Математика
Тема: Зміна суми при зміні одного з доданків. Розв'язування задач про масу предметів. Вік людини
Мета: закріплювати поняття про літр і кілограм; формувати поняття про вік людини в роках; показати залежність зміни суми від зміни одного з доданків; вправляти в обчисленні виразів і задач на додавання і віднімання; закріпити вміння учнів порівнювати вирази і числа; розвивати логічне мислення учнів, увагу, пам’ять; виховувати бажання вчитися.
Обладнання: предметні малюнки.
Тип уроку: практичного застосування знань, навичок і умінь.
I. Організаційний момент
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
1. Весела лічба
Надоїли для бичка
Вісім літрів молочка.
Він три літри не допив,
На вечерю їх лишив.
Порахуйте, скільки літрів
Молока бичок наш випив? (8 – 3 = 5.)
2. Гра «Одягни ялинку»
3. Гра «Сонечко»
4. Гра «Яке число заховалося за квіточку»
4 + = 7 – 2 = 3 + 8 = 10 6 – = 5
5. Усні задачі
• Індик важить 7 кг, а качка — 3 кг. На скільки кілограмів індик важчий від качки? (на 4 кг)
• Мама купила 5 кг картоплі, а цибулі — на 4 кг менше. Скільки кілограмів цибулі купила мама? (1 кг)
• У відрі було 6 л води. Туди долили ще 2 л води. Скільки води стало у бідоні? (8 л)
• Коли до бідона долили 2 л соку, то в ньому стало 10 л. Скільки соку було в бідоні спочатку? (8 л)
6. Хвилинка каліграфії із завданням (в робочому зошиті)
— Число 10 зменшити на 3; 5; 2; 6 і каліграфічно про писати результати обчислень.
7. Математичний диктант (в робочому зошиті)
Числа 0, 5, 7 збільшіть на 2.
Числа 10, 5, 8 зменшіть на 4.
На скільки число 5 більше від числа 3?
На скільки число 2 менше від числа 7?
Скільки вух у 3 зайчиків?
Скільки лапок у 2 котів?
(Відповіді: 2, 7, 9, 6, 1, 4, на 2, на 5, 6, 8)
8. Вправа «Утвори нерівності»
6 л 4 л 1 л 10 л 5 л 3 л
10 л 9 л + 1 л 7 л – 2 л 6 л 10 л 5 л + 5 л
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати, як змінюється сума, коли змінюється один з доданків, будемо розв’язувати приклади і задачі, порівнювати вирази і числа, виконувати інші цікаві завдання.
IV. Розвиток математичних знань
1. Робота за таблицями
— Розгляньте таблиці. Обчисліть суму.
— Порівняйте доданки і суми та зробіть висновок про зміну суми залежно від зміни одного з доданків. (Сума зміниться на стільки ж, на скільки один доданок більший або менший за інший)
— Як зміниться сума, якщо один з доданків збільшити на 3? А якщо зменшити на 3?
2. Обчислення значень виразів
Покупки несуть із базару звірята.
Ведмідь аж зігнувся: нести важкувато!
І зайчик капустою торбу набив.
Ану ж порахуйте, хто скільки купив.
— Скільки кілограмів вантажу в кожного звіряти? Запишіть в зошит.
— У кого найлегший вантаж? (У мишки, 2 кг.)
— У кого найважчий? (У ведмедя 10 кг.)
3. Робота за підручником (с. 81)
Завдання 4
— Коли щось продають, витрачають, то стає більше чи менше? (менше) Отже, таку задачу потрібно розв’язати дією віднімання. Запишіть розв’язання у зошит.
Привезли — 10 кг
Продали — 3 кг
Залишилося — ?
(10 – 3 = 7 (кг) Відповідь: 7 кілограмів.)
Задача 5
(Учням з високим рівнем знань доцільно запропонувати розв’язати задачу самостійно).
Зварила — 8 л
Випили — 3 л
Залишилося — ?
(8 – 3 = 5 (л) Відповідь: 5 літрів.)
4. Розв’язування задач на визначення маси
— Рорзгляньте малюнок. Яка маса рису? (6 кг.) Як ви дізнались? (5 + 1 = 6 кг)
— Розгляньте другий малюнок. Яка маса гранатів? (2 кг.)
— Що важче: 6 кг рису чи 2 кг гранатів? На скільки? (На 4 кг.)
Фізкультхвилинка
Раз! Два! Три! Чотири! П’ять!
Разом будемо відпочивать.
Взяли дружно руки в боки:
Повороти, два прискоки.
Сіли, встали, піднялись.
Вліво, вправо нахились.
Пострибали, відпочили,
До роботи чемно сіли.
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Розв’язування задач, пов’язаних з віком людини
— Скільки вам років?
— Чи є у вас сестричка або брат? Він старший чи молодший за вас?
— А от у Юрка теж є сестричка, їй 7 років. Давайте розв’яжемо про них задачі.
Юркові