Розробка уроку з англійської мови на тему "Як ти почуваєшся?"

Про матеріал
Розробка уроку за новою темою з додаванням граматичного та лексичного матеріалу і використанням сучасних методів навчання на уроці.
Перегляд файлу

 

 

Розробка уроку англійської мови в 8 класі

за темою “Як ти почувався?

Вчитель англійської мови Кривошея С.В.

 НВК “Ерудит” Соломянський район місто Київ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку: “How did you feel?”

Цілі уроку:

Практична: навчити розуміти прочитаний та прослуханий текст, формувати навички говоріння.

Освітня: навчити спілкуватися за темою.

Розвиваюча: розвивати память, фонетичний слух, навички робот в парах, монологічне та діалогічне мовлення, логічне мислення.

Виховна: виховувати культуру взаємовідносин.

Обладнання уроку: фото, словник, картки зі словами,

Схематичний план уроку

  1. Початок уроку. Організація класу.                                           2 хв
  2. Подача лексичних одиниць                                                        7 хв
  3. Навчання аудіювання                                                                  7 хв
  4. Вивчення граматики (прикметник з прийменником)           8 хв
  5. Пауза для релаксації                                                                     3 хв
  6. Навчання читання                                                                        7 хв
  7. Навчання діалогічного мовлення                                              7 хв
  8. Пояснення домашнього завдання                                              2 хв
  9. Підсумки уроку                                                                              2 хв

Хід уроку

Етап. Прийом.

Зміст  роботи

Етап 1.

Початок уроку. Організація класу.

Прийом:

Бесіда з учнями

 

 

 

 

 

 

Прийом:

Активізація отриманих знань

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 2.

Подача лексичних одиниць

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Прийом: пошук слів у словнику

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Етап 3.

Навчання аудіювання

Прийом: слухання коротких текстів

Прийом: виконання вправи

 

 

 

 

 

 

Етап 4.

Вивчення граматики (прикметник з

прийменником)

 

Прийом: пояснення вчителя

 

 

 

Прийом: заповнення таблиці, опираючись на правила

 

 

 

Етап 5.

Пауза для релаксації

Прийом: проведення фізкультхвилинки

 

Етап 6.

Навчання читання

Прийом: читання тексту про себе

Прийом: виконання вправи на підстановку

Прийом: відповіді учнів на запитання

 

Етап 7.

Навчання діалогічного мовлення

Прийом: робота в парах

 

 

Етап 8.

Пояснення домашнього завдання

Прийом: запис домашнього завдання в зошит

Етап 9.

Підсумки уроку

 

T: Good morning, children. I’m glad to see you. Is anybody absent?

P: Everybody is present.

T: Okay. How are you?

P: I’m fine, because it is our last lesson for today.

T: Oh, then I understand why you look so happy. But I have one question for you. Can you always describe how you feel?

P: No? sometimes it is difficult.

T: Then I think that our lesson will be interesting for you, because today our theme is “How did you fell?”. And now look at the photos. How do you think these people are feeling? Use all adjectives you can call to mind.

Похожее изображение

P: This girl is afraid and boy is confused.

P: I think girl is embarrassed and woman is shocked.

P: Man at this photo looks irritated.

T: Good job, kids. Also you have cards with some other words. Do you understand all of them?

P: No. What means “disappointed”?

T: When you are unhappy because someone or something was not as good as you hoped or expected, or because something did not happen. For example, Of course, he's disappointed not to have been chosen for the school team.

P: Thank you.

T: Any other words?

P: Yes, please. What means “ashamed”?

T: I have a good idea. We have LONGMAN in our class and can use it looking for describe of unknown words. So let’s find “ashamed”!

P: feeling guilty or embarrassed about something you have done or about a quality in your character. For examples, I haven't finished my essay, I'm ashamed to say.

T: Good, Liza. Now use words from cards to add your characteristic of people on photos. Why do you think they are feeling like that?

P: I think this girl is relieved, because she is on sun bed.

(Учні продовжують висловлюватись)

T:Well done, thank you. Now listen to eight short extracts. How is each person feeling? Choose the correct adjectives.

  1. afraid/ depressed
  2. amused/ irritated
  3. delighted/ jealous
  4. fed up/ nervous
  5. homesick/ relieved
  6. disappointed/ embarrassed
  7. confused/ upset
  8. guilty/ shocked

T: One more time?

P: No, that’s enough.

T: Okay? Then let’s check this exercise. (Учні по черзі зачитують свої відповіді)

T: I’m proud of you. Good job. And it’s time for “LEARN THIS!” and we have some grammar rules. What is adjective?

P: a word that describes a noun or pronoun.

T: Yes, it is. And we use these words to describe feelings. Adjectives to describe feelings are often used in this structure:

adjective+preposition+noun(or pronoun)

Different adjectives take different prepositions:

I’m bored with this weather.

Are you scared of spiders?

In Wh- question, the preposition often goes at the end:

What are you angry about?

Who is she scared of?

Have you got any question? No, then let’s add the adjectives in the examples to the chart.

About

with

of

confused

pleased

jealous

Guilty

fed up

proud

depressed

irritated

afraid

relieved

irritated

ashamed

Angry

bored

scared

T: Well done, thank you. I see you are tired. Let’s relax a bit. (Учні виконують фізкультхвилинку, супроводжуючи її словами:

Hands on your hips, hands on your knees,
Put them behind you if you please.
Touch your shoulders, touch your nose,
Touch your ears, touch your toes.)

T: Take your seats, please. Let’s continue our work. We are going to complete the questions with the correct prepositions in SB. And then we’ll read 5 stories of people about events in their life and answer these questions. You have some minutes for it.

  1. Who was Milly afraid ____? Why? (of)
  2. What was Sam relieved ____? How did he react? (about)
  3. Who was Alex proud ___? Why? (of)
  4. What was Sophie fed up ____? What did she do about it? (with)
  5. Who was Tom jealous _____? Why? (of)

(Учні заповнюють пропуски, читають розповіді та відповідають на подані запитання)

T: Well done. And now I propose you work in pairs. Ask and answer question using the adjectives on the blackboard:

Nervous, irritated, delighted, afraid, shocked, confused, homesick, disappointed.

P: When did you last feel nervous?

P: About a month ago. I had a piano exam and I was really nervous about it.

T: Your homework for the next lesson is:

VOCABULARY BUILDER 2.1: PAGE 127 (Student’s Book) where you have to complete the sentences with adjectives and exercises 1-3 unit 2A page 12 (Workbook).

Today, you’ve worked very well and marks definitely will good, too. Thank you for your work. See you next time.

 

 

doc
Додано
14 квітня 2020
Переглядів
720
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку