Урок з навчання грамоти знайомить дітей з життям і творчістю видатної української поетеси Наталі Забіли.На уроці застосовані нестандартні форми роботи,а також методи на формування критичного мислення.Завдяки цікавій фантастичній атмосфері діти знайомляться з героями віршів Наталі Забіли,аналізують,висловлюють своє відношення до вчинків героїв.
УРОК – ФАНТАЗІЯ З НАВЧАННЯ ГРАМОТИ В 1 КЛАСІ З ЕЛЕМЕНТАМИ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ.
ТЕМА. Вірші Наталі Забіли для дітей.
МЕТА. Познайомити з життям і творчістю
Наталі Забіли; формувати навички критичного мислення; виробляти навички читання і декламування віршованих творів; збагачувати словниковий запас; розвивати почуття любові до природи і розуміння прекрасного; викликати інтерес до читання
ОБЛАДНАННЯ. Картки зі словами, таблиця складів, індивідуальні
таблиці для розчитування, набір казкових елементів: птахи, звірята,
комахи, будиночки зі звуковими моделями, збірка поезії Н.Забіли
«Олівець-малювець»(Золота колекція), маски героїв до казки
«Рукавичка»,картина лісової галявини , в центрі якої дерево
(виконана гуашшю на дошці).
ХІД УРОКУ.
І.ЕТАП ОРІЄНТАЦІЇ.
1)організаційний момент;
Учитель. – Доброго ранку! Мовлю за звичаєм.
Тож усміхніться у відповідь, діти.
Я вашим успіхам буду радіти.
Діти. – Добрий день! - ми Вам сказали.
І від цього засіяло
Сонця щастя й доброти.
2) позитивна настанова до роботи;
Вчитель.
Подивіться мені в очі. Посміхніться. Я хочу побачити вашу усмішку.
Дозвольте мені на хвилинку стати чарівницею. Юля гарно посміхається, візьмемо її посмішку і спробуйте піймати її настрій.(Беру посмішку в долоню і роздмухую всім дітям , а вони ловлять і одягають на своє обличчя).
З таким настроєм і будемо працювати.
Всі сідайте, діти, тихо
Домовляйтесь не шуміти, Руку гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати,-
Всі готові до уроку?
Тож гаразд часу не гаєм
І урок вже починаєм.
- Діти, яким би ви хотіли бачити сьогоднішній урок? (Відповіді дітей)
Уроки бувають різні: довгі і короткі, цікаві і не дуже, сумні і веселі. Хочу подарувати вам добрий урок. Пропоную гратись, міркувати, розмовляти, читати. А Сонячний промінчик нагадає вам про девіз уроку (хором):
Говорити – охоче,
Запитувати – точно,
Відповідати – правильно,
Дивитись – в очі.
ІІ.ЕТАП ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ.
Вчитель.
- Діти, але не всі гості ще з’явилися перед вами. Один гість сховався і хоче щоб ви самі здогадалися про нього.
1) гра «Загадка»;
- Поставте мені запитання про нього, а я буду відповідати «Так!» чи «Ні!».
(Діти задають запитання типу:
- Це тварина?
- Вона живе у лісі?)
Вчитель.
- Вірно. Білочка. Але вона дуже хитра і не хоче з’являтися, поки ви її не переконаєте в тому, що багато знаєте про її життя. Зможете? Тоді уважно послухайте текст. Чи все вірно написав автор?
2)гра « Нісенітниці»;
У лісі було гарно, тихо. Раптом ми побачили білочку. Яка ж вона гарна! Вся біленька, пухнаста. У неї була довга мордочка, маленькі чорні очі і зовсім маленький хвостик. Білочка щось тримала у лапках – це була маленька срібляста рибка. Але, побачивши нас, білочка перелякалась і втекла.
- Діти, чи не здалося вам щось неправильним у цьому тексті?
- Доведіть, що такого не може бути.(Діти відповідають на поставлене запитання)
- Ви дуже добре впорались із цим завданням. Молодці! А ось і білочка.
Та ось біда – хмарки заховали Сонечко. Давайте допоможемо Сонечку вибратись із-за хмар, тоді лісові звірі зустрінуть справжню весну. А в цьому нам буде допомагати промінчик.(Ліхтарик - лазар)Хмарки не прості, а кожна ховає за собою завдання сьогоднішнього уроку(називаю хмаринки)
ІІІ.ЕТАП ВИЗНАЧЕННЯ ПЛАНУ ДІЯЛЬНОСТІ.
1)мовна розминка;
- читання складів за таблицею; - Діти, а які слова сховалися в цій таблиці?
(Складання слів із складів)
- артикуляційна зарядка;
- Давайте виконаємо артикуляційну зарядку.
Вітерець у лісі – ш-ш-ш;
Повзе вуж у траві – с- с –с;
Прилетів жук – ж-ж-ж;
Заспівав комарик – з-з-з;
Пролетів птах – шух-шух-шух;
Запихкав їжачок - пих – пих – пих.
