Розробка уроку для 2 класу з інтегрованого курсу «Математика»
«Лічба в межах 100. Попереднє і наступне числа.
Розв’язування і порівняння задач»
Виконала: Кружко Любов Іванівна,
Опорний заклад «Хорольська гімназія
Хорольської міської ради Лубенського
району Полтавської області»,
учитель початкових класів
вища кваліфікаційна категорія,
«учитель-методист»
Тема: Лічба в межах 100. Попереднє і наступне числа. Розв’язування і порівняння задач.
Мета: узагальнити і закріпити знання учнів з вивченої теми у 1 класі, вдосконалювати навички усної лічби в межах 100; ознайомити учнів із різними типами задач (на знаходження суми, різниці, збільшення/зменшення числа); розвивати логічне мислення та вміння самостійно працювати; виховувати інтерес до досліджень та співпраці через інтерактивні завдання.
Очікувані результати: здобувач освіти має знання про нумерацію чисел першої сотні, розуміє суть арифметичних дій додавання й віднімання, має навички додавання й віднімання в межах 10, поняття задачі, знання її структури; вміє узагальнювати й систематизувати уявлення про математичні структури задач, що містять відношення поєднання частин у ціле, вилучення частини з цілого або різницевого порівняння.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: приймати мету, яку ставить вчитель; створити умови, що сприяють появі інтересу до навчальної книги — математики, бажання вчитися; контролювати й оцінювати свої результати; розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати; розвивати критичне мислення, уміння висловлювати свою думку; самоорганізовуватися до навчальної діяльності, виконувати завдання за зразком, співпрацювати в парі, виконувати розумові операції й практичні дії;
комунікативної: розвивати мовленнєві вміння (говорити чітко, повільно, виразно, витримувати паузи);
соціальної: розвивати здатність продуктивно співпрацювати з однокласниками в парі, групі; виховувати толерантність, повагу до однокласників та членів родини;
здоров’язберігаючої: формувати основи культури здоров’я під час читання, роботи з цифровими пристроями;
інформаційної: удосконалювати вміння добувати й опрацьовувати інформацію з підручника.
Обладнання: набір геометричних фігур, конструктор LEGO «Шість цеглинок», набір карток з числами, комп’ютер, інтерактивна дошка.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Освітні галузі: математична, технологічна.
Хід уроку
І. Організація класу
Вправа «Привітання»
Уже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо.
Роботу швидше починаймо.
Інтерактивна вправа «Ланцюжок добрих побажань»
- Побажайте одне одному (ланцюжком) успіхів і цікавих відкриттів на сьогоднішньому уроці.
- Покажіть за допомогою цеглинки LEGO, який у вас зараз настрій. Якщо гарний – покажіть зелену цеглинку, а якщо сумний – червоний.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Вправа «Валіза» (Слайд 1)
Давайте з вами пригадаємо і закріпимо наші знання та наповнимо ними ось цю валізу, яку візьмемо на наш урок.
2. Усний рахунок
1) Назвіть число, що передує числу 80.
2) Назвіть число, наступне за числом 69.
3) Збільшіть 57 на 1.
4) Зменшіть 40 на 1.
5) Замініть число 53 сумою розрядних доданків.
III. Актуалізація опорних знань учнів
Робота з класом усно
- Як називаються числа при додаванні?
50 + 8 = 58
Як називаються числа при відніманні?
92 - 90 = 2
Як знайти невідомий доданок?
40 + ? = 46
Як знайти невідоме зменшуване?
? - 40 = 50
Математика з другом
Хвилинка каліграфії
Учні записують у зошит число дня (Слайд 2)
Математичний диктант із самоперевіркою
- Запишіть число, яке стоїть перед числом 40.
- Запишіть число, що йде за числом 59.
- Яке число стоїть між 79 і 81.
- Запишіть число, в якому 4 дес. і 4 од.
Самооцінювання сигнальними картками
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Демонстрація навчальної презетації (Слайд 3-5)
Повідомлення теми уроку
2. Рухлива вправа (Слайд 6)
3. Колективна робота над задачею
Прочитай задачі та розглянь до них схеми. Чим вони схожі та відмінні? Розв’яжи їх.
Задача 1. На вітрині лежить 30 пиріжків з маком і 20 з яблуками. Скільки всього пиріжків з яблуками та з маком лежить на вітрині?
План розв’язування:
1) Скільки всього яблук лежить на вітрині?
Розв’язання:
1) 30 + 20 = 50 (ябл.) – всього лежало на вітрині.
Відповідь: 50 яблук.
Задача 2. На вітрині лежить 50 пиріжків. Із них 30 пиріжків — з маком, а решта — з яблуками. Скільки пиріжків з яблуками лежить на вітрині?
План розв’язування:
1) Знайдемо кількість пиріжків з яблуками, віднявши кількість пиріжків з маком від загальної кількості пиріжків.
Розв’язання:
1) 50 – 30 = 20 (шт.) - пиріжків з яблуками лежить на вітрині.
Відповідь: 20 пиріжків.
4. Фізкульхвилинка (Слайд 7)
5. Математика самостійно
Задача 2. Дівчатка виготовили 50 м’яких іграшок, а хлопчики на 20 іграшок менше. Скільки всього м’яких іграшок виготовили діти разом? (Слайд 8)
Дівчатка – 50 іграшок
Хлопчики - ?, на 20 іграшок <
План розв’язування
1) Скільки м’яких іграшок виготовили хлопчики?
2) Скільки всього м’яких іграшок виготовили діти разом?
Розв’язання
1) 50 – 20 = 30 (іг.) – м’яких іграшок виготовили хлопчики.
2) 30 + 50 = 80 (іг.) – всього м’яких іграшок виготовили діти.
Відповідь: діти разом виготовили 80 м’яких іграшок.
6. Самооцінювання сигнальними картками
V.Систематизація і узагальнення знань, умінь та навичок учнів
Розклади кожне число на розрядні доданки (Слайд 9)
VI. Закріплення знань, умінь і навичок
Робота у зошиті з друкованою основою.
Самооцінювання сигнальними картками
VII. Застосування знань, умінь і навичок
Математика з другом
Склади задачі, розв’язанням яких є вираз 37 + 9. (Слайд 10)
Діти усно складають задачі, які підходять до заданого виразу.
VIII. Підсумки уроку. Рефлексія
Інтерактивна вправа «Закінчи речення»
- На уроці я навчився…
- Мені сподобалося…
- Хотів би ще навчитися…
- Найскладніше було…
- Найлегше було…
- Діти, ви добре попрацювали на уроці. Давайте разом скажемо: «Ми великі молодці!»
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