Реакції обміну між розчинами електролітів, умови їх перебігу. Йонно-молекулярні рівняння хімічних реакцій.

Про матеріал
Реакції обміну між розчинами електролітів, умови їх перебігу. Йонно-молекулярні рівняння хімічних реакцій.
Перегляд файлу

Тема :  Реакції обміну між розчинами електролітів, умови їх перебігу.

                    Йонно-молекулярні рівняння хімічних реакцій.

Мета:

Освітня: сформувати поняття про сутність реакцій йонного обміну, удосконалювати вміння пояснювати суть процесу електролітичної дисоціації, навички складання рівнянь електролітичної дисоціації лугів, кислот, солей, встановлювати відмінність між елекролітами і неелектролітами , формувати вміння записувати рівняння в молекулярній , повній та скороченій йонній формах, вдосконалювати техніку проведення хімічного експерименту.

Розвивальна : вміння спостерігати і порівнювати , досліджувати  умови протікання реакцій йонного обміну до кінця, порівнювати результати дослідів  і робити висновки; розвивати довільну увагу, коригувати самоконтроль під час складання рівнянь електролітичної дисоціації речовин, рівнянь реакцій обміну.

 

Виховна: виховувати самостійність , працьовитість, вміння працювати в парах.

 

Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу

 

Форми організації навчально-виховного процесу : фронтальна, групова, індивідуальна.

 

Методи навчання : словесні, частково-пошукові, практичні( лабораторні досліди) , інтерактивні, використання ІКТ.

 

Наочність та обладнання:  таблиця розчинності кислот, основ, солей у воді, реактиви відповідно до змісту  лабораторних дослідів, комп’ютерна презентація.

 

 

                                               Перебіг уроку

                                                         Девіз уроку « Єдиний шлях, який веде до 

                                                                                      знань- діяльність»

                                                                                                           Б. Шоу ( 1 слайд)

I . Організаційний етап

  Я запрошую вас до цікавого навчання і бажаю вам поважати один одного та створювати протягом уроку хорошу робочу атмосферу і хороший настрій, адже саме від хорошого настрою залежить половина успіху на уроці і головне пам’ятайте, що у вас все вийде.

II . Актуалізація опорних знань учнів.

А почнемо  урок, як завжди ми  із повторення, адже як кажуть  в народі « Повторення – це мати навчання»

« Телефонний код»    ( 2 слайд)     

          Визначити ключові поняття

   1

 

    2         

     3

     4

   5 

     6

     7

8

     9 

а, б, в

 

 

г, д, е

є, ж , з 

и , і, ї, й

к, л, м

н,о, п, р

с, т, у,ф

х,ч, ц,ш

щ, ю, я,ь

 

  25257665474        5174664        164664           466          663846

( електроліти)              ( катіони)       ( аніони)     (  йон)     (розчин)

 

«Хімічний крос»( 3 слайд)

1. Які речовини називаються  електролітами?

2. Назвіть класи сполук, що є електролітами.

3. Дайте означення солі, лугу та кислоти як електролітів.

4. Що відбувається з молекулою електроліту  в розчині.( розп.на К  і А )

5. Що таке йон ?

6. Що таке каніони?

7. Що таке аніони?

8. Що таке електролітична дисоціація?

 

( 4 слайд)

Давайте запишемо рівняння електролітичної дисоціації таких речовин:

Н2SO4 ----

Ba(OH)2----

AgNO3-----

Вкажіть катіони  і аніони.

 

III  Мотивація навчальної діяльності учнів.

 У кожного на кухні є такі хімічні речовини як питна сода  і лимонна кислота. Якщо змішати ці дві сухі хімічні  чи відбувається реакція?

А якщо додамо трішки води.

Що спостерігаєте?

Дійсно газ- це ознака того, що відбувається хімічна реакція.

Ви всі куштували цукерки « шипучки», до їх складу теж входить сода і лимонна кислота. Ці дві речовини починають реагувати під дією слини, що створює вологе середовище.

Чим відрізняються ці дві пробірки?

-В одній сухі речовини,

- в  другій розчин.

Що відбувається з речовинами  в розчині?( дисоціюють на йони), тобто реакція відбувається між йонами.

Отже сьогодні ми розглянемо  « Реакції обміну між розчинами електролітів, умови їх перебігу. Йонно-молекулярні рівняння»

 

V  Повідомлення теми, мети уроку ( 5 слайд)

( мету уроку називають діти)

 

V  Первинне сприйняття матеріалу

 

Змоделюйте  взаємодію (6  слайд)

NaCl+CuSO---

NaCl+AgNO3---

-Що об’єднує ці рівняння реакції ?( 7  слайд)

- Які реакції називаються реакціями обміну ?

- Яка з цих реакцій відбудеться до кінця?

