Нашому спілкуванню чогось бракуватиме, якщо ми не будемо посміхатися своїм друзям, співрозмовникам під час бесіди. Тому я пропоную додати до нашого списку ще одне правило — «Пам'ятай про посмішку». Якщо співбесідники в гарному настрої, то й розмова їхня злагоджена, культурна. З привітною, усміхненою людиною завжди приємно поділитися своїми удачами, успіхами, про щось порадитись
Тема. Як розмовляти, щоб тебе розуміли
Мета: ознайомити дітей з основними правилами спілкування; вчити застосовувати їх у житті; залучати учнів до рольового моделювання з метою набуття власного досвіду; розвивати увагу, спостережливість, культуру мовлення; виховувати культуру спілкування, повагу до співрозмовника.
ХІД ЗАНЯТТЯ
I. Привітання
Ігрова вправа «Усмішка по колу».
— Розпочнемо заняття з усмішки по колу.
Учні стають у коло і, повертаючи голову до товаришів, які стоять поруч, усміхаються.
— Чи покращили ваш настрій посмішки?
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття.
Вчитель.
Вивчення правил спілкування.
І\/. Групові заняття.
«Зустріч звіряток».
— А зараз прослухаємо розмову двох звіряток.
Будьте уважні, спробуйте визначити, чи правильно вони розмовляли між собою.
Двоє учнів, що готувалися заздалегідь, розігрують сценку.
Ведмідь. Привіт, лисичко!
Лисичка. О, яка в тебе шубка тепла, ведмедику!
Ведмідь. Ось вийшов пройтися, може, де медку знайду.
Лисичка. Я щойно повернулась із полювання. Ой, щось мені заважає!
Лисичка починає чухати за вухом, витрушувати щось із черевичка, виймати скалку з лапи.
Учень дістає табличку, діти читають і повторюють правило.
При спілкуванні дивись співрозмовнику в очі.
Уважно слухай.
Конкурс «Чи знаєш ти ввічливі слова?».
Учитель об'єднує дітей у три команди по п 'ять учнів і роздає їм картки, на кожній з яких записані слова вітання, прощання, подяки (по одному на картці).
— Виберіть картки зі словами вітання, прощання, подяки.
Представники команд зачитують відібрані слова, а решта учнів міркують над тим, чи правильно команди виконали своє завдання.
Колективне складання правила.
Вживай у розмові ввічливі слова.
Сценка «Зустріч друзів»
Жестикулюй стримано. Не розмахуй руками, коли розмовляєш.
— А як ви повелися б, зустрівши товариша? (Моделювання учнями ситуації.)
Сценка «Про Петрика і Вову»
— Поведінка якого співрозмовника може стати
причиною сварки? Чому?
Складання правила учнями.
Не перебивай співрозмовника. Говори чітко, зрозуміло.
Якщо хочеш друзів мать
Якщо хочеш друзів мать,
Слід тобі запам'ятать,
Що потрібно буть
культурним,
Любий друже!
Інших не перебивай,
Не кричи, не обзивай
Пам'ятай: уважним бути —
/ Двічі
Добре дуже.
Не принижуй друзів ти,
Поважай людей завжди
І конфліктів уникати намагайся.
Якщо просять — поможи.
Як щось хочеш —
попроси.
/ Двічі
І привітним бути всюди
Ти старайся.
Ігрова вправа «Подаруй радість».
— Поверніться в коло, скажіть один одному кілька слів, не забуваючи про правила спілкування, і обміняйтесь кульками. Подаруйте товаришу радість.
III. Підсумок заняття. Метод «Мікрофон».
— Чи необхідно дотримуватись цих правил у житті?