Тема: Пряма мова і діалог. Розділові знаки при прямій мові і діалозі.
Мета : повторити, узагальнити й поглибити відомості про речення з
прямою мовою, діалог;сформувати цілісну систему особистих знань
шестикласників з теми; удосконалювати пунктуаційні вміння щодо
правильної розстановки розділових знаків у реченнях з прямою
мовою; розвивати творчі вміння моделювати речення з прямою мовою,
виховувати культуру спілкування.
Тип уроку : комбінований
Обладнання: підручник О.Глазової, Ю.Кузнєцова «Рідна мова. 6
клас»(Педагогічна преса, 2005), картки.
Методи і прийоми: слово вчителя, бесіда, творча робота, робота з
підручником, «Мозковий штурм».
Хід уроку
І. Організаційний момент
1.1. Привітання. Перевірка готовності до уроку
ІІ. Перевірка домашнього завдання
2.1. Перевірка домашньої вправи
2.2. Оцінювання знань, умінь і навичок, мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Повторення і узагальнення попередньо вивченого.
3.1. Фронтальна бесіда
- Що таке речення?
- Які вони бувають?
- Яке речення називається складним?
- Які розділові знаки ставляться між простими реченнями у складному?
-Що таке пряма мова?
- Що таке слова автора?
- В яких позиціях може стояти пряма мова відносно слів автора?
3.2. Робота з підручником.
Вправа 31 (усно)
IV.Повідомлення теми і мети уроку; мотивація навчальної діяльності.
V. Вивчення нового матеріалу
5.1.Робота з підручником ( таблиця на сторінці 27)
5.2. Виконання вправи 32 (письмово.)
5.3. Пояснювальний диктант.
Запишіть. Поясніть правила розстановки розділових знаків у цих реченнях.
1.Раз мені мати казала: «Можеш мов багато знати, кожну мову шанувати, та одну із мов усіх, щоб у серці ти зберіг» (М.Хоросницька).2. «Ой, яка чудова українська мова!» - захоплено писав український поет Олександр Підсуха . 3. Дмитро Білоус вигукує: «Ти наше диво калинове, кохана материнська мово!»
5.4. Бесіда
- Чи знаєте ви, що таке діалог?
- Що таке репліка?
5.5.Опрацювання таблиці «Ситуація спілкування»
5.6. Письмове виконання вправи 37.
VІ.Закріплення вивченого матеріалу
6.1 Творча робота на картках
Картка 1
Перебудувати речення з прямою мовою у складні речення
Картка 2 .
Перебудувати складні речення у речення з прямою мовою.
6.2. Робота біля дошки.
Складіть схеми речень із прямою мовою.
VІІ. Домашнє завдання , інструктаж до його виконання
1.Письмове виконання вправи 41 на сторінці 30.
2. Скласти діалог (4-5 реплік) на гумористичну тему (індивідуальне завдання).
VІІІ.Підсумок уроку.
«Мозковий штурм»
- Що таке пряма мова?
- Які розділові знаки ставляться при прямій мові?
- Діалог – це…..
- Репліка – це….
Картка 1
Перебудувати речення з прямою мовою у складні речення
Картка 2 .
Перебудувати складні речення у речення з прямою мовою.
Картка 1
Перебудувати речення з прямою мовою у складні речення
Картка 2 .
Перебудувати складні речення у речення з прямою мовою.
Таблиця «Ситуація спілкування»
Перед тим, як вступити в спiлкування, слiд УЗЯТИ ДО УВАГИ:
|
||
|
ДЕ спiлкуємося?
|
в офiцiйнiй обстановцi |
СИТУАЦІЯ СПІЛКУВАННЯ |
ХТО адресат? |
у неофіційнiй обстановцi
|
|
Яка МЕТА спiлкування? |
повiдомлення
з’ясування спонукання |
Залежно вiд цього ТРЕБА ОБМІРКУВАТИ (СПЛАНУВАТИ):
|
|
ТЕМУ
|
|
ОСНОВНУ ДУМКУ
|
ВИСЛОВЛЮВАННЯ |
ФОРМУ (дiалог чи монолог)
|
|
СТИЛЬ |
|