Урок всесвітньої історії 8 клас НУШ.
Тема уроку: Реформація у християнській церкві
Мета: Схарактеризувати глибоку кризу католицької церкви у ХV–ХVІ ст., визначити причини, ознаки та наслідки Реформації, а також проаналізувати ключові положення вчення Мартіна Лютера .
Очікуванні результати: Предметні компетентності (за програмою 8 класу):
Після уроку учень / учениця зможе:
Ключові компетентності.
Учні розвивають такі ключові компетентності, працюючи з матеріалами Реформації:
Використання історичної термінології у власних висловлюваннях (індульгенція, секуляризація, єретик, протестантизм).
Аналіз першоджерел, зокрема латинського кореня терміну «Реформація» (reformation — перебудова), а також аналіз цитат із «95 тез».
Встановлення хронологічної послідовності подій Реформації та Селянської війни (1517, 1521, 1524–1526).
Обговорення ролі винайдення друкарства у швидкому поширенні «95 тез» та перекладу Нового Заповіту німецькою.
Систематизація інформації у графічну схему або ментальну мапу «Реформація в Західній Європі».
Робота з візуальними джерелами (аналіз карикатур, портретів, пам’ятника «Стіна Реформації»), а також використання інтернет-ресурсів (QR-кодів) для поглиблення знань про Т. Мюнцера.
Самооцінювання власних успіхів та визначення напрямків для подальшого вивчення теми.
Дискусія щодо соціальної справедливості, яку вимагав Т. Мюнцер, та аналіз причин невдоволення суспільства церковними поборами й тиранією папства.
Аналіз висловів, що відображають дух епохи, наприклад, вислів «На цьому я стою й інакше я не можу», виголошений Лютером, чи вислів «Після темряви світло» на Пам’ятнику Реформації.
Аналіз економічних причин кризи церкви (збір десятини, продаж індульгенцій).
Обладнання: карта Європи, підручник всесвітня історія 8 клас Щупак І., презентація, зошит.
Основні терміни та поняття: поняття «Реформація», «протестантизм», «лютеранство», «кальвінізм», «індульгенція» та «секуляризація».
Основні дати:
Початок Реформації - 1517 р.,
Селянська війна 1524–1526 рр.).
Хід уроку
І. Загально корекційний етап
1. Організація класу до уроку
Привітання з класом.
- Добрий день, любі учні у гості нашого уроку! Рада вітати вас на нашої зустрічі!
Інструктаж. Правила поведінки підчас онлайн-уроку.
2. Емоційне налаштування «Історичні постаті»
https://wordwall.net/uk/resource/61617959/емоційне-налаштування-на-урок
Учитель.
Сьогодні на уроці ми познайомимося ще з однією людиною, яка відіграла важливу роль в історії не тільки Європи, а і усього християнського Світу. Ім’я цієї людини - Мартін Лютер.
3. Актуалізація опорних знань.
Час освіжити пам'ять про те, що вже засвоєно!
Згадайте:
Робота на дошці Padlet – «Велика схизма». Учні розташовують у колонки заздалегідь підписані папірці.
Робота з Гугл картою.
Назви держави у яких розповсюджений католицизм, а у яких – православні церкви?
II. Основний етап
Сьогодні ми розглянемо події, які увійшли в історію під назвою Реформація. Події, які призвели до руху Реформації в Європі, відбулися на початку ХVІ ст. в Німеччині.
Робота з термінами.
У словничок запишіть термін - Реформація.
Реформа́ція (від лат. reformátio — перетворення) — церковно-релігійні й суспільно-політичні течії, спрямовані проти Католицької церкви та на повернення, як вважали реформатори, до біблійних джерел християнства. Ці течії набували форми релігійної боротьби проти Католицької церкви і папської влади.
Учитель.
Реформацію пов'язують з іменами Мартіна Лютера – католицьким священиком, професором богослов’я, який починає ставити під сумнів дії католицьких священиків, виступає проти продажу індульгенції, виступає по спрощення церкви.
Пропоную розглянути, якою була Німеччина на передодні Реформації.
Учитель.
Які були основні причини Реформації:
1.Загальна криза католицької церкви й поширення руху за її оновлення.
2. Прагнення буржуазії, вплив якої посилився, переосмислити роль християнства в суспільстві.
3. Поширення поглядів про доцільність створення національної, не підпорядкованої Папі Римському церкви і здійснення богослужінь рідною мовою.
У 1517р. німецький богослов Мартін Лютер у місті Віттенберг оприлюднив свій твір «95 тез» про зловживання продажем індульгенцій. Там він виклав основи свого вчення:
Працюємо з джерелом. Підручник с. 65 параграф 9.
Із «95 тез» Мартіна Лютера. 1517 рік.
Учні відповідають на питання:
Історія – це подорож у часі і у просторі. Тож пропоную відпочити та політати.
Руханка «А ти лети у далекі світи»: https://www.google.com/search?client=opera-gx&q=А+ти+прикольний+фізкульт+хвилинка&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:8beef234,vid:_eD21EzS5ig,st:0
Учитель.
У кожному місті й селі Німеччини люди сперечалися про те, якою тепер має бути церква. Вони самовільно виганяли священників, розпускали монастирі. Користуючись ситуацією, князі захоплювали монастирські землі, а населення відмовлялося сплачувати церкві податки. Владу Папи Римського більше не визнавали.
У багатьох містах і селах виникли стихійні виступи. Реформація, що починалася як рух поміркованих верств суспільства, натхненних гуманістичними ідеалами перетворення католицької церкви, стала боротьбою за покращення становища населення. Поступово Священну Римську імперію охопили масові заворушення економічного та релігійного характеру. У них узяли участь селяни, частково містяни й дрібні рицарі. Ці події увійшли в історію під назвою Селянська війна 1524—1525 рр. Вона була спричинена соціальними суперечностями та супроводжувалася взаємною жорстокістю, спустошеннями.
Робота з підручником. Параграф 9 с.66.
Робота з термінами.
Історичний словник.
Селянська війна - масштабне й тривале у часі повстання селян, яке охоплює велику територію.
Робота з картою.
Закріплення нового матеріалу.
Робота в групах. Об’єднайтеся у дві групи: хлопці та дівчата.
Робота з підручником. Параграф 9 с.63-69 працюємо з с.63-66.
Завдання : «Лютер і Мюнцер – два варіанта реформації»
ІІІ. Заключний етап
1.Підбиття підсумків.
- Підсумовуємо засвоєне!
Гра «Кубик». Учні кидають кубик. Відповідають на питання.
|
1.Реформація |
2.Індульгенція |
3.Селянська війна |
4.Протестантизм |
|
5.Мартін Лютер |
6.Причини реформації |
7.Наслідки реформації |
8.Дата початку реформації |
|
9.«95 тез» |
10.Томас Мюнцер |
11.Країна Реформації |
12.Вислови своє відношення до подій |
Пройди тест - оціни себе.
https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=3636335
3. Домашнє завдання.
1.Опрацювати параграф 9 с. 63-66.
2.Створити Причинно-наслідкові ланцюжки. Реформація. Селянська війна.