Урок №
Тема: Різниця квадратів двох виразів
Мета:- формувати вміння учнів застосовувати формулу добутку суми двох виразів та іх різниці до розв’язування вправ (обчислення значення виразів, розв’язування рівнянь, доведення тотожностей тощо);
- сприяти розвитку уваги, логічного мислення та пізнавальної активності учнів при розв’язування вправ;
- виховувати зібраність, самостійність, впевненість у власних знаннях та наполегливість у навчанні.
Очікувані результати: учні повинні знати формулу різниці квадратів, вміти застосовувати формулу до обчислення значень виразів, доведення тотожностей, розв’язування рівнянь.
Обладнання та наочність: картки з індивідуальним завданням, сигнальні картки.
Тип уроку: комбінований (застосування знань і вмінь).
Хід уроку
І. Організаційний етап:
Привітання. Перевірка присутності учнів
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування на роботу
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Перевірка завдання, заданого за підручником
1) Перевірити правильність виконання письмового завдання (записати на дошці до кожного завдання правильні відповіді).
599 (16; 36)
601 (4)
642 (4)
2) Бліц-опитування “Корзина запитань”:
а) Чому дорівнює добуток суми двох виразів на їх різницю?
б) Чому дорівнює різниця квадратів?
в) Чи можна у формулі різниці квадратів замість змінних підставлять будь-які числа, одночлени?
г) Подайте у вигляді двочлена вираз: (х + 2у)(х – 2у).
ґ) Подайте у вигляді двочлена вираз: (а – 4с)(4с + а).
2. Заповніть таблицю
Під час перевірки домашнього завдання, учні з достатнім та високим рівнем знань виконують індивідуальне завдання.
a |
b |
|
|
x |
2y |
|
|
3a |
2b |
|
|
0,5p |
4 |
|
|
|
|
|
|
xy |
6 |
|
|
|
|
|
|
ІІІ. Формулювання теми, мети й завдань уроку; мотивація навчальної діяльності.
1. Оголошення теми уроку.
2. Формулювання мети й завдань уроку.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Перед початком уроку я хочу вам дати поради
ІV. На минулому уроці була доведена рівність (a+b)(a-b)=, що є тотожністю, то її можна застосувати і в зворотному порядку
=(a+b)(a-b)
Цю тотожність називають формулою різниці квадратів. Вона дозволяє заміняти різницю квадратів двох одночленів добутком їх суми і різниці. Її можна застосовувати не лише до найпростіших одночленів, але й до будь-яких цілих виразів.
V. Формування знань і вмінь
1. Робота з підручником:
1) Усна робота: № 602, 604, 605
2) Робота біля дошки під керівництвом вчителя: № 609, 614.
2. Фізкультхвилинка
На дошці малюнок, на якому зображені сходинки з завданнями. На найвищій сходинці зображена ракета.
Рухові вправи поєднуються з математичною грою “Хто швидше сяде в ракету”. Перед тим, як піднятися на одну сходинку, учень повинен виконати фізичні вправи: кругові оберти руками (1 раз вперед, 1 раз назад), нахили тулуба (1 раз вправо, 1 раз влаво), присідання (3 рази).
Завдання для гри: (5 завдань для першої команди, 5 завдань для другої команди.
3. Математичний диктант
Завдання математичного диктанту учні виконують самостійно з подальшою взаємоперевіркою та обговоренням.
Відповіді до математичного диктанту
4. Додаткові завдання
VІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання:
§ 12 повторити; впр 610, 615, 644
VІІ. Оцінювання учнів:
• виставити, оголосити та прокоментувати оцінки учнів;
• відмітити активних учнів.
VІІІ. Підсумок уроку:
Рефлексія
1) Як ви оцінюєте свою роботу?
2) Які завдання були найскладнішими?
3) У чому причина помилок, яких припустилися під час розв’язування вправ?
4) Які завдання виявилися легкими?
5) Що найбільше сподобалося на уроці?
Додаткові завдання
Правильні відповіді учні показують за допомогою сигнальних карток.
Закінчити урок «Легенда про мудреця і трьох робітників»
Додатки
а) Чому дорівнює добуток суми двох виразів на їх різницю?
б) Чому дорівнює різниця квадратів?
в) Чи можна у формулі різниці квадратів замість змінних підставлять будь-які числа, одночлени?
г) Подайте у вигляді двочлена вираз: (х + 2у)(х – 2у).
ґ) Подайте у вигляді двочлена вираз: (а – 4с)(4с + а).
a |
b |
|
|
x |
2y |
|
|
3a |
2b |
|
|
0,5p |
4 |
|
|
|
|
|
|
xy |
6 |
|
|
|
|
|
|
a |
b |
|
|
x |
2y |
|
|
3a |
2b |
|
|
0,5p |
4 |
|
|
|
|
|
|
xy |
6 |
|
|
|
|
|
|
a |
b |
|
|
x |
2y |
|
|
3a |
2b |
|
|
0,5p |
4 |
|
|
|
|
|
|
xy |
6 |
|
|
|
|
|
|
a |
b |
|
|
x |
2y |
|
|
3a |
2b |
|
|
0,5p |
4 |
|
|
|
|
|
|
xy |
6 |
|
|
|
|
|
|
(x-y)(x+y)=
Присідання 3 рази
()()=
Кругові оберти руками (2 рази вперед, 2 назад)
9=
Нахили тулуба (2 раз вправо, 2 вліво )
0,01
По два стрибки на кожній нозі