Урок № 30 Дата ______________
Тема уроку: Розмноження організмів. Порівняння типів розмноження рослин: нестатеве
( спороутворення у папоротеподібних), статеве ( утворення насіння у покритонасінних) і
вегетативне (на прикладі папоротеподібних і покритонасінних рослин)
Порівняння типів розмноження рослин: нестатеве ( спороутворення у папоротеподібних),
статеве ( утворення насіння у покритонасінних) і вегетативне ( на прикладі папоротепо-
Дібних і покритонасінних).Розмноження тварин.
Мета :поглибити знання прорізні види розмноження рослин і тварин, про їх значення у збереженні
біорізноманіття живих організмів, продовжити розвиток формування логічного, аналітичного
мислення,вільного спілкування, умінь та навичок роботи з підручником, наглядними посібника-
Ми, зразками колекцій насіння тощо.
Обладнання і матеріали: підручник, кімнатні рослини, колекції насіння, малюнки.
Базові поняття і терміни: нестатеве, статеве, вегетативне розмноження, запліднення.
Методи навчання : інтерактивні, пояснювально – ілюстративні: розповідь, бесіда, проблемні, творчі.
Хід уроку
І Організація учнів до уроку.
Побудова кола та привітання
Доброго ранку ( дня)
Я бажаю тобі…..
Вибір помічника на сьогоднішнє заняття ( того, що любить природу, найщирішого, найдобрішого,,,)
Етап «обмін інформацією».
Вчитель дістає скриньку з картками. Учні по черзі дістають картку з інформацією про рослини, які розмножуються спорами, насінням, вегетативними органами і зачитують її.
1.На нижній поверхні листя папоротеподібних знаходяться коричневі горбки – соруси з розміщеними в них спорангіями, де утворюються спори, за допомогою яких відбувається розмноження папоротей.
2.Покритонасінні , або ж квіткові, рослини найпоширеніші в рослинному світі. Відділ охоплює близько 240 000 видів.
3.Характерною особливістю покритонасінних рослин є наявність квітки,плодів і насіння.Насіння формується з насіннєвих зачатків, захищених стінками завязі, що перетворюються на оплодень.Тому квіткові рослини називають ще покритонасінними.
4.Вегетативне розмноження – це розмноження частинами рослин: пагона, кореня. Листкаабо групи соматичних клітин цих органів.Цей тип розмноження дуже поширений у природі, його часто використовують у рослинництві.
5.Кореневими паростками розмножують троянд, бузок, малину, ожину, вишню, сливу, хрін та ін.
6.Відсадками розмножують смородину, горіхи, виноград, шовковицю, азалію тощо.
7.Штучним способом вегетативного розмноження є живцювання. Живцем називають частину рослини, відрізану від неї для вегетативного розмноження : частини стебел, коренів, листків.
8.Усі павуки роздільностатеві.Самка павука – хрестовика відкладає восени яйця в сплетений кокон , який ховає у затишних місцях.До зими самка гине, а навесні з яєць. Що перезимували, виходять павучки.
9.Матка бджоли відкладає в комірки стільника запліднені і незапліднені яйця. Із запліднених яєць розвиваються робочі бджоли і матка, а з незапліднених – трутні.
10. Запліднена ікринка жаб розвивається упродовж 15 – 20 діб.З неї утворюється личинка – пуголовок, що має на нижньому боці голови спеціальний апарат. Яким прикріплюється до підводних предметів.
11.Амеби розмножуються поділом.При цьому спочатку ядро, а потім цитоплазма поділяється надвоє.
12.Гідри можуть розмножуватись брунькуванням.На середині тіла утворються горбок, або брунька, яка швидко росте .На вільному кінці бруньки утворюється новий рот і щупальця.
Запитання до вправи: Що сталося б на Землі, якби рослини і тварини перестали розмножуватися?
ІІ Актуалізація навчальної діяльності.
Прийом «Проблемне питання»
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Знаємо –Хочемо дізнатися – Дізнались»
Знаємо |
Хочемо дізнатися |
Дізнались
|
|
|
|
IV Повідомлення теми та мети уроку
Сьогодні ми будемо говорити про різні види розмноження рослин і тварин.
