половина – це роки, які менші 50, а друга половина – це роки більші 50. Наприклад, 1711 рік – це перша половина 18 століття (11 менше 50); 1765 рік – це друга половина 18 століття (65 більше 50). У випадку, коли йде мова про рік із числом 50, це – середина століття. Наприклад, 1750 рік – середина 18 століття.

Номер слайду 16

Цифри, які ми використовуємо у повсякденному житті, називають арабськими (їх придумали араби), але в історії століття позначають римськими цифрами. Для позначення століть зазначені цифри поєднуються у різних варіаціях. Якщо одиниця розміщена праворуч від цифри, то число збільшується на один: ІІ (І+І=ІІ) – 2, VІ (V+І= VІ) – 6, ХІ (Х+І= ХІ) – 11. Одиниця ліворуч означає, що її необхідно відняти, наприклад, ІV (V-І= ІV) – 4, ІХ (Х-І= ІХ) – 9.

Номер слайду 17

Домашнє завдання Письмово у зошиті дати відповіді на запитання та виконати завдання

pptx
Додано
13 листопада
Переглядів
162
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку