Тема: Число і цифра 0. Віднімання рівних чисел. Написання цифри 0. Додавання, віднімання за числовим променем
Мета:
Навчальна: Ознайомити учнів із числом і цифрою 0; формувати уявлення про нуль як позначення відсутності предметів; учити записувати та розпізнавати цифру 0, порівнювати кількість предметів.
Розвивальна: Розвивати логічне мислення, спостережливість, уміння порівнювати множини; математичне мовлення, пам’ять і увагу.
Виховна:Виховувати інтерес до навчання, бережливе ставлення до природи,
почуття відповідальності, уважність, доброзичливість у спілкуванні онлайн.
Очікувані результати
Після уроку учні:
розуміють, що 0 означає відсутність предметів;
уміють називати, показувати і записувати цифру 0;
порівнюють множини, де є предмети й де їх немає;
використовують число 0 у лічбі;
розвивають уміння слухати, аналізувати .
Хід уроку
І. Організація класу
Знову день почався, діти.
Всі зібрались на урок?
Тож пора нам поспішати —
Кличе в подорож дзвінок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
--- Так, діти, вам не почулося в подорож. Сьогодні ми знову вирушаємо в подорож Країною Математики. А допоможуть нам , як завжди, брати Супер Маріо.
Усний рахунок. Гра «Числова розминка»
--- Перш ніж відправлятися в подорож необхідно нам розім’яти нам наш мозок
--- Полічити від 1 до 10 і від 10 до 1.
--- Полічити через 1.
--- Назвати компоненти при додаванні.
--- Назвати компоненти при відніманні.
--- Назвати склад чисел 2,3,4,5,6,7,8,9
--- Гра «Знайди сусіда»
--- Назвати попереднє та наступне
--- Ну, що ж помандрували.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
--- І ось на нашому шляху виникла така ситуація
1.Віршована задача
Оксанка квіточки зривала
і 8 їх нарахувала.
Та доки на лужку погралась,
Тож без 8 -ми уже зосталась.
Куди ж поділася краса?
А квіти схрумала коза.
Вам же завдання відгадати,
скільки квіток собі до хати
внесе Оксаночка мала?
--- Так ск. квітів принесе Оксанка додому?
2.Мотивація навчальної діяльності
--- Йдемо далі. Дивіться , діти, назустріч нам біжить П’ятачок. А що це в нього в руці? ( кулька)
--- А що ж сталося з кулькою? ( лопнула)
--- А ск. ж тепер у нього стало кульок?
3. Пояснення нового матеріалу
--- Ск. ви бачите кружечків на екрані? ( 1)
--- Я приберу кружечок? Ск. стало?
--- Ск. бачите квадратиків? Я закрию долонькою їх. Ск. стало тепер?
--- Чи знаєте ви, як таку кількість позначають у математиці?
--- --- У нас утворилася порожня множина. Отже, коли немає жодного предмета, ми кажемо нуль. Саме це число ми сьогодні і вивчимо. Це число 0
4.Повідомлення теми та завдань урок
--- Тема нашого уроку «Число і цифра 0».
Ми дізнаємось, що таке нуль, навчимося писати його.
5.Гра «Знайди сусіда»
Він, як бублик, як калачик,
Як обручик чи як м’ячик,
Круглий сам. Ще в давнину
Цифру цю назвали…
V. Фізкультхвилинка
VІ. Проблемна ситуація
--- Діти, а вам не здається, що нулик наш якийсь сумний.
--- А як ви думаєте чому?
---- Колись у Лісовій школі всі числа жили дружно. Але одне число було дуже сумне — його звали Нуль. Воно думало, що ні для чого не потрібне, бо означає “нічого”.
--- Як ви думаєте, чи може нуль бути важливим?
10 без нуля — це просто “1”; --- Що більше 10 чи 1?
20 без нуля — це “2”. --- Що більше 20 чи 2?
--- Бачите, яке важливе число 0! Воно допомагає іншим числам ставати більшими. Отже не сумуй, нулику, ти в математиці дуже потрібний. Тож мандруємо далі країною Математики
VІІ. Інтерактивна технологія «Щоденні три»
1. Математика самостійно
--- Скільки пташенят було в гніздечку? Скільки залишилося?
--- При відніманні рівних чисел одержуємо нуль — 0
2.Робота з підручником ( с.51, завдання 1)
--- Доберіть числа до схеми. Чому отримали такий результат?
3.Гра «Порівняй» ( підручник с.51, завдання 2)
--- Знак дорівнює? Віднімаємо рівні числа
4.Математика письмово
--- Настанова вчителя. Пригадування правил правильної постави
--- Методика написання цифри «О»
--- Робота з підручником ( с. 51, завдання 3)
Обчисліть значення виразів, користуючись лінійкою.
--- Робота за схемою
Складіть вирази. Обчисліть.(письмово)
5. Гімнастика для очей
6.Математика з другом
--- На якому місці за порядком розміщено трикутник?
--- Чому діти показали різні числа?
--- Доберіть свої приклади, де можна побачити цифру 0.
VІІІ. Підсумок уроку
--- Ось наша подорож закінчилася. Так з яким числом ми сьогодні познайомилися?
---Що означає число 0?
--- Сьогодні ви відкрили нове число — нуль. Воно не має предметів, але має велику силу — показувати, що нічого не залишилось і допомагати іншим числам ставати більшими. Дякую, діти! Ви довели, що навіть “нічого” може бути дуже важливим.
ІV. Рефлексія
Гра «Мім»
Покажіть ротиком, який ваш настрій наприкінці урок.