У 1917 році Довженко переїхав до Києва, де спочатку продовжив вчительську кар’єру, а невдовзі вступив на економічний факультет Комерційного інституту. Коли ж у Києві відкрилася Академія мистецтв, Довженко стає її слухачем. 1918 року він стає головою громади Комерційного інституту. Працює у Київському губернському відділі народної освіти й мистецтва, потім його призначають комісаром театру імені Т. Г. Шевченка.
"У червні 1926 р. я посидів ніч у своїй майстерні, підбив підсумки свого невлаштованого тридцятирічного життя, вранці пішов з дому і більше не повернувся. Я виїхав в Одесу і влаштувався на роботу на кінофабрику..." На тридцять третьому році, О. Довженка круто змінює своє життя. Починається його кар’єра кінорежисера.
Перший серйозний успіх прийшов у 1929 році після виходу на екрани фільму «Звенигора». «Звенигора» була сенсацією 1928 року, але водночас це був початок особистої трагедії Довженка - за цю стрічку, та згодом за фільм «Земля» його будуть постійно звинувачувати у буржуазному націоналізмі.
1932 року він повіз показувати фільм в Європу. Шедевр світового кіно - кінострічка «Земля» - виводить українське кіномистецтво на міжнародний рівень, і приносить Довженкові заслужену світову славу.1930 р., на екрани виходить неперевершений шедевр світової кінокласики - «Земля». Цей фільм - гімн життю - було названо серед двадцяти кращих кінострічок усіх часів і народів.
Сам Довженко весь час тужив за Україною і у останні роки свого життя записав: «Я вмру в Москві, так і не побачивши України! Перед смертю попрошу Сталіна, аби, перед тим, як спалити мене в крематорії, з грудей моїх вийняли серце і закопали його в рідну землю, у Києві, десь над Дніпром, на горі».
У лютому 1942 року в званні полковника його відправили на Південно-Західний фронт. Упродовж 1942–1943 років він як політпрацівник і військовий кореспондент працює у самому вирі воєнних подій – на Північно-Західному, Сталінградському, Воронезькому фронтах, бере участь у визволенні Харкова і Києва. Водночас активно пише кіносценарії, статті, нариси, оповідання, виступає по радіо, плідно ставить документальні фільми. У 1943 році на екрани виходить документальний фільм «За нашу Радянську Україну». У 1944 році - «Перемога на Правобережній Україні і вигнання німецьких загарбників за межі українських радянських земель» (у співрежисурі з Ю. Солнцевою та Я. Авдієнком). У 1942–1943 роках ним написано кіноповість «Україна в огні». у 1944–1945 роках – «Повість полум’яних літ», оповідання «Ніч перед боєм», «Відступник», «Стій, смерть, зупинись!», «На колючому дроті». Твори Довженка у цей час друкуються й українською і російською мовами, їх великі тиражі разом зі зброєю відправляються на фронт. У травні 1945 року з’являється ще одна стрічка «Перемога на Правобережній Україні». У 1942-му році письменник почав працювати над своєю «Зачарованою Десною». Та й його «Щоденник», що є на сьогодні своєрідним літописом історії війни і водночас складним і суперечливим філософсько-літературним твором, сповнений тривожними думками і роздумами про фізичні та моральні втрати, які несе український народ.
Нагороди та премії 1934 МКФ у Венеції (Приз, фільм "Іван") 1940 Заслужений діяч мистецтв Української РСР.1941 Сталінська премія (I ступеню, фільм "Щорс") 1949 МКФ в м. Готвальдові (Премія праці, фільм "Мічурін") 1949 МКФ в Маріанських Лазнях (Премія за кращий кольорвий фільм, фільм "Мічурін") 1949 Сталінська премія (II ступеню, фільм "Мічурін") 1950 Народний артист РРФСР.1958 рік на всесвітній виставці кіномистецтва у Брюсселі найповажніші кінокритики і кінознавці з двадцяти країн до переліку дванадцяти найкращих фільмів світового кіно внесли фільм «Землю».1959 ВКФ (Перша премія автору сценарію (посмертно), фільм "Поема про море") 1959 Ленінська премія (посмертно, фільм "Поема про море")
Нагороди та премії 1934 МКФ у Венеції (Приз, фільм "Іван") 1940 Заслужений діяч мистецтв Української РСР.1941 Сталінська премія (I ступеню, фільм "Щорс") 1949 МКФ в м. Готвальдові (Премія праці, фільм "Мічурін") 1949 МКФ в Маріанських Лазнях (Премія за кращий кольорвий фільм, фільм "Мічурін") 1949 Сталінська премія (II ступеню, фільм "Мічурін") 1950 Народний артист РРФСР.1958 рік на всесвітній виставці кіномистецтва у Брюсселі найповажніші кінокритики і кінознавці з двадцяти країн до переліку дванадцяти найкращих фільмів світового кіно внесли фільм «Землю».1959 ВКФ (Перша премія автору сценарію (посмертно), фільм "Поема про море") 1959 Ленінська премія (посмертно, фільм "Поема про море") Ім'я. У 1957 році Київської кіностудії художніх фільмів привласнене ім’я А. П. Довженка. У 1972 році затверджено Золота медаль імені А. П. Довженка «За кращий військово-патріотичний фільм».