Розробка уроку-дослідження з астрономії на тему: «Що таке життя? Людина у Всесвіті. Антропний принцип. Проблема існування інших всесвітів»

Про матеріал

Розробка уроку -дослідженння з астрономіїз використанням методу проектів.

Мета уроку:

- охарактеризувати імовірність існування життя на планетах Сонячної системи з точки зору сучасної науки, обгрунтувати ідею існування інших всесвітів, позаземних цивілізацій;

Перегляд файлу

 

 

Розробка уроку-дослідження

з  астрономії

на тему:

«Що таке життя?

Людина у Всесвіті.

Антропний принцип. Проблема існування інших всесвітів»

11 клас

 

 Учитель фізики та астрономії

Білецька Н.В.

 

 

Чи існує життя на Землі?

Найпрекрасніше, що ми можемо відчути, - це відчуття таємниці.

А.Ейнштейн

Мета уроку:

- охарактеризувати імовірність існування життя на планетах Сонячної системи з точки зору сучасної науки, обгрунтувати ідею існування інших всесвітів, позаземних цивілізацій;

- розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, робити висновки, працювати з додатковими джерелами інформації, формувати навички розробки й презентації проектів;

- розширити кругозір учнів щодо всесвіту.

Тип уроку: урок-дослідження з використанням методу проектів.

Обладнання: ППЗ «Астрономія», презентація , комп’ютер, проекти учнів.

Форма проведення уроку: захист проектів.

Хід уроку

І.Організаційна частина.

Ми працювали у групах над проектом. В кожній групі було своє завдання, розподілені обов’язки. На початку уроку повторимо матеріал, який ми вивчили на попередніх уроках. Кожній групі окреме завдання.

Іі. Актуалізація опорних знань.

Запитання до груп. І група: «Малі тіла Сонячної системи»

1.Що в перекладі означає «астероїд»?

(зіркоподібний)

2.Світлове явище, яке викликає іонізоване повітря на шляху польоту маленьких метеорних частинок.

(метеор)

3.Світлове явище, яке супроводжує політ метеоритного тіла в атмосферію

(болід)

4.Що в перекладі означає комета?

(волохата)

5.Що в перекладі означає метеорит?

(той, що перебуває в повітрі)

6.Метеорні кратери на Землі  називають.

(астроблемами)

7.Найбільший метеорит ХХ століття:

(Тунгуський)

8.Де було виявлено метеорний кратер в Вінницькій області?

(в Іллінецькому районі)

9.Назва першого відкритого астероїда.                                                                      (Церера)

10.Небезпечні астероїди.                               (астероїди групи Аполлона, Амура, Атона)

ІІ група. «Планети земної групи»

1.Які планети відносяться до планет земної групи?

(Меркурій, Венера, Земля, Марс)

2.З поверхні якої планети земної групи ніколи не можна побачити Сонце?

 

3.Яку з планет називають кривавою?

(Марс)

4.Яка планета має найгустішу атмосферу?

(Венера)

5.На поверхні якої планети найдовший день?

(Меркурій)

6.На поверхні якої планети земної групи найбільша тривалість сонячної доби?

(Меркурій)

7.На яких планетах земної групи у хмарах виявлена сірчана кислота?

(Венера)

8.На яких планетах земної групи відбувається зміна пір року?

(Марс, Земля)

9.На яких планетах земної групи можливе існування життя?

(Марс)

10.Чим можна пояснити червоний колір марсіанського грунту?

(місткістю 16% оксиду заліза)

 

 

ІІІ група. «Планети-гіганти»

1.Які планети відносяться до планет гігантів?

(Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун)

2.Які з планет-гігантів планети обертаються навколо осі у зворотному напрямку7

(Уран)

3.Яка планета складається з системи кілець?

(Сатурн)

    4.Найбільша планета Сонячної системи?

(Юпітер)

5.На якій планеті найсильніші бурі у всій Сонячній системі?

(на Нептуні)

6.Ганімед є супутником …

(Юпітера)

7.З чого складаються кільця Сатурна?

(З уламків гірських порід та льоду)

 

8.На якій планеті знаходиться Велика Червона пляма?                                                  (Юпітер)

9.Планета, яка рухається навколо Сонця «лежачи на боці»?

(Уран)

10. «Повільна» планета.

(Сатурн)

ІІІ. Мотивація, оголошення теми та мети уроку.

Проблемне запитання:

-           Чи вірите ви в існування життя у всесвіті?

IV. Вивчення нового матеріалу. Захист проектів.

1.Основні питання

 

2.Кінцевий продукт. Презентація дослідницьких робіт груп учнів.

3.Навчальний предмет. Астрономія, фізика, інформатика.

4. Навчальна тема проекту

Що таке життя? Людина у Всесвіті. Антропний принцип. Проблема існування інших всесвітів

5. Класи. 11 клас.

6. Очікувані результати навчання:

  Під час роботи над проектом учні вчаться організовувати свою діяльність, працювати в малих групах, здійснювати пошук інформації, узагальнювати її та створювати власні інформаційні продукти, оцінювати і захищати публічно результати своєї роботи.

•здобувають навички креативного мислення.

• отримують досвід у вирішенні під час підготовки та в процесі створення презентаційних матеріалів соціальних проблем, комунікативні навички, навички конструктивної взаємодії ефективної роботи в команді, вміння висловлювати свої думки та аргументувати їх.

7.Етапи роюботи над проектом

 

І. Теоретичний

 

ІІ. Підготовчий:

Ø    визначення теми, мети;

Ø    формулювання завдань.

 

ІІІ. Планування роботи:

Ø    обговорення змісту і форми проекту;

Ø    обговорення форми представлених результатів

Ø    збір і систематизація зібраних даних.

V.Практичний

 Працювати в програмах: Excel – створення таблиць та діаграм; Publisher- створення публікації, буклетів, інформаційних листівок; MS Word – набір тексту; MS PowerPoint – створення презентації; Internet Explorer – пошук інформації. Актив проекту розробляє сценарії та план презентації, проводить дослідницьку роботу, вчаться проводити обробку та аналіз отриманих матеріалів. Учні  працюють в командах: теоретики – пошук матеріалів в Інтернеті та інших друкованих виданнях; дослідники - аналізують умови існування життя,  кореспонденти – створення публікації, презентації.

VI. Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту

2 тижні.

 

VII.Прогнозовані результати роботи над проектом

 

Під час роботи над проектом учні вчаться організовувати свою діяльність, працювати в малих групах, здійснювати пошук інформації, узагальнювати її та створювати власні інформаційні продукти, оцінювати і захищати публічно результати своєї роботи.

 

VIII. Оцінювання знань та вмінь учнів:

 

Змістовність презентації

Максимальна оцінка за критерієм оцінювання

Ваша оцінка

1. У презентації дана відповідь на проблемне питання.

2

 

2. Порядок дослідження і його результати представлені повно і логічно

2

 

3. Формули та рівняння наведені з коментарями

2

 

4. Використання в презентації таблиць, графіків, діаграм

2

 

Загальна оцінка

8

 

 

 

 

 

Захист презентації

Максимальна оцінка за критерієм оцінювання

Ваша оцінка

1.Знання основних формул і визначень з теми дослідження

2

 

2. Розповідь про зміст презентації та роботи над нею логічний, зв'язний, цікавий

2

 

3. На додаткові питання з теми дослідження дані розгорнуті, правильні відповіді

2

 

Загальна оцінка

6

 

 

 

 Грамотність і робота з різноманітними джерелами інформації

Максимальна оцінка за критерієм оцінювання

Ваша оцінка

 

1. У презентації використана інформація з різних джерел

2

 

2. Грамотність, відсутність помилок

2

 

3. У презентації вказані джерела інформації

2

 

4. Творчий підхід до добірки та оформлення матеріалів

2

 

Загальна оцінка        

 

8

 

 

 Дизайн презентації

Максимальна оцінка за критерієм оцінювання

      Ваша оцінка

 

1. Доступність викладеного матеріалу

2

 

2. Ефективність використання простору презентації

2

 

3. Застосування ілюстративного матеріалу (необхідність і достатність)

2

 

Загальна оцінка

6

 

 

IX.Результати проекту       Звіт у вигляді презентацій, публікацій

 

V.Підсумок уроку

Дати відповідь на проблемне запитання

-Чи існує життя у Всесвіті?

VI.Домашнє завдання   вивч. п.17  Творче завдання:

-Які ідеї для здійснення міжзоряних перельотів ви можете запропонувати?

 

 

doc
Пов’язані теми
Астрономія, Розробки уроків
Додано
20 листопада 2018
Переглядів
1637
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку