ДЕРЖАВНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«ЗАПОРІЗЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ МОДИ І СТИЛЮ»
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
Квест- уроку
з предмета «УКРАЇНСЬКЕ ДІЛОВЕ МОВЛЕННЯ»
за темою «СИНТАКСИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ В ДОКУМЕНТАХ»
Укладач Валентина КАТРУША
Запоріжжя, 2023
ЗМІСТ
ВСТУП |
|
3 |
РОЗДІЛ 1 |
ПЛАН УРОКУ |
5 |
РОЗДІЛ 2 |
ОПИС ПЕРЕБІГУ УРОКУ |
8 |
ПЕРЕЛІК ДЖЕРЕЛ ПОСИЛАННЯ |
13 |
|
ДОДАТКИ |
|
14 |
|
|
|
|
|
|
ВСТУП
Сьогодні, у період повномасштабної війни, використання традиційних методів є неможливим. Тому, важливо оптимізувати сили та знання викладачів для того, щоб продовжити якісний процес навчання. Інноваційні методи повинні стати основою формування сучасного уроку. Сучасний стан методики навчання в закладах освіти демонструє, що вчителі все активніше використовують інноваційні методи в процесі роботи. Намагаючись зробити урок цікавішим, а засвоєння учнями інформації – швидшим і глибшим, педагоги вдаються до поєднання традиційних і новітніх методів.
Інноваційне навчання – це зорієнтована на динамічні зміни в навколишньому світі навчальна та освітня діяльність, яка ґрунтується на розвитку різноманітних форм мислення, творчих здібностей, високих соціально-адаптаційних можливостей особистості.
Сьогодні найбільш популярними інноваційними методами навчання, які дозволяють використовувати нові технології викладання є: контекстне навчання, імітаційне навчання, проблемне навчання, модульне повне засвоєння знань, дистанційне навчання.
Важливу роль для майбутнього фахівця сфери послуг (професії «Адміністратор», «Секретар керівника (організації, підприємства, установи)») відіграє набуття не тільки професійних знань, умінь і навичок під час навчання, але й опанування правил складання та оформлення розпорядчої документації, вільне володіння державною мовою та професійною термінологією, що не можливо без знання синтаксису та синтаксичних особливостей в українському діловому мовленні.
Автором накопичено значний педагогічний досвід викладання предмета «Українське ділове мовлення». Саме тому з метою поширення цього досвіду та оптимізації освітнього процесу під час опрацювання теми «Синтаксичні особливості в документах», було опрацьовано методичну розробку цього квест-уроку.
Методичний доробок сформовано на основі Положення про методичну роботу у професійно-технічному навчальному закладі, затвердженого наказом МОН № 582 від 12.12.2000 року «Про удосконалення методичної роботи в системі професійно-технічної освіти», методичних рекомендацій Науково-методичного центру професійно-технічної освіти МОН щодо написання та оформлення методичних розробок (2005), Інститутом інноваційних технологій і змісту освіти МОН «Організація науково-методичної роботи у професійно-технічному навчальному закладі» (2009), Державного стандарту професійно-технічної освіти з професії «Секретар керівника (організації, підприємства, установи)».
Методична розробка містить наступні розділи: «Вступ», Розділ 1 - «План уроку», Розділ 2 - «Опис перебігу уроку», «Перелік джерел посилання», «Додатки».
Практична цінність цього доробку, створеного як у паперовому, так і в електронному вигляді, полягає у можливості самостійного ознайомлення учнів зі структурою та змістом квест-уроку та ефективного використання цих знань під час уроку. Особливо корисним є цей посібник під час навчання за дистанційними технологіями у синхронному режимі.
Методична розробка рекомендується для викладачів та майстрів виробничого навчання, які здійснюють підготовку кваліфікованих робітників з професій сфери послуг, а також для здобувачів професійної (професійно-технічної) освіти зазначених професій.
РОЗДІЛ 1
ПЛАН УРОКУ З ПРЕДМЕТА «УКРАЇНСЬКЕ ДІЛОВЕ МОВЛЕННЯ»
Тема програми: |
Засвоєння синтаксичних особливостей сучасного українського ділового мовлення |
Професія: |
Секретар керівника (організації, підприємства, установи) |
Тема уроку: |
Синтаксичні особливості в документах |
Тип уроку: |
Квест-урок |
Мета уроку: |
Освітня: набути умінь щодо складання речень під час формування думки та оформлення тексту документа; закріпити уміння та навички грамотного оформлення речень, використання розділових знаків; розуміння вимог до побудови речень в офіційно-діловому стилі мовлення. Виховна: створити об'єктивну основу для виховання моральних, поведінкових та інших загальних якостей особистості учня (в т.ч. культури мовлення, почуття колективізму, старанності, творчої ініціативи, цілеспрямованості, уважності, впевненості в собі, здатності до самовираження, нетерпимості до недоліків). |
Методи проведення уроку: |
2. Методи стимулювання й мотивації навчально-пізнавальної діяльності:
3. Методи контролю за ефективністю навчальної діяльності (самоконтролю, взаємоконтролю), корекції:
|
Форми освітнього процесу: |
|
Форми організації освітнього процесу: |
|
Критерії оцінювання знань і умінь учнів: |
|
Матеріально-технічне забезпечення уроку: |
|
Дидактичне забезпечення уроку: |
- інструкції з охорони праці;
- тести; |
Місце проведення уроку: |
В онлайн режимі |
Міжпредметні зв’язки: |
«Українське ділове мовлення», «Редагування службових документів», «Документаційне забезпечення управління», «Українська мова», «Виробниче навчання» |
Очікувані результати: |
Учні навчяться складати та оформлювати прості та складні речення, враховуючи специфіку офіційно-ділового стилю |
ПЕРЕБІГ УРОКУ |
|
I Організаційна частина уроку
1.1 Перевірка присутніх. |
|
II Повідомлення теми програми, теми і мети уроку, критеріїв оцінювання знань учнів |
|
III Цільова настанова викладача (мотивація) |
3.1 Підготовка учнів до активного та осмисленого засвоєння набутих знань і умінь. 3.2 Викладач роз’яснює практичну цінність теми уроку для успішного оволодіння професією; пояснює важливість закріплення знань і умінь шляхом їх контролю |
ІV Актуалізація опорних знань і вмінь учнів, пов’язаних з темою уроку |
4.1 Викладач здійснює усне звернення до учнів Українська мова має статус державної мови! Це правовий статус мови, вживання якої обов'язкове в офіційних документах та загалом у публічних сферах суспільного життя в державі (законодавство, управління, судочинство, освіта тощо). Актуальним є не лише розуміти мову, а й досконало володіти нею. Важливу роль для майбутнього фахівця сфери послуг (професії «Адміністратор», «Секретар керівника (організації, підприємства, установи)») відіграє набуття не тільки професійних знань, умінь і навичок під час навчання, але й опанування правил логічного формування та вираження думок як у писемній, так і в усній формах мовлення; грамотне оформлення документації; вільне володіння державною мовою та професійною термінологією. Тому, сьогодні ми будемо збирати скарби саме пов`язані з синтаксисом у діловому українському мовленні. Зазначимо, що дана тема є невід`ємною частиною й під час вивчення курсів "Документаційне забезпечення управління", "Мовні засоби секретаря керівника", "Професійна етика в діяльності адміністратора і секретаря керівника". Отже стартуємо!
|
V Пояснення нового матеріалу |
5.1 Викладач пояснює учням новий матеріал Під час уроку учні опрацьовують теоретичний матеріал та виконують тестові завдання на закріплення вивченого матеріалу. 5.2 Під час пояснення викладач використовує мультимедійний комплекс, презентації за темою уроку |
VI Засвоєння і закріплення учнями знань |
6.1 Викладач пропонує учням перевірити рівень засвоєння знань шляхом виконання тестових завдань. |
6.2 Учні виконують тестові завдання за допомогою ПК або смартфонів і мобільного додатку classroom (пароль - vi6cejm) і надсилають їх викладачу для перевірки |
|
VII Підведення підсумків уроку Викладач вислуховує учнів, надає відповіді на поставлені ними питання. |
|
VIII Повідомлення теми наступного уроку, вирішення організаційних питань, пов’язаних з підготовкою до наступного уроку Тема наступного уроку: №15 Мовні звороти в документах. |
|
IX Видача домашнього завдання та інструктаж щодо його виконання Домашнє завдання:
|
.
РОЗДІЛ 2
ОПИС ПЕРЕБІГУ УРОКУ
2.1 Організаційний етап
Викладач перевіряє готовність технічних засобів, підключення до Meet, вітається, перевіряє присутність учнів (за фактом підключення), готовність до активної роботи на уроці, виводить презентацію на екран, формує позитивний психологічний мікроклімат.
2.2 Повідомлення теми та мети уроку
Викладач оголошує тему та мету уроку. Одночасно ця інформація демонструється на екрані.
Викладач: Тема квест-уроку «Синтаксичні особливості в документах». Під час уроку ви маєте опрацювати теоретичний матеріал та закріпити його шляхом самостійного виконання тестових завдань з теми вивченого матеріалу.
Мета уроку обумовлена зазначеною темою і полягає у тому, щоб ви навчилися логічно формувати думки; складати речення в офіційно-діловому стилі мовлення, вводити їх в текст документа; правильно розставляти розділові знаки.
2.3 Мотивація освітньої діяльності
Викладач: Слід зазначити, що сьогодні секретар – це одна з престижних професій. Секретар – не лише обличчя фірми, а й «права рука» керівника. Він перший, з ким стикається відвідувач, який прийшов до установи; перший, з ким зустрічається, починаючи свій трудовий день, керівник; перший, хто відповідає на телефонні дзвінки.
Секретар повинен бути завжди в «формі»: ретельно і продумано одягнутий, охайний, готовий швидко і кваліфіковано виконати надані йому доручення, уміти спокійно, без розгубленості, різкості, метушні виконувати свої функціональні обов’язки. Секретар повинен професійно здійснювати наступні функції: вести роботу з документами, брати участь в проведенні ділових зустрічей і переговорів, відповідати на телефонні дзвінки і складати розпорядження за дорученням керівництва, здійснювати запис відвідувачів на прийом.
Сучасний секретар повинен бездоганно володіти державною мовою і письмом, знати іноземні мови та вміти правильно й швидко складати документи, тримати в порядку документацію, швидко знаходити необхідні папери. Особливо хочу наголосити на необхідності набуття вами умінь щодо правильного складання речень. Бо це дозволить вам логічно формувати та висвітлювати думки, правильно оформляти документи. Саме ці уміння є одними з основних, які у майбутньому буде цінувати керівник.
Маю надію, що ця настанова буде для вас мотивуючим стимулом до засвоєння теми уроку та досягнення поставленої освітньої мети.
Викладач: Українська мова має статус держа́вної мо́ви!
Це правовий статус мови, вживання якої обов'язкове в офіційних документах та загалом у публічних сферах суспільного життя в державі (законодавство, управління, судочинство, освіта тощо).
Актуальним є не лише розуміти мову, а й досконало володіти нею. Важливу роль для майбутнього фахівця сфери послуг (професії «Адміністратор», «Секретар керівника (організації, підприємства, установи)») відіграє набуття не тільки професійних знань, умінь і навичок під час навчання, але й опанування правил логічного формування та вираження думок як у писемній, так і в усній формах мовлення; грамотне оформлення документації; вільне володіння державною мовою та професійною термінологією.
Тому, сьогодні ми будемо збирати скарби саме пов`язані з синтаксисом у діловому українському мовленні.
зазначимо, що дана тема є невід`ємною частиною й під час вивчення курсів "Документаційне забезпечення управління", "Мовні засоби секретаря керівника", "Професійна етика в діяльності адміністратора і секретаря керівника".
Викладач: Отже стартуємо! Тисніть на кнопку «Записка» та познайомтеся із завданнями.
Очікувана відповідь: Учні переходять на «Записку».
Викладач: Познайомимося із правилами виконання квесту.
2.5 Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
Викладач: Натискайте на кнопку «Артефакт 1».
Перегляньте відеоматеріал (Додаток А).
Перейдіть за посиланням та виконайте тестові завдання (Додаток Б).
Максимальна кількість балів, що ви зможете одержати – 8.
На виконання тестових завдань ви маєте 10 хв.
Очікувана відповідь: Учні переходять за посиланням та виконують тестові завдання.
Викладач: Молодці! Ви добре справилися із першим завданням. Рухаємося далі. Натискайте на кнопку «Артефакт 2».
Зараз ми з’ясуємо з вами синтаксичні особливості ділових паперів.
Викладач: Розкриває презентацію та пояснює новий матеріал (Додаток В):
Зазначимо, що загальна грамотність документа, що виражається в чіткості й логічності викладу, дотриманні правописних норм, а також дотриманні правил, обов'язкових для ділових паперів, досягається, зокрема, за рахунок синтаксису. Здебільшого це прямий порядок слів з узгодженими й неузгодженими означеннями.
Вставні слова, які пояснюють окремі поняття чи систематизують виклад, переважно стоять на початку речення. Щодо структури речень ділових документів, то майже всі присудки вживаються в теперішньому часі. Наприклад: Компанія "Ласунка " пропонує продукцію вітчизняного виробника. Поширеними є пасивні структури типу: закон приймається; наказ виконується; вимога ставиться.
Синтаксис ділової документації визначається ще й вживанням інфінітивних конструкцій. Наприклад: поїхати у відрядження; написати листа; відбудувати споруду.
Важливою ознакою ділових паперів є і часте використання дієприкметникових і дієприслівникових зворотів, що надають діловим документам стислості. Крім того, в діловому листуванні переважає непряма мова, а пряма вживається лише в тих випадках, коли є необхідність дослівно передати зміст деяких законодавчих актів.
Стислість викладу інформації визначає і специфіку синтаксису. Найчастіше надається перевага простим реченням. Якщо ж використовуються складні, то вони невеликі: одне-два підрядних речення чи дієприкметниковий або дієприслівниковий звороти.
Типова ознака ділового стилю — використання віддієслівних іменників. Вони створюють загальне уявлення про дію. Наприклад: провести технічний огляд службових автомобілів в установлений строк; подати звіт до 20 серпня поточного року. Віддієслівні іменники забезпечують однозначність, узагальненість змісту і надають документам певної офіційності.
У ділових документах вживають розщеплені присудки, це мотивується тим, що вони конкретніші за дієслівні відповідники. Наприклад: пропонуємо проводити змагання за містом; рекомендуємо надавати перевагу одягу з натуральної сировини. До складу розщепленого присудка може входити іменник-термін або кілька означень.
У мові ділових документів є такі словосполучення дієслівного типу, які багато разів використовуються у конкретній виробничій чи адміністративно-виробничій ситуаціях, зокрема: взяти за основу; взяти до уваги; взяти на себе обов'язок; зобов'язання.
Тепер перейдіть за посиланням та виконайте тестові завдання.
Максимальна кількість балів, що ви зможете одержати – 9.
На виконання тестових завдань ви маєте 13 хв.
Очікувана відповідь: Учні переходять за посиланням та виконують тестові завдання (Додаток Г).
Викладач: Добре! Ви успішно зібрали вже два артефакти. Рухаємося далі. Натискайте на кнопку «Артефакт 3».
Наступне питання, яке ми розглянемо - це Синтаксичні структури в діловому мовленні.
Викладач: Розкриває презентацію та пояснює новий матеріал (Додаток Д):
У діловому мовленні складне речення, як і просте, обслуговує потреби мовного спілкування (як усного, так і письмового). Різні типи синтаксичних структур дають надзвичайно багаті можливості для як найточнішого вираження змісту ділових паперів та передачі різноманітних логічних відношень.
Складні синтаксичні структури відрізняються від простих речень своєю будовою: членами простого речення є слова або словосполучення, а членами складних конструкцій є кілька моделей речень (прості речення поєднуються і стають частинами складних речень).
Одна з основних вимог до речень будь-якого типу у діловому мовленні є вимога чітко й містко виражати значний за обсягом і складний за змістом матеріал. Речення має бути цілісним і передавати інформацію в усій складності залежносте і зв'язків.
Синтаксичні зв'язки у реченнях називають за функцією залежного члена речення: означальні (між означенням і підметом, додатком, обставиною), обставинні (між присудком і обставинами), додаткові (між присудком і додатком), присудкові (між підметом і присудком).
З метою пов'язання компонентів думки, у діловому мовленні найчастіше серед різних типів синтаксичних одиниць використовують займенникові зв'язки (це займенники цей, такий, той, а також займенникові слова типу даний, відомий та ін.). Для встановлення різних відношень між однорідними членами використовуються сполучники типу: якщо не ... то, не тільки ... а й та ін. Логічний зв'язок між компонентами думки, послідовність Цих компонентів виражаються за допомогою вставних слів по-перше, по-друге, отже, таким чином та ін. З цією ж метою використовуються синтаксичні конструкції типу незважаючи на..., завдяки... та ін.
У діловій документації переважає розповідна форма викладу Присудок ставиться здебільшого у формі теперішнього часу, перевага надається пасивним конструкціям (прибуток — одержується, система освіти — перебудовується та ін.). Синтаксис ділових паперів характерний вживанням інфінітивних конструкцій (перебудувати, втілити, фінансувати та ін.), дієприслівникових і дієприкметникових зворотів; використанням серед дієслівних форм першої особи множини теперішнього і майбутнього часу (розглянемо, пропонуємо, звернемося та ін.), розщепленого присудка (виявити увагу, вести переговори та ін.).
