Розробка уроку з біології для 7 класу НУШ
Тема: Будова квітки
Мета:
-
Освітня: ознайомити учнів з будовою квітки, її основними частинами та їхніми функціями.
-
Розвивальна: розвивати вміння спостерігати, порівнювати, аналізувати, робити висновки, працювати в групах.
-
Виховна: виховувати бережливе ставлення до природи, естетичне сприйняття краси квітів.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: живі квіти різних видів (за наявності), муляжі квітів, таблиці, схеми, відеоматеріали, інтерактивна дошка (за наявності), картки із завданнями.
Хід уроку:
І. Організаційний момент (2 хв.)
-
Привітання.
-
Перевірка готовності учнів до уроку.
-
Створення позитивного емоційного настрою.
Релаксаційна вправа: "Квіткова галявина". Учні заплющують очі та уявляють себе на квітучій галявині, уявно вдихають аромат квітів, слухають звуки природи (мелодія).
ІІ. Актуалізація опорних знань (5 хв.)
Бесіда:
-
Які органи рослин ви знаєте?
-
Яку функцію виконує квітка?
-
Які квіти вам подобаються найбільше?
Гра "Впізнай квітку": на екрані демонструються зображення різних квітів, учні називають їх.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (3 хв.)
-
Перегляд відеоролика "Дивовижний світ квітів".
-
Проблемне питання: Чому квіти такі різноманітні та красиві?
IV. Вивчення нового матеріалу (15 хв.)
-
Розповідь вчителя з використанням таблиць, схем, муляжів квітів.
Основні частини квітки:
-
Квітконіжка: стеблинка, що з'єднує квітку з пагоном.
-
Квітколоже: розширена верхня частина квітконіжки, на якій розташовані всі інші частини квітки.
-
Чашечка: зовнішній покрив квітки, що складається з чашолистків (зелені листочки, що захищають квіткову бруньку).
-
Віночок: внутрішній покрив квітки, що складається з пелюсток (яскраво забарвлені листочки, що приваблюють запилювачів).
-
Тичинки: чоловічі репродуктивні органи квітки, що складаються з тичинкової нитки та пиляка (в якому утворюється пилок).
-
Маточка: жіночий репродуктивний орган квітки, що складається з приймочки, стовпчика та зав'язі (в якій розташовані насінні зачатки).
Додаткова інформація:
-
Типи оцвітини: проста (чашолистки та пелюстки не відрізняються) та подвійна (є і чашолистки, і пелюстки).
-
Типи квіток: двостатеві (мають і тичинки, і маточку) та одностатеві (мають лише тичинки або лише маточку).
-
Суцвіття: групи квіток, розташованих на спільному квітконосі.
-
Формула квітки: умовне позначення будови квітки за допомогою літер та цифр.
Функції кожної частини квітки:
Квітконіжка: з'єднує квітку зі стеблом або пагоном; забезпечує розташування квітки для оптимального запилення.
Квітколоже: слугує місцем прикріплення всіх інших частин квітки; підтримує та утримує ці частини.
Чашечка (чашолистки): захищає бутон квітки до її розкриття; іноді бере участь у фотосинтезі.
Віночок (пелюстки): приваблює запилювачів (комах, птахів) яскравим забарвленням та ароматом; захищає репродуктивні органи квітки.
Тичинки (чоловічі репродуктивні органи квіти): виробляють пилок, що містить чоловічі гамети.
Маточка (жіночий репродуктивний орган квітки) складається з:
приймочки: сприймає пилок; стовпчика: з'єднує приймочку з зав'яззю;
зав'язі: містить насінні зачатки, з яких розвивається насіння.
Група 1: досліджує будову квітки яблуні.
Група 2: досліджує будову квітки тюльпана.
Група 3: досліджує будову квітки вишні.
Кожна група заповнює таблицю "Будова квітки" та готує короткий звіт.
Додаткові моменти для теоретичного матеріалу:
-
Пояснити важливість квітки для розмноження рослин та утворення плодів.
-
Розповісти про різні способи запилення квіток (комахами, вітром, водою).
-
Обговорити адаптації квіток до різних умов середовища.
V. Закріплення вивченого матеріалу (10 хв.)
-
Інтерактивна гра "Збери квітку": на екрані демонструються частини квітки, учні повинні правильно їх з'єднати.
-
Завдання "Квітковий кросворд":
-
Чоловіча частина квітки.
-
Жіноча частина квітки.
-
Частина квітки, що з'єднує квітку зі стеблом.
-
Сукупність чашолистків.
-
Сукупність пелюсток.
-
Частина квітки, на якій розміщені інші її частини.
Відповіді: 1. Тичинка, 2. Маточка, 3. Квітконіжка, 4. Чашечка, 5. Віночок, 6. Квітколоже.
VI. Рефлексія (5 хв.)
-
Вправа "Квітковий настрій": учні обирають квітку, яка відповідає їхньому настрою наприкінці уроку, та пояснюють свій вибір.
-
Вправа "Три факти": учні називають три факти, які вони дізналися на уроці.
VII. Домашнє завдання (2 хв.)
-
Опрацювати відповідний параграф підручника.
-
Підготувати повідомлення про найцікавішу квітку.
VIII. Підбиття підсумків уроку (3 хв.)
-
Оцінювання роботи учнів на уроці, взаємооцінювання, самооцінювання.
-
Заключне слово вчителя.
Вчитель наголошує на важливості вивчення будови квітки для розуміння процесів розмноження рослин та збереження біорізноманіття.