Розробка уроку математики в 5 класі
«Величина кута. Розв’язування вправ»
Мета:
навчальна: удосконалити вміння вимірювати і будувати кути за допомогою транспортира, визначати види кутів залежно від їхньої градусної міри; розвивальна: сприяти розвитку логічного мислення, уваги учнів, впевненості у своїх силах, відчутті успіху під час навчання, навичок самоконтролю та взаємоконтролю; сприяти розвитку потреби піклуватися про своє здоров’я;
виховна: виховувати доброзичливе відношення до колективу, активність, наполегливість, відповідальність та самостійність, дбайливе ставлення до свого здоров’я.
Тип уроку: удосконалення знань, умінь, навичок
Обладнання та наочність: зошити, підручники, транспортир, картки із завданнями, мультимедійний комплекс, презентація до уроку
Хід уроку
І. Організаційний етап
(Слайд 1)
Учитель. Лише маючи гарний настрій, людина працює з бажанням, із захопленням і, як наслідок, отримує добрі результати своєї роботи. Отож, я всім вам бажаю гарного настрою на уроці і доброї плідної праці. Подивіться один на одного, посміхніться і побажайте успіху.
Розпочнемо свою роботу із перевірки домашнього завдання.
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань і вмінь
(Слайд 2)
Учитель. Всі ви любите гратися, а тому давайте пограємо у гру «Вірю – не вірю».
1) Чи вірите ви, що кут є гострим, якщо його величина дорівнює 30° ?
2) Чи вірите ви, що кут є прямим, якщо його величина дорівнює 90°?
3) Чи вірите ви, що кут є тупим, якщо його величина дорівнює 180° ?
4) Чи вірите ви, що кути можна будувати за допомогою транспортира?
5) Чи вірите ви, що кут є гострим, якщо його величина дорівнює 91° ?
6) Чи вірите ви, що кут є тупим, якщо його величина дорівнює 125° ?
7) Чи вірите ви, що кут є розгорнутим, якщо його величина дорівнює 80° ?
Вправа «Знайди помилку» (на дошці написані задачі із домашнього завдання, в яких навмисно допущенні помилки. Завдання учнів: знайти і виправити ці помилки)
(Слайд 3)
Визначте вид кута, величина якого:
1) удвічі більша за величину А = 45° ;
2) утричі більша за величину В = 60° ;
3) удвічі менша від величини С = 140° ;
4) утричі більша за величину Д = 50° ;
ІІІ. Удосконалення знань і вмінь
1. Робота з підручником № 699, 702, 706, 709
(учні працюють в парах: 1 – біля дошки, 1 – на місці; потім учень, який
виконував завдання на місці, аналізує правильність виконання завдання на
дошці)
Слово вчителя
Ми гарно попрацювали, а тому маємо право на коротенький відпочинок. Як відомо, сміх продовжує життя, а отже зберігає здоров’я. Отож, до вашої уваги хвилинка гумору. ( учні по черзі готують гумористичну хвилинку) (Слайд 4)
Учень Хоч ти смійся, а хоч плач
Не люблю я тих задач.
А чому терплю невдачі?
Чом серджусь на ті задачі?
Чи задачник непутящий,
Чи таланту десь узяти?
Та знайшов я спосіб кращий:
Тільки відповідь читати.
Ви учіться, хто бажає,
Я б здоров'я не втрачав,
На умову не зважаю:
Раз — помножив, два — додав.
Ні, не хитра ця наука,
Якщо відповідь читать,
Може статись дід за внука,
Буде меншим літ на п'ять.
А друкарська десь машина
Нам дала п'ять тонн вівса.
Що ж ми учневі поставим
За подібні чудеса?
Висновок: потрібно добре вчити математику, щоб не прийшлось отримувати подібні чудеса.
Слово вчителя
Продовжуємо працювати за підручником: № 723, 725, 727, 730
(Слайд 5)
Фізкультхвилинка (супроводжується музикою)
Всі піднесли руки - раз,
І навшпиньки став весь клас.
Два – присіли, руки вниз.
На сусіда не дивись.
Будем дружно ми вставати,
Щоб ногам роботу дати.
Хто старався присідати –
Може вже відпочивати.
Нахились вперед, нахились назад.
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Один, два, три, чотири –
набираємося сили,
Нахились, повернись
І до друга посміхнись.
(Слайд 6)
2.Додаткові завдання
Учитель. Берегти здоров’я потрібно з молодих літ, зміцнювати його і примножувати. Важливу роль у збереженні здоров’я відіграє харчування, особливо, коли дитина росте і формується. Давайте розв’яжемо задачу і дізнаємося скільки разів упродовж доби має харчуватися дитина 11-12 років.
(Слайд 7)
Учитель. Розв’язавши наступну задачу, дізнаємося, якою має бути перерва між вживанням їжі (год.)
2) Прямий кут АОВ поділено променем ОМ на два кути. У скільки разів кут АОМ менший за кут МОВ, якщо відомо, що МОВ = 72°
ІV. Підсумки уроку
Учитель. Ми сьогодні гарно працювали, удосконалювали свої вміння вимірювати і будувати кути за допомогою транспортира, визначали види кутів залежно від їхньої градусної міри. Крім цього, ми ще вчилися дбати про своє здоров’я і я надіюся, що ці знання допоможуть вам бути здоровими і щасливими.
(Слайд 8)
Рефлексія
1) Метод «Передай усмішку і добре слово» ( учні повертаються один до одного, посміхаються і хвалять свого товариша за певні досягнення на уроці)
V. Домашнє завдання