Тема: Склад числа 9. Утворення рівностей на основі знання складу чисел. Арифметичні дії додавання і віднімання з числами в межах 9
Мета: Формувати в учнів уявлення про склад числа 9 із двох менших чисел; удосконалювати навички додавання й віднімання у межах 9; розвивати логічне мислення, увагу, математичне мовлення, уміння міркувати та робити висновки; виховувати інтерес до математики, наполегливість.
Очікувані результати:
1МАО1.3.1-1 — учень (учениця) розуміє, що будь-яке число можна подати у вигляді суми двох менших чисел.
1МАО1.3.1-2 — складає і розв’язує приклади на додавання та віднімання в межах 9.
1МАО1.1.2-1 — встановлює взаємозв’язок між кількістю предметів і відповідним числом.
1МАО2.1.1-1 — застосовує знання складу числа в реальних ситуаціях (підрахунок предметів, ігрові вправи тощо).
Хід уроку
І. Організація класу
--- Чи готові ваші вуха слухати?
--- Чи готові ваші очі бачити?
--- Чи готові ваші ніжки відпочити трішки?
--- Чи готові ваші руки писати у зошиті?
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
--- Я прочитаю вам віршик, а ви відгадайте, з якої це казки.
Я по засіку метений,
Я із борошна спечений,
Я від баби втік,
Я від діда втік,
То й від тебе втечу! (Колобок)
--- От сьогодні ми і здійснимо подорож до цієї казки, будемо допомагати Колобку, розв’язуватимемо цікаві завдання від героїв цієї казки і , можливо, змінимо кінець казки на щасливий.
ІІІ. Інтерактивна технологія «Щоденні три». Математика самостійно
-- Спекла баба увечері Колобка і поклала на вікно, щоб прохолонув. Колобок, на диво, вийшов незвичайний. Мало того, що непосидючий, а ще й допитливий. Лежить Колобок на вікні, дивиться на небо і зірки рахує. Допоможемо йому.
Полічити від 1 до 10 і від 10 до 1.
--- Назвати компоненти при додаванні.
--- Назвати компоненти при відніманні.
--- Назвати склад чисел 2,3,4,5,6,7, 8,
--- Ск. помідорів на слайді ? Ск. огірків? Ск. капустин?
--- Чого найбільше? А найменше?
--- На ск. помідорів більше, ніж огірків? На ск. капустин менше, ніж помідор?
На березі річки
Три жабки сиділи.
До них пристрибали ще п'ять.
Зможеш всіх порахувать?
* * *
Вісім кульок ми до свята придбали.
Певно, слабенько ми їх прив'язали,
Бо аж дві кульки у небо злетіли.
Скільки ж кульок у нас залишилось?
ІV. Фізкультхвилинка
V. Вивчення нового матеріалу
1.Мотивація навчальної діяльності
– Молодці, як ви вправно допомогли Колобку. Та вже трішки почало світати і зірочки на небі почали зникати. Мріяв, мріяв Колобок і не помітив, як настав ранок, і сонечко засяло на небі. Сонячні промінчики розбудили Колобка, він стрибнув з вікна і помандрував у ліс. Дорогу ми не знаємо, але повинні як можна швидше знайти Колобка, щоб з ним якоїсь біди не сталося. Можливо нам допоможуть швидкі м’ячики.
Вісім друзів-м'ячиків стрибали і крутились.
В їхню компанію ще м’ячик просився.
Може, хтось підкаже?
І скільки тепер стало їх, хто усім розкаже?
2.Оголошення теми та завдань уроку
3. Пояснення нового матеріалу
--- Ось ми і вийшли на лісову галявину. А назустріч хто ж це поспішає?
Вушка довгенькі, кожушок сіренький
– Хто це, діти? (Зайчик)
– Так, це побігайчик. Він вже зустрічався з Колобком, але не покаже нам доріжку доти, поки ми не виконаємо його завдання. Адже зайчик теж вчиться в 1 класі, як і ви, але не в звичайній школі, а в лісовій. Давайте допоможемо Вухастику з домашнім завданням.
--- Доповніть за малюнками склад числа 9
VІ. Робота з підручником
– Мандруємо далі. Кого ж ми тепер зустрінемо? (вовка)
Вовк до школи не ходив,
Вовк уроки не учив,
Не читав і не писав,
І по нотах не співав,
Тож нічого він не знав.
--- А якщо він нічого не знає, то хоче хоч подивитись, як ви, діточки, вмієти працювати.
--- Як можна по-різному розкласти 9 кексів на 2 тарілки?
--- Як можна по-різному розкласти 9 тістечок на 2 тарілки?
VІІ. Гімнастика для очей
VІІІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Гра «Доміно»
- Подорожуємо далі. Хто ж зараз допоможе нам, вкаже, де знайти Колобка?
Взимку ляже спати
Дядько волохатий,
Лиш тоді устане,
Як весна настане. (Ведмідь).
--- А ведмедик дуже любить грати в доміно, але сумно самому грати. Тож давайте пограємо разом.
--- Доповнимо рівності.
2. Інтерактивна технологія «Щоденні три». Математика письмово
--- Ось мені вже чується, наче, пісенька Колобка. А з ким йому залишилося зустрітися?
У темнім лісі проживає,
Довгий хвіст пухнастий має.
Їй на місці не сидиться,
Як зовуть її? (Лисиця).
– Поки Колобок котиться по дорозі, співаючи свою пісеньку, ми перші зустрінемося з Лисичкою і не дамо їй з’їсти Колобка. Виконаємо завдання від лисички. А лисичка дуже хоче перевірити як ми вміємо обчислювати приклади. Але спочатку пригадаємо правила правильної постави.
3.Настанова вчителя. Сиди правильно ( На слайді)
Ноги повинні стояти повною ступнею на підлозі.
Спина рівна.
Голова нахилена вниз так, аби бачити, що позначено у зошиті.
Лікті – на парті так, аби не звисали.
Між партою і грудьми має бути відстань на ширину долоні.
4.Настанова вчителя. Орієнтування у зошиті
Зошит має лежати навкоси.
Олівець тримаємо тільки трьома пальцями – великим, вказівним і середнім.
Олівець більше спирається на середній палець, ми тримаємо його великим і зверху вказівним пальцем.
Усі три пальці знаходяться на відстані 2 см від кінця олівця.
5.Робота у зошиті. Скласти та записати приклади
--- Перший доданок два – другий сім. Знайти суму .
--- Один збільшити на вісім.
--- Перший доданок чотири, сума дев’ять. Знайти другий доданок.
--- Другий доданок три, а сума дев’ять. Знайти перший доданок.
ІХ. Інтерактивна технологія «Щоденні три». Математика з другом
Логічне завдання. Гра «Поміркуй»
--- І ось нарешті ми наздогнали колобка. Які молодці, діти, врятували Колобка! Але у нього до вас прохання. Допоможіть йому виконати логічне завдання.
--- Поміркуйте! Якщо довжина однієї скріпки дорівнює 1см, то у дев’яти см скільки може міститися скріпок ? ( 9 скріпок)
Поміркуйте! Довжина олівця 3см. Ск. таких олівців міститься в дев’яти см? ( 3 олівця)
Х. Підсумок
Гра « Було. Стало»
--- Скільки чого залишилось у шафі?
--- Молодці, діти сьогодні ви допомогли Колобку і повернули його до баби з дідом.
ХІ. Рефлексія.
Вправа «Піраміда знань»
--- Що ви розкажете про урок своїми рідним?
--- Чи справдилися ваші очікування?
--- Коли ви раділи своїм успіхам?
--- Коли на уроці було сумно?
--- Тепер я знаю …