Мета полягає у тому, що ми маємо зясувати чому так важливо, що різні організми розмножуються статевим , нестатевим та вегетативним способом. Як людина використовує цю здатність у своїй господарській діяльності.
V Вивчення нового матеріалу
Прийом “ Робота з підручником»
Учні знайомляться з різними видами розмноження.
Прийом «Опорні слова»
На дошці вчитель за допомогою учнів виписує нові терміни.
Прийом «Побудова ментальної карти»
Заповніть схему.
Ментальна карта повинна мати такий вигляд.Можна запропонувати таку ж карту про статеве розмноженн тварин.
Прийом «Проблемне питання»
1.Чи можна , посадивши коренеплід буряка чи моркви отримати насіння?
2.Чи вмієте ви розрізняти за допомогою насіння яка це рослина?
Прийом « Знайомство з колекцією насіння»
ІV Закріплення нового матеріалу
Фізкультхвилинка
Раз, два – всі присіли і цибульку посадили ( присісти)
Потім дружно стали всі ( підстрибнути)
Три, чотири все поляли ми( нахиляння тулуба вперед)
Імітація поливання цибульок
П’ять, шість – всі веселі і чекаєм врожаю (Плескаємо у долоні)
Сім, вісім ось цибулька вже зійшла ( Ніжками затупотіли)
Дев’ять, десять – відпочили. І за парти дружно сіли.
Прийом « Практична робота»
Учні виконують практичну роботу з підручника на с. 133 ( додаток 1)
VII Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу
Учні заповнюють 3- тю колонку таблиці.
vIII Підсумки уроку
Переглянь відео за посиланням або QR - кодом
https://youtu.be/s81t3AtSYpg
Додаток 1
Клас ________ Прізвище та ім’я_____________Дата___________початок
Дата __________завершення
Інструктивна картка
Практична робота : « Розмноження рослин» ( виконується під контролем вчителя)
Мета : дослідити як розмножуються вегетативно кімнатні рослини, за який проміжок часу з пагона виросте нова рослина.
Обладнання: кімнатна рослина: традесканція, гібіскус, пеларгонія тощо. , вода кімнатної температури, горщики з грунтом, скляна банка.
Порядок виконання роботи:
1.Відріжте частину пагону кімнатної рослини з бруньками і поставте у теплому та освітленому місці в посудину з водою. Нижній кінець пагону має бути занурений у воду на глибину 1,0 – 1, 5 см.
2. Кожні 3- 4 доби змінюйте воду в посудині.Постійно спостерігайте за відрізаним пагоном і, доливаючи час від часу воду , підтримуйте її початковий рівень .
Пам’ятайте!
Слід використовувати лише відстояну водопровідну воду.
3.Підготуйте горщик із супіщаним грунтом ( дізнайтеся з різних джерел інформації , які є основні види грунтів).
Коли через деякий часу живців з’являться корінці та досягнуть 3- 5 мм завдовжки , обережно пересадіть отримані живці з посудини у приготовлені горщики.
4. Накрийте висаджені живці скляними банками й витримуйте на розсіяному світлі доти, доки вони не почнуть рости. Після цього зніміть скляні банки.
5. Поміркуйте, чому рослину можна висаджувати у грунт лише після того, як з’являться корені.
Початок роботи |
Дата |
Дії |
Проміжні роботи |
Дата |
Дії |
Завершення роботи |
Дата |
Дії |
Висновок:
__________________________________________________________________________________________________________________________________________
Додаток 2.
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5
Додаток 6
Додаток 7
Додаток 8
Додаток 9
Додаток 10
Додаток 11
Додаток 12Додаток 13
Додаток 14
Додаток 15
Урок № 31 Дата ______________
Тема уроку: Ріст і розвиток організмів. Як ростуть рослини, тварини,
людина. Таємниці індивідуального розвитку різних організмів.
Життєві цикли рослин і тварин. Тривалість життя.
Мета : сформувати уявлення про ріст та розвиток різних організмів , навчити
Учнів відрізняти ці поняття, порівнювати етапи розвитку тварин,
рослин, людини,розвивати спостережливість та навички дослідницької
роботи, вміння аналізувати, співставляти, порівнювати.
