КОРОВАЙ
ХЛІБЧИК
КАЛАЧ
БАТОН
ПАСКА
ПИРОГИ
ГРІНКИ
СУХАРИКИ
БУБЛИКИ
ПАМПУШКИ
ПЕЧИВО
БУЛОЧКИ
ПОНЧИКИ
КРУАСАНИ
РОГАЛИКИ
БАГЕТИ
ПЛЕТІНКА
ЛАВАШІ
Тема: «Приголосні звуки: тверді і м’які. Позначення звуків буквами. Звуковий аналіз слів. Склад. Наголос. Робота з мовними одиницями. Відомі історичні події в Україні. Голодомор.»
Мета:
Обладнання: вірші про Голодомор, відеоказка «Голодний дух», прислів’я про хліб, дидактичні картки хлібопекарських виробів, зерна пшениці, мука, хліб,, пам’ятка «Україна пам’ятає», коробочки із свічками та скибочкою хліба.
Хід уроку
І.Оргмомент
- Доброго ранку, доброго дня!
Бажаєте ви і бажаю вам я!
ІІ. Вступна бесіда.
-Діти, які історичні події відбуваються зараз у нас в Україні?( війна, повномасштабне вторгнення).
- Яка держава напала на нас?
Так історично склалося, що ми протягом багатьох століть маємо боронити свої землі від загарбників. Нас, українців, намагаються знищити злі люди, забрати наші території. Нас, українців , хочуть знищити як націю. Нас вбивають, знущаються, беруть в полон, забирають діток у батьків і вивозять в інші країни. Але це ще не повний перелік того, що пережив український народ.
Щорічно в четверту суботу листопада вся Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору. Їх майже за 30 років було 3: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Утім, наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років.
( відсутність їжі, хліба)
Злі люди, тодішнє керівництво морило голодом всіх українців, це при тому, що врожай хліба був багатим, але у селян забирали всі запаси продуктів, все до останньої зернини.
Ця страшна трагедія торкнулась майже кожну українську сім’ю, можливо, серед жертв голодомору були і ваші прадідусь чи прабабуся, можливо саме вони пробували їсти порожні качани від кукурудзи, переварений гнилий бур’ян, клей з дерев, додавали в їжу тирсу. І можливо саме їх… навіть все це врятувало.
Ось перед вами маленькі зернятка пшениці, які на той час могли б врятувати не одне дитяче життя, але, на жаль, у людей не було ні зеренця.
ІІІ. Робота зі словом ХЛІБЧИК
1.Загадка про хліб
Хвалить його кожен,
Любить його кожен.
І дня ми без нього,
Прожити не можем (ХЛІБ)
2. Друкування, визначення складів, звуковий аналіз слова, транскрипція, наголос.
ІІІ. Складання словосполучень та речень зі словом хліб.
-Зараз я пропоную вам скуштувати шматочок хлібчика, а потім придумати із словом хліб словосполучення.( роздаю спочатку хліб, сприймаємо його на дотик, потім на запах, а потім смакуємо.
Словосполучення із словом хліб : за формою (круглий, овальний, квадратний, прямокутний, трикутний), за смаком ( солодкий, солоний, пікантний), за терміном придатності (свіжий, черствий, твердий, м’який, цвілий), за кольором (білий, чорний), за походженням (житній ,пшеничний, вівсяний, кукурудзяний,гречаний, висівковий…), за запахом (духмяний, запашний, ароматний), теплий, смачний, поживний…
3.Прислів’я про хліб.
А давайте складемо речення з цим словом.
Хліб – усьому голова.
Є хліб, є і життя.
-Буде хліб, буде пісня.
Хліб -святиня людська.
Без хліба – половина обіду.
ІVФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Печу, печу хлібчик
Діткам на обідчик.
Меншому – менший,
Більшому- більший.
Печу, печу бабку,
Ставлю на лопатку.
Печу, печу калачі,
Щоб сидіти на печі!
Шусть їх в піч!
VІ. Робота з реченням.
Хліб – усьому голова !( передруковування речення у зошити)
-Діти, а ви можете прожити один день без хліба? А два дні , тиждень , місяць?
