Конспект нетрадиційного заняття з музичного виховання для дітей старшого віку
«Рідний край, де я живу, Україною зову.»
Підготувала музичний керівник Отенко Л.В.
Слайд №1«Тема»
Мета:
- поповнити знання дітей про традиції, звичаї українського народу;
- розвивати та удосконалювати навички ритму, розвивати координацію рухів;
- учити змінювати рухи відповідно до зміни мелодії, формувати навички виразного виконання;
- вчити дітей творити музику за допомогою музичних інструментів.
Обладнання: дитячі музичні інструменти, проектор, ноутбук, віночки, квіточки,
Хід заняття
Слайд 2«Тема»
Музичне привітання
Музичний керівник:
«Добрий день вам, діти,
Добрий день!»
Діти:
«Добрий день усім нам, добрий день!
Заспіваєм радісно пісень!»
Дитина: Розцвітає калина,
Зеленіє ліщина,
Степом котиться диво-луна.
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина,
Бо як тато і мама
У мене одна.
Музичний керівник:
Наше заняття називається «Рідний край, де я живу, Україною зову».
- Що таке «Батьківщина»?
- Як називається наша Батьківщина?
- Як ви гадаєте, що це зображено на екрані?
- А чому Україна зафарбована жовтим та блакитним кольорами?
- От сьогодні на занятті ми з вами дізнаємося більше про нашу Україну.
Традиції
Слайд №3 «Коровай»
Музичний керівник:
-Дітки, здавна наш народ був і є гостинним. А як же зустрічають у нас гостей? (короваєм)
Слайд №4 «Дівчина з короваєм»
Діти:
Дуже любим рідний край.
Ми- гостинні та привітні
І спекли вам коровай.
Вам бажаєм довгих літ.
Хай живе щасливо й вільно
Український славний рід.
(підносять коровай)
Народний танець
Слайд №5«Запорожці»
Бесіда за репродукцією «Запорожці»
Музичний керівник:
-Дітки, а ви знаєте, хто зображений на цій картині? (козаки)
-А хто такі козаки? (чоловіки, які захищали Україну)
-Коли козаки йшли у бій, вони тренувалися. А тренувалися по-особливому- у танці.
-А чи знаєте ви, який танок є нашим народним, козацьким? («Гопак»)
Слайд №6 «Гопак»
--Правильно. Козаки танцювали «Гопак», а наші хлопці -маленькі козачата, теж затанцюють нам «Гопачок».
Танок «Гопачок»
Музичні інструменти
Музичний керівник:
-Ось погляньте, скільки тут музичних інструментів
Гра «Впізнай звук»
Музичний керівник:
- Зараз ви всі відвертаєтеся, а одна дитина грає на тому інструменті, на який я покажу. Ваше завдання: впізнати та назвати інструмент, що звучав. Вгадуємо по черзі.
Слайд №7«Бубон»
Гра «Бубон»
Музичний керівник:
- Діти, здавна на Україні саме бубон був найпоширенішим музичним інструментом. Давайте пограємо в гру, яка так і називається «Бубон»
Діти стають у коло, передають один одному бубон, промовляючи слова:
Ти іди, веселий бубон,
Далі, далі до діток,
В кого наш веселий бубон,
Той станцює нам танок
Та дитина, в руках якої в цей час бубон, стає в коло і під музику танцює, а діти плещуть в долоні, потім ця дитина стає в коло на своє місце. Гра продовжується.
Розповідь про інструменти
Музичний керівник:
- А ще на Україні грали на таких інструментах: рубель, гребінь, ложки (діти пробують грати)
Композитори
Слайд №8 «Ревуцький»
Бесіда про Л.Ревуцького:
Музичний керівник:
- Погляньте, хто зображений на ілюстрації? (Л.Ревуцький)
- А хто такий Левко Ревуцький? 9композитор)
Музичний керівник:
- Левко Ревуцький написав багато музичних творів. Ми з вами знаємо одну дитячу пісеньку, яка називається «Вийди, вийди, сонечко». Це народна пісня- закличка. Її співали тоді, коли хотіли, щоб на небі з’явилося сонечко. Музику до цієї пісеньки написав саме Левко Миколайович Ревуцький.
Слайд №9 «Сонечко»
«Вийди, вийди, сонечко»
Народні страви
Музичний керівник:
Ну от виглянуло сонечко. Все навколо починає рости. А пішли разом на наш город. Що ж у нас тут виросло? (діти збирають урожай)
А чи знаємо ми пісеньку про овочі?
Пісня «В мене гарна є родина»
Музичний керівник:
- Ану погляньте, які ж на Україні є народні страви?
Слайд №10 «Вареники»
Слайд №11 «Сало»
Слайд №12«Борщ»
- А яку страву можна приготувати із тих овочів, що ми зібрали? (борщ)
Дидактична гра «Варимо борщ»
Музичний керівник:
- У горнятко кладемо ті овочі, які використовуються для приготування борщу, а в кошик - ті, які в борщ господині не кладуть.
Домашнє господарство
Музичний керівник:
-А ось ми потрапляємо на сільське подвір’я. Які птахи у нас живуть вдома?
-Про яких птахів ми знаємо пісеньки? (про квочку, про гусей)
Слайд №13 «Квочка»
Слайд №14 «Гуси»
Музичний керівник:
-Оскільки мова йтиме в пісні про веселих гусей, то й ми візьмемо музичні інструменти і будемо весело грати та співати.
Пісня «Веселі гуси»
Музичний керівник:
- А ще на подвір’ї живуть і звірята. Хто ж там живе?
Слайд №15 «Звірята»
Танок «Котик Мурчик»
Народний одяг
(кує зозуля)
Музичний керівник:
-А давайте підемо з вами на поле. Ой як тут гарно! А скільки квітів! А давайте нарвемо квітів і зробимо букети. (діти збирають квіти)
Пісня «Пішли діти в поле квіточки збирати»
Слайд №16 «Костюми»
Музичний керівник:
-А чи знаєте ви, з яких елементів складається український народний костюм? (сорочка, шаровари, спідничка, віночок)
-Саме квітами дівчата дуже люблять прикрашати своє волосся. А ще, дійсно, з квітів можна сплести віночок. Давайте ми сплетемо красиві віночки. (плетуть)
Слайд №17«Віночок»
Танок «Україно-краю»
Підсумок заняття
Музичний керівник:
-Сьогодні, дітки, ви гарно співали, танцювали, відповідали на питання. Бажаю вам вирости справжніми українцями і любити наш рідний край.
Діти під музику залишають музичну залу.