Тема:Рослинний і тваринний світ Євразії.
Мета:
-Ознайомити учнів із тваринним і рослинним світом Євразії,формувати вміння розпізнавати тваринний і рослинний світ, розкрити причини різноманітності в природі,вміння працювати з картою.
-розвивати зв язне мовлення, логічне мислення,кругозір, кмітливість, спостереж -ливість,уміння складати комп ютерні презентації.
-формувати комунікативну компетентність учнів.
-виховувати любов до природи,пізнавальний інтерес,любов до Батьківщини.
Обладнання:презентація,предметні картинки,карта,виставка дитячих книжок, музичний супровід, сонечко,галявина,природна карта України, карта півкуль.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Хід уроку
1 Орг.момент
Я всміхаюсь сонечку.
Здрастуй, золоте!
Я всміхаюсь квіточці.
Хай вона росте.
Я всміхаюсь дощику.
Лийся, мов з відра.
Друзям усміхаюся,
Зичу їм добра!
Щоб урок пройшов не марно,
треба сісти рівно гарно.
І виконувати те,
про що мова на уроці йде.
Почнемо урок із посмішки.
2.В гості до синоптиків
Вправа « Мікрофон»
Слово надаємо синоптикам
-Яка зараз пора року?
Який місяць?
Який день тижня?
Яка температура повітря?
Який вітер?
Опади?
Робота із календарем спостережень за погодою.
Які прикмети грудня ви знаєте?
Грудень холодний, сніжний та з вітрами - на врожай.
Грудень рік закінчує, зиму розпочинає.
У грудні сім погод на дворі: віє, дме, кружляє, рве і мете.
Грудень холодний, сніжний та з вітрами — на врожай
3.Оголошення теми і мети уроку.
Сьогодні ми з вами здійснемо мандрівку до рослинного і тваринного світу Євразії. — Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про те, чим вирізняється рослинний і тваринний світ у межах кожної з природних зон Євразії.
4.Повторення вивченого
Але спочатку попрацюємо із кросвордом і повторимо вивчений матеріал
Розгадування кросворда
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
1. Другий за своїми розмірами материк на Землі. Від латинської - безморозний.
2. Найменший і найвіддаленіший від інших населених материків куточок Землі.
3. Цей материк - велетенська льодова пустеля.
4. Ця частина світу поділяється на Північну і Південну. Південна - найголовніший материк на Землі. Північний - має найродючіші в світі ґрунти.
5Материк, найбільший на земній кулі. Займає 2⁄3 частини всієї суші і об'єднує дві частини світу. (Африка,Австралія,Антарктида,Америка, Євразія)
-Що ви можете розповісти про цей материк?
(Назва материка походить від двох назв частин світу « Європа» та « Азія» . Це найбільший материк на Землі. Він знаходиться у Північній півкулі й омивається всіма океанами земної кулі. На цьому материку живемо і ми, тут знаходиться наша країна
Покажіть цей материк на карті.
Які океани омивають материк?
Покажіть на карті?
5.Робота над темою уроку
Я відкрию вам секрет. Сьогодні у нас урок незвичайний, ми будемо мандрувати.
- А ви любиме мандрувати?
. Сьогодні ми будемо мандрувати по материку Євразія.
- Ми побуваємо в різних природних зонах материка познайомимося із рідкісними рослинами і тваринами.
Послухайте легенду

Були у матері-Природи
Дві донечки такої вроди:
Хто їх побачить хоч на мить, -
Не міг забути й розлюбить.
Голубооку звали Флора.
У неї очі, наче зорі
Завжди замріяна, тендітна,
Ласкава, ніжна та привітна,
А Фауна - швидка, як вітер,
Могла за птахами летіти,
І за оленями стрибати
Та з білочками пустувати.
Обидві світ живий любили,
Відтак його боготворили.
Тож вирішила мудра мати
В придане їм дарунки дати.
