презентувати новий лексичний матеріал за темами «Я, моя сім'я та друзі (місце проживання)», «Подорож», практикувати мовні засоби за темами, формувати навички вживання нових лексичних одиниць, вдосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного та монологічного мовлення; розвивати пам'ять, увагу, мислення, комунікативні навички; виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.
Клас: 4
Предмет: Англійська мова О.Карпюк
Тема : Вулиця, на якій я живу
Мета : презентувати новий лексичний матеріал за темами «Я, моя сім'я та друзі (місце проживання)», «Подорож», практикувати мовні засоби за темами, формувати навички вживання нових лексичних одиниць, вдосконалювати компетенції читання, аудіювання й усного та монологічного мовлення; розвивати пам'ять, увагу, мислення, комунікативні навички; виховувати інтерес до вивчення іноземної мови.
Обладнання: предметні малюнки, схеми, картки.
Хід уроку
І. Організація класу.
1. Привітання
2. Бесіда з черговим
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
III Фонетична зарядка
A black cat sat on a mat and ate a fat rat.
IV АОЗ
1. Уведення в іншомовну атмосферу.
1) Game “Snowballs”
T: cinema,
P1: cinema, gallery
P2: cinema, gallery, museum
2) Game “Crossword”
t |
h |
e |
a |
t |
r |
e |
b |
m |
x |
d |
g |
u |
i |
o |
r |
d |
a |
b |
a |
n |
k |
b |
k |
d |
x |
r |
c |
m |
u |
s |
e |
u |
m |
d |
k |
f |
k |
i |
y |
d |
e |
t |
e |
e |
d |
j |
c |
i |
r |
c |
u |
s |
t |
c |
i |
n |
e |
m |
a |
t |
h |
j |
t |
t |
s |
c |
h |
o |
o |
l |
m |
3) Game "Where's the mouse?"
There is a mouse hiding somewhere in the poster and you must ask my questions to find out where it is e.g. «Is it behind the tree? / Is it under the chair?».
2. Перевірка д/з.
V. Основна частина уроку.
1.Введення нової лексики.
A bakery a library a bus stop a police station
A shop a church
Children lip read what you are saying and say the word out loud.
2. Фізкультхвилинка
3. Listening
Ex.2, p.143
There is Kate or Bill hiding somewhere in the poster and you must ask his/her partner questions to find out where he/she is e.g. «Is Kate at the corner of Oak Street and Main Street? / Is Bill in the park?»
4. Reading
Ex 3, p.144
T: Post-reading: Ask the questions, «What is the text about?», «What street do you live at?» 4) Writing
5. Writing
Match to make up true sentences
6. Work in groups
Vicky lives in Green Street. It is not difficult to find her house. It is between the library and the post office. Next to the library there is a police station. Next to the police station there is a beautiful park. Opposite the police station there is the bus stop. On the left side of the bus stop there is a market. Opposite the Vicky’s house you can see a big restaurant. It is between the museum and the gallery. Vicky likes her street very much.
|
|
|
|
|
|
|
|
Gallery |
Green Street |
||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
Post office |
7. Speaking
Talk to your classmate about his/her street.
IV Заключна частина уроку
1. Д/ з
2. Підсумок уроку
Game “Poster bingo”
Children draw a grid with six squares and draw a picture or write the name of one thing they can see on the «My City» poster in each square. When children are ready, say the names of different things on the poster in random order.
Children listen and write a cross on the picture or word if they have included it in their grid. The first child to cross all six words in their grid calls «Bingo!» and is the winner.