План-конспект уроку №
Дата: 24.11 Клас: 6-Б
Тема уроку: Продукти харчування
Тип уроку: урок опрацювання нового матеріалу
Мета уроку: ознайомити з новими лексичними одиницями теми; удосконалювати навички ознайомчого читання; тренувати пам'ять; розвивати навички говоріння та аудіювання; виховувати культуру спілкування.
Очікувані результати: в кінці уроку учні повинні вміти активно використовувати нові ЛО теми; розповідати про власні уподобання у їжі.
Обладнання уроку: підручники, зошити, планшет, аудіо запис.
Схематичний план уроку:
1. Початок уроку. Організація класу. 3 хв.
2. Мовленнєва зарядка. 3 хв.
3. Вивчення нових лексичних одиниць. 7 хв.
4. Хвилинка відпочинку. 3 хв.
5. Закріплення вивчених ЛО теми. Парна робота 11 хв.
6. Складання монологічних висловлювань про їжу 12 хв.
7. Пояснення домашнього завдання. Підсумки уроку. 3 хв.
8. Завершення уроку. 3 хв.
Хід уроку
1. Початок уроку. Організація класу.
T: Good day class. I’m glad to see you. How are you today? Get ready for the lesson and sit still. Open your work books with your hometask.
2. Мовленнєва зарядка.
T: Now I’ve got some questions to you.
-How are you today?
T: Let’s play a game name 5
3. Вивчення нових лексичних одиниць.
T: Today we start learning a new topic FOOD. We will speak about different food products.
T: Let’s quickly revise the food. Look at the flashcards and name and divide then at once into healthy and unhealthy food.
T: And now we are to do exercise 1, p.92 and put down new words into your vocabularies.
4. Хвилинка відпочинку.
T: And now let’s have a rest and watch a short video and once again revise the food products.
5. Закріплення вивчених ЛО теми
1.T: Open your books to p.93 and let’s do exercise 2 in your exercise-books. Make two lists in your exercise-books of food that you like or don’t like.
T: And now please compare your lists with your partner and add some words into your own list. PAIR WORK
2.T: In the next task we will speak about measuring products.
Exercise 3, p.93.
T: Let’s put down the new words into your vocabs.
6.Складання монологічних висловлювань про їжу
T: And now in your notebooks you are to write about your food preferences.
Start like this:
I like eating…..
I hate….
I often have for breakfast ….
I usually take to school….
I often drink…
In general, I eat healthy/unhealthy food.
7.Пояснення домашнього завдання. Підсумки уроку.
T: You’ve worked very well today and we’ve done all the planned work. Well done!
T: Your hometask is ex.4, p.94 and learn all the new words.
8. Завершення уроку.
T: Well done! Come up with your diaries.