“Програмування алгоритмів опрацювання табличних величин (одновимірних масивів) мовою Python”
Як можна опрацьовувати табличні велечини?
1. Практичні завдання, для розв'язування яких можна застосувати алгоритм опрацювання табличних величин, можуть мати різне формулювання .Наприклад, найпростіше завдання може розпочинатися зі слів “Дано n чисел…”,і далі вказується, що саме потрібно зробити із даними числами. Але зазвичай трапляються складні завдання, у яких спосіб організації задано неявно. Наприклад, сформувати таблицю квадратів двоцифрових чисел. при написанні програм для розв’язування подібних завдань слід виконати такі дії:
1) за умовою завдання встановити, чи можна подати вхідні дані у вигляді табличної величини (масиву для мови Python);
2) надати табличній величині одне ім'я (його в програмі буде використано для роботи з окремими елементами табличних даних);
3) визначити тип елементів табличної величини та описати його в роздільних змінних або задати порожній список, у якому буде зберігатися набір даних;
4) у програмному коді записати команди для введення елементів табличної величини в пам’ять комп’ютера.
Подальше опрацювання табличних величин зводиться до використання алгоритмів:
Змінити значення елементів масиву;
Знаходження підсумків за набором даних, які передбачають використання простих арифметичних операцій чи вирізаних над елементами масиву;
Обчислення суми або кількості значень елементів, що задовольняють заданим умовам;
Пошуку елементів табличної величини, що задовольняють заним умовам;
Упорядкування масиву за деякою ознакою.
Як описати програму зміни значення елемента табличної величини?
Програми для опрацювання табличних величин мовами програмування містять три складові: введення, опрацювання та виведення елементів табличної величини. оскільки кожна із частин передбачає виконання декількох дій, кількість яких визначається розміром табличні величини, то для опису дій. що повторюються. використовуються команди повторення, наприклад цикл for. При цьому для кожної із частин можна використовувати окремий оператор циклу - тоді всі складові програми виконуватимуться послідовно, або розмістити всі передбачуваня команди в одному циклі - усі складові виконуються одночасно.
Мовою програмування Pythonможна не тільки змінювати елементи списку з використанням операції присвоювання, яка позначається символом “=” , а й збільшувати чи зменшувати розміри списку. Операції послідовної зміни елементів списку a=[2, 4, 6, 8, “десять”] та отриманих результатів понад в таблиці 16.1. Візьміть до уваги що нумерація елементів списку починається з 0.
таб. 16.1
Як описати алгоритми знаходження суми чи кількості елементів табличної величини мовами програмування? Засобами мов програмування можна автоматизувати процес знаходження підсумкових даних:суми, добутки, середнього значення набору числових даних. Такі задачі передбачають, що табличні елементи не змінюватимуться, а результатом їх виконання буде одне підсумкове значення.
У програмних, де передбачено дії з елементами табличної величини. що задовольнять деяким умовам, використовують оператор розгалуження if.
Опис умов здійснюють так само, як і з простими змінними. для запису простих умов використовують оператори порівняння: >,<, <=, >=, =, <>, а складені умови формують із простих з використанням логічних операторів and, or, not.