Тема: «Число 10. Утворення числа 10. Порівняння чисел у межах 10. Зростання і спадання чисел»
Мета: Ознайомити учнів із числом і цифрою 10 та його позначенням; навчити утворювати число 10 додаванням одиниці до 9; закріпити місце числа 10 у натуральному ряді; розвивати обчислювальні навички, логічне мислення; виховувати уважність, кмітливість, любов до математика.
Очікувані результати
Після уроку учні:
розпізнають цифру 10 серед інших чисел;
уміють визначати місце числа 10 у числовому ряді;
утворювати 10 із двох менших чисел;
пишуть цифру 10;
застосовують знання у практичних та ігрових ситуаціях.
Хід уроку
І. Організація класу
Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
На уроці не дрімати,
А старанно працювати.
ІІ. Інтерактивна технологія «Щоденні три» . Математика самостійно
1.Актуалізація опорних знань. Гра «Математичний експрес»
--- Діти, ми з вами здійснимо уявну подорож до країни де народжуються із цифр числа, до загадкової Країни Чисел. Але щоб туди потрапити, ми пройдемо зупинки-випробування. А допоможуть нам в нашій подорожі , як завжди брати Супер Маріо. Тож вирушаємо до Зупинки 1на Математичному експресі. Але щоб він зрушив нам необхідно запустити математичний двигун.
--- Полічити від 1 до 10 і від 10 до 1.
--- Експрес наш починає набирати швидкість і вмить домчить до необхідної зупинки
--- Назвати компоненти при додаванні.
--- Назвати компоненти при відніманні.
--- Назвати склад чисел 2,3,4,5,6,7, 8, 9
2. Повторення вивченого матеріалу .
1 Зупинка «Розігрів знань». Гра «Яка кулька наступна?»
--- Ось наша перша зупинка-випробування. Виберіть для кожного числа у верхньому рядку кульок, наступне число у нижньому рядку.
3. Віршовані задачі
До бабусі Зіни
з’їхалась родина:
брат з Карпат,
сестра з Остра,
дочка з Криму,
син із Рима,
внучка з Луцька,
внук з Прилук,
а я із Вінниці.
Баба Зіна — іменинниця! ( 8)
* * * * * * *
У Оксаночки в руці
Є чотири олівці,
А в її подружки Віри,
Ось, погляньте, теж чотири.
Полічіть-но всі оці
Кольорові олівці.
--- Вітаю вас, діти,першу зупинку-випробування ви пройшли і математичний експрес домчав до другої зупинки. Але потрібно трішки відпочити
ІV. Фізкультхвилинка
V. Вивчення нового матеріалу. 3 Зупинка «Математична лабораторія»
1.Дослідження числа 10
--- Візьміть 9 олівців. Додайте ще один. Ск.стало?
--- Так як ми утворили число 10?
--- Після якого числа воно стоїть?
--- Так, це після числа 9
2. Оголошення теми і мети уроку
--- Чим особливе це число? ( складається з двох цифр) Яких саме?
3. 4 Зупинка «Математична казка»
Одиниця і нуль були найближчими сусідами, часто ходили в гості одне до одного. Разом пили чай, їли пироги, дивилися телевізор, співали пісні.
Одного весняного дня налетів сердитий вітер і своїм холодним подихом зруйнував будиночок нуля. Гірко плакав нулик. Прийшов він до одиниці, розповів їй про нещастя.
А одиниця була доброю, тому запропонувала нулеві оселитися у її будиночку. Нуль подумав-подумав і погодився. Відтоді всі казали, що у цій хатині живуть дві цифри, які становлять число 10.
VІ. Робота з підручником ( с.52)
--- Що зображено на малюнку? Як утворилося10 наместинок?
--- Подивіться на свої руки. Скільки пальців на обох руках? (10). Це наш найважливіший лічильний матеріал!
--- Діти, числа просять нашої допомоги. Вони переплуталися між собою. Давайте допоможемо їм знайти свої місця в числовому промені.
--- Назовіть числа від 1 до 10 у порядку зростання.
--- Назовіть числа у порядку спадання.
VІІ. Інтерактивна технологія «Щоденні три». Математика письмово
--- Настанова вчителя. Сиди правильно
--- Прописати число 10
--- Порівняти числа кожної пари. 4 і 5 8 і 10 3 і 1 1 і 10
--- Брат і сестра домовилися сісти у 4-й вагон поїзда, у якому було 7 вагонів. Сестра сіла у 4-й вагон з голови поїзда, брат — із хвоста. Чи зустрінуться вони в одному вагоні? (так)
VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.Віршована задача
Дев'ять яблук з’їв Семенко Друзі, ви б не полічили,
І одне – мала Оленка. Скільки яблук діти з’їли?
2.Вправа «Запали свічечку»
--- Як із 9 запалених свічок отримати 10?
VІІІ. Підсумок уроку. 8 Зупинка «Кінцева»
--- Ось і закінчилася наша подорож в Країну Чисел. Ми з вами вивчили вже усі цифри тож з легкістю тепер можемо утворювати з них числа.
--- З яким числом ми сьогодні познайомилися? Так чим воно особливе? ( має дві цифри). Пам’ятайте, що кожна цифра в зошиті має свою власну клітинку.
ІХ. Рефлексія
--- Скільки пальців на одній руці?
--- Скільки треба рук, щоб налічити десять пальців?
Вправа «Обмін думками»
----Про що ви дізналися на уроці? ---Що навчилися робити?
---Що сподобалося найбільше? --- Де можна використати здобуті знання?
--- Я вам пропоную вдома погратися в інтерактивну гру на сайті learningapps https://learningapps.org/watch?v=pjc4tmyrn22