 

Повідомлення про  ознаки хімічних реакцій. 

1. Зміна забарвлення

2. Виділення газу

3. Утворення чи зникнення осаду

4. Поява, зникнення чи зміна запаху

5. Виділення чи поглинання теплоти

6. Поява полум’я

 

Діти, що ж насправді відбувається при взаємодії електролітів  у  розчині . З’ясуємо це розглянувши реакції  між натрій гідроксидом і сульфатною кислотою.

2Na OH+ H2SO4  =  Na2SO4+2H2O

 

Спочатку записуємо звичайне хімічне рівняння, його називають молекулярним. За таблицею розчинності визначаємо , які реагенти  і продукти реакції  є сильними електролітами, а які слабкими. Формули сильних електролітів замінюємо на формули відповідних йонів з урахуванням при цьому індексів і коефіціентів. Спочатку записуємо катіони , а потім аніони.

 

  •          Зверніться до підручника , щоб дізнатися , що таке йонно- молекулярне рівняння.
  •           

2 Na +2 OH+  +2H+SO4  =  2 Na+SO4+2H2O

Такий запис називається повним йонним рівнянням реакції. У ньому наведено всі частини, які реально існують у розчині.

З цього рівняння видно , що йони  Na  і  SO4 у реакції не беруть участі, вони записані в правій і лівій частинах рівняння, тому їх можна скоротити.

OH +H  =  H2O

Ми одержали скорочене йонне рівняння.

Дана реакція відбувається до кінця , бо є зв’язуючі йони.

 

( 8 слайд)

 

Є випадки коли реакція йонного обміну не відбувається.

NaOH+ KCl  = NaCl +KOH

Na +OH+K+Cl  =  Na+Cl+K+OH

Очевидно, що в цьому випадку ніякі йони один з одним не зв’язуються, змін в розчині  не відбувається.

Отже, реакції обміну між електролітами  в розчині відбуваються, якщо продуктами є слабкі електроліти  і неелектроліти( осад, газ, вода)

 

Повідомлення ( де відбувається реакції йонного обміну)

(9 слайд)

 

Виконання лабораторних дослідів.

Як проходять  реакції  з позиції електролітичної дисоціації , ми з’ясуємо виконавши лабораторні досліди.

 

Інструктаж із БЖД ( 10 слайд)

 

Інструкція з виконання досліду( 11 слайд)

 

1 група  лабораторний дослід № 2( ферум хлорид і натрій гідроксид)

2 група  лабораторний дослід 3( натрій карбонат  і   хлоридна  кислота)

3 група  лабораторний дослід № 4 ( натрій гідроксид, фенолфталеїн, хлоридна кислота)

 

Презентація результатів

 

Оформлення результатів.( 12 слайд)

 

 

 

V I  Вторинне сприйняття і засвоєння матеріалу

 

Практичність теорії. ( слайд 13)

Діти  у вас на столах етикетки з моршинської мінеральної води.

 

1. Назвати йонний склад мінеральної води.

2 Скласти формули електролітів, що містить вода.

3. Які  компоненти надають смак цій мінеральній воді.

 

Коли характеризують склад мінеральної води зазначають вміст катіонів  і аніонів, адже  в такому вигляді   в ній знаходяться розчинені солі.

Ось чому корисно вживати мінеральну воду , адже вона забезпечує баланс електролітів  в  нашому організмі, і ці йони беруть активну участь у йонних реакціях , що відбуваються  в нашому організмі.

 

Завдання  № 1

Позначте скорочене йонне рівняння, яке відповідає реакції між ферум(  III)

нітратом і калій гідроксидом  у розчині.

Fe3+ +3OH-=Fe(OH)3

K+ + NO3 =KNO3

 

Завдання № 2

( слайд 14)

 

Запропонуйте молекулярні  рівняння , що відповідають таким йонно-молекулярним рівнянням:

Ag+   +   Cl-   =   AgCl

Cu2+ + 2OH - =Cu(OH)2

2Ag+ + CO32- =AgCO3

Завдання № 3 

( слайд 15)

 

Позначте пари речовин , реакції між якими в розчині відбуватимуться до кінця.

PbSO4        KOH                              CaCO3        HCl

КNO3          NaOH                           NaOH        HCl               

 

VII  Рефлексія ( слайд 16)

Я навчився…

Я дізнався…

Мені було цікаво…

Від наступного уроку  я чекаю…

Я запам’ятав…

VIII  Повідомлення домашнього завдання

( слайд 17)

Опрацювати матеріал параграфа  11 , завдання №81. Підготувати повідомлення про реакції йонного обміну, які відбуваються в організмі  людини.

Де  використовуються реакції йонного обміну: в науці, техніці, природі?