Це – неможливо!!! Тому що вас буде мучити голод, буде крутитися голова, ви почнете себе погано почувати.
Закінчилися всі крихти хліба, з’явилися перші померлі від голоду. Люди їли все, що можливо було жувати. Варили цвіт акації, зелену лободу змішували з товченими качанами кукурудзи, і щасливим був той, хто міг додати жменьку висівок. Від такої їжі пухли ноги, тріскалася шкіра.
Люди тихо вмирали, а живим було байдуже, вони божеволіли і дичавіли від голоду. Батьки несли на цвинтар мертвих дітей у мішках, везли на візках, у кого була ще хоч якась сила. Вимирали цілі родини, особливо, де було багато дітей. Люди божеволіли з голоду. Почалося людоїдство.
Щохвилини в Україні помирало 17 осіб, щогодини втрачали 1000 хліборобів, а щодня – майже 25 тисяч українців. Жодна війна не забрала за такий короткий час стільки людських життів. Голодомор забрав близько 12 мільйонів українців, третина із них діти.
VІІ. Випереджувальне завдання. Вірші про хліб.
1. Зараз хлібчика доволі
Є у кожній хаті
Щиро вдячні люди полю
За те, що багаті.
А були колись роки –
Всі голодували.
І останні крихточки
Діточки збирали.
2. "Бозю, що там у тебе в руці?
Дай мені Бозю хоч соломинку,
Щоб не втонути в голодній ріці.
Бачиш мій Бозю-я ще дитинка,
Та ж підрости хоч би трохи бодай!
Світу не бачив ще білого...Бозю!
Я- пташенятко при битій дорозі,
Хоч би одненьку скибочку дай!
Тато і мама-холодні мерці.
Бозю,зроби щоби їсти не хтілось...
Холодно Бозю...Сніг дуже білий...
Бозю...Що там у тебе в руці?...
3. — Матусю, їсти...
Голос ледве чуть...
А в неї сил немає навіть встати,
Щоб хоч шматочок хліба роздобуть
І пухлим діточкам його віддати..
VIІІ. Перегляд відеоказки про Голодомор.
X. Виготовлення Свічки Пам’яті жертвам Голодомору ( практична частина)
Кожен із нас , діти, має пам’ятати про цю страшну трагедію, які примушує стискатися людські серця, має розповідати всім, що сталося колись на Україні, має берегти кожну крихту хліба, яка дає можливість жити, навчатися, творити.
І сьогодні ми разом з вами виготовимо Свічку Пам’яті всім жертвам , хто помер від голоду!
Найсвятіший обов’язок сьогодні – зберегти пам’ять про всіх, хто не дожив, недолюбив, пам’ять про живих і ненароджених. Ніхто не має права про це забути. Ми мусимо пам’ятати про кожного, кого тогочасний режим змусив страждати і гинути страшною смертю, не дав розквітнути новим паросткам життя, аби цей гіркий досвід минулого ніколи не повторився.
( виготовлення пам’ятки)
(Хвилина мовчання).
XІ.Підсумок уроку.
Озиратися у минуле треба кожному. Дорога у майбутнє пролягає через пережите,. Ми повинні знати історію нашого народу не заради простої людської цікавості, а заради щасливого майбутнього.
-Діти, а що ви запам’ятали із цього звняття?
- Що вас найбільше вразило?
XІІ . Домашнє завдання.
Діти, 25 листопада у суботу на знак вшанування пам’яті невинних жертв Голодомору з 16 години вам потрібно долучитися всією родиною до всеукраїнської акції «Засвіти свічку!». Тому візьміть ці коробочки із хлібом та свічечкою, розкажіть батькам про сьогоднішнє заняття та покладіть скибку хлібчика й засвітіть свічку на підвіконнику так, щоб їх було видно знадвору. Ці вогники символізуватимуть нашу скорботу і пам’ять про мільйони загублених життів. Серед них були такі діти , як і ви.
З малої надії-зернини
Розквітне зоря вікова.
Не згасне ім’я України,
Допоки в нас пам’ять жива!