Розробка уроку з читання.
Підручник О.Савченко «Українська мова та читання»,
4 клас
Народна легенда «»Хліб і золото»
Мета : Збагачувати знання учнів про народні легенди ; продовжити вдосконалювати навички читання та висловлювання власної думки ; формувати вміння правильно й виразно читати , висловлювати оцінні судження , формувати компетентності (спілкуватися рідною мовою, соціальна , громадянська; виховувати любов та повагу до народної творчості .
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Форма роботи: фронтальна, індивідуальна, групова.
Методи, прийоми, форми:
« Передбачення»
«Асоціативний кущ»
ВПРАВА « ЗА - ПРОТИ - НЕ ЗНАЮ»
Гра «Мікрофон»
Робота в групі
Сенкан
Товсті і тонкі запитання
Тест
Обладнання: Підручник О.Савченко «Українська мова та читання»,хліб , картки для групової роботи , презентація.
Хід уроку
І.Вступна частина
1.Організація класу.Психологічна настанова «До успіху»
Усміхніться одне одному , подумки побажайте успіхів на урок .
Сьогодні Ви будете
Не просто слухати , а чути .
Не просто дивитися , а бачити .
Не просто відповідати , а міркувати ,
Дружно і плідно працювати.
2.Передбачення . На столі лежить продукт ,
Але не овоч і не фрукт .
Адже прислів’я каже правду
Він в усьому голова . (Хліб)
3.Складання асоціативного куща до слова хліб.СЛАЙД 2
4.Розгадування ребуса СЛАЙД 3
5.Поміркуйте і скажіть , чому сьогодні на уроці зустрілися ці два слова – хліб та золото ?
ВПРАВА « ЗА - ПРОТИ - НЕ ЗНАЮ»
Хто стверджує , що хліб важливіший за золото займає позицію -ЗА
Хто стверджує, що хліб не є важливіший за золото , займає позицію – ПРОТИ
Кому важко визначитися - займає позицію – НЕ ЗНАЮ
Прошу довести свою думку
ІІ. Основна частина
1.Повідомлення теми і мети уроку .Мотивація навчальної діяльності .
Сьогодні ми ознайомимося з найдавнішим жанром народної творчості . А щоб дізнатися з яким саме виконаємо завдання. Потрібно прочитати в рядку кожну третю букву .СЛАЙД 4
ОВЛТПЕКСГШПЕУЯНКУДЖІАП (ЛЕГЕНДА)
Отже , найдавніший жанр народної творчості -це легенда. Ми будемо читати і аналізувати легенду «Хліб і золото»
2.Розповідь вчителя СЛАЙД 5
Народні легенди - це невеликі за обсягом твори -розповіді. У них відбилися народні уявлення про виникнення рослин, звірів, птахів, походження імен , назв річок, про події минулого та видатних історичних діячів.
3.Первинне ознайомлення з текстом . Підкреслюєте незрозумілі слова .
4. Словникова робота СЛАЙД 6
Галич — у давні часи столиця Галицького королівства, зараз — місто в Івано-Франківськійо бласті.
Вістові — які подають звістку, сигнал, умовний знак; сигнальники.
Дружина — військовий загін короля.
У золоті купався — мав усього вдосталь, був дуже багатим.
Ш.Фізкультхвилинка
ІV. РОБОТА НАД ТЕКСТОМ
1.Читання легенди учнями «ланцюжком»
2.Намалюйте словами картину, яка виникла у вашій уяві під час читання.
3.Аналіз змісту легенди МІКРОФОН
— Що вмів дуже гарно робити майстер?
— Чоговін не мав?
— Що він одного разу сказав королеві?
— Як Данило виправив майстра?
— Чи вдалося Данилові переконати майстра в тому, щойого думка — хибна?
— Який напис на стіні побачив Данило другого дня?
— Що зробив король?
— Як майстер опинився замкнутим у майстерні?
— Скільки часу він там перебував?
— Що сталося із майстром?
— Які слова тепер побачив король на стіні?
— Як ви можете пояснити значення слів короля Данила: «Хліб — усьому голова»?
— Що призвело до загибелі майстра?
4. Робота в групах СЛАЙД 7
Правила роботи в групах.
1 група СКЛАСТИ СЕНКАН
2 група СКЛАСТИ ПЛАН
3 група Скласти 2 тонких і два товстих запитання
5.Визначення головної думки легенди.
6.Опис майстра і Данила .РОБОТА В ПАРІ СЛАЙД 8
Працьовитий , мудрий ,сміливий,безвольний, ситий,заклопотаний, забутий, щирий, заможний ,забудькуватий.
7. Робота за ілюстрацією СЛАЙД 9
— Що художник зобразив на ілюстрації?
— Де знаходиться пам’ятник королю Данилу?
Данило Галицький — син засновника Галицько-Волинської держави Романа Мстиславича. За його князювання було зведено могутні укріплення Холма, збудовано Львів, який названо за ім’ям Данилового старшого сина Лева.
V. ПІДСУМОК УРОКУ .
СЛАЙД 10
ТЕСТ 1. Б; 2. а і в; 3.б.) 4. в; 5.б; 6.б; 7. Б 8. А 9.в 10.б ВЗАЄМОПЕРЕВІРКА
VI .Рефлексія.СЛАЙД 11
Чому на вашу думку , народ склав таку легенду.
—На уроці дізналися …
— З яким жанром народної творчості ознайомилися на уроці?
Сьогодні мене здивувало ….
Виникли несподівані думки про …..
Що з уроку Вам стане у пригоді в подальшому житті??
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Ст. 41-42 Переказувати легенду .
Знайти і виписати 4 прислів’я про хліб
VIII.САМООЦІНЮВАННЯ