Розробка уроку: Грунти України

Про матеріал
Розробка уроку: Грунти України. Умови їх утворення та структура. Поширення на території України видового складу грунтів та їх особливості
Перегляд файлу

Тема: «Ґрунти України. Умови їх утворення, структура, горизонти.

Основні типи ґрунтів. »

Мета:

  •          актуалізувати знання учнів про ґрунт, види вивітрювання та явищ зональності і висотної поясності;
  •          розглянути склад ґрунту та чинники ґрунтоутворення;
  •          ознайомити із горизонтами ґрунтового профілю;
  •          дати характеристику різним видам ґрунту, які поширені на території України;
  •          впливати на розвиток просторової уяви, довготривалої пам’яті, критичного мислення та творчих здібностей;
  •          виховувати дбайливе ставлення до багатств природи та уміння співпрацювати в групі

Обладнання:

Тип уроку: комбінований

                                               Хід уроку:

  1. Організаційний момент:
  •          початкова рефлексія
  •          робоче місце учня
  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Працівники французьких виноградників після робочого дня обов’язково зчищають землю зі своїх черевиків. Як ви думаєте, навіщо вони це роблять? (Для того аби повернути ґрунт назад в поле, адже він дуже дорогоцінний)

З давніх давен наші предки обробляли землю та поклонялись їй як божеству. Недаремно її називали годувальницею, возвеличували в піснях, прославляли в народних обрядах. Сучасні поети також не оминають цю тему.

Тепер мені Землю цікаво вивчати І виникли в мене питання свої.

Про нашу планету я все хочу знати, Відкрийте, будь ласка, секрети її.

А що таке грунт? Чи гірська це порода? — Ні-ні! На породі ніщо не росте!

А грунт дуже цінним створила природа І це на планеті — руно золоте!

 — А чому це так? І відмінність у чому? — В грунтах речовини поживні всі є,

Волога й повітря у грунті м’якому. І кожна рослинка вживає своє.

— А хто, крім рослин у грунтах проживає? — Це гарна домівка тваринкам дрібним!

Черв’як там і мишка, і кріт хатку має, Личинки й жуки також селяться в нім!

                                                                   (автор - Красоткіна Надія)

  1. Актуалізація опорних знань

Метод «Бережливе опитування»

(робота в парах – оцінювання відповіді за зразком від 0 до 2 балів):

  •          Чим ґрунт відрізняється від гірської породи? (гумусом)
  •          Які речовини входять до складу ґрунту? (пісок, глина, мул, органічні речовини)
  •          Що таке вивітрювання? (руйнування гірських порід)
  •          Які існують види вивітрювання? (фізичне, хімічне, органічне)

Що таке широтна зональність та висотна поясність? (закономірна зміна фізико-географічних процесів, компонентів і природних комплексів геосистем від екватора до полюсів; закономірна зміна географічних ландшафтів у горах залежно від висоти над рівнем моря. 

 

  1. Вивчення нового матеріалу

 

  1.         Рельєф є одним із чинників грунтоутворення. Він визначає тепловий і водний режим ділянок земної поверхні, що впливає на родючість грунту. Зі схилів горбів поверхневі води стікають, змиваючи поживні речовини. Ці речовини зносяться у долину, тому там ґрунтовий покрив потужніший. На плоских ділянках опади затримуються, і при надмірному зволоженні відбувається процес заболочення.
  2.         Співвідношення тепла і вологи також впливає на формування різних типів грунтів. В умовах надмірного зволоження формуються заболочені грунти, а при недостатньому зволоженні — солончаки (вода з глибин піднімається до поверхні разом з солями).
  3.         Вплив клімату на ґрунтоутворення здійснюється також через рослинний світ. В умовах теплого і вологого клімату з багатою трав'янистою рослинністю утворюється багато перегною (гумусу). При надмірній сухості клімату продуктивність рослинного світу незначна, гумусу утворюється менше. Найбільше перегною утворюється при відмиранні трав'янистих рослин. Вони збагачують грунт органічними речовинами і хімічними елементами (азотом, кальцієм, вуглецем), тому там, де поширена трав'я­на рослинність, утворились родючі чорноземні грунти.