- У лісі дуже багато різних дерев і якщо прислухатися добре, то можна почути цікаві чистомовки. Давайте повторимо разом.
На-на-на – в лісі виросла сосна.
Ка – ка – ка – і висока, і струнка.
Ять – ять – ять – на гіллі шишки висять.
Ать – ать – ать – пташечки до них летять.
- читання груп слів:
Рис Приз Бік Бик
Сук Стук Куб Клуб
Мак Смак Жир Жар
Тук Стук Коза Лоза
Кіт Кріт Зуби Губи
Оси Коси Теля Земля
Зал Залп Річка Пічка
Рис Приз Порт Спорт
Шапки Тапки Граб Краб
- читання слів на хмарках – блискавках:
Дощ, кущ, сонце, дівчинка, грім, хмара , ліс, хатинка.
- На яке питання відповідають? (Що?)
- Що означають? ( Назви предметів)
- Посвітимо промінчиком і хмарку відженемо від Сонечка.
2)робота зі скоромовкою; (на дошці)
а )- Наступна хмаринка - прочитаємо скоромовку:
Летіла сова, торохтіла слова:
- Чи сон це, чи слон це.
А може і сонце?!
* читання вголос;
*читання мовчки;
б)гра « Добери скоромовку до малюнків»
- Діти , давайте пригадаємо скоромовки про звірят, яких вибачите на дошці.
(декламування скоромовок про білочку, про сороку, про ворону …)
в)читання анаграми;
- Білочка має багато друзів. А серед них … Прочитайте, хто це?
АКЇЖ (або йМі гудр акїж) НАРОВО ЦЬЄЗА РОСОКА
(Слова скласти і переставити до малюнків правильно, так як вони перемішались).
- Пригадайте віршика про їжачка.(Діти промовляють хором віршик)
Їде, їде, їжачок,
Їжачок-лісовичок,
Їде, їде до змії –
Проганятиме її.
- Посвітимо промінчиком і ще одна хмаринка відпливла.
3) робота в групах;
а) гра в слова;
- Діти, зараз ми будемо грати в слова. Звірята теж грали в цю гру. Із букв слова КВІТНЕВИЙ ,ПОДАРУНОК, СИРОЇЖКА,БАРАБАН складіть слова. Працюємо в 4 групах - «Зима», «Весна», «Літо», «Осінь» .
(Діти читають в групі складені слова)
- Хочете дізнатись, які слова склали звірята?
(На дошці надруковані можливі варіанти складених слів, які діти читають хором).
КВІТНЕВИЙ – квіт, квіти, віти,
ПОДАРУНОК – дар, дарунок, руна, ранок, радо, кар, удар,
СИРОЇЖКА – сир, їжак, їж, рис, кора, жир, коса, рок, рик.
БАРАБАН – баба, араб, бар.
- Молодці! Пошлемо промінчик і хмаринка відпливе.
ІV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Вчитель.
- Білочка хоче познайомити нас ще з одним своїм другом. Цей друг – людина. Вона є другом не тільки звірят, а й дітей. Це Наталя Забіла.( Показ портрета)Що цікавого підготувала група знавців 1 класу про Наталю Забілу? Давайте послухаємо.
а) хвилинка інформації; (діти коротко розповідають про Наталю Забілу);
1. Наталя Забіла – відома українська поетеса-письменниця.
2. Вона написала багато віршів, оповідань, п’єс.
3. Наталя Забіла народилася в Росії, в місті Петербурзі у дворянській родині, де любили музику і поезію.
4. А ще Наталя Забіла талановита казкарка. Вона написала казки «Колобок», «Рукавичка».
б) розповідь вчителя про письменницю; (пов’язати з малюнком на дошці і виставкою книг);
в) джерельце поезії;
- Ось під деревом джерельце б’є. Із нього струмочком разом із водичкою біжать рядочки віршів Наталі Забіли. Хто із вас піймав і розкаже напам’ять.
(Декламування віршів Наталі Забіли)
Весела, гарна, кучерява
маленька дівчинка Весна
біжить, сміється, сіє трави,
і пісня ллється голосна.
«Чотири пори року»
Стояла собі хатка
дірявий чобіток.
А в ній жила бабуся,
що мала сто діток.
« Стояла собі хатка».
Одна маленька дівчинка
пішла гуляти в сад.
Там дві зелені яблуньки
край тину стали в ряд.
«Лічилочка»
У сороки-білобоки Усі чисто хочуть їсти
п’ять малят сороченят. Треба всім їм дати лад. «Сорока-білобока»
-Ось і ще одна хмаринка відпливла.
V. УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1) загадка;
Мене частенько просять, ждуть,
А тільки покажусь, ховатись почнуть. Дощ.
- Сьогодні познайомимось із віршем Н. Забіли . Певне ви здогадались про що буде цей віршик. ( Про дощик).
2)словникова робота;
- Так, про дощик. Спочатку прочитаємо слова ( на дошці), які будуть зустрічатися у вірші. Спробуємо пояснити їх значення.