Грайливій Флорі - світ рослин
А жвавій Фауні - тваринний,
Щоб берегли і доглядали,
Від всього злого захищали.
Живуть в легендах і понині
Живого світу дві богині.
6. Словникова робота
Словник:
Флора –рослинний світ
Фауна –тваринний світ
7 .Вправа «Асоціативний кущ»
Складання асоціативного куща до слова
Флора - квіти,дерева,трави,кущі.
Фауна – тварини,комахи,птахи,павукоподібні.
8 Робота в групах
-Напевно ви зрозуміли що ми сьогодні будемо працювати у групах. Для цього ми об ‘єднаємося у групи.
1 група буде флора – талісман ромашка,
2 група буде фауна – талісман метелик.
9.Вправа очікування.
Чого ви очікуєте від нашого уроку? (відповіді дітей)
Запишіть на талісмані свої очікування від нашого уроку і прикріпіть на галявину.
Я зі свого боку обіцяю щоб ваші очікування здійснилися буду допомагати вам плідно працювати.
10 Пояснення нового матеріалу.
(Всі природні зони вчитель показує на карті)
Ви вже багато знаєте про рослинний і тваринний світ.
Сьогодні ми здійснемо мандрівку на материк Євразія познайомимося з тваринами і рослинами материка. Мандрувати ми будемо пішки, щоб все гарненько роздивитися,запам ятати, а мандрувати ми будемо природними зонами.
Словник
Природна зона –це місцевість зі своєрідним кліматом,рослинним і тваринним світом.
11.Робота над новим матеріалом.
Зараз я пропоную плідно попрацювати з картами рослинного і тваринного світу Євразії і познайомитися з рослинним і тваринним світом. Група флора познайомить нас із рослинним світом материка,а фауна із тваринним.
Отже, наша мандрівка розпочинається ми вирушаємо до природних зон. Ідемо повільно дихаємо чистим повітрям,вдихніть,що ви відчуваєте?
12.Мандрівка природними зонами
1 зупинка
тундра – природна зона де зима триває 8-9 місяців,мороз до – 50*.Грунт мерзлий за коротке і прохолодне літо від устигає відтанути не більше ніж на 50 см.
-Попрацюйте з картами рослинного і тваринного світу Євразії,що ви можете розповісти про рослини і тварин які мешкають у тундрі.Флора-(з рослин поширені мохи,лише місцями ростуть маленькі деревця,карликова береза,полярна верба)
Група фауна вам слово(з тварин північний олень,пісець,сова полярна,куріпка біла)
2 зупинка мандруємо далі дихаємо чистим повітрямІ За тундрою величезні простори займає тайга
Флора – у тайзі ростуть кедр сибірський, модрина,ялина,ялиця.
Фауна-мешкають білки, рисі,вовки, соболі,ведмеді,рябчики й тетеруки.
3 зупинка. За тайгою розкинулися мішані і листяні ліси. Зупинимося тут .Я пропоную відгадати вам загадки і дізнатися які тут ростуть рослини і мешкають тварини.

Що за дерево, чий цвіт
Пахне медом на весь світ? (Липа)
З жолудя він проростає,
В кроні сил чимало має.
Кабани плоди смакують,
Люди міць його цінують (дуб)
Боягузка у гайочку заховалась за дубочки.
Не лякав ніхто панянку, та тремтить безперестанку. (Осика)
Стережуть колючки їй
цвіт весняний запашний,
а осінньої години —
червонясті намистини. (Шипшина)
(діти розглядають плоди шипшини,липи,дуба).

Сірий, ікластий,
Хоче вівцю вкрасти.(Вовк)
Я веселенький звірок,
Плиг з ялинки на дубок.(Білка)
Ліс обійшов, поїв весь мед,
В барлогу ліг і спить…
А мед він любить, не секрет,
На те він і …(Ведмідь)

В темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
Як зовуть її? (Лисиця)
Лиш торкнись до колючок –
Він згортається в клубок.
Не вгадаєте ніяк?
Підказати Вам? (Їжак)
-вони є ,зокрема і в Україні.
13.Фізхвилинка
Давайте зробимо зупинку і відпочинемо (Діти відпочивать під музику Україна це ми) .
4 зупинка.
В Євразії є пустелі. Підходимо з вами до пустель.Це місця де випадає дуже мало опадів, тому рослинність тут дуже бідна.
Флора – тут ростуть саксаул це дерево з дуже довгим корінням,верблюжа колючка,піщана осока.
Фауна- найвідоміша тварина пустелі- верблюд,також водяться джейрани, тушканчики,ховрахи.Мешкають змії,павукоподібні,скорпіони,каракурти.
5 зупинка.Мандруємо далі на південь материка і ось перед нами найбагатіший рослинний і тваринний світ Євразії що ближчий до екватора.Це вологі і тропічні ліси.
Флора- манго, мускатний горіх, гвоздичне дерево, банани,бамбук.
Фауна- тваринний світ дуже різноманітний: мавпи,леопард.тигр,ведмідь, слон,крокодил,ящірки,жаби.
14.Робота із висловами про природу.
РОБОТА А ПАРАХ
попрацюйте в парах.Перед вами лежать вислови про природу.Але щоб іх прочитати вам потрібно із тексту вилучити назви тварин і рослин Євразії і прочитати вислів про природу.
ПрирВОВКода – не храЛЕВм,а маТИГРйстерня.
РосДУБлини – беБілказцінний дар прВОВКироди.
ПриДереворода –це кЗАЄЦЬнига яку ми чита БІЛКАємо.
ПриВЕДМІДЬрода –твоЛИПАрець усіх творців.
ПрТИГРирода-моСЛОНже все і все твоОЛЕНЬрить.
ДереДУБво садСОБОЛЬжає людина, а приРИСЬрода вирощує.
ПриЛИПАрода –це кнЛЕВига,яку ми чСОБОЛЬитаємо.
ЛюЛИПАди- повиКЕДР нуються закоСОВАнам приОЛЕНЬроди.
Як ви розумієте зміст прислав я?
15..Робота з підручником.( c.61 – 62)
16 Підсумок
Наша подорож підходить до завершення. Ми повертаємося до класу. Сподіваюсь, що що мандрівка вам сподобалась.
І підсумовуючи нашу подорож я хочу пограти з вами в гру
Гра «Так чи ні?»
- Назва материка Євразія походить від двох назв частин світу «Європа» та «Азія». Так чи ні?(так)
- Євразія — не найбільший материк на Землі. Так чи ні? (так)
- Євразія знаходиться у північній півкулі та не омивається всіма океанами земної кулі. Так чи ні?(так)
- На материку Євразія знаходиться наша держава Україна. Так чи ні?(так)
- Рослинний і тваринний світ Євразії не багатий і не різноманітний. Так чи ні?(ні)
- У Євразії ростуть , ягідні чагарники, кипариси, маслинові дерева. Так чи ні?Ні
- У тундрі, тайзі степах мешкають олені, ведмеді, вовки. Так чи ні?(так)
- На півдні Євразії живуть слони, тигри, крокодили. Так чи ні?Так
– Що нового ви дізналися на уроці?
(Я дізнався.)
(Я дізналася).
– Що вас сьогодні зацікавило?
(Мене зацікавили ).
– Про що ви сьогодні почули вперше?
(Я почув уперше про ).
Шановні діти, збулися ваші очікування від нашого уроку? (відповіді дітей) Якщо ваші очікування здійснилися, прикрепіть до мого теплого лагідного сонечка, свої маленькі сонечка.
17.Дом .завд.
Пофантазувати і скласти оповідання «Один день на материку Євразія»
Урок природознавства
4-А клас
Тема: « Рослинний і тваринний світ Євразії ».
Учитель Лисицина В.Є.