1
А. Ейнштейн сказав: «Істина — це те, що витримує перевірку дослідом».
Досліди з фізики допоможуть ввійти до чудесного світу знань. Для учнів 5 -11 класів вони будуть нескладними. Зрозумівши основні фізичні принципи і закони, учні відчувають себе більш впевнено.
Щоб вивчення законів фізики в домашніх умовах було безпечним, необхідно дотримуватися запобіжних заходів:
1. Абсолютно всі експерименти необхідно проводити за участю дорослих. 2. Необхідно бути особливо уважними, якщо використовуються гострі, колючо-ріжучі предмети, відкритий вогонь. При цих дослідах присутність дорослих обов'язкова. 3. Використання отруйних речовин заборонено.
Дослід – утворення торнадо в відерці
Дослід досить простий, цікавий і варто його повторювати.
Торнадо (смерч), – природне явище. Отже, що таке торнадо? Торнадо це — різновид ураганного вітру, який дме в якомусь напрямку, а закручується в воронку і за рахунок цього виникає велика руйнівна сила.
Природне явище торнадо утворюється за певними законами. У Північній півкулі воронка закручена за годинниковою стрілкою, а в Південному — проти годинникової.
Імітувати торнадо можливо і в домашніх умовах. Для досліду візьмемо пластикове відерце на 1 літр і просвердлимо в центрі дна отвір діаметром 3,8 мм. вставим в отвір шпильку з різьбою М4 і всередині відерка на шпильку поставим шайбу і закрутимо гайкою з різьбою М4. Відерце з шпилькою закріпленою в дні показано на фото 1. Вставляєм шпильку в патрон ручної дрилі і закріплюємо дриль вертикально в лещата. Наливаємо в відерце підфарбовану харчовим барвником воду – 0,5 літра і надаємо обертів відерцеві за допомогою дрилі. Заглянувши в відерце побачимо «торнадо», штучно отримане. Якщо сильно Фото 1 розкрутити відерце, то вода вихлюпується з нього. По краях вода піднімається, а в центрі опускається і поверхня її набуває форми параболоїда. Необхідне обладнання для проведення досліду показано на фото 1.
2
Фото 2 Фото 3
На фото 2 показано пристрій, зібраний для проведення досліду. Якщо розкрутити відерце, то вода значно підніметься по краях відерця, а при сильному розкручуванні навіть вихлюпується з відерка. На фото 3 можливо замітити, що зафарбована вода значно піднялась в відеркові і навіть розхлюпувалась при сильному розкручуванні – «справжнє торнадо».
В принципі, для досліду можливо використати і металеве відерце, проте в прозорому краще видно рівень підфарбованої рідини в ньому. Дослід краще проводити в дворі, щоб не намочити підлогу кімнати підфарбованою водою.
Література:
1. Автор: Бабин Дмитро Святославович, Інтернет,
https://radioelectronics-ur5ydn.jimdofree.com/прості-досліди-з-фізики-вдомашніх-умовах/дослід-утворення-торнадо-в-відерці/
Автор: Бабин Дмитро Святославович