Тема: Електрична напруга. Вольтметр
Мета: Ввести поняття електричної напруги, одиниць вимірювання. Ознайомити з правилами вимірювання напруги вольтметром. Вчитися розв’язувати розрахункові задачі.
Розвиваюча. Розвивати фізичну компетентність при роботі з електроприладами.
Виховна. Виховувати точність, самостійність, любов до знань
Тип уроку: комбінований
Обладнання: плакати із зображеннями шкал різних вольтметрів, джерело струму, лампа на підставці, ключ, вольтметр, з’єднувальні провідники, картки або збірники задач, ноутбук, презентація
Хід уроку:
І.Організаційний момент (вітання, контроль присутності).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Усне опитування за запитаннями: (учні дають відповіді на поставлені запитання вчителя методом «Ланцюжок»)
2.2. Робота з картками. Встановити співвідношення між умовним позначенням елементів електричного кола та їх назвою
На рис. показано вимірювання сили струму в електричному колі. Накресліть схему електричного кола, позначте полярність клем амперметра. Визначте заряд, який проходить через поперечний переріз нитки розжарення лампи за 5 хв.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Мотивація
Вправа «Шифрувальник» (закодоване ключове слово теми урок, учні даючи відповіді на поставлені запитання, вписують потрібні букви у табличку
5 |
1 |
1 |
1 |
4 |
1 |
4 |
Н |
А |
П |
Р |
У |
Г |
А |
Вчитель: Кожний, напевно, чув застережливе «Не підходь — там висока напруга!», обурене «Знову впала напруга в мережі!», запитальне «На яку напругу розрахований цей прилад?». На цьому уроці ви дізнаєтеся, що таке напруга і чому на всіх електротехнічних пристроях наводять її значення…
ІV. Вивчення нового матеріалу. (пояснення вчителя із використанням презентації)
Електрична напруга на певній ділянці кола - це фізична величина, яка чисельно дорівнює роботі електричного поля з переміщення одиничного позитивного заряду по цій ділянці.
Напругу позначають символом U і визначають за формулою:
Одиницею напруги в СІ є вольт (1 В). Названа вона за ім’ям італійського вченого Алессандро Вольта, який створив перший гальванічний елемент.
Один вольт (1 В) – це напруга на кінцях провідника, при якій робота щодо переміщення електричного заряду один кулон (1 Кл) по цьому провіднику дорівнює одному джоулю (1 Дж).
Проблемне запитання: яким приладом вимірюють електричну напругу? (відповіді учнів. щоб дізнатися чи були учні праві вчитель пропонує роботу з підручником)
Демонстрація фізичного приладу- вольтметра
Для вимірювання напруги в електричних колах використовують спеціальний прилад – вольтметр. На шкалах вольтметрів є позначка V, що вказує, що це саме вольтметр. Біля одного затискача вольтметра ставлять знак «+». Цей затискач обов’язково приєднують до проводу, що йде від позитивного полюса джерела струму.
На схемах вольтметр позначають:
Вольтметр приєднують паралельно до тієї ділянки кола, на якій необхідно виміряти напругу. Клему вольтметра, біля якої стоїть знак «+», слід з’єднувати з проводом, який іде від позитивного полюса джерела струму; клему зі знаком «–» - із проводом, що йде від негативного полюса джерела струму
Демонстрація: вимірювання напруги на полюсах джерела струму, електричній лампі
Скласти електричне коло за схемою, визначити покази амперметра та вольтметра
V. Закріплення вивченого матеріалу
5.1. Розв’язування задач за різним рівнем складності
1. Визначте напругу у електродвигуні якщо при перенесенні заряду 5 Кл електричне поле виконало роботу 60 Дж.
2.При перенесенні 60 Кл електрики з однієї точки електричної ланцюга в іншу за 12 хв досконала робота 900 Дж. Визначте напругу і силу струму в колі.
3. Через нитку розжарення тече струм 2 А. За якої напруги працює лампа, якщо за 1 хв електричне поле в нитці лампи виконує роботу 1,44 кДж?
5.2. Експериментальне завдання.
Складіть електричне коло за малюнком, визначте покази вольтметра
5.2. Тестове завдання
D) ; E) .
А) одна.
В) дві.
С) три.
6. Обчисліть роботу електричного струму силою 0,2 А при напрузі 10В, яку вік виконує протягом 10 хвилин
А)20 Дж.
В) 120 Джі.
С) 1200 Дж.
D) 12000 Дж.
7. При проходженні однакового заряду через два провідники в одному з них виконувалася робота 120 Дж, а в другому 200 Дж. До якого провідника прикладена більша напруга і в скільки разів?
5.3. Запитання на закріплення вивченого
1. Що таке електрична напруга?
2. Як можна визначити напругу, знаючи роботу струму і електричний заряд?
3. Яким приладом вимірюють електричну напругу?
4. В яких одиницях градуюють шкалу вольтметра?
5. Поясніть як вмикають вольтметр в електричне коло?
VІ. Підсумок уроку (Монологічне спілкування вчителя з учнями; заключне слово учителя, огляд матеріалу опрацьованого протягом уроку, оцінювання роботи учнів протягом уроку та виставлення оцінок до журналу та учнівських щоденників)
VІІ. Інформування учнів про домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання.
(Вивчити теоретичний матеріал п.28, розв’язати Впр. 27 ( 3 ))