ВРАЗ, ПРИМАРА, БЛИСКАВКА, ПОЛИВСЯ, ЛЛЄТЬСЯ, ВИДКО, ВОЛОССЯЧКО.
3)виразне показове читання сильними учнями вірша;
4)перевірка сприймання;
- Вам сподобався віршик?
- Діти, хто з вас любить дощик?
- А для чого нам потрібен дощик?(Щоб росли рослини .Дощ напуває землю водою.)
- А давайте прочитаємо прислів’я про дощ.(Читання прислів’їв із Букваря)
- Які віршики і прислів’я підготували наші групи?
ЗИМА. Вірші.
Петро Сингаївський.Дощик.
Дощик, дощик, дощеня
Біг за мною, як щеня,
Вже торкавсь мені до ніг, Та я скочив за поріг.
Вбіг би дощик і до хати,
Та закрила двері мати.
Дмитро Павличко. Дядько Дощ.
Дядько Дощ стоїть над лісом-
Неба велетень сяга.
Він сміється, мов залізом
Дудонить:-Га-га!Га-га!
ВЕСНА. Прислів’я.
Дощ у пору – золото.
Рибу дощем не злякаєш.
Як сіно косять, то дощів не просять
ЛІТО. Загадки.
Коли нема – чекають,
Коли прийду – проганяють. (Дощ)
ОСІНЬ. Прикмети та заклички.
Перед дощем дуже пахнуть квіти.
Закличка.
Іди, іди дощику
Зварю тобі борщику
У новому горщику
Та поставлю на вербі,
Щоб не з’їли комарі.
Буде й вам, буде й нам, буде й всім комарам.
5)фізкультхвилинка;
- Діти, на нашу галявину бджілка прилетіла і пісеньку заспівала. Давайте відпочинемо разом із нею.(Під пісеньку А. Гроссу «Бджілка» виконуємо рухи).
- Ось іще хмаринка відпливла.
6)перечитування вірша;
- Білочка хоче навчитись гарно читати вірш, візьмемо її на «буксир».Читаємо доганяючи мене.
- Білочка вміє гарно стрибати по деревах. Спробуємо пострибати по віршику.
Читаємо «ланцюжком» по рядочку.
- Діти, а які речення треба читати голосно? Чому?
7)робота над усвідомленням змісту вірша;
- Що налетіло на сонечко?
- І що сталося?
-На що полився дощик?
-Як полився дощик?
8) заголовок до вірша;
- А віршик має назву? Давайте придумаємо!
(«Дощик», «Веселий дощик»)
V. ЕТАП ЗАКРІПЛЕННЯ І ТВОРЧОСТІ.
1)звуко – буквений аналіз;
А Їжачок пропонує вам гру з модельками слів.
-Допоможіть знайти звірятам свої будиночки
ТИГР - - о -
КРІТ - о - -
ТЮЛЕНЬ - о –о -
КОТИК = о – о =
2)діалог;
- Якщо вже ми потрапили до лісу , давайте пригадаємо казочку «Рукавичка».
Які ж розмови відбувалися між звірятами?(Розігрування діалогів)
3) елементи керованої уяви;
- Ось відпливла і ще одна хмаринка, а нас чекає цікаве завдання. Спробуємо побачити, що відбувається після дощику.
- Покладіть голови на парти, закрийте очі. Робіть те, що я вам скажу тільки мовчки.
- Уявіть собі велике і широке поле після дощу, а над ним червона велика смужка. Загніть її до країв поля, під нею розмістіть оранжеву смужку (пауза),жовту (пауза), зелену (пауза), блакитну (пауза), синю (пауза),фіолетову (пауза).
- Не відповідайте вголос, а давайте уявну відповідь, у своїй голівці.
Який образ намалювала ваша уява (голівка)?
- А тепер опишіть словами уявний образ.( Я бачив веселку).
- Коли з’являється веселка? ( Після дощу)
- А ще що з’являється після дощу? (Сонечко)
- Ось і наше сонечко засвітило яскраво. Кому стало весело? (Дітям і звірятам)
4) гронування;
- Придумайте, що вам спаде на думку про сонце.
привітне небо
зірка ніжне
ласкаве яскраве
- Складіть речення про сонечко.
VІ.ЕТАП КОНТРОЛЬНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ.
- Ось і закінчились наші зустрічі. Підведемо підсумки. - Над чиїми віршами ми сьогодні працювали?
- Чи тільки вірші писала Наталя Забіла?
Діти. - Нам у подарунок засвітило сонечко. Отже гарно працювали.
Скільки хмарок ми подолали!
Учитель.- Діти, а ви що скажете про свою роботу.
Діти.- Друзі казкові до нас завітали-
Ми разом читали, слова, речення складали.
Друзям ми найменшим спритно допомагали,
Між тим для себе знання здобували.
Учитель.- А за хорошу роботу отримуєте нагороди до ваших Сторіночок Успіхів.
Використані джерела.
1