 

Грунт – верхній пухкий родючий шар Землі.

Склад ґрунту – опрацювати схему на с. 144 мал.111 (робота з підручником)

Поміркуйте, до неживої чи живої природи слід віднести ґрунти? Поясніть свою відповідь.

Чинники ґрунтоутворення: опрацювати малюнок 112 на с. 145

           (робота з підручником)

Гризуни прокладають величезну кількість ходів, механічно перемішуючи грунтові шари до глибини 1м. Вони деколи переривають до 36 т/га землі, а звичайні кроти – до 55 т/га.

Поле за 1 добу може втратити шар грунту завтовшки в 5 см  через дію вітру.

 

 

              Грунтовий профіль складається з окремих шарів (тобто горизонтів), які відрізняються між собою кольором, що, в свою чер­гу, визначається фізичними та хімічними властивостями, насиченістю органічними речовинами .

Изображение 117

Верхній шар грунту називають гумусово—акумулятивним (А1), бо у ньо­му відбувається нагромадження (акумуляція) гумусу. Він має темний колір. Це — родючий шар, пронизаний корінцями рослин, у якому живе дуже багато мікроорганізмів, дощових черв'яків та ін.

Цей шар має різну товщину у різних ґрунтах: що глибший він, то родючіший грунт. Гумусово—акумулятивний шар переходить в елюві­альний(А2) або горизонт вимивання, який має світліше забарвлення через те, що з нього виносять­ся з водою органічні і мінеральні сполуки. Він досить потужний у ґрунтах, які сформувалися в умовах надмірного зволоження.

Вимиті і верхніх шарів речовини осідають у нижньому шарі, який називають ілювіальним (В) або горизонт вмивання або перехідний горизонт. Він дещо темніший від попереднього. Цей шар поступово переходить у підґрунтя (тобто материнську породу).

 

 

За механічним складом (тобто співвідношенням частинок різного розміру) грунти отримують назву піщаних — якщо вміст піску понад 90%,  глинистих — якщо частка глини становить понад 40%. Вміст глини у суглинистих грунтах від 20% до 40%, у супіщаних — від 10 до 20%.

Механічний склад дуже сильно впливає на родючість грунту. Глинисті грунти погано пропускають вологу( тобто утримують її): у зволоженому стані ці грунти в'язкі та липкі, а у сухому — щільні й тверді. Вони також погано пропускають повітря. Піщані грунти завжди сухі, бідні на поживні речовини, бо вода проникає на великі глибини, але в них швидко розкладаються органічні речовини завдяки доброму доступу повітря.  Супіщані грунти також мають малу вологоємність і менший, ніж глинисті і суглинисті грунти запас поживних речовин.

Найкращі для вирощування рослин суглинисті грунти, які мають високу вологоємкість і проникність повітря. В них добре утримують­ся поживні речовини. Такі грунти легко обробляються. На території України виділяють важкосуглинисті, середньосуглинисті, легкосуглинисті грунти.

Класифікація структурних агрегатів (за С.О.Захаровим)

 

 

 

Ґрунтовий профіль – опрацювати мал. 113 с. 146

Складіть характеристику профілю ґрунтів України за поданою таблицею (робота з підручником с.  148-150 )

  1.         Застосування набутих знань

(робота в групах)

Розкладіть по карті України картки із зображенням та характеристиками ґрунтів відповідно до районів їх поширення.

  1.         Підведення підсумків.
  •          учні задають один одному запитання по новій темі під контролем вчителя
  •          кінцева рефлексія

(Що було цікавим на уроці? Що запам’яталося? Про що ви ще хотіли б дізнатися в цій темі (перспектива додаткового завдання)? Які нові навички опанували, які вдосконалили?)

  1.         Домашнє завдання

Запитання до учнів – як ви вважаєте, яким має бути сьогодні домашнє завдання? Які завдання ви запропонували б для додаткового виконання?

Розподіліть завдання по категоріям:

Обов’язкове    (опрацювати текст с. 144 – 150)

Тренувальне   (дати усні відповіді на запитання 1-8 с. 153)

Творче (пропозиції учнів)

docx
Додано
20 лютого
Переглядів
104
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку