Додаткові матерали до уроку можна завантажити за посиланням :https://drive.google.com/drive/folders/1tq66HprlJDPEZGWy20Hv9tH61hWZUolt?usp=sharing
Розробка уроку 8 клас (новий державний стандарт)
Тема: Принцип дії теплових двигунів. ККД теплового двигуна.
Мета уроку:
Навчальна. Ознайомити з поняттям теплового двигуна та перетворенням теплової енергії в них в механічну та принципом дії теплових машин. Ввести поняття коефіцієнта корисної дії (ККД) теплового двигуна.
Розвивальна. Розвивати вміння встановлювати зв’язки нового з раніше вивченим. формувати вміння розв’язувати задачі; розвивати логічне мислення
Виховна. Виховувати уважність, зібраність, спостережливість, старанність інформаційну і комунікативну культуру.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: навчальна презентація, комп’ютер, картки самооцінювання, опорні конспекти для учнів.
Компетенції учнів на уроці:
Основні поняття |
Основні знання |
Основні вміння |
Тепловий двигун |
пояснює принцип дії теплових двигунів ( теплової машини). Розуміє формулу ККД теплової машини. Знає будову теплової машини |
застосовує набуті знання в процесі розв’язування задач різних типів. |
Робоче тіло |
||
Холодильник |
||
ККД |
Основні етапи уроку:
Этап |
К-ть хвилин |
1.Організаційний етап |
1хв |
2.Перевірка виконання домашнього завдання |
2хв |
5 хв. |
|
4.Мотивація навчальної діяльності |
5хв |
5.Засвоєння нових знань |
13хв |
15 хв |
|
7.Підведення підсумків уроку(рефлексія). Домашнє завдання. |
4хв |
ХІД УРОКУ
Хід уроку:
Етап 1. Організаційний
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Привітання вчителя |
Слухають розповідь вчителя |
Інтерактивна вправа «Сходи до вершин» |
Активна діяльність учнів з програмою відгадування QR – кодів. |
Об'єднання учнів в групи |
за допогою вмпадкового жеребкування об'єднуються в групи |
Форми навчання на даному етапі: колективна
Методи навчання на даному етапі: інтерактивна вправа, бесіда
Засоби навчання на даному етапі: презентація вчителя
Етап 2. Перевірка виконання домашнього завдання групами .
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Робота в парі «Перевір знання» |
Учні виконують завдання в працюючи в групах. |
Аналізує роботу класу |
Учні виставляють бали в картку самооцінювання групи , враховуючи внесок кожного учасника. |
Форми навчання на даному етапі: індивідуальна, фронтальна
Методи навчання на даному етапі: евристичний
Засоби навчання на даному етапі: роздатковий матеріал «Картка самооцінювання», презентація вчителя, куб з питаннями
Етап 3. Актуалізація знань
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Проводить інтерактивну вправу Інтерактивна вправа з використанням сервісу https://quizizz.com «Давайте, повторимо!» |
Група учнів працює у запропонованому сервісі. |
Контролює роботу учнів в парах |
Після завершення гри групи виставляють собі бали. |
Форми навчання на даному етапі: індивідуальна
Методи навчання на даному етапі: інтерактивна вправа, бесіда
Засоби навчання на даному етапі: онлайн – тест, ноутбук
Етап 4. Мотивація навчальної діяльності.
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Перегляд відео. Та експерименту. Відповідь на запитання «Як працює цей пристрій?» Навіщо він людству? |
Осмислення. Спільна робота в парах. Сорередженість на проблемному запитанню. |
Пропонує розглянути хмаринку слів. |
Разом з вчителем формулюють тему уроку |
Форми навчання на даному етапі: групова, індивідуальна
Методи навчання на даному етапі: пошукові, демонстраційні, словесні
Засоби навчання на даному етапі: презентація
Етап 5. Вивчення нового матеріалу.
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Презентація нового матеріалу. |
Учні обговорюють, відповідають на запитання. |
Пояснення під час презентації |
Аналіз фізичних явищ. |
|
|
Форми навчання на даному етапі: групова, індивідуальна
Методи навчання на даному етапі: пояснювально- репродуктивний, евристичний
Засоби навчання на даному етапі: ПК, опорна схема теоретичного матеріалу.
Розвиток сучасної техніки залежить від уміння якомога повніше використовувати колосальні запаси внутрішньої енергії, що міститься у паливі. Цю енергію можна перетворити в механічну, а отже, виконувати за її рахунок корисну роботу.
Проведемо дослід
Щільно закоркуємо носик чайника і поставимо чайник із водою на пальник газової плити. Через деякий час помітимо, що кришка чайника починає підстрибувати.
Питання класу
Тепловий двигун — це машина, яка працює циклічно й перетворює енергію палива на механічну роботу.
З’ясуємо на прикладі з чайником, із яких основних частин має складатися теплова машина.
Будь-яка теплова машина складається з:
Робоче тіло – газ, який виконує роботу в процесі свого розширення.
(Пара, яка, розширюючись, піднімає кришку.)
Нагрівник – пристрій, від якого робоче тіло одержує певну кількість теплоти. (Газовий пальник.)
Холодильник – об'єкт, якому робоче тіло віддає певну кількість теплоти.
(Водяна пара періодично віддає частину енергії довкіллю.)
Принцип дії теплових машин:
Робоче тіло одержує певну кількість теплоти (Q1) від нагрівника, ця теплота частково перетворюється на механічну енергію (робоче тіло виконує роботу A), а частково (Q2) передається холодильнику
2. ККД теплового двигуна
Питання класу
Як дізнатися на скільки економічним є тепловий двигун?
Коефіцієнт корисної дії теплового двигуна — це фізична величина, що характеризує економічність теплового двигуна й показує, яка частина всієї енергії, що «запасена» в паливі, перетворюється на корисну роботу.
— коефіцієнт корисної дії двигуна;
— корисна робота;
— теплота, яка виділяється в процесі повного згоряння палива.
Зазвичай ККД подають у відсотках:
Етап 6. Усвідомлення і закріплення учнями вивченого матеріалу
Що робить вчитель |
Що роблять учні |
Розв'язання якісних задач |
учні міркують, вчаться розв'язувати цікаві задачі. |
Розв'язання кількісних задач |
Практикування в розрахунках оптичної сили лінзи. |
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ
Розв’язування задач
1.Під час згоряння порції палива у двигуні виділилася кількість теплоти 150 МДж. Двигун при цьому виконав роботу 50 МДж. Обчисліть ККД двигуна. |
2. Тепловий двигун виконав корисну роботу, що дорівнює 2,3 107 Дж, і при цьому витратив 2 кг бензину. Обчисліть ККД цього двигуна.
3.Тепловий двигун із потужністю 36 кВт за 1 год роботи витратив 14 кг дизельного палива. Визначте ККД двигуна.
4. За 3 год пробігу автомобіль, ККД якого дорівнює 25%, витратив 24 кг бензину. Яку середню потужність розвивав двигун автомобіля?
5. Потужність двигуна на моторолері 882 Вт. На відстані 100 км він витрачає 1,5 кг бензину. ККД двигуна 15 %. Визначити швидкість, з якою він проходить відстань 100 км.
Форми навчання на даному етапі: колективна
Методи навчання на даному етапі: репродуктивний, евристичний
Засоби навчання на даному етапі:
Етап 7. Підведення підсумків уроку(рефлексія).
Рефлексія: «Я дізнався багато нового завдяки тому, що...»
Оцінювання учнів
Домашнє завдання: прочитати та осмислити § 16 Вправа № 16 (1, 3)
Творчі завдання:
Написати есе – «Вода – паливо майбутнього»
Пропоную учням протягом 3 хвилин написати або намалювати відповідь на запитання «Щоб я зробив, як би винайшов вічний двигун». Вчитель збирає аркуші, щоб повернутися до них наприкінці теми.
Інтерактивна вправа «Сходи до успіху»
ГРУПА № _______________________________________________________________________________
|
Робота в парі «Перевір знання» (1 – завдання 0,5 б 2 – завдання 1,5 б всього -2б) |
Інтерактивна вправа «Давайте, повторимо!» (2б)
|
Хмаринка слів ( тема уроку) (1б) |
Робота на уроці
(3б) |
Розв’язання задач (3б) |
«Що мені запам’яталося» (1б) |
|
|
|
|
|
|
|
Всього балів |
|