Серед синтаксичних структур складних речень у ділових паперах широко вживаються сполучники і/й, але, а та ін.. Зв'язки між простими реченнями в межах складного синтаксичного цілого здійснюються за допомогою сполучників через те що, перш ніж, після того як та ін., а для позначення складних логічних зв'язків використовуються багатослівні сполучники типу відповідно до того, у зв'язку з тим та ін.
Нечасто вживаються у діловому стилі модальні частки ніби, начебто, неначе, а також питальні конструкції.
Загалом, використовуючи різні синтаксичні структури у діловому мовленні, слід добиватися, аби виклад був простим і зрозумілим.
Викладач: Отже, ми сформували загальні уявлення про синтаксичні особливості ділових паперів та структурні особливості речень, що використовуються в них.
Сподіваюся Ви набули умінь щодо формування думки та оформлення їх у речення офіційно-ділового стилю.
Викладач звертає увагу учнів на типові помилки, які зробили учні під час виконання текстових завдань; рекомендує на що треба акцентувати увагу під час виконання тестів, що винесені на домашнє завдання.
Викладач: Ми з вами опрацювали теоретичний матеріал зібрали два артефакти. Та дана тема розрахована на один урок. Тому, Артефакт 3 слід «зібрати» вдома. Оцінку одержите після проходження тестових завдань «Артефакту 3».
2.6 Домашнє завдання
Викладач: Прошу вас виконати наступне домашнє завдання:
Всім хто дійшов до фінішу бонус - 1 бал! Отже, максимальна кількість балів, що ви могли одержати становить - 40 балів!
Щоб вирахувати свою оцінку, достатньо додати всі вами одержані бали й розділити їх на 4 (4 Артефакти!).
Число яке ви одержите і є ваш бал! Максимальний бал дорівнює 10!
2.7 Оцінювання, підведення підсумків уроку
Викладач: Отже, ми сформували загальні уявлення про накази; хто та за якої умови видає накази; які є види наказів; основні реквізити наказів. Сподіваюся Ви набули умінь з оформлення наказів щодо особового складу та основної діяльності; вимог до мовних засобів, що використовуються в наказах.
Викладач звертає увагу учнів на типові помилки, які зробили учні під час виконання практичних завдань; рекомендує на що треба акцентувати увагу під час оформлення наказів та оцінює роботу учнів на уроці відповідно до встановлених критеріїв оцінювання знань учнів (Додаток Є).
ПЕРЕЛІК ДЖЕРЕЛ ПОСИЛАННЯ
ДОДАТОК А
ТЕМАТИЧНА ВІДЕО ПРЕЗЕНТАЦІЯ
Зайти за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Oc_ZKATXQO4
ДОДАТОК Б
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ Артефакт 1
https://docs.google.com/forms/d/1Q65nJA4Y1r8UMtwTC0DJFZe9Witth0FECE9sd1KTBv0/edit
ДОДАТОК В
ПРЕЗЕНТАЦІЯ Артефакт 2
ДОДАТОК Г
ТЕСТОВІ ПИТАННЯ Артефакт 2
Зайти за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSem0gsDlwjyF3L28nhQ1e7iMRbum_IqOkUpht07fCbyuQFNNw/viewform
ДОДАТОК Д
ПРЕЗЕНТАЦІЯ Артефакт 3
ДОДАТОК Е
ТЕСТОВІ ПИТАННЯ Артефакт 3
Зайти за посиланням: https://naurok.com.ua/test/zno-sintaksis-i-punktuaciya-944224.html
ДОДАТОК Є
КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ НА КВЕСТ-УРОЦІ ЗНАНЬ УЧНІВ,
що навчаються за професією «Секретар керівника
(організації, підприємства, установи)»,
з предмета «Українське ділове мовлення»
з теми «Синтаксичні особливості в документах»
Всі проходять тестові завдання.
Максимальна кількість балів за кожне завдання становлять:
Артефакт 1 – 8 балів.
Артефакт 2 – 9 балів.
Артефакт 3 – 22 бали.
Артефакт 1 – 1 бонусний бал.
Загальна максимальна сума балів дорівнює 40.
Одержана сума балів розділяється на 4 (4 Артефакти) й сума балів, що виходить в результаті і є оцінка учня.
Слід зазначити, що 11 та 12 балів не передбачено, бо відсутні творчі та креативні завдання.