Урок читання
Тема: Знайомі незнайомці. Нузет Умеров «Диктант»
Мета: сприяти вдосконаленню виразності читання; розвитку пам’яті, уваги, образного мислення, вміння користуватися довідковою літературою; розширювати словник учнів; сприяти виховуванню інтересу до походження слів рідної мови, поваги до мов інших народів.
Обладнання: план уроку в картинках, картки для парної та групової роботи, мікрофон, куб із завданнями, фразеологічний та тлумачний словники, крісло, мультимедійна презентація
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
Слайд №1
I.Організаційний момент.
а) Вправа «Долоньки»
Дітки, підійміть, будь ласка, ліву долоньку. Ліва рука йде від серця, на ній ваші емоції, почуття, переживання і очікування. А тепер – праву, вона – ваші знання, хвилювання і сподівання. Нехай ці долоньки обміняються енергетикою, і ми вдало попрацюємо. (Діти труть долоньками одна об одну)
б) Подивіться, будь ласка, на план нашого уроку. Слідкуйте за ним протягом нашої роботи.
II.Актуалізація опорних знань
1.Мовна розминка
- Цокання язичком у ротовій порожнині;
- «Маятник» - ротик у відкритій посмішці, язичок рухається від лівої щоки до правої;
Слайд №2
- Робота над скоромовкою:
У зливу жахливу під кущем
Дуже змокли жук з джмелем.
2.Гра «Літеру вставляй – слово читай»
а) Диференційована робота в парах
Л - в ж – л - б – р – г
Ф – н ш – рш – нь с – кр – т
П – с с – рц – ч – р – п
Ц – х ск – л – т м – нш –
М – д ц – м – нт м – ч – ть
Ч – к ш – д – вр С – м – н
Д – нь т – п – р п – р – ць
П – нь з – л – нь ч – тв – р
б) Словникова робота.
Слайди №3, 4, 5, 6.
Тлумачення незрозумілих слів: чек, шершень, шедевр, мечеть.
Слайд № 7. (тексти Едігея)
3.Перевірка домашнього завдання.
а) Гра «Крокодил»
Відгадування слова «словник»
Слайд № 8.
б) Відновлення схеми – опори «Словники»
Слайд № 9.
б) Учні зачитують дібрані з фразеологічного словника вислови зі словом «ніс»
Водити за ніс – обманювати.
Пхати носа – втручатися.
Утерти носа – показати перевагу.
Клювати носом - дрімати.
Залишити з носом – залишити без нічого.
Задирати носа – зазнаватися.
Крутити носом – вередувати.
III. Мотивація навчальної діяльності.
З давніх – давен люди мандрували різними країнами, а з ними і слова. І тому навіть звичні для нас слова мають часто іноземні корені. Ось про таких «знайомих незнайомців» ми і будем сьогодні говорити.
Слайд № 10.
IV. Оголошення теми уроку.
Тема нашого уроку «Знайомі незнайомці»
1. І зараз ми прочитаємо вірш із книжки кримсько – татарського письменника Нузета Умерова «Ведмідь – гора», який називається «Диктант». Вона присвячена природі, спільній історії народів Криму, дитячим мріям і турботам.
Слайд №11.
2.Робота з картою України.
V. Робота по темі.
Слайд № 12.
1. Метод «Кубування» з назвою вірша.
2.Опрацювання вірша.
Слайд № 13.
Гра «Бджілки» (самостійне, напівголосне читання).
3. Запитання по змісту тексту:
- Хто головний герой тексту?
- Якою є рідна мова хлопчика?
4. Словникова робота.
Читання «луною» за вчителем:
Змалку звідсіль
Татарська дитинства
Вслухаюсь звичнії
Бахчисарай кушак
(слова на дошці)
Тлумачення словникових слів:
(слайди № 14, 15.)
Бахчисарай – місто в Криму. З татарського «бахчи» - сад, «сарай» - палац, що означає «палац в саду». В центрі міста дійсно є палац.
Кушак – пояс із широкого полотнища тканини для обв’язування людини поверх одягу. Не дозволяє розкриватися верхньому одягу – кожуху, халату, кімоно.
Фізкультхвилинка
Слайд № 16.
5. Повторне читання вірша учнями.
Приготуватись до читання вголос, звернути увагу, яку інтонацію підказують розділові знаки.
6. Аналіз вірша з елементами вибіркового читання.
- На якій мові діти писали диктант?
- Хто за національністю ці учні?
- Чому здивувався хлопчик?
- Якою поет називає українську мову?
- Які слова він почув?
- Про що вирішив дізнатись хлопчик?
- Прочитайте рядки, що є роздумом.
7.Робота з дощечками. Виписати римовані слова.
8. Запам’ятовування виписаних слів за допомогою вправ ейдетики: складання колективної з учнями розповіді, включивши в неї подані слова.
Запис з пам’яті слів у зошит.( Неня, майдан, базар, кавуни, баштан, газ, сірник, килим, джерело).
VI. Підсумок.
Вправа «Мікрофон». (Слайд №17)
VII. Рефлексія.
1.Вправа «Крісло поета». Читання напам’ять вірша «Крим». (Слайд №18)
«Зелений острів» - так зве його кожен.
Чудовий острів, чарівний Крим!
Крим наш на чайку чарівну схожий,
Що понад морем летить голубим.
Тут все, як в легенді:
Печери, скелі,
Лоз виноградних зміїний згин,
Річки, озера, людські оселі,
Чорні папахи стрімких вершин.
Тут давню казку нашіптує море,
Тут – в танці й музиці пам’ять племен.
Тут щастя й радість, сльози й горе –
Розвіяних вітром забутих імен.
Тут гори й степи пам’ятають походи:
Брязкіт шабель, урагани атак…
Грудьми зустрічав тут не раз незгоди
Велетень сивий – старий Чатирдаг.
Крим для усіх нас – достатку чаша,
Наша одвіку Вітчизна тут є.
Хай над зеленим островом нашим
Мирне і добре сонце встає!
2. На дощечках зобразити настрій, який викликав урок.
VIII. Домашнє завдання. (Слайд №19)
1 група. Відшукати в етимологічному словнику слова – мандрівники.
2 група. Виразно читати вірш.