Різдво 25 грудня. Історія, традиції, святкування.

Про матеріал
Різдво Христове – найочікуваніше зимове свято. У 2023 році українці будуть святкувати його 25 грудня, тобто на 14 днів раніше, ніж до цього. Що роз'єднало християн? Чому Різдво святкується у різні дати? Чим відрізняється Різдво східного обряду від західного? На ці питання знайдете відповіді у цьому матеріалі.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Різдво 25 грудня.Історія, традиції, святкування. Підготувала Собко Тетяна Миколаївна

Номер слайду 2

Історія Різдва Різдво –це свято народження Ісуса Христа, який, за віруванням християн, посланий Богом у світ для спасіння людства. Саме цей день поділив історію на "до" і "після" – від народження Христа почалось сучасне літочислення під назвою Наша ера. Різдво Христове має давню історію з унікальними традиціями та звичаями: люди прикрашають ялинки, готують святкові страви, колядують, ходять до церкви та відвідують родичів.

Номер слайду 3

Перші відомості про святкування християнами Різдва відносяться до 4 століття. У 13 столітті, за часів святого Франциска Ассизького, з’явився звичай виставляти в храмах для поклоніння ясла, в які поміщається фігурка Дитятка Ісуса. Згодом ясла стали ставити перед Різдвом не тільки в храмах, а й у будинках.

Номер слайду 4

Пізніше у вівтарів в костелах починають встановлювати вінок з чотирма свічками, і в кожної неділі Адвента запалюється по одній свічці.

Номер слайду 5

25 грудня в Римській імперії традиційно відзначали одне із найважливіших свят ‒ «Непереможного Сонця». Саме тоді темрява вже відступала – світловий день ставав довшим. Щоб зменшити вплив язичницького свята, цього дня почали відзначати день народження «Правдивого сонця» – Ісуса Христа, кажуть деякі історики

Номер слайду 6

Що ж розвело християн?Дуже давно Юлій Цезар запровадив календар, практично такий самий, як сучасний, – юліанський. Здавалося все ідеально, та календар виявився не зовсім точним.

Номер слайду 7

Насправді, Земля робить оберт навколо Сонця на близько 12 хвилин повільніше, ніж думали давні римляни. Календар почав зміщуватися. Різдво почало помалу наближатися до весни, а Пасха до літа! За півтори тисячі років юліанський календар відстав аж на цілих 10 днів.

Номер слайду 8

Папа Римський наказав деякі роки, які раніше були високосними, «вважати» невисокосними. Цим суттєво зменшив розходження ‒ до 26 секунд на рік. Щоб компенсувати відставання, він наказав навіть пропустити 10 днів. І у 1582 році одразу за 4 жовтня настало 15-е! Реформований календар назвали, звичайно, – григоріанським!«Неподобство», – подумав папа Римський Григорій XIII і затіяв реформу юліанського календаря.

Номер слайду 9

Але не всі країни перейшли на новий календар. Зокрема, українські землі, які пізніше були в Російській імперії, жили за старим юліанським. Мотиви політичні: «Католик православному не брат», – вважали в імперії.

Номер слайду 10

Та під час революції Українська Народна Республіка (УНР) перейшла на новий григоріанський календар. Більшовики теж запровадили його. Але не церква, яка трималася традиції та не хотіла підтримувати комуністів.

Номер слайду 11

Радянська влада цілеспрямовано змінювала власною ідеологією все, що зародилося і стало традицією у нас значно раніше. А з 1930 року вона скасувала Різдво взагалі.

Номер слайду 12

Склалася ситуація, що звичайні люди почали жити за новим стилем (григоріанським календарем), а церква продовжувала за старим (юліанським). Неточність церковного – юліанського календаря – за роки поглибилася. Зараз вона становить аж 13 днів. Тож, коли католики та й велика кількість православних святкують Різдво 25 грудня за григоріанським календарем, то за юліанським це тільки – 12 грудня. Чималій частині українських православних та греко-католиків треба чекати ще 13 днів на народження Христа. Тож, коли на юліанському (церковному) календарі нарешті настає 25 грудня, то на григоріанському, за яким живе більшість світу, вже 7 січня.

Номер слайду 13

Святкування Різдва. За Григоріанським календарем святкування Різдва припадає на 25 грудня, за Юліанським – на 7 січня. Більшість християн усього світу величають народження Сина Божого 25 грудня. І це – не лише католики, а й протестанти, яких більшість у США та Європі, православні США, Канади, Греції, Туреччини, Румунії, Болгарії, греко-католики Канади та інших країн. За юліанським календарем – Росія, Казахстан, Киргизстан, Сербія, Грузія і до недавнього часу – Україна.

Номер слайду 14

Чим відрізняється Різдво східного обряду від західного. Різдво східного обряду. Різдво західного обряду. ДАТА

Номер слайду 15

Чим відрізняється Різдво східного обряду від західного. Головна прикраса будинку. Дудух. Ялинка. Різдво східного обряду. Різдво західного обряду

Номер слайду 16

Чим відрізняється Різдво східного обряду від західного. Різдво східного обряду. Різдво західного обряду. Свята вечеря12 пісних стравтільки пісні страви

Номер слайду 17

Чим відрізняється Різдво східного обряду від західного. Різдво східного обряду. Різдво західного обряду. Головна страва на Святу вечерю. Кутя. Оплаток або гостія - пісний хліб

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Чим відрізняється Різдво східного обряду від західного. Різдво східного обряду. Різдво західного обряду. ТрадиціїВодять Вертеп, колядують. Коляда менш популярна. Вертеп ставлять з фігур у центрі міста

Номер слайду 20

Наразі, кожна родина для себе вирішує, коли вона святкуватиме велике Різдво – 25 грудня чи 7 січня. Головне – знати про те, що в ці дні Господній Син був посланий Богом на землю задля спокутування гріхів і спасіння людства. Українці й славні тим, що сотні років попри все бережуть традиції і звичаї, трепетно ставляться до всього духовного, що отримали у спадок, удосконалюють і розвивають його. І Різдво Христове – яскраве тому підтвердження.

Номер слайду 21

Вітаємо всіх з Різдвом Христовим !

Номер слайду 22

Вітаємо всіх з Різдвом Христовим !

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Сєрокурова Любов Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Праута Наталія Михайлівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
17 грудня 2023
Переглядів
719
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку