Мета ранкового кола: познайомити учнів із виникненням книги; створити спільноту в групі, розвивати навички спілкування, вчити дітей цікавитися вподобаннями один одного.
Ранкова зустріч « Всесвітній день книги і авторського права»
Мета: поглибити знання дітей про книги; розвивати інтерес до читання; виховувати повагу, шанобливе ставлення, любов до книги, бажання читати;прищеплювати вміння слухати один одного, цікавитися вподобаннями своїх однокласників.
Обладнання: пазли, мультсеріал «Фіксики».
ХІД РАНКОВОГО КОЛА
І.Вітання
Добрий день, діти. Сьогодні я пропоную привітатися один з одним по особливому: назвіть свого улюбленого героя прочитаної книги та побажайте один одному набути сьогодні тої риси характеру, яка є у нього домінантною. Наприклад: Моя улюблена героїня Пеппі Довгапанчоха, бажаю вам бути сьогодні такими ж кмітливими як вона.
ІІ Обмін інформацією.
Діти, ми з вами поговоримо про дуже цікаве свято, а яке саме ви дізнаєтеся склавши пазл. Вчитель розділяє дітей на 4 групи, повторює правила роботи в групі. ( Роздаю дітям роздруковані на картонному папері пазли, склавши які вони отримають книгу.)
ІІІ Групове заняття
Певно, ви знаєте, що колись людство не знало книги. Уявіть, як можна обійтися без паперу або олівця у нашому повсякденні! Зараз ми виконаємо цікаве завдання.
Вчитель створює групи по 5 чоловік у кожній, роздає прислів’я, яке треба показати мовою жестів. Кожна група по черзі презентуватиме прислів’я, а інші групи будуть відгадувати.
1. Книга — твій друг, без неї, як без рук.
2. Книга навчить, як на світі жить.
3. Хто багато читає, той багато знає.
4. Золото добувають із землі, а знання — з книги.
5. Книга допоможе у труді, виручить у біді.
6. Мовчить, а сто дурнів навчить.
Наші предки — жителі Київської Русі — використовували для написання книг берест (зрізану тонким шаром березову кору). Вони прошкрябували на них літери гострими кістяними паличками. Звичайно, ці книги теж швидко розсипалися і тліли. Справжній папір винайшли 2000 років тому в Китаї. Ось тоді й почали на ньому писати. Книги на той час були рукописними, тому одна книжка могла створюватися на протязі кількох років.
Перегляд і обговорення мультсеріалу Фіксики про виникнення книги та писемності.
ІV. Щоденні новини
Після оголошення та вивішення учнями щоденних новин, вчитель пропонує дітям записати та прикріпити питання які їх цікавлять стосовно Всесвітнього дня книги та авторського права. Після цього разом протягом дня знайти на них відповіді.
У кінці вчитель з учнями стають в коло беруться за руки та повторюючи за вчителем розповідають вірш:
Ми усі — завзяті книголюби,
Ми читати книги дуже любим.
Ми не звикли сумувать у тузі,
Бо найкращі книги наші друзі.
Як тебе якесь спіткало лихо,
Добрі дасть поради завжди книга!