Розробка уроку Математики 1 клас "Число і цифра 0"

Про матеріал
Розробка уроку Математики 1 клас "Число і цифра 0". Діти знайомляться з числом і цифрою 0. Віднімають рівні числа. Порівлюють вираз з числом
Перегляд файлу

        Тема:     Число і цифра 0. Написання цифри 0.

         Мета: навчальна : на основі практичних дій з предметами, розкрити утворення  нуля , визначати його місце в  натуральному ряді; формувати в учнів уміння складати і розв язувати приклади на додавання і  віднімання;

   розвивальна: розвивати математичне мовлення, логічне мислення, обчислювальні  навички, творчі  здібності дітей;             

                           виховна: виховувати наполегливість, бажання досягати успіху, почуття    відповідальності, охайність.              

 

Хід уроку

І.   Організаційний момент 

 

2. Повторення  правил роботи на уроці:

  • Вести себе спокійно;
  • не викрикувати (голосно – це не значить красиво) ;
  • бути думаючими (для цього у вас є голова на плечах) ;
  • бути  терплячими, дати можливість висловитися своїм товаришам;
  • завдання слухати  до кінця.

II. Повторення вивченого матеріалу.

 

1.Усний рахунок

Робота  за таблицями Шульте (біля дошки) – 2 учні

1

6

4

 

5

8

2

5

2

7

 

9

10

7

8

9

3

 

4

6

3

 

10

 

 

 

1

 

   -Давайте повторимо прямий і зворотній рахунок.

 

 

 

2. Гра «Живі цифри»

-У творіть числовий ряд з чисел 5, 2, 9, 6, 1, 3, 4, 7, 10

- Якого числа не вистачає? (8)

- Як можемо утворити число 8?

- Яке число стоїть за числом 4?

- Яке число передує числу 9?

- Яке число має « сусідів» 5 і 7?

- Яке число на 1 більше від числа 8?

- Яких «сусідів» має число 3?

- Як дістати число 5, якщо є число 4 ?

- На скільки 6 більше ніж 5?

3.   Весела лічба     (з поясненням)                   

                                   Ця скриня зовсім не проста.

                                   Захоче – і відкриється сама.

                                   Та тільки, щоб нам усе знати

                                   треба задачі розв язати.

  • По дорозі їжак біг,

  Ніс 6 яблук на пиріг.

  Одне впало, покотилось.

  Скільки яблук залишилось?(6-1=5)

(учні складають приклад і обчислюють його)

  • На лугу пасуться гуси,

    Їх пасе мала Маруся.

   Сім гусей ще біля броду

    Троє вже ввійшли у воду.

    Ми попросимо дітей

    Полічити всіх гусей.( 7+3=10)

  • Киця й котик залюбки

    Випікали пиріжки.

    Киця з тіста 5 зліпила

    Котик з снігу  тільки 2.

    Скільки пиріжків з їдять кошенята? (5 )

  • Їжачок по лісу йшов,

    На обід гриби знайшов.

    Під березою - один,

    Вісім під дубочком.

    Скільки буде в їжачка

    В кошику грибочків? ( 1+8=9)

4. Повторення знань про математичні знаки.

   - Як називається математичний знак, який складати числа мастак? (+)

   - Як називаються компоненти при додаванні?

   - Як називається математичний знак, який допомагає віднімати? (-)

5. Розв’язання  прикладів на повітряних кульках.

   - Ось наш колобок і повеселішав і відправився у подорож. А ви бажаєте подорожувати із ним?

  • Фізкультхвилинка

ІІІ. Мотивація учбової діяльності.

   - Діти, а що ми позначаємо цифрами? (множину предметів)

   - А як ви думаєте, чи буває множина, в якій немає жодного елементу?

1. Підготовча робота

   - Ми сьогодні знайомимося з новою цифрою і навчимося її писати. Вона дуже схожа на нашого героя з казки , якому ми сьогодні допомагаємо. Це 0. (слайд 7)

   - А чи справді вона  потрібна ми дізнаємося прослухавши казку « Пригоди Нулика»

2. Слухання казки.(слайд 8)

     У країні Цифрляндії жили не тужили цифри: 1,2,3,4,5,6,7,8,9 і 0. Жили не тужили, бо усі дружили. Щодня виходили цифри на майданчик і весело гралися в «додаванки» або «відніманки». Ось так: дві цифрочки ставали поруч, між ними ставав знак Плюс або Мінус, а потім вибігала  і ставала перед ними ще одна цифрочка – Сума або Різниця.

     Але одного разу в гру вступив Нулик. І з якою б цифрочкою він не починав грати, їй самій доводилось закінчувати гру. Це було дуже не цікаво, і цифри сердито сказали:

   - Це ти винен, Нулику ! З тобою гратись нецікаво! Йди від нас геть!

Замислився Нулик і пішов геть. Іде й думає:

   - Який я невдаха! Я - ніщо, я - порожнє місце! Нічого не значу! Я нікому не потрібний…Якби я зовсім зник, ніхто б і не помітив…

     Аж чує: на дереві хтось розмовляє. То була пані Сорока. Вона десь дістала два смачненьких бублики і частувала ними своїх синочків:

   - Це тобі один, ти розумний син!

   Це тобі один, ти слухняний син!

   Третій сину, розбишако, ледацюго, забіяко!

   Ти одержиш нулика - дірочку від бублика!

   - От, от,- схлипнув Нулик,- я- дірочка від бублика! Порожнє місце…- і гірко-гірко заплакав.

     А тим часом цифри продовжували весело гратися в « додаванки» . Коли доданками стали Сімка і Трійка, цифри раптом притихли, бо зрозуміли, що їм не виставити Суми.

     Одиничка вийшла на майданчик, розгублено озирнулася навколо.

   -А де ж Нулик ? Я без нього тільки одиничка, а треба – десять…

І тут всі зрозуміли, що без Нулика ніяк не можна! Отже він потрібний, дуже потрібний!

     І цифрочки побігли шукати Нулика. Вони вибачилися за те, що образили свого друга, і тепер знову живуть дружно.

   - Отже, діти, потрібний нам Нулик в математиці чи ні?

ІV. Пояснення нового матеріалу

  1. Ознайомлення з цифрою 0.

 Учитель показує цифру нуль.

  • Де ми вже з нею зустрічалися?

( початок шкали лінійки, у написанні числа 10)

  • А на що схожа ця цифра?
  • Яких казкових героїв, схожих на Колобка ви знаєте?
  • Поки ви слухали казочку, наш Колобок прийшов до своїх друзів смішариків. (слайд 10)
    1. Утворення 0. Місце 0 на числовому відрізку.
  • Перед вами тарілочка на якій лежать 6 груш. Крош з’їв з груші. Скільки залишилося груш на тарілочці? (3)
  • Як вийшло 3? (6-3=3)
  • Їжачок теж з’їв 3 груші. Що залишилося на тарілочці? (нічого)
  • Скільки було груш? (6)
  • Скільки з’їли? (6)
  • Скільки залишилося? (нічого)
  • Коли нічого не залишається, говоримо – нуль. Позначаємо нуль цифрою 0. Як утворився 0? (6-6=0)
  • Нуль утворюється при відніманні числа самого від себе.

При лічбі нулю досталось не багато і не мало,

І не рідко, і не густо.

Нуль ніщо, не скільки, пусто.

Хай же знає вся малеча: нуль – це просто порожнеча.

  • Скільки учнів сидить за партою? (2)
  • Якщо один учень вийде до дошки, скільки учнів залишиться сидіти? (1)
  • Як дізнатися? (2-1=1)
  • А якщо я викличу  і  цього  учня до дошки, скільки учнів буде за партою сидіти? (нуль)
  • Нуль більше чи менше 1? (менше)
  • На скільки? (на 1)
  • Тому на числовому відрізку 0 буде стояти попереду 1.

(На дошці написані цифри від 1 до 10.Вчитель ставить 0 перед 1.)

  1. Конкурс красунь.

(Письмо в рядку цифр 2,8,9)

  1. Місце 0 на початку числового відрізка – перед одиницею.

- Порахуйте від 0 до10 і запишіть пропущені числа

- .Назвіть «сусідів» числа 1, 9, 3, 5, 7, 6, 4, 8

5.  Показ написання числа 0.

- Давайте з вами напишемо цифру 0. Яку букву вона вам нагадує?

- Бараш покаже як написати цю цифру.

Цифра 0 – великий лівий овал. Починаємо писати трохи нижче верхнього правого кута клітинки,заокруглюємо ліворуч. пишемо до середини нижньої сторони клітинки і піднімаємося вгору до початку написання цифри.

  • Пальчикова гімнастика

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Порівняння числа 0 з іншими числами

- Як ви думаєте, яке число найменше в числовому ряду?

- Совунья пропонує порівняти число 0 з іншими числами (№ 2, 2 завдання) 

0  1,   3  5 ,   1  2,     6  5,    1  0,    1  2,    4  4

    Фізхвилинка-цікавинка.

  • Лосяш пропонує вам гру – цікавинку.( «Мовчанка».Діти показують на вієлах).
  • Скільки лапок у котів? (4)
  • Скільки в песиків хвостів? (1)
  • Скільки ніжок у стільців? (4).
  • А в квадратика кутів?       (4).
  • Скільки вушок у зайців? (2)
  • Скільки пальців на руці? (5)
  • Скільки крил є у лисиці? (жодного)
  • Скільки ніжок у синиці? (2)
  • Скільки жаб літає в небі? (нуль)
  • Скільки хвостиків у вас? (нуль) 

2. Віднімання рівних чисел.

- Скільки кульок намальовано на 1 малюнку?

- Скільки кульок полетіло?

- Чи однакова кількість полетіла?

- Якщо віднімається однакова кількість від заданої то у відповіді отримаємо нічого тобто нуль.

- Скільки зайчиків сиділо спочатку?

- Скільки зайчиків зникло?

- Скільки залишилось?

3.Робота з геометричним матеріалом

- Кар - Карич пропонує нам трошки пофантазувати з цифрою 0.

- На  яку геометричну фігуру схожа ця цифра?(овал)

Гра «Оживи цифру»

Перед дітьми - картка,на якій намальований великий нуль. Діти повинні домалювати  до нуля елементи,щоб вийшла певна фігура або предмет чи силует живої істоти.

VІ. Підсумок уроку.

- Що нового упізнали на уроці?

- Що позначає число 0 ?

- Де його місце на числовому відрізку?

- На що схожа цифра 0?

- Що залишається при відніманні однакових чисел?

- Як це позначається?

 

 

docx
Пов’язані теми
Математика, 1 клас, Розробки уроків
НУШ
Додано
21 листопада 2022
Переглядів
544
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку