Міністерство освіти і науки України
Відділ з питань освіти Підберізцівської сільської ради ОТГ
Львівський район
Чижиківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів
Проект
з енергозбереження на конкурс “Друге життя відходів:
від сортування до переробки”
“Моє енергетичне рішення”
Виконав: учень 7-го кл.
Тютько Іван
Чижиківського ЗЗСО І-ІІІ ступенів
Керівник: Вчитель хімії та біології
Тютько Неоніла Іванівна
Проблема енергоефективності та раціонального використання ресурсів була і залишається важливим етапом сталого розвитку суспільства. У межах сільської місцевості питання енергозбереження та використання поновлюваних джерел енергії можна розв’язувати, спираючись на досвід наших сусідів у Польщі. Використовуючи твердопаливні котли, населення може застосовувати як паливо не дорогий газ, а місцеву нестандартну сировину. Для цього не обов’язково купувати вугілля чи торфобрикети або дрова. Вивчаючи досвід польських фермерів – садівників, ми зробили припущення, що як паливо можна використовувати сухі кісточки садових рослин, лушпайки горіхів та неякісні горіхи. Адже насінини цих рослин містять жири, які горять як і всі органічні речовини. Окрім цього, обрізані гілки та старі і хворі дерева також слугують паливом. Така сировина є відновлюваною і, що важливо, не основною метою садівництва, а побічною. Важливо додати, що вартість газу та електроенергії постійно зростає. А карантин, локдаун та економічна криза в Україні привели до зменшення робочих місць. Люди, які втратили роботу, можуть у селі спробувати себе у ролі фермера: вирощувати сади. Кісточкові здавати на переробку, а підприємства повертатимуть висушене насіння для опалення.
Я навчаюся у Чижиківській школі, яка опалюється вугіллям. Наша школа також використовує дрова зі зрізаних дерев саду та пришкільної ділянки. У мене вдома в двох кімнатах є піч та камін. У них можна спалювати як газ, так і тверде паливо. А біля будинку є садок. Тому мета роботи дослідити можливість застосовувати вишневі кісточки та неякісні горіхи як відновлюване тверде паливо. Цілі нашої роботи:
• дослідити наявність жирів у насінні вишень та горіхів,
• обчислити кількість обраних дерев у садибах чижиківчан,
• вияснити масу кісточок, зібраних з одного дерева,
• розрахувати масу кісточок для опалення моєї кімнати,
• розглянути способи сушіння кісточок,
• інформувати громаду про результати досліджень.
Отож ми використовували такі методи досліджень:
Об’єктом досліджень стали вишні та грецькі горіхи, оскільки цих рослин у нашому саду найбільше. Присадибна ділянка моєї сім’ї становить 6 арів. На цій площі ми вирощуємо 3 горіхи, 10 вишень, 3 сливи. Інші дерева та кущі я не враховую, оскільки вони не кісточкові. Також моя родина за згодою із сусідами та владою висадила 3 горіхи та 2 вишні на території біля крамниці. Хочу додати, що сливи я не досліджував. Ці рослини у нас ще дуже молоді.
Ми збираємо вишні і видаляємо усі кісточки, а тоді лише готуємо сік, варення чи інші продукти. Насіння висушуємо на відкритому повітрі під сонцем.
Методика виявлення жирів у насінні
Обладнання: фільтрувальний папір або марлеві серветки, молоточок, дерев’яна дощечка.
Хід роботи
Дощечку покриваємо фільтрувальним папером або марлевою серветкою. Накладаємо шар насінин. Вишні подрібнюємо молоточком, а горіхи спочатку горіхоколом, а тоді скалкою для тіста. На фільтрувальному папері залишаються жирні плями.
Висновок: насінини кістянки містять жири.
У селі 248 садиб, 11 вулиць різної довжини. Я не обчислював кількості відповідних дерев у кожному дворі, а вибірково по декілька господарств на кожній вулиці. Тоді суму усіх дерев ділив на кількість обраних садиб.
W = Nд : NС
W – середня кількість дерев(вишні, горіхи),
Nд – загальна сума перелічених дерев,
NС – кількість досліджених садиб.
За нашими дослідженнями чижиківчани вирощують удома в середньому 5 вишень та 1 горіх.
У шкільному саду є три горіхи та 7 вишень. Тому ці дерева необхідно комплексно використовувати.
Теоретичний пошук дав такі результати:
Питома теплота згоряння палива (МДж/кг)
Природний газ 44
Дрова сухі 10
Спирт 27
Біодизельне пальне 29
Жирів у фізичних таблицях ми не знайшли. Можемо припустити, що ця величина буде вищою від біодизельного пального. Я навчаюся лише у 5 класі. Коли вивчатиму хімію у старших класах, зможу довести, що дрова та насіння кісточкових рослин дають більше енергії, ніж природний газ.
1.3. Визначення маси кісточок з одного дерева
Ця частина роботи виявилася найважчою. Але розв’язання проблеми прийшло у процесі збирання урожаю. З 10 вишневих дерев різного віку ми зібрали 16 відер вишень. Середня маса вишень в одному відрі 9кг. Кістки виколювали вручну, сушили і зважували на кухонних електронних вагах. 1 відро вишень – 2кг сухих кісточок.
2 • 16 = 32кг – загальна маса кісточок,
32 : 10 = 3,2кг – середня маса кісточок з одного дерева
Горіхи сортували, адже погодні умови 2020 року спричинили захворювання горіхових дерев, а саме, якісних горіхів було приблизно 55%, а 45% з пошкодженими насінинами. Проте, якщо з перших ми використовуємо лушпайки як паливо, то ушкоджені спалюємо повністю. Одержуємо:
• очищення площі ґрунту під горіхами від пошкоджених та хворих плодів;
• безвідходне господарювання;
• економія палива та коштів;
• приємний аромат у кімнаті;
• релакс, коли слухаєш потріскування палаючого насіння.
З трьох горіхових дерев ми одержали 38кг нестандартних горіхів, придатних для палива.
38: 3 = 12,7кг – маса неякісних горіхів з одного дерева.
За селом Чижиків є угіддя старого сільського саду. Там 8 горіхових алей. Люди збирають лише якісні горіхи. А у кожній алеї приблизно 40 дерев.
40 • 8 = 320 – загальна кількість горіхових дерев;
320 • 12,7 = 4064кг неякісних горіхів.
1.4. Розрахунок маси відновлюваного палива
Площа моєї кімнати 16м2. Кахельна піч у кутку кімнати. Опалюємо лише дровами та насінням. Для розпалювання використовуємо 2кг тонких дров і папір. Далі – 8кг товстих дров із зрізаних сухих гілок та дерев при чищенні саду, заміни дерев’яної огорожі, 2кг горіхів, 1кг горіхових лушпайок, 2кг вишневих кісточок. Це – на добу. Причому сухе насіння добре чергувати з не дуже сухими дровами: сповільнюється процес горіння і довше зберігається тепло.
1.5. Способи сушіння паливної сировини
У домашніх умовах для сушіння сировини ми використовуємо підручні засоби:
Насіння між віконними рамами можна зберігати усю зиму.
Висновки та математичні розрахунки
У нашому домі 3 кімнати, кухня – загальна площа опалюваних приміщень 66м2. Весь опалювальний сезон моя кімната використовує лише таке відновлюване паливо. Середня витрата природного газу під час опалювального сезону у нас становить 380м3 на місяць.
381:3 = 127м3 – витрата природного газу на одну кімнату.
Отже я за місяць економлю 127м3 природного газу
127 • 8,80787грн/м3(ціна за грудень) = 1118,6грн
Економія за місяць 1118,6грн
Опалювальний сезон триває 6 місяців.
127м3 • 6 = 762м3 – економія природного газу у рік(якщо не враховувати холодного жовтня чи квітня)
1118,6 • 6 = 6711,6грн – економія грошей у рік
248 • 5 = 1240 – загальна кількість вишневих дерев у с. Чижиків
1240 • 3,2 = 3968кг – загальна маса кісточок
Прошу врахувати, що у Чижикові немає вишневого саду.
248 • 12,7 = 3149,6кг – загальна маса неякісних горіхів у сільських садибах
3149,6 + 4064 = 7213,6кг – сумарна маса неякісних горіхів у селі(садиби і алеї)
За активного поширення нашого досвіду, залучення школярів до роботи та пошуку нових методів сушіння такого палива наша школа може стати автономною у використанні паливної сировини.