Problems of youth. Psychological help. Passive Voice (revising) 11 клас

Про матеріал
Повний план-конспект уроку з англійської мови для 11 класу за підручником О. Карпюк. Стане у нагоді викладачам англійської мови, студентам педагогічних вузів. До конспекту також прикріплюється презентація.
Перегляд файлу

Дата: 04.03.2020

Урок №  42

Клас: 11

Тема:  Problems of youth. Psychological help. Passive Voice (revising)

Цілі:

Практична: практика  граматичних навичок,  тренування у вживанні ЛО, удосконалювати навички говоріння.

Освітня: поглибити знання учнів про найпоширеніші проблеми молоді, та способи вирішення цих проблем.

Розвивальна: розвивати навички говоріння, використовуючи ЛО з теми, розвивати здатність виражати власну думку з теми, розвиток  умінь збору інформації та її аналізу.

 

Виховна: виховувати співчуття, вміння співпереживати, контролювати емоції та бути здатним вирішувати проблеми молоді.

 

Обладнання: підручник, мультимедійна презентація.

                                             План уроку

  1.                Початок уроку – 5 хв.
    1.       Організаційний момент – 1 хв.
    2.       Фонетична зарядка – 1хв.
    3.       Мовленнєва зарядка – 3 хв.
  2.            Основна частина уроку  (30-35 хв.)
    1.       Перевірка домашнього завдання – 10 хв.
    2.       Практика мовленнєвої діяльності  - 6 хв.
    3.       Повторення ЛО з виконанням вправи – 5 хв.
    4.       Робота з картками – 10 хв.
    5.       Удосконалення навичок письма
      1. Розвиток граматичних навичок – 7 хв.
    6.       Розв’язування кросворду  -  5 хв.
  3.        Заключна частина – 7 хв.

3.1 Підсумки уроку – 2 хв.

3.2 Повідомлення домашнього завдання – 2 хв.

3.3 Виставлення оцінок, мотивація роботи – 3 хв.

 

Хід уроку

 

  1.                 Початок уроку

 

  1.       Організаційний момент

Teacher: Good morning to everyone. Welcome to our English class. Today we will speak about the problems of teenagers. Youth is a very important period in the life of a man. This is a time when a person discovers the world and tries to determine their place in the universe.

- So, the theme of our lesson is: Problems of youth. Psychological help. Passive Voice

Teacher: So, what are we going to do today? You can see the objectives of our lesson on the screen, just read (pupils are reading). (слайд 1,3)

So, let’s begin our lesson.

  1.       Фонетична зарядка

Написати на дошці слова, дані в  транскрипції.  Учні повинні записати слова в орфографії. Кожен потім читає написане з вірною артикуляцією звуків.

[lait], [so:t], [ru:m], [blekbo:d], [da:k], [ka:r],  [taige], [self], [ma∂e], [dol],[wait],[ie].

(Light, thought, room, blackboard, dark, car, tiger, self, mother, doll, white, eye)

(слайд 2)

  1.       Мовленнєва зарядка

Well done! Now, let’s get closer to the point of our lesson theme. So, what problems do teenagers have? What do you think? Let’s write them on the blackboard.

Учні пишуть на дошці сучасні проблеми підлітків:

 

 

You are right! So, as we see teenagers have a lot of problems in their life. Today, at our lesson, we will understand how to solve them.

  1.            Основна частина (30-35 хв.)

2.1. Перевірка домашнього завдання

2.2. Практика мовленнєвої діяльності

Бесіда з учнями

Teacher: You will start from lexical exercises. I’ll ask  questions, you will answer to review vocabulary which we had learnt before:

  • What harmful habits are there among teenagers?

 Pupils: drugs, alcoholism and smoking.

  • What is the most popular activities of modern grown – ups?

Pupils: computer games, social nets.

  • What do the girls worry about most of all to be pretty?

Pupils: appearance.

  • Where do the teenagers like to go dancing and to spend more time with their friends?

Pupils: parties, night clubs, discos.

Teacher: Yes, you are right. Well done! Now, let’s work with a vocabulary task.

2.3. Повторення ЛО з виконанням вправи, сторінка 208, вправа 1(а)

Let’s read the task. To do this task we should guess the meanings of the following words and match them with their definition.

Olena, read please!

(1-d, 2-b, 3-f ,4-e, 5-a, 6- c)

Very well!

2.4. Робота з картками

Individual work with cards.

(слайд 4)

 Teacher: Read the text and fill in the gaps in it:

politics, part-time, problems, spots, boring, money, chore, appearance, guy, drugs, grades, hours, semester.

I am a teenager so my life isn’t easy. I have many (1)_______. My parents want me to get good (2)_______ at school. But I have so many subjects at school and some of them are extremely (3)_______. I have to do much homework and to read many foolish books, while some teachers don’t understand that their subjects are not the most important things in my life. Some of my friends worry a lot about their (4)_______ and their teenage (5)_______ which spoil our lives! I must confess that (6)_______, alcohol and AIDS don’t really bother me or my friends. The same I should say about (7)__________. What we really care about is how to impress a cute (8)_______ or an attractive girl. Of course I, like many other teenagers, have problems with (9)_______. Some of my friends found a (10)_______ job in order to have an opportunity to earn some money. But despite all these problems, the life of a teenager today isn’t a (11)_______, it is still fun.

(problems;
2.grades;
3.boring;
4.appearance;
5.spots;
6.drugs;
7.politics;
8.guy;
9.money;
10.part-time;
11. chore.)

So, well done! Now, let’s discuss the text you’ve written. What problems does the boy have? How can you help him? Do you have the same problems?

(Pupils answer)

2.5. Удосконалення навичок письма

2.5.1. Розвиток граматичних навичок

Teacher: At the previous lesson we revised the Passive Voice.

When do we use and how do we form it?

Pupils:

  • The Passive Sentences focus on the object of the action.
  • We form the Passive Voice by means of the verb to be and the third form of the main verb.
  • We use the Passive Voice:
    •                           When we don’t know who does the action.
    •                           We are not interested in who does or did the action.
    •                           When it is obvious who does the action.
    •                           For formalities and impersonal.
  • When we want to say who did the action, we normally use preposition by
  • When we want to describe something we do the action, we use the preposition with. 

Teacher: Yes, you are right! Now, let’s do the task for revising Passive Voice.

(Put the verbs in brackets into correct tense form and voice.)

1. A lot of different material … (to use) to prepare this project. (were used)

2.  … you … (always, to share) your views with the others? (are, shared)

3. Look at theses certificates! I think you … (already, to active) a lot. (been, activated)

4. When … a thematic evaluation … (usually, to make)? (is, made)

5. Our own learning …. (Should, to organize) well as we … (to have) final exams at the end of the school year. (should been, organized, had)

6. All the school facilities … (to repair) by the beginning of the new school year. (are repaired)

Let’s check it. You are right. Good for you.

2.6. Розв’язування кросворду

(слайд 5-6)

Now, let’s find the key-words of our lesson.

 

G

U

R

F

S

D

M

N

D

O

P

Z

E

F

K

H

P

R

A

F

I

S

H

A

N

Y

R

O

A

U

I

H

S

W

O

F

E

O

I

N

I

G

H

T

C

L

U

B

R

U

D

E

F

S

D

B

O

D

B

F

A

T

O

S

R

C

M

U

S

I

C

I

T

H

U

T

K

M

A

O

I

E

T

T

I

C

M

W

V

N

M

T

H

O

P

N

O

H

S

M

O

K

I

N

G

P

Q

R

N

F

C

N

Z

Q

H

T

E

E

N

S

( Key – words: generation, youth, honest, drugs, rude, discos, nightclub, music, smoking, teens)

  1.        Заключна частина.

3.1.Підсумки уроку

T: Today we have done a great job. You were very active today.

3.2. Повідомлення домашнього завдання

You should do the task 4 at page 149, and revise Passive Voice.

3.3. Виставлення оцінок, мотивація роботи.

And now I will give your marks for your work. So, your marks are…

Thank you for lesson! You may be free.

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Storozhuk Nataliia Vadymivna
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
До підручника
Англійська мова (10-й рік навчання, рівень стандарту) 11 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
4 січня 2021
Переглядів
1495
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку