Принципи дизайну відповідність змісту, цілісність, єдність форми та змісту

Про матеріал
Тема уроку «Принципи дизайну: відповідність змісту, цілісність, єдність форми та змісту». Мета уроку: Поглибити знання про принципи дизайну; розвивати критичне та логічне мислення, просторову уяву; виховувати бачення прекрасного, основи естетичної культури, інтерес до професії дизайнера.
Перегляд файлу

Тема уроку «Принципи дизайну: відповідність змісту, цілістність, єдність форми та змісту».

Мета уроку: Поглибити знання про принципи дизайну; розвивати критичнее та логічне мислення, просторову уяву; виховувати бачення прекрасного, основи естетичної культури, інтерес до професії дизайнера.

Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, інструкційні картки

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.

(Бесіда)

-Як ви розумієте, що таке дизайн?

-Де ви зустрічалися з дизайном?

Проблемне запитання.

Якщо виріб тільки функціонально та технологічно досконалий, він буде задовольнати наші естетичні потреби?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. Для того, щоб створені вами вироби були естетично досконалі, приваблювали своєю формою і вишуканістю, відповідали стилеві інтер’єру, ми ознайомимося з принципами дизайну.

IV.Вивчення нового матеріалу.

Теоретичні відомості.

Поняття «принцип» має різне трактування залежно від контексту та галузі знань. Ми будемо розуміти під принципами — вихідні положення, основні правила та закономірності.

Принципи дизайну — це основні правила та закономірності, на основі яких відбувається утворення гармонійної, довершеної форми предмета. Їх існує кілька, однак визначальними є: відповідність змісту, цілісність, єдність змісту.

Відповідність змісту.

У змісті виробу важливу роль відіграє призначення виробу. За призначенням вироби поділяють на декоративні, ужиткові (утилітарні, прикладні) декоративно-ужиткові.

Декоративність — це сукупність художніх властивостей, які підсилюють емоційність та художність виробів.

До декоративних виробів належать ті, які виконують роль прикрас та оздоблення: настінні панно, декоративні тарілки тощо.

До ужиткових належать вироби, призначені для виконання певної роботи і головними ознаками яких є зручність у використанні та продуктивному виконанні роботи. Такі вироби часто оточують нас: ножиці, голка, різак та інші.

Якщо утилітарні вироби мають оздоблення, то вважають, що вони за призначенням декоративно-ужиткові.             

На зовнішній вигляд утилітарного виробу, його форму, колір, вибір матеріалу, безумовно, впливає його функціональне призначення. Тобто, перераховані характеристики будь-якого предмету інтер’єру, у першу чергу, повинні відповідати його змісту. Винятком є художні вироби, що мають тільки декоративну цінність і використовуються в предметному середовищі тільки для гармонізації його естетичного вигляду. Призначення всіх інших виробів повинно легко вгадуватись за їхнім зовнішнім виглядом. Отже, одним із основних принципів при створенні предметів інтер’єру є їх відповідність змісту.

Під змістом предмета розуміють сукупність ознак, які визначають, виділяють його серед інших. Більшу частину свого життя людина проводить у приміщеннях: житлових чи виробничих. Мабуть, саме цим пояснюється наша цікавість до дизайну й якості предметів інтер`єрного призначення. Надійність і форма таких виробів та їх технічна й економічна ефективність значною мірою залежать від матеріалів, з яких їх виготовлено. Сучасне виробництво має в своєму розпорядженні широкий вибір матеріалів. Метал, скло, бетон, натуральне дерево, пластик, папір є серед них традиційними. Ці матеріали ми можемо побачити в кожній звичайній оселі, а їх використання визначається характером конструкції предметів, призначенням та умовами експлуатаціі. Вплив нових матеріалів на форму здійснюється не автоматично, іноді деякий час зберігається традиційний зовнішній вигляд виробів. А перетворення можливі тільки завдяки творчому підходу дизайнерів до процесу проектування Для того, щоб застосування матеріалів для виготовлення предметів інтер’єру було доцільним, необхідно враховувати їх властивості з усіма перевагами і недоліками. Найбільш важливими для матеріалів, що застосовуються для виготовлення виробів інтер’єру, є не тільки архітектурно-художні (естетичні) властивості, до яких належать блиск, текстура, фактура, колір, а й фізичні та механічні, що характеризують стан матеріалів, вплив на них води, температури, механічні впливи та, деякою мірою, хімічні.

Міні-практикум.

 Уточнення змісту предмета.

(Робота по картках.)

Учні характеризують полички за призначенням, конструкційним матеріалом, декоративністю.

Картка 1

Завдання. Охарактеризувати виріб за призначенням, конструкційним матеріалом, декоративністю.

Угловые стеклянные полки

Картка 2

Завдання. Охарактеризувати виріб за призначенням, конструкційним матеріалом, декоративністю.

http://interiormag.ru/aimg/177-2.jpg

Картка 3

Завдання. Охарактеризувати виріб за призначенням, конструкційним матеріалом, декоративністю.

http://interiormag.ru/aimg/177-8.jpg

Картка 4

Завдання. Охарактеризувати виріб за призначенням, конструкційним матеріалом, декоративністю.

http://interiormag.ru/aimg/177-9.jpg

Картка 5

Завдання. Охарактеризувати виріб за призначенням, конструкційним матеріалом, декоративністю.

полки для дома

Картка 6

Завдання. Охарактеризувати виріб за призначенням, конструкційним матеріалом, декоративністю.

полки для дома

                                                                                                                                                                                                       

 

Цілісність форми.

Цілісність – це всеосяжний та об’єднуючий принцип. Він припускає встановлення тісного зв’язку між засобами й прийомами побудови композиції. У результаті такого встановлення виявляється загальний характер форми, який визначає всю силу її впливу на спостерігача. Цілісності форми можна досягти відбором таких фізичних і геометричних характеристик частин всієї композиції, за яких вона сприймається як єдиний закономірний організм. Невідповідність елементів форми за одними і тими самими ознаками (пропорції, фактура, колір) призводить до порушення цілісності. Цілісність передбачає також єдність структури й тектоніки. Отже, композиційна єдність виробу передбачає підпорядкування різних ознак та стильових характеристик одній спільній ідеї.

Основними рисами цілісності є неподільність. Неподільність композиції спостерігається тоді, коли забравши елемент чи його частину, втрачається гармонійність, єдність і виникає відчуття незакінченості твору. Підлеглість забезпечується в тому випадку, коли, основній формі (основному кольору) відповідають частини та елементи композиції, коли деталі предмета подібні і подібність їх поєднує. Якщо предмет складається з кількох частин, то кожна з них повинна нести ознаки цілого.

Проблемне запитання

Чи дотриманий принцип цілісності в підсвічниках (мал.1-2)? Відповідь обґрунтуйте .

(Забезпечене співвідношення розмірів у цілому та в окремих деталях, використання ліній одного типу або схожих)

http://im0-tub-ua.yandex.net/i?id=3bd5d9cfd178d61cfd91cd8b59c4e38c-123-144&n=21Мал. 1Стеклозавод "Неман" Предметы Интерьера Подсвечники Стеклянны…Мал. 2

 

Єдність форми та змісту.

Найскладнішим і найбільш відповідальним у художньому конструюванні виробів предметного середовища є принцип єдності форми і змісту. З розвитком науки, техніки, мистецтва, появою нових матеріалів і конструкцій, нових соціально-економічних і побутових умов відбуваються зміни форм і зразків інтер’єрного призначення. Форми предметів, що використовуються в сучасних стилях інтер’єру, прості й лаконічні, мають свою особливу естетику та чітко виражений зміст. Отже, тільки у випадку єдності форми і змісту виробу предметного середовища можна говорити про його образність.

Під формою предмета розуміють взаємне розташування контурів предмета та точок у твірних лініях. Форму може мати будь-який предмет: об’ємний або плоский, природний або штучно створений. Форма залежить також від стилю інтер’єру, який диктує правила утворення форми та особливості оздоблення.

 

Міні-практикум.

 (Робота в парах)

Визначення стилю інтер’єру  по зовнішньому вигляду ваз. (Стилі: хай-тек, етнічний, класичний, бароко, ренесанс, мінімалізм).

 

Картка1

Ваза Хай тек черная, квадратная 460383 - продажа в розницу и оптом, доставка по Санкт-Петербургу и всей России. Купить в интерне

Оригинальная ваза в форме лампочки

Картка2

Керамічна ваза в українському стилі оптом: продажа, цена в Донецке. Подарки и сувениры ручной работы, общее от "ФЛП Федоров Алек

Глиняная крынка в украинском стиле - Товары для кухни в Запорожье - Объявления Запорожье / Запорожская область - "Клієнти.Орг"

Картка3

Ваза Грация (вишневая глазурь) по низкой цене, продажа Ваз, каталог интернет магазинов

07000400 Ваза двойная ажурная с цветной росписью, материал - керамика, цвет - белый с цветной росписью, размер (ДхШхВ),см - 18х1

Картка4

Серебро - % - Скидки!

Кубки и Чаши: ваза-кубок "два амура" (большая, с крышкой) - купить в регионе Москва в интернет-магазине VipPodarki - Магазин "Су

Картка5

Форум для коллекционеров антиквариата Русская версия Invision Power Board

Хрусталь в стиле "ренессанс". 19 век. Обсуждение на LiveInternet - Российский Сервис Онлайн-Дневников

Картка6

Современные минимализма домашнего декора ремесел beihanmei керамические Цветочные украшения в черно-белой вазе организовал China

Вазы "Hakbijl Glass" (Нидерланды)

V.  Підведення підсумків уроку.

1.Закріплення знань учнів.

Гра «Блеф-клуб» (проводиться в усній формі).

  •          Форма предмета не залежить від стилю інтер’єру.
  •          Об’єднання частин виробу між собою можна забезпечити співвідношенням розмірів у цілому та окремих частин.
  •          Принцип єдності змісту та форми визначає залежність форми від змісту.
  •          На форму предмета впливають тільки технологічні властивості матеріалу, із якого він виготовляється.
  •          За призначенням вироби поділяють на ужиткові та декоративні.

2.Рефлексія.

  •          Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
  •          Чого навчились?
  •          Де можна використати набуті знання?

3. Обговорення та оцінювання практичних робіт.

VI. Домашнє завдання.

Розробити ескізний малюнок виробу, враховуючи інтер’єр своєї кімнати.

 

 

1

 

docx
Пов’язані теми
Технології, 10 клас, Розробки уроків
Інкл
Додано
10 березня 2025
Переглядів
799
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку