Одиниці вимірювання У системі СІ швидкість (точніше її абсолютна величина) вимірюється в метрах за секунду — м/с. В системі СГС одиницею вимірювання швидкості є сантиметр за секунду — см/с. В повсякденному житті найпрактичнішою одиницею вимірювання швидкості є кілометр на годину — км/год. В певних областях людської діяльності чи країнах використовуються специфічні одиниці швидкості, як, наприклад, вузол чи фут на секунду.
Графіком швидкості (графік залежності швидкості руху тіла від часу руху) є пряма паралельна до осі часу За графіком швидкості шлях пройдений тілом за певний проміжок часу чисельно рівний площі прямокутника обмеженого віссю часу, графіком швидкості та прямими, що обмежують проміжок часу руху.
Оскільки при рівномірному прямолінійному русі швидкість тіла залишається незмінною, то в будь-який момент часу швидкість тіла однакова. Тому графіком залежності швидкості від часу є пряма, яка паралельна до осі Ot. Якщо швидкість тіла при рівномірному прямолінійному русі напрямлена вздовж обраної осі координат, то графік швидкості лежить вище осі Ot; якщо ж швидкість напрямлена проти обраної осі, то графік швидкості лежить нижче осі Ot.
Коли тіло на різних ділянках шляху має різну, але постійну швидкість, графік руху буде являти собою сукупність відрізків, кожен з яких відповідатиме значенню швидкості на конкретній ділянці. Так на вище поданому рисунку, швидкість тіла на ділянці AB 1 м/с, на ділянці BC 3 м/с, на ділянці CD (-4) м/с. На ділянках АВ таBС тіло рухалось вздовж обраної осі, а на ділянці CD - проти. Якщо тіло нерухоме, тобто швидкість рівна нулю, то графік швидкості буде співпадати з віссю Ot.
Рівняння рівномірного прямолінійного руху має вигляд: . Це лінійне рівняння залежності змінної х від змінної t.Тому графіком залежності координати від часу є пряма лінія. Основні випадки графіка руху представлені на рисунку. Якщо тіло рухається вздовж обраної осі, то графік руху є зростаючим, якщо ж проти обраної осі – то спадним. Чим більше кут між графіком руху та віссю Ot, тим швидкість тіла більша.
Графіки зручно будувати, протягуючи час через усі графіки Графік завжди починається з т.(0; 0), в той час, як графік залежності координати від часу може розпочинатися з довільної точки (0; х0), усі нисхідні ділянки на графіку , симетрично відобразившись від горизонталі, що проходить через початкову точку такої ділянки, шлях весь час зростає незалежно від того, в якому напрямку рухається тіло.
Графіки рівномірного прямолінійного руху відображають залежність відповідних параметрів руху від часу. За їх допомогою можна з’ясувати характер руху тіла і змини величин з плином часу. Графік швидкості для рівномірного руху – це відрізок прямої, паралельної осі часу. Графік шляху для рівномірного руху – це відрізок прямої.
Африканський гепард - це не тільки приголомшуюча велика кішка, але й без сумніву найшвидший ссавець на планеті, здатний розвивати швидкість на коротких дистанціях (до півкілометра) від 112 до 120 кілометрів на годину. Мало того, що вони здатні так швидко пересуватися, так ще і розгінні характеристики у гепарда краще, ніж у більшості спортивних автомобілів: від 0 до 100 кілометрів ці кішки розганяються за 3 секунди.
Голкохвостий стриж. У світі птахів, питання які види можуть претендувати на титул найшвидшого, є спірним, тому що існують різні способи пересування на великій швидкості в повітрі. Голкохвостий стриж, який проводить все своє життя в польоті, по праву тримає рекорд по швидкості горизонтального польоту. Вона досягає 165 кілометрів на годину.
Сапсан. Нехай ця птиця і поступається стрижеві в горизонтальному польоті, але що стосується вертикального їй немає рівних. Під час полювання, виявивши свою здобич, сапсан високо піднімається над жертвою, а потім майже під прямим кутом пікірує вниз. Швидкість при цьому може досягати понад 322 кілометрів на годину.
Згідно даних журналу Natural History наведемо приклади швидкостей, яку вимірювали на відстані 500 метрів для деяких тварин. Антилопа Гну розвинула швидкість до 80 км/год; лев – 80 км/год; американський верховий кінь – 76 км/год; сіра лисиця – 67 км/год; з ебра, страус – 64 км/год; кролик – 56 км/год; жирафа, північний олень – 51 км/год; кіт, кенгуру – 48 км/год; слон – 40 км/год; білка – 19 км/год; свиня – 18 км/год; курка – 15 км/год; миша – 13 км/год. Н айповільнішими тваринами планети вважаються гігантська черепаха (0,28 км/год), лінивець (0,25 км/год).
ШВИДКІСТЬ МАШИН (на прикладі транспортних засобів). Розвиток техніки у сучасному розумінні пов'язаний з появою машин та механізацією виробничих процесів, який почався у ХІІІ столітті. З одної сторони, станки стали на допомогу людям, повторюючи одноманітні рухи; преси замінили силу багатьох людей; транспорт дозволив долати великі відстані за коротший час. З другої, саме знання фізики відбилися у цих досягненнях людства.
Прикладом машини є звичайний велосипед. На ньому велосипедист може їхати зі швидкістю 12км/год, що у три рази більша, ніж коли він пішохід. Механізми (колеса, ланцюг) забезпечують його рух. На швидкісному спуску світовий рекорд 212 км/год Рекорд швидкості для гірського велосипеда 130 км/год Рекорд середньої швидкості «Тур де Франс» 41.654 км/год
Найшвидшим серійним легковим автомобілем є Bugatti Veyron Super Sport. 4 липня 2010 року на випробувальному треку Volkswagen пілот П'єр Анрі Рафанель в першому заїзді в одну сторону зміг досягти швидкості 427,933 км/год, а у другому заїзді вже у зворотному напрямку автомобіль розігнався до 434,211 км/год.
Найвища швидкість у всесвіті - це швидкість світла приблизно 1 мільярд км/год , за 1 рік світло долає відстань 9760800 000000 км. Рекорд швидкості космічного апарату 240 тис. км/год був встановлений американо-німецьким сонячним зондом «Геліос-Б», запущеним 15 січня 1976 р Середня швидкість автомобіля100км/год Середня швидкість людини при ходьбі 8 км на годину.
Щоб зрозуміти які відстані відділяють нас від космічних об'єктів вирушимо до них цими трьома способами. 1. Перший об'єкт у космосі звичайно ж Місяць. Всього одну годину займе наша подорож на зонді «Геліос-Б» На автомобілі подорож розтягнеться на 160 днів (майже пів року) і 5 років ми будемо йти пішки.
2. Наступна зупинка - Марс. Мінімальна відстань від Марса до Землі становить 56 млн км (така відстань досягається раз в 17 років). На космічному зонді політ зайняв би всього 9 днів, а на автомобілі для цього знадобилося б майже 63 роки безперервної їзди. Але пішки до Марса йти 799 років! До часу приходу на Марс на Землі зміняться вже десятки поколінь.
3. Далі нас чекає Сонце, наша зірка. Зонду що б долетіти потрібно вже 26 днів, майже місяць польоту. Автомобіль повинен їхати 173 довгих роки що б досягти нашої зірки Бадьорою ходою ми будемо добиратися до сонця 2168 років, можливо до того часу поки ми будемо йти людство на землі перестане існувати.
5. Найближча до нас зірка, сусідка сонця - Проксима Центавра. Вона знаходиться на відстані 4 світлових роки від Землі або 39043200000000 км. Зонду буде потрібно 18750 років польоту що б до неї дістатися. Автомобілю ж необхідно затратити на шлях 45 мільйона років, людині на цю прогулянку треба затратити 557 млн років.