 

 

I X  Підведення підсумків уроку

Діти час вже завершувати  і я  б хотіла подякувати вам за активну участь, творчу співпрацю. Ви сьогодні всі молодці, змістовно висловлювали свої думки, аргументували свою відповідь. Дякую за співпрацю. ( слайд 18)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток.

 

 

 

                                 Лабораторний дослід  № 2

                          Реакція обміну з утворенням осаду.

 

  У пробірку налийте 1-2 мл.розчину ферум( III) хлориду і додайте такий самий об’єм розчину натрій гідроксиду. Що спостерігаєте?

Складіть молекулярне і йонно-молекулярне рівняння.

 

 

 

            Алгоритм складання йонно-молекулярних рівнянь 

 

1. Записати  звичайне хімічне рівняння( молекулярне).

Розставити   коефіціенти.

 

2.За таблицею розчинності визначити  , які реагенти і продукти реакції розчиняються у воді, а які – не розчиняються.

 

3. З’ясувати  , які реагенти і продукти реакції є сильними електролітами, а які слабкими електролітами або неелектролітами.

 

4. Формули розчинних сильних електролітів замінюють  на формули відповідних йонів, ураховуючи при цьому індекси та коефіціенти. Спочатку записують катіони, потім аніони.

 

5  .З   обох частин отриманого рівняння вилучають  однакові йони.

 

6. Якщо всі коефіціенти виявляються кратними , їх ділять  на відповідне число.

 

 

 

 

 

        

 

 

                                      Лабораторний дослід № 3

                             Реакція обміну  з виділенням газу

У пробірку налийте 1-2 мл. розчину натрій карбонату  і додайте до нього невеликими порціями хлоридну  кислоту.Що відбувається?

 Запишіть молекулярне  і йонно-молекулярне рівняння.

 

 

 

                    Алгоритм складання йонно-молекулярних рівнянь 

 

1. Записати  звичайне хімічне рівняння( молекулярне).

Розставити   коефіціенти.

 

2.За таблицею розчинності визначити  , які реагенти і продукти реакції розчиняються у воді, а які – не розчиняються.

 

3. З’ясувати  , які реагенти і продукти реакції є сильними електролітами, а які слабкими електролітами або неелектролітами.

 

4. Формули розчинних сильних електролітів замінюють  на формули відповідних йонів, ураховуючи при цьому індекси та коефіціенти. Спочатку записують катіони, потім аніони.

 

5.З   обох частин отриманого рівняння вилучають  однакові йони.

 

 

6. Якщо всі коефіціенти виявляються кратними , їх ділять на відповідне число.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    Лабораторний дослід № 4

                         Реакція обміну  з утворенням  води

У пробірку налийте 1 мл. розчину натрій гідроксиду, добавте одну краплю розчину фенолфталеїну  і додавайте  невеликими порціями за допомогою піпетки хлоридну  кислоту, доки не зникне забарвлення індикатора. Вміст пробірки періодично перемішуйте склянною паличкою або струшуванням.

 Складіть  молекулярне  і йонно-молекулярне рівняння реакції.

 

                    Алгоритм складання йонно-молекулярних рівнянь 

 

1. Записати  звичайне хімічне рівняння( молекулярне).

Розставити   коефіціенти.

 

2.За таблицею розчинності визначити  , які реагенти і продукти реакції розчиняються у воді, а які – не розчиняються.

 

3. З’ясувати  , які реагенти і продукти реакції є сильними електролітами, а які слабкими електролітами або неелектролітами.

 

4. Формули розчинних сильних електролітів замінюють  на формули відповідних йонів, ураховуючи при цьому індекси та коефіціенти. Спочатку записують катіони, потім аніони.

 

5.З   обох частин отриманого рівняння вилучають  однакові йони.

 

 

6. Якщо всі коефіціенти виявляються кратними , їх ділять на відповідне число.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Завдання  № 1

Позначте скорочене йонне рівняння, яке відповідає реакції між ферум(  III)

нітратом і калій гідроксидом  у розчині.

 

Fe3+ +3OH-=Fe(OH)3 

K+ + NO3 =KNO3

 

Завдання № 2

( слайд 15)

 

Запропонуйте молекулярні  рівняння , що відповідають таким йонно-молекулярним рівнянням:

Ag+   +   Cl-   =   AgCl

Cu2+ + 2OH - =Cu(OH)2

2Ag+ + CO32- =AgCO3

Завдання № 3 

( слайд 16)

 

Позначте пари речовин , реакції між якими в розчині відбуватимуться до кінця.

PbSO4        KOH                              CaCO3        HCl

КNO3          NaOH                           NaOH        HCl               

 

    

 

 

 

 

docx
Додав(-ла)
Заріцька Олена
Пов’язані теми
Хімія, 9 клас, Розробки уроків
Додано
25 грудня 2025
Переглядів
52
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку