Розробка урока для використання у 6 класі.Підручник О.Карпюк
Тема: Велика Британія та Україна.
Цілі уроку:compare two contries(вміти порівнювати дві країни)
Практична: формувати групи компетентностей:
-уміння вчитися: вирішувати запропоновані вчителем завдання
-інформаційну компетентність у залученні додаткової інформації;
-комунікативну компетентність: навчати висловлювати свої думки та порівнювати традиції та символи країн, вести навчальний діалог, через організацію групової роботи; створювати монологічні висловлювання;
-соціально-трудову компетентність шляхом виконання учнями самостійних завдань;
Освітня:
Розширити кругозір учнів про Велику Британію та Україну, їх географічне положення, символи тощо. Поглибити знання географії.
Виховна:
Виховувати толерантність, культуру спілкування та повагу до культур інших країн.
Розвивальна:
Розвивати мовленнєві здібності, пізнавальні процеси, увагу, пам'ять.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: презентація, відео «Window to the UK» та «Ukraine», постери, наочні картки, підручник.
Хід уроку:
І . Організація класу.
ІІ . Введення в іншомовну атмосферу.
Teacher: During several lessons we were learning about The UK and Ukraine. Ukraine is our Motherland, the UK is the country that language we study.
Today we’ll sum up all information we got known. I decided to divide the class into 2 groups –The British and The Ukrainians.
I decrypted the names of these countries. Do you agree with me?
Unusual
Known
Rich
Amiable (дружелюбна)
Interesting
Native
Enjoyable
The one
Harmonical
Excellent
Unraffled (незворушна)
Known
Pupils: (Read the adjectives and translate them)(зачитують прикметники, перекладають)
ІІІ . Актуалізація опорних знань. (warming-up)
Teacher: Next task will check if you know what words belong to the UK and what to Ukraine. Write UK and UA near the words:
The Tames __________
London _____________
The Dnipro __________
St. Patrick___________
Trident______________
Hoverla _____________
Edinburg____________
the President ___________
The Black Sea ________
The British Isles_______
Snowdon ______________
The Lake District________
Lake Yalpuh ____________
Wales _________________
“The Union Jack” ________
The Queen ______________
Pupils: (виконують завдання)
IV .Main part . Основний етап уроку.
T.: We’ll work according to the plan of the lesson. You can see it on the blackboard:
Geographical position
National symbols
Capitals/the biggest cities
Interesting Facts
Places to visit
Let’s start with geographical position of the countries. Watch the video “Window to Britain” and answer the questions.
Pupils: (відповідають на питання)
Teacher: We won’t watch a video about Ukraine. Answer the questions:
Pupils:answer the questions (відповідають на питання)
Teacher: What do you know about national symbols of these countries? What colour is the Ukrainian National Flag? What is the name of Ukrainian Coat of arms?
What is the name of the National Flag of The UK?
Pupils: (відповідають на питання та читають про національні символи з підручника)
What are the floral symbols? etc
Teacher: Continue following the plan we’ll read about the capitals of these countries:
Pupils: (читають текст)
London is the capital of Great Britain. It stands on the river Thames. London is an ancient city. It was founded more than two thousand years ago.
Its population is over 9 million people. London is the biggest industrial and cultural centre of Great Britain.
London is a great port.
Traditionally London is divided into several parts: the City, the West End, the East End and the Westminster.
In London one meets the past and the present, the old and the modem. It is a city of contrasts. It has many wonderful places of interests.
One of London's attractions is its parks. The most famous among them is the Hyde Park.
The best way to know London is to visit it.
Teacher: Read the statements and tell if it is true or false.
Pupils: 1)London is the capital of Great Britain.
2)London is the capital of the UK.
3)London is situated on the river Tames.
4)It is young city, it is more than 500 years old.
5)The population is more than 10 million people.
6)London is a big port.
7)The city is divided into 4 parts.
8)London has no places of interest.
9)Hyde park is in Scotland.
Teacher: Read about Kyiv, the capital of Ukraine.
Pupils: (читають текст)
Teacher: Read the statements and tell if it is true or false.
Pupils: 1.Kyiv is the capital of Ukraine.
2)Kyiv stands on the River Dniester.
3)The population of Kyiv is about 5 million.
4)There are no libraries in Kyiv.
5)The central street is Khreshchatyk.
6)There are no buildings in Khreshchatyk.
7)The chestnut tree is a symbol of Kyiv.
Teacher: There are several other cities in The UK and Ukraine.
You can see some from the slides.
(вчитель демонструє слайди)
Teacher: Three pupils of your class prepared some interesting facts about Ukraine and the UK. Listen to this information.
Pupils: What facts did you like best?
Teacher: And the last point of our plan is “Places to visit”. Your classmates prepared information about the most beautiful places in The UK and Ukraine.
Pupils: (зачитують повідомлення)
V етап. Підведення підсумків уроку.Summurising:
Teacher: At the end of the lesson let’s do the last task. Correct the mistakes in writing.
1)The floral symbols of England is a blue rose.
2)The UK Flag is called “The Union Bill”.
3)The UK consists of 3 parts.
4)London is in Scotland.
1)The Ukrainian National Flag is green and yellow.
2)The Trident is the Ukrainian Anthem.
3)Kharkiv is the capital of Ukraine.
4)The head of our Motherland is the queen.
Homework:Learn by heart all new words. Make a booklets-advertisement “Welcome to Ukraine” or “Welcome to the UK”.