Обладнання та матеріали: малюнки, підручник, схеми.
Базові поняття та терміни: ріст, розвиток, житттєвий цикл, гаметофіт, спорофіт.
Методи навчання : інтерактивні, пояснювально – ілюстративні – бесіда, розпо-
Відь, репродуктивні, частково пошукові, проблемні,
Творчі.
Хід уроку
І Організація учнів до уроку
Побудова кола вітань
Я бажаю сьогодні всім……
ІІ Актуалізація навчальної діяльності
Прийом « Інтелектуальна розминка»
ІІІ Мотивація навчальної діяльності
Ми знаємо, що впродовж життя людини Змінюється її ріст і розвиток.
А чи відбуваються такі зміни з рослинами і тваринами?
Про це ми дізнаємося на уроці.
IV Повідомлення теми і мети уроку.
Отже, тема нашого уроку: –
« :Ріст і розвиток організмів. Як ростуть рослини, тварини,
людина. Таємниці індивідуального розвитку різних
організмів.
Життєві цикли рослин і тварин. Тривалість життя.»
Метою уроку є дізнатися чим ріст відрізняється від розвитку, вивчити етапи розвитку рослин, тварин, людини, що таке життєвий цикл.
V Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя
Робота з підручником с.136 -141
Прийом «Опорні слова»
Учні записують в зошит ключові слова ( терміни ) з прочитаного тексту.
Потім вчитель пропонує заповнити пропущені ланки у ланцюзі «Будова курячого яйця»
444
Можна запропонувати аналогічний ланцюжок «Стадії життєвого циклу шовковичного шовкопряда»
VI Закріплення вивченого матеріалу
Виконай завдання 2 на с.137
Фізкультхвилинка
Руки в сторони та вгору —
На носочки піднялись.
Підніми голівку вгору —
Й на долоньки подивись.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Раз — присіли, руки прямо.
Встали — знову все так само.
Повертаємося вправно,
Все виконуємо гарно.
Вліво-вправо повернулись
І сусіду усміхнулись.
VII Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу
Гра « Так – ні»
Яйце – личинка ( гусінь) – кокон ( лялечка) – дорослий метелик
VIII Підсумки уроку
Прийом « Рефлексія»
Додаток 1
Додаток 2
Додаток 3
Додаток 4
Додаток 5
Додаток 6
Урок 32 Дата --------------
Тема уроку: Контроль знань з розділу
«Пізнаємо явища природи»
Мета :з’ясувати рівень засвоєння розділу, виявити які труднощі виникли в учнів по темам, яку корекційну роботу потрібно провести,закріпити і узагальнити вивчений матеріал, створювати у класі дружнє середовище,
сприяти розвитку логічного мислення, пам'яті, спостережливості, вміння правильно узагальнювати дані і робити висновки про розмноження, ріст, розвиток, практичне значення отриманих знань.
Обладнання і матеріали: картки із різнорівневими завданнями, зошит для контролю знань.
Базові поняття і терміни: всі терміни із розділу «Пізнаємо явища природи»
Методи навчання:репродуктивні, проблемні , творчі.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Вітання ―Добрий день!
Учні по черзі торкаються однойменних пальців рук свого сусіда, починаючи з великих
пальців і кажуть:
бажаю (стикаються великими пальцями);
успіху (вказівними);
великого (середніми);
у всьому (безіменними);
і всюди (мізинцями);
Вітаю! (Дотик всією долонею).
ІІ. Виконання контрольної роботи.
Учні виконують різнорівневі завдання у двох варіантах. Завдання кожного рівня оцінюються
у 3 бали, тобто І рівня по 0.5 балів кожне, ІІ по 1 балу, ІІІ по 1,5 бали і ІV- 3 бали за одне із
вибраних учнем завданням..
І варіант
І рівень ( 0, 5 б.) Завдання з вибором однієї правильної відповіді
1.Готові органічні речовини споживають:
А рослини
Б тварини
В віруси
Д бактерії
2.До травних залоз людини належить:
А ротова порожнина
Б шлунок
В печінка
Г стравохід
3.Вітамін А міститься :
А у моркві
Б у яблуках
В у шпинаті
Г у вишні
А риби
Б ссавці
В медузи
Г ракоподібні
5.За допомогою війок рухається:
А евглена зелена
Б амеба протей
В інфузорія – туфелька
Г хламідомонада
6.Спосіб вегетативного розмноження вишні:
А стеблові живці
Б вуса
В кореневище
Г кореневі паростки
ІІ рівень ( 1 бал) Завдання з вибором декількох правильних відповідей.
7.Непрямий розвиток притаманний :
А ссавцям
Б комахам
В земноводним
Г птахам
8.Необхідними умовами для фотосинтезу є:
А хлорофіл
Б світло
В крохмаль
Г кисень
9.Кисень надходить через покриви у тварин, в яких відсутні органи дихання:
А риби
Б медузи
В плазуни
Г плоскі черви
ІІІ рівень ( 1, 5 б.) Завдання на встановлення відповідностей.
10. Установіть відповідність між тваринами і способом розмноження
1. Амеба протей А брунькування
2.Гідра прісноводна Б фрагментація
3.морська зірка В поділ клітини навпіл
4 окунь річковий Г відкладанням ікри
Д відкладанням яєць
11.Установіть відповідність між будовою квітки і функціями:
1.Маточка А після злиття зі спермієм
розвиваються клітини ,що
містять запас поживних речовин,
2. Пиляк потрібних для розвитку зародка
Б зародок із запасом поживних
3. Насінний зачаток речовин, оточений захисною обо-
лонкою
4.Центральна клітина В формується пилок – сукупність
пилкових зерен
Г орган, де містяться жіночі статеві
клітини
Д жіночий статевий орган рослин
IV рівень ( 3 б.)Завдання відкритої форми.
12.До яких наслідків може призвести зникнення бджіл на Землі?
ІІ варіант
І рівень ( 0, 5 б.) Завдання з вибором однієї правильної відповіді:
1.Організми, які живляться створеними органічними речовинами з неорганічних:
А гриби
Б тварини
В рослини
Г бактерії
2. До органів травлення належать:
А Підшлункова залоза
Б печінка
В кишківник
Г слинні залози
3.Вітамін С міститься :
А у абрикосах
Б грецьких горіхах
В у лимонах
Г у гречаній крупі
4.Відмінну від людини будову органів дихання мають:
А ссавці
Б плазуни
В птахи
Г риби
5. За допомогою псевдоподій рухається:
А хламідомонада
Б інфузорія – туфелька
В амеба протей
Г евглена зелена
6.Спосіб нестатевого розмноження молюсків:
А брунькування
Б фрагментація
В партеногенез
Г поділ навпіл
ІІ рівень ( 1 б.) Завдання з вибором декількох правильних відповідей.
7.Прямий розвиток притаманний:
А Плазунам
Б комахам
В земноводним
Г багатьом рибам
8.Необхідними умовами для проростання насіння є:
А світло
Б хлорофіл
В вуглекислий газ
Г тепло
9.Кисень надходить через органи дихання:
А медуз
Б плоских червів
В плазунів
Г птахів
ІІІ рівень (1,5 б.) Завдання на встановлення відповідностей.
10.Установіть відповідність між рослинами і способом розмноження.
1.суниці лісові А стебловими живцями
2.троянди Б бульбами
3.картопля В кореневими паростками
4. вишня Г вусами
Д живцями
11.Знайди відповідність між будовою і функціями курячого яйця.
1. шкарлупа А містить запас повітря для зародка
2. повітряна камера Б захищає яйця від механічних пошкоджень,
3. канатики бактерій, грибків, забезпечує газообмін
4. жовток В захищає жовток від механічних пошкод-
жень і є джерелом води для розвитку
ембріона
Г містить запас поживних речовин для
Зародка
Д підтримують жовток так, що зародковий
Диск знаходиться зверху
IV рівень ( 3 б.) Завдання відкритої форми.
12.Що сталося б на Землі якби зникли жуки гнойовики?
ІІІ Домашнє завдання
Виготови лепбук « Рослини – довгожителі» або « Тварини – довгожителі»