Різноманітність комах, їх значення в природі та в житті людини

Про матеріал
Узагальнюючий урок теми Комахи допоможть узагальнити та закріпити знання учнів про роль комах у екосистемах та значення їх у житті людини
Перегляд файлу

Тема уроку: Комахи, їх різноманітність та значення.

Мета уроку: Спрямувати діяльність учнів на:

 Узагальнити та закріпити знання учнів про роль комах у екосистемах

та значення їх у житті людини;

 Розвивати в учнів пізнавальний інтерес, вміння порівнювати,

узагальнювати, логічно мислити, робити висновки, працювати з

підручником і науково-популярною літературою, опорно-

інформаційними схемами;

 Виховувати бережливе ставлення до природи, здійснювати екологічну

освіту та естетичне виховання.

Тип уроку: Комбінований

Обладнання і матеріали: мультимедійна презентація «Різноманітність

комах», колекція комах, таблиці, фотографії комах, відеофільм «Цікаві факти комах», підручник, Червона книга, хрестоматія із зоології, комп’ютер.

Концепція уроку:

На прикладі конкретних видів показати ознаки відмінності й подібності в

будові різних рядів комах. Звернути увагу на зв'язок будови представників

різних рядів з їхнім способом життя. Показати значне поширення

представників класу, їхню роль у різних екосистемах і господарській

діяльності людини. Застосовувати знання про комах в повсякденному житті.

Пояснити небезпеку деяких видів комах, що є паразитами людини й

переносниками небезпечних захворювань.

Прийоми активізації пізнавальної діяльності:

Прийом «Інтелектуальна розминка», прийом «Хибна думка»,

взаємоперевірка, робота в групах, самостійна робота учнів, постановка проблемного запитання, біологічний цифровий диктант, робота з картками, прийом «Роблю висновок», інтерактивна вправа льорнінг ап,

рекламна пауза, робота з підручником, складання ІОС, музична фізкультхвилинка, задача Мурашина кухня, ребуси , фрагмент відеофільму «Цікаві факти про комах», використання Червоної книги, мультимедійна презентація «Різноманітність комах».

Структура уроку :

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

III. Мотивація навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу

V. Узагальнення і систематизація знань

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

VIII. Додатковий матеріал до уроку

І. Організаційний момент.

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться,

Продзвенів уже дзвінок,

Починаєм наш урок!

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

Прийом «Інтелектуальна розминка»

1. В якому середовищі живуть комахи ?

2. Чим вкрите тіло ?

3. 3 яких відділів складається тіло ?

4. Скільки кінцівок у комах ?

5. Які очі у комах ?

6. Яких типів ротовий апарат ?

7. Розміри ?

8. Наявність крил?

9. Органи чуття ?

10.Органи дихання ?

11.Органи виділення ?

12.Як розмножуються комахи ?

Двоє учнів отримує картки із завданням (виконують на дошці):

1. Зобразіть схему розвитку комах із повним перетворенням.

2. Зобразіть схему розвитку комах із неповним перетворенням.

3. «Допоможи Капітошці» (робота з класом)

Тіло комах поділене на голову, груди та черевце Комахи мають три пари вусиків Голова комах зовні вкрита капсулою з кутикули Дорослі комахи мають дві пари крил Ентомологія наука, яка вивчає комах Всі комах без винятку -хижаки На більшості сегментів черевця розташовані дихальця Привіт! Допоможи мені визначити де правильні твердження, а де неправильні! БУДОВА КОМАХ

 

 

4. Скласти комаху (учень біля дошки)

Урок "Комахи: особливості будови та способу життя. Різноманітність, роль у  природі та значення в житті людини" з біології для 7 класу - на сайті «На  Урок»

Біологічний цифровий диктант (письмово ).

 Ознаки класу комах (виберіть правильні твердження цифрою):

1. Належать до типу Членистоногі.

2. Павук - це теж комаха.

3. Почленоване тіло.

4. Три пари кінцівок.

5. Два відділи тіла: головогруди, черевце.

6. Дві пари крил.

7. Періодичне линяння.

8. Вкриті хітиновим покривом.

9. Комахи - гермафродити.

10. Наука про комах - ентомологія.

 

 

 

 

 

III. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів.

Прийом «Приваблива мета»

Багатий і різноманітний тваринний світ. Найчисленніша група тварин - це

клас Комахи. Відомо більше 1 млн. видів. По підрахункам вчених на нашій

планеті одночасно проживає мільярд мільярдів особин комах, це в середньому на 1 жителя планети припадає 250 млн. різних комах. А маса цих крихітних комах набагато перевищує масу всіх наземних тварин разом узятих.

Живуть комахи всюди: у воді, на суходолі, у горах, у печерах, на скелях, у

ґрунті, на деревах, високо в повітрі.

Розміри сучасних комах здебільшого дрібні від мм до ЗО см, але в

найдавнішу епоху історії Землі комахи були більші від сучасних. Вчені

знайшли у покладах кам'яновугільного періоду рештки і відбитки комах з

розмахом крил 1 м 15 см.

 Згодом такі велетні вимерли і еволюція пішла в напрямі поступового зменшення їх розмірів. Не дивлячись на те, що комах дуже багато, у своїй поведінці вони мають одну спільну рису - всі зусилля у них спрямовані на те, щоб не померти з голоду, знайти поживу, залишити після себе нащадків. На шляху до цієї мети різні види комах можуть з’їдати все: листя, плоди, стебла, корені, тканини, папір, шоколад, тютюн, цукор, ковбаси, сири, трупи тварин і рослин, пелюстки троянд, отруйні рослини, стіни дерев’яних будинків, книги і меблі. Навіть важко назвати все, що можуть засвоювати ці надзвичайно ненажерливі створіння, їх вплив на природу величезний.

Проте основна маса комах не шкодить людині, а навпаки приносить

користь, хоч на перший погляд непомітну.

Отже, комахи - хто вони? Друзі чи вороги людини? Це проблемне

запитання нашого уроку.

Тема уроку: Різноманітність комах. Роль комах у екосистемах, їх значення

для людини.

 

Девіз уроку:

«Щоб дійти до мети,

Треба найперше іти»

О.Бальзак

IV. Вивчення нового матеріалу

ряд Жуки або Твердокрилі.

Найчисленніший за кількістю видів понад 300 тисяч. Розміри від 0,3 мм до

18 см. Живуть у різноманітних умовах суходолу і прісних водоймах.

Мають гризучий ротовий апарат. Живляться рештками рослин і тварин.

Найбільший в світі жук - титан 18 см. Гордістю комах України є жук - олень,

красивий і великий, довжиною 8 см, занесений до Червоної книги. Жук-олень

живиться соком дубів, а його личинки розвиваються 5 років в гнилих пеньках

і досягають 14 см. Самець жука - оленя має роги , які використовує у

змаганнях за самку, намагаючись захопити противника та скинути його зі

стовбура дерева, де, звичайно, відбувається двобій .

(демонстрація колекції жуків)

Деякі жуки ушкоджують культурні рослини .

Цей смугастий диверсант,

На обжерливість талант:

У картоплі листя з’їв

Й стебла їсти вже хотів,

Та прийшов я з апаратом -

Розквитався з диверсантом !

Здогадалися про якого жука мова?

 

Всім відомий колорадський жук - шкідник картоплі, завезений з Північної

Америки, штату Колорадо.

(демонстрація колекції жука)

Травневий хрущ живиться листям , а личинки ушкоджують коріння дерев.

Значну кількість хижих видів жуків людина використовує для боротьби зі

шкідливими комахами. Цей метод називають біологічний метод боротьби зі

шкідниками. Наприклад, сонечка - винищують попелиць, їздці відкладають

свої яйця у личинки шкідливих комах. Тому, і сонечок, і їздців розводять в

лабораторіях і випускають в місця, де багато шкідників.

Жуки - короїди завдають значної шкоди цінним породам дерев, виточують

ходи в деревині . А такі, як жук-зернівка, довгоносик псують запаси харчових

продуктів (гречка, горох, макарони).

(демонстрація колекції жуків )

Прийом «Роблю висновок»

Яких правил потрібно дотримуватися при зберіганні харчових продуктів?

1. Не робити великі запаси круп;

2. Не зберігати у вологих сирих місцях;

3. Просушувати на сонці, або в духовці, щоб вбити їх личинки;

4. Термін зберігання продуктів не більше 1року.

Цікавий жук-гнойовик, який живиться рештками рослин і тварин , а

гробарик - трупами тварин. Обидва види закопують гній і трупи тварин в

землю та відкладають на них яйця, з яких розвиваються личинки.

Отже, ці жуки -необхідні компоненти природних угруповань. Виконують

роль санітарів та беруть участь у ґрунтоутворенні.

Жуки живуть не тільки на суходолі, а й у прісних водоймах. Прикладом є

жук-плавунець -це хижак, який живиться меншими за себе тваринами,

личинками, а також водолюб чорний, який живиться водяними рослинами,

водоростями.

Рекламна пауза. Пам’ятники комахам .

1) В США красується пам’ятник найлютішому шкідникові бавовнику-

довгоносику. Привід до його встановлення досить своєрідний. Місцеві

жителі довгий час займалися вирощуванням бавовнику, який відіграв велику

роль в економіці штату і був єдиним джерелом прибутку для його жителів. В

1915 р. сталася біда. Випадково завезли довгоносика, який не дивлячись на

всі хімічні засоби боротьби проти нього швидкими темпами знищив великі

плантації бавовнику. Люди зовсім зневірилися, почали розводити худобу,

вирощувати овочі, картоплю, кукурудзу, цукрову тростину, земляний горіх.

Це виявилося вигіднішим, зокрема, вирощування земляного горіха дало

великі прибутки. Тоді і було вирішено спорудити пам'ятник довгоносику.

2) В Австралії споруджено пам’ятник метелику - гусениця якого полюбляла

кактуси-опунції, що загрожували с/г .

3) У Каліфорнії є пам’ятник чайкам, на честь того, що вони напали на зграї

сарани , яка спустошувала поля, с/г врожаї перших європейських поселенців

Північної Америки, а людей від голоду. Жителі не поскупилися на гроші:

пам’ятник обійшовся 40 тис. доларів.

4) На честь врятування посівів від нашестя сарани в 1675 р. було споруджено

пам’ятник і в Австралії. Його назвали «Пам’ятник захисту»

    Музична фізкультхвилинка

 

 

 

Ряд Метелики або Лускокрилі.

Найпрекрасніший ряд комах, найрізноманітніші за розмірами та

забарвленням. Особливість - крила вкриті видозміненими волосками-

лусочками, які здатні заломлювати світло. Саме тому їх забарвлення

різноманітне. Полюбуйтеся цими метеликами !

(презентація слайду і демонстрація колекції метеликів)

Які вони красиві! Махаон, павиче око, бражник «мертва голова», іполита,

монарх, адмірал, парусник, аполлон, носатка, сатурнія.

Метелики - гарні запилювачі рослин, милують своєю красою. Зате личинки метеликів або гусінь мають гризучі ротові органи, якими знищують

листочки, стебла рослин. Людина здавна розводить шовковичного шовкопряда для отримання шовку.

(показ розвитку шовкопряда) Ці комахи стали свійськими тваринами, у

природі вони не трапляються. Гусениця шовкопряда утворює кокон із

шовкової нитки довжиною 2км. Шовківництво зародилося 5 тис. років тому в

Стародавньому Китаї. Цікаво , що дорослі комахи не живляться , вони

існують завдяки запасу поживних речовин, накопиченому в жировому тілі,

тому їх ротові органи не працюють . Полюбуйтеся цим чудом природи! Найбільші в світі метелики живуть в Австралії, Н. Гвінеї - Орнітоптера Вікторія з розмахом крил ЗО см. Вони більші за шпака. Місцеві жителі вживають їх в їжу. Люди охотяться за метеликами не з сачком, а з рушницею.

Ряд Перетинчастокрилі.

До цього ряду належать бджоли, оси, джмелі, мурашки, їздці, пильщики.

Головною особливістю є те, що це суспільні комахи, живуть сім’ями ,

поділені на касти: самиця, солдати, робочі особини. Чорна садова мурашка

шкідлива, бо охороняє і поширює попелиць, солодкими виділеннями яких

живиться. Руда лісова мурашка будує мурашники, винищує шкідників лісу.

В Південній Америці в джунглях Амазонки зоологи знайшли найбільшу в

світі мурашку довжина тулуба сягає 7 см.

Руда мурашка живе не тільки на суходолі, а й чудово плаває.

Пропоную вашій увазі відеофільм «Цікаві факти про комах»

Нам здається, що ми про бджіл все знаємо. Бджоли живуть у вуликах і

носять мед. Але чи знаємо ми, що сім’я нараховує 50000 -70 000 особин.

Основну роль відіграє матка, вона відкладає до 2000 яєць за добу при

сприятливих умовах. Із запліднених яєць виходять робочі особини, із

незапліднених - трутні . Матка запліднюється на великі висоті 1 раз в житті.

Чим більше трутнів запліднить матку, тим матка буде продуктивніша і

більше яєць вона відкладатиме. Якщо матка під час вильоту не заплідниться

– вона стає трутовкою, що призводить до загибелі сім’ї.

Незалежно від того, яка температура навколишнього середовища, чи

+25°, чи - 25 °у вулику постійна температура 34°(це температура розвитку

личинок)

Робочий день у бджоли починається о 6 год. ранку. Це бджоли-

розвідники, знайшовши нектар, повертаються у вулик і виконують танок в

якому сигналізують, де знаходяться медоносні рослини. Після цього сім’я

вирушає до нектару. Частина бджіл залишається у вулику і є охороною біля

льотка, чистять вулик. Бджоли, збираючи пилок для вигодовування личинок,

запилюють квіти, збільшують урожайність сільськогосподарських культур.

Продукти бджільництва:

1. Мед-лікує від 100 хвороб.

2. Прополіс-природний антибіотик.

3. Віск-використовують в косметології, медицині, виробництві свічок.

4. Пилок-набір мікроелементів і вітамінів необхідних людині.

5. Бджолиний яд - використовують в медицині, мазі при радикулітах.

6. Маточне молочко - в медицині.

(демонстрація рамки, воску, прополісу, меду)

Україна здавна славилася бджільництвом і пасічниками.

(показ фотографій найкращих пасік Полтавщини)

Ряд Двокрилі.

Хатня муха - основний представник, живе в наших домівках, наших

подвір’ях, живиться їжею людини, а личинки розвиваються в смітниках,

помийних ямах. Мухи, літаючи в антисанітарних місцях, поширюють

збудників дизентерії, тифу, туберкульозу, яйця гельмінтів. Тому потрібно

захищати продукти харчування від контактів з мухами, дотримуватися

правил особистої гігієни , ретельно мити руки перед обідом, а також овочі і

фрукти перед вживанням. Хатня муха відкладає за один раз 100-150 яєць і може повторювати кладку через 3 дні. Загальна плодючість -500 яєць. Якби личинки, лялечки, дорослі комахи не гинули, то потомство однієї самки до кінця літа досягло 5 трильйонів. Муха за рік без перешкод вкрила б земну кулю на 3 см.

Робота з підручником.

Аналізуючи текст стр.124 «Ряд Блохи», дайте відповідь на запитання :

-Якої шкоди завдають людині і тваринам блохи ?(ссуть кров людини і тварини, переносники чуми)

Ряд Прямокрилі

Відомо понад 20000 видів, найвідоміші представники ряду прямокрилих-

коники, задні ноги яких видовжені і призначені для стрибків. Дибка степова-

великий хижий коник, занесений до Червоної книги України.

Небезпечним шкідником культурних рослин є вовчок. Ця комаха має

копальні передні ноги, за допомогою яких проробляє довгі ходи у грунті.

Вовчок добре плаває. (демонстрація колекції комах)

Саранові-виключно рослиноїдні тварини, поширені на луках і в степах.

Сарана перелітна здатна до масових розмножень. Особини збираються у

велетенські зграї і летять на велику відстань, виїдаючи всю рослинність. В

Україні сарана трапляється у дельтах річок Дунаю, Дніпра.

Ряд Воші.

Воші-безкрилі зовнішні паразити людини та інших ссавців. Мають

плескате тіло та короткі вусики, колючо-сисний ротовий апарат, за

допомогою якого споживають кров хазяїна. Поширені свиняча, теляча, людська воші. Остання є переносником смертельно небезпечних

захворювань - тифу, від якого протягом XX століття загинуло близько 30 млн. осіб. Для запобігання ураження вошею необхідно ретельно дотримуватися правил особистої гігієни, не користуватися чужими гребінцями, одягом, головними уборами. У разі зараження негайно звернутися до лікаря.

Комахи настільки увійшли в наше життя, що ми не уявляємо життя без них.

У міфології різних народів образи тих чи тих комах відігравали певну сакральну роль. Так, у єгипетській міфології шанували символ священного скарабея, жука-гнойовика з родини Scarabaeidae. Священні скарабеї живляться гноєм тварин, з якого спершу скачують кульки. Стародавні єгиптяни в цій поведінці вбачали прообраз руху Сонця — світила, якому вони поклонялися найбільше. Культ священного скарабея був настільки поширеним у Стародавньому Єгипті, що у формі жука виготовляли печатки, амулети, магічні предмети й прикраси, його зображували на папірусах, фресках гробниць. Єгипетського бога Хепрі зображували з головою у вигляді скарабея. Символічне значення жука-скарабея відбито і в його науковій назві: Scarabaeus sacer, де видова назва sacer в перекладі з латинської мови означає святий, священний. Звідси й українська калькована назва виду. Цей вид жука також поширений і в Україні. Він є рідкісним, а тому перебуває під охороною і входить до Червоної книги України.

