Урок по предмету я досліджую світ в 2 класі.
Тема. Рослини навесні.
Мета : формувати знання учнів про весняні зміни в природі, вчити учнів спостерігати за змінами в житті дерев навесні, ознайомити з ранньоквітучими рослинами, вчити розпізнавати їх. Виховувати дбайливе ставлення до природи.
Хід уроку.
I. Організаційна частина.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно й гарно.
І довкола озирнутись,
І сусіду посміхнутись.
А щоб знання здобути,
Треба уважним бути.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
Відгадування загадки.
Де вона проходить,
Там травиця сходить,
Квіти розцвітають,
Солов’ї співають. ( Весна)
Читання вірша Катерини Перелісної «Весна».
- Що з весною настає?
- Сніг у полі розтає.
- А чому то так буває?
- Сонце його пригріває
- Що ж синіє на землі?
- Ніжні проліски малі.
- А що пнеться з-під листа?
- То травичка вироста.
- А над полем що бринить?
- Любий жайворон дзвенить.
Повідомлення чергових синоптиків.
- В нашому класі завжди тепло і затишно. А яка погода сьогодні в природі?
Про це повідомляють чергові синоптики. (Використовується сайт «Синоптик»)
III. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Повідомлення теми, мети уроку.
- Згадайте, на які 3 групи і за якими ознаками поділяються всі рослини.
Це 3 групи: дерева ( вони мають 1 міцний дерев’яний стовбур), кущі ( у них декілька стовбурів, трав’янисті рослини (у них є стебла).
Сьогодні ми дізнаємось, що відбувається з рослинами навесні.
IV. Опрацювання нового матеріалу.
1. Розповідь вчителя.
- Прийшла весна. Все живе на Землі радіє весні.
Коли середньодобова температура стає більшою 5 градусів тепла, починається сокорух у дерев і кущів. Через 10 днів після початку руху соків стає помітним бубнявіння бруньок. З них розгортаються маленькі листочки, а потім квіточки.
- В березні тане сніг і з’являються перші квіти. Відгадайте загадки, назвіть першоцвіти.
1. Я першим зацвітаю серед гаю.
І білий, наче сніг, я колір маю.
( Підсніжник )
2. Я найперша зацвітаю
Синім цвітом серед гаю.
Відгадайте, що за квітка
Бо мене не стане влітку.
( Пролісок )
3. Визирнули квіти із землі чарівні:
Білі, жовті, сині й голубенькі дивні.
Снігу не бояться, рясно землю вкрили,
Квіточки маленькі, листячки тоненькі.
( Крокуси )
4. Колихає ніжно теплий вітер
Квіти ці коло вікна.
Недаремно кажуть люди
Що у сон схиляють нас.
( Сон – трава )
5. На квітник погляньте діти,
Там козак стоїть між квітів.
Весь червоний – гордий пан,
Не козак це, а ( тюльпан ).
6. Біло – жовті стали в ряд.
Певно, вийшли на парад.
Напарфумені, біленькі,
У листочках зелененьких.
( Нарциси )
7. Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло.
Згодом стало біле – біле
І за вітром полетіло.
- Роздивіться світлини, назвіть першоцвіти.
- Як вони називаються?
- Що ви про них знаєте?
Пролісок – це квіточка, яка першою зацвітає навесні. Спочатку з’являється квіточка, а потім листочки.
Дуже рано зацвітають квіти мати - й - мачухи. Ще лежить сніг,а ця квіточка
тягнеться до сонечка. У неї жовті квіточки. За квіточкою з’являються листочки. Зверху блискучі і ніжні, як мамині руки, а знизу листочки колючі,як слова мачухи.
- Роздивіться цю квіточку на світлині.
- Які квіти ростуть біля школи?
Робота з підручником.
- Прочитайте інформацію про те,що відбувається з деревами навесні.
- Які дерева,кущі першими розцвітають?
- А коли починають розквітати плодові дерева?
- Чи однакові у них квіти? Діти роздивляються світлини, називають дерева.
Робота з Червоною книгою.
- Чому деякі рослини занесені в Червону книгу?
- Знайдіть в підручнику ( с. 87) назви першоцвітів, які занесені в Червону книгу. Назвіть їх.
- Чому цих рослинок стало мало?
Групова робота.
- Знайдіть на карточках першоцвіти і підпишіть їх.
- Що треба пам’ятати про поведінку на природі?
- Як не завдати шкоди рослинкам?
- Як ви думаєте, збирання березового соку шкідливе для берізки?
Гра «Знайди помилку».
1. Навесні дні стають коротшими, а ночі довшими.
2. Розпускаються сніги.
3. З’являються перші весняні бурульки.
4. На деревах набухають квіти.
5. Звірі повертаються з теплих країв.
V. Підсумок уроку.
- Про які рослинки дізнались на уроці?
- Що треба робити з рослинками, які занесені в Червону книгу?
VI. Рефлексія. Оберіть цеглинку лего.
- Якщо дуже сподобалось на уроці, покажіть зелену цеглинку.
- Якщо сподобалось на уроці, покажіть цеглинку жовтого кольору.
- Якщо не сподобалось, покажіть цеглинку червоного кольору.