Розробка уроку з біології "Рослина - цілісний організм" 6 клас. У процесі уроку продовжується формування уявлень про системи живої природи на прикладі рослин; а також формуються початкові уявлення про різноманіття рослинного світу
1
Тема: Рослина – цілісний організм.
Мета:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: таблиця «Складноцвіті. Кульбаба лікарська»
Загальнодидактичні методи: пояснювально-ілюстративний та частково-пошуковий.
Терміни та поняття: організм, рослинний організм, цілісна система, фотосинтез, автотрофи, гетеротрофи, органи рослини, вегетативні органи, генеративні органи.
Хід уроку
1.Організаційний етап.
2. Перевірка домашнього завдання
Біологічний диктант (на 5 хвилин)
І варіант
1.Дайте визначення термінам
СИСТЕМАТИКА.
2. Кого вважають розробником систематики?
3. Що таке подвійна номенклатура.
4. Що більше рід чи родина?
ІІ варіант
1.Дайте визначення терміну
ВИД.
2.Як називається систематична категорія?
3. З яких кількості слів складається назва виду?
4. Що більше клас чи тип?
3. Актуалізація опорних знань
Фронтальна бесіда
4. Мотивація отримання нових знань.
Проблемне питання
5. Оголошення теми та завдань уроку.
Привітання вчителя. Повідомлення теми та задач уроку.
На уроці учні:
6. Формування нових знань
План.
1.Рослина – відкрита система.
Робота учнів з підручником. Фронтальна бесіда.
2. Будова рослини
Розгляньте малюнок на стр.17. фронтальна бесіда
Вегетативні органи – це органи, що забезпечують життєдіяльність організму (ріст, розвиток, живлення)
Генеративні органи – це органи, що забезпечують розмноження рослини.
Заповнення таблиці.
Органи рослини та їх функції
Орган |
Тип органу |
Функція |
корінь |
вегетативн. |
закріплює рослину в грунті, слугує для грунтового живлення – поглинання води та мінеральних речовин і транспортування їх до надземної частини рослини |
пагін |
вегетативн. |
Складається з стебла, бруньок та листків. Забезпечує повітряне живлення рослин. |
листок |
вегетативн |
Фотосинтез, дихання, випаровування води |
бруньки |
вегетативн |
Є зачатками нових пагонів |
квітка |
генеративн |
Забезпечує розмноження рослини, утворює плід з насінням |
плід |
генеративн |
Забезпечує захист насіння |
насіння |
генеративн |
З насіння виростає новий організм. |
3. Особливості процесів життєдіяльності рослини.
Фронтальна бесіда, робота учнів з підручником.
Обговорення. Запис у зошиті.
Такий тип живлення називається автотрофним. Автотрофи – це організми здатні самостійно синтезувати органічні сполуки. Здатність до фотосинтезу – основна особливість рослин, що відрізняє їх від інших організмів.
Гетеротрофи – це організми, що не здатні синтезувати органічні сполуки, вони отримують їх ззовні.
Органічні сполуки – це глюкоза, сахароза, білки, протеїни, жири, ліпіди, целюлоза, тощо.
Неорганічні сполуки – це вода, мінеральні солі.
Фронтальна бесіда
Запис у зошиті
Основні процеси життєдіяльності рослин:
1. Дихання та фотосинтез.
2. Живлення та транспортування речовин.
3. Розмноження
4. Ріст та розвиток
5. Здатність пристосовуватися до навколишнього середовища.
6. Систематизація та узагальнення знань
Намалювати рослину у зошиті та відмітити такі органи: корінь, пагін, листок, бруньки, квітка.
Фронтальна бесіда
7. Домашнє завдання.
8. Підбиття підсумків уроку.
Учні роблять висновок щодо отриманих знань.