Конспект уроку
з української мови
3 клас
Мельник Р.М.
Спеціаліст вищої категорії,
старший вчитель
Тема. Слово.
Тема уроку. Слова, близькі за значенням (синоніми). Редагування тексту.
Мета. Закріпити вміння спостерігати за роллю слів-синонімів; вводити словосполучення у речення; розвивати зв’язне мовлення, інтерес до лексичного значення слів, уміння користуватися ними; виховувати любов і повагу до рідної мови.
Обладнання. Мовний ярмарок, назви крамниць, асоціативний кущ «Синоніми».
Хід уроку.
Увага! Увага! Спішіть-поспішайте!
Господарі й гості, глядіть-не минайте!
На ярмарку нашім – веселім й багатім,
є, чим дивуватись, і є що придбати!
На ярмарок прошу гуртом, поодинці,
чекають на вас там чудові гостинці!
Тут щедрі дарунки із саду, городу,
тут пісні і жарти усім в нагороду!
Тут речі умільців, ні з чим незрівнянні,
барвисті стрічки, рушники вишивані.
Мерщій-бо на ярмарок всі поспішайте,
купуйте, милуйтесь і відпочивайте.
Очікування. Вправа «Мікрофон».
- Сьогодні ми запрошуємо усіх на ярмарок незвичайний – мовний.
- Ледарів у нас немає. Вирушаємо у путь. На нас крамниці із цікавим товаром чекають.
Цілепокладання
- Скажіть, будь ласка, з якою метою люди йдуть на ярмарок?
А яку мету поставили перед собою ви, діти, йдучи на мовний ярмарок?
- А моя мета, - допомогти вам дізнатися ще багато нового і цікавого про слова в українській мові. Сподіваюся, що отримані на уроці знання і вміння стануть вам у пригоді в майбутньому.
Самооцінювання. Взаємооцінювання.
Висновок. В українській мові є слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різне значення. Їх значення можна зрозуміти в сполученні з іншими словами.
Мета – пригадати правильне написання літери О, о.
Робота над реченням.
Любіть і оберігайте природу нашого краю!
Мета – пригадати і закріпити правильне написання і вимову словникових слів.
Парасолька, портфель, олівець, черевики, цукерка, фартух, диван, календар.
Завдання 1: відшукати зайве слово. Підібрати прикметники – компліменти до власного «Я».
Цукерка – зайве слово, тому що називає предмет, який можна придбати у продуктовій крамниці.
(Цікава, уважна, кокетлива, енергійна, розумна, компанійська, активна).
Завдання 2: придумати речення, в якому всі слова починаються літерою «о».
( Оля оздоблювала оранжевими орхідеями Оленці оберіг.)
Повідомлення теми і мети уроку.
Головне на уроці: вчитися правильно вживати у своєму мовленні нові слова – синоніми.
Проблемне питання: чи потрібні будуть у майбутньому мені знання, отримані на цьому уроці.
Робота із тлумачним словником.
Мета – повправлятися у вміннях вибирати із групи слів ті слова, які є синонімами.
Варіант І .
Батьківщина (рідний край, Вітчизна, Україна).
Варіант ІІ
Учні (школярі, дітвора, діти).
Музична руханка.
Висновок. Складання асоціативного куща до слова «синоніми».
![]()

![]()
![]()
Синоніми
Іменники Прикметники Дієслова
Батьківщина Веселий Говорить
Україна Радісний Розмовляє
Словосполучення Фразеологізми
Мамин батько Ґав ловити
Дідусь Рота роззявляти
Редагування тексту, записаного на дошці.
До крамниці привезли (прохолодний / свіжий хліб).
На сніданок подали (густу / дрімучу) кашу.
На узліссі росте (старий / старовинний) дуб.
В (давніх / літніх) журналах можна знайти багато цікавого.
Повідомлення домашнього завдання.
Творча робота (редагування тексту).
І група – кросворд «Лелека»
ІІ група – редагування вірша «Моя Україна».
ІІІ група – зіставлення фразеологізмів із відповідними дієсловами-синонімами.
Самооцінювання. Взаємооцінювання.
Рефлексія
- Закінчується наш ярмарок. Що корисного і потрібного в майбутньому ви придбали для себе сьогодні?
- Я знав…
- Я дізнався…
- Мені було цікаво…
Самооцінювання. Взаємооцінювання.