 

Фольклор

Алегоричні образи комах трапляються як в українському, так і зарубіжному фольклорі. Так, в українській народній казці «Хвалькувата муха» розповідається про те, як з поля ввечері чотири воли тягнули важкий плуг додому. У цей час надлітає уперта муха, поважно сідає на ріг одного з волів і сидить собі. Тим часом надлітає друга муха й питає ту, що сидить на волячому розі:

— А ти звідки їдеш, сестро?

— З поля, — відповідає та, — цілий день орала з волами, аби люди мали хлібця досить!

У кінці одразу після діалогу розкривається мораль казки: «Що варт такий чоловік, котрий чужою працею хвалиться?..»

Образи відомих в Україні комах можна зустріти й в народній фразеології. Наприклад, найвідоміші з них:

  • Як бджіл у вулику (багато, безліч);
  • Немов ґедзь укусив (хто-небудь дуже нервує, перебуває в неврівноваженому стані, проявляючи впертість, химерність тощо);
  • Жуки в голові (у кого-небудь не все гаразд із розумовими здібностями);
  • Комар носа не підточить (дуже якісно, бездоганно зроблено);
  • Ніби комашки забігали по спині (хтось відчув страх, переляк);
  • Як мурашви́ (зневажл. дуже багато кого-, чого-небудь);
  • Вертітися як муха в окропі (не сидіти на місці);
  • [Якась] муха вкусила (ірон. щось комусь спричинило поганий настрій, хтось дратується, нервує).

У Старому Завіті йдеться про Вельзевула — одного із злих духів, помічника диявола. Слово Вельзевул  у перекладі з івриту означає «володар мух».

undefined

Образи тих чи тих комах у своїй творчості активно використовували як українські, так і зарубіжні майстри пера: Григорій Сковорода, Тарас Шевченко, Леонід Глібов, Аристофан та багато інших.

Український філософ та просвітитель Григорій Сковорода написав відому байку «Бджола та Шершень», в якій алегоричні образи комах допомагають краще розкрити суть так званої «сродної праці».

У другому рядку першої строфи вірша—ідилії українського поета Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати» фігурують хрущі — досить поширений вид жуків в українських селах тих часів. Хрущі у вірші поета виступають художнім образом, що дає змогу створити цілісну ідилічну картину життя української селянської родини. «Гудіння хрущів над вишнями» підкреслює єднання природи і людини, їхню гармонію:

Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатарі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата,
А матері вечерять ждуть.

В українського байкаря Леоніда Глібова (1827–1893) є невеличкий акровірш під назвою «Що за птиця?». За першими літерами кожного рядка можна вгадати назву відомої для всіх надокучливої комахи:

Між людьми, як пташка, в'ється,
У людей і їсть, і п'є;
Ходить старець, просить, гнеться,
А у неї всюди є.

деякі представники комах мають естетично привабливий вигляд, що не могло не надихнути майстрів пензля на написання картин. На своїх полотнах комах відтворювали відомі художники різних епох, а саме: Балтазар ван дер Аст, Георг Флегель, Сальвадор Далі та ін.

відомому німецькому художнику, Карлу Шпіцвеґу, належить картина «Мисливець на метеликів».

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f2/Carl_Spitzweg_033.jpg/200px-Carl_Spitzweg_033.jpg

Комах (бджіл, бабок, жуків, метеликів) нерідко зображують на поштових марках різних країн світу

Поштова марка Азербайджану (2005)  Вірменська поштова марка із зображенням Porphyrophora hamelii (2006)  Богомол звичайний на поштовій марці Молдови (1997)  Жук-олень на німецькій поштовій марці (1993)

 

Зображення комах на монетах викарбовували ще в давні часи. Така практика існує й сьогодні. Так, Національним банком України було випущено три пам'ятні монети: дві присвячені «рідкісному виду родини Коники справжні пилкохвосту українському, що живе лише на території України і якого занесено до Червоної книги України»; третя (виготовлена із золота) присвячена бджолі, а саме бджолі медоносній, «що уособлює мудрість, родючість та працьовитість»

Пам'ятна монета України «Бджола» (реверс)    Пам'ятна монета України «Пилкохвіст український» (реверс)

Зображення комах трапляються на гербах міст, містечок, волостей, муніципалітетів, комун, а також на дворянських гербах. Доволі часто це зображення бджіл, рідше комах, метеликів та гусениць. Комахи на гербах мають певне символічне значення. Наприклад, бджоли й мурахи символізують працелюбність і покірність. Емблеми комах можна зустріти й на гербах українських міст. Наприклад, на гербах таких міст, як Сімферополь і Джанкой зображено золотих бджіл.

      Герб Сімферополя                                  Герб Джанкоя

Образи комах активно використовують у такому популярному виді мистецтва, як кінематограф. Досить часто до образів комах вдаються у фільмах жахів. Наприклад: американські фільми «Вони!» , «Жук», «Жуки» , «Імперія мурах» . У 1990-ті роки в Україні був популярним японський серіал Пригоди бджоли Майї, знятий за мотивами книги німецького письменника Вальдемара Бонзельса. Серед персонажів-комах, окрім бджіл, були мухи, гнойовики, сонечка, шершні, коники, бабки, мурахи, богомол, капустянка.

Образи комах можна зустріти й у музичному мистецтві, а саме: у назвах гуртів, пісень, на обкладинках альбомів тощо. американського рок-гурту «Iron Butterfly» — назва метелика. Назву легендарної ліверпульської четвірки «The Beatles» утворено на основі каламбуру. Назва поєднує в собі два слова: beat (удар) та beetles (жуки). В української естрадної співачки Аліни Гросу є альбом, пісня та відеокліп під назвою «Бджілка».

Відомий нідерландський художник Вінсент ван Гог у травні 1889 року написав картину, яку він сам назвав «Бражник мертва голова» .

Митець помилився з видом, позаяк він подумав, що перед ним цей рідкісний європейський метелик. Насправді, на картині було зображено іншого представника європейської фауни, а саме сатурнію велику (Saturnia pyri). У Музеї ван Гога в Амстердамі картину було перейменовано з урахуванням реальної видової назви

Крім образів реальних, у сучасній культурі можна зустріти вигаданих комах. Так, у популярній комп'ютерній грі StarCraft є раса зергів — комахоподібних істот, що мають колективний розум. Образи вигаданих комах активно використовують не лише в комп'ютерних іграх, а й у фільмах, зокрема мультиплікаційних, художніх творах, коміксах тощо.

Проте сьогодні через скорочення місць проживання, пов’язане з освоєнням

людиною нових територій , забруднення водойм, повітря хімічними

речовинами кількість видів комах зменшується .

Які заходи ви б запропонували по охороні комах ?

- організація мікрозановідників ;

-заборона збору колекцій ;

-взяти під охорону;

-занести до Червоної книги .

 

Ви новітнє покоління,

Вам весь час вперед іти,

Середовище привітне

Треба дітям зберегти.

Щоб в новім тисячолітті,

Все буяло і росло.

То ж сьогодні і навіки

Не робіть природі зло !

 

До Червоної книги занесено види комах: аполлон , носатка листовидна,

парусник поліксени, шовкопряд, сатурнія , богомол, жужелиця , вусач

альпійський, бражник, махаон, жук-олень, жук-носоріг, монарх.

(демонстрація Червоної книги)

Прийшов час з’ясувати роль комах у природі. Складання ІОС

Значення комах для людини:

1. Отримує мед, віск, шовк, лікарські препарати ;

2. Використовує у біологічному методі боротьби із шкідниками;

3. Шкоду с/г культурам, харчовим продуктам, хутру, шкірі, вовні;

4. Переносники збудників небезпечних захворювань;

5. Укуси деяких комах отруйні.

Отже, комахи виконують як позитивне, так і негативне значення.

VІ. Підсумок уроку.

 Який клас тварин найчисленніший у світі?

 Що вам найбільше сподобалося на уроці?

 Що не сподобалося на уроці?

 3 якими рядами комах ми ознайомилися?

 Роль комах в природі?

 Значення комах в житті людини?

Оцінювання учнів.

VІІ. Домашнє завдання.

Вивчити §26, написати твір - мініатюру з теми: «Доля комах у

майбутньому», рекомендую прочитати книги «Хрестоматія із зоології »,

«Тварини-рекордсмени», які є в нашій бібліотеці.

docx
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
3 січня
Переглядів
336
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку