Мета: сформувати уявлення учнів про Польщу у XVI—XVII ст.; створити умови для ро-
зуміння характерних рис державного устрою Речі Посполитої; розглянути напря-
ми зовнішньої політики, досягнення культури Польщі та становище українських зе-
мель у складі Речі Посполитої; встановити зв'язок між дворянською демократією
та станово-представницькою монархією; охарактеризувати фільварково-панщинну
систему; розвивати вміння порівнювати релігійне життя у західноєвропейських кра-
їнах і в Речі Посполитій, висловлювати власну думку про Берестейську унію.
Обладнання: підручник, карти світу, Європи, Польщі.
Тип уроку: комбінований.
Поняття та назви: фільварок, панщина, магнат, шляхта, шляхетська республіка, сейм,
Люблінська унія, Річ Посполита, «вільне вето», «Великий потоп», сарматизм.
Основні дати та події: 1569 р. — Люблінська унія, утворення Речі Посполитої,
1558—1583 рр. — Лівонська війна, 1621 р. — Хотинська війна.
Історичні постаті: Сигізмунд III Август, Стефан Баторій, Сигізмунд III Ваза, Влади-
слав IV, Ян III Собеський.
Очікувані результати: учні навчаться: називати дати Люблінської та Берестей-
ської уній, польсько-турецьких війн; показувати на карті кордони Речі Поспо-
литої, місця битв та походів; застосовувати та пояснювати на прикладах по-
няття та терміни; характеризувати фільварково-панщинну систему; наводити
приклади становища українських земель у складі Речі Посполитої; порівню-
вати релігійне життя у західноєвропейських країнах і Речі Посполитій; вислов-
лювати власну думку про Берестейську унію.
Хід уроку
Опитування учнів за завданнями підручника.
Оголосити тему уроку, його план, мету і форми роботи та поставити
перед класом проблемне запитання: «Чи є Берестейська унія доказом ко-
лоніальної політики Речі Посполитої на Сході?»
» Вивчення нового матеріалу за планом
1. Господарський розвиток.
2.Соціальний устрій суспільства
3.Реформація і Контрреформація..
4. Зміна династії на королівському троні. Шляхетська демократія
5. Люблінська унія 6. Зовнішня політика.
1).Описати господарський розвиток польських земель, пояснити понят-
тя «фільварок» та причини занепаду господарства країни.
Колективна робота за підручником с 74
складання опорного конспекту
2). Дошка – схема «Суспільний устрій Польщі» с 74
3) Охарактеризувати поширення ідей Реформації та наступ Контрреформації
Робота в групах
1- реформаційні рухи, 2 – екзекуційні рухи,
Робота з поняттями
4). Обговорити систему політичної влади в Польщі шляхетську респу-
бліку та діяльність королівської влади.
Складання конспекту
5). Пояснити причини об’єднання Польщі та Литви та описати дії, які
привели до підписання Люблінської унії, та її наслідки
Робота з підручником с- 76 опорний конспект
6), Розповісти про зовнішню політику Речі Посполитої, зосередивши увагу на
протистоянні з Московською державою, Швецією та Османською імперією.
Скласти схему «Зовнішня політика Р.П» с 76- 77
Робота з картою
Питання підручника с -78
1. Опрацюйте матеріал §14 . Виконайте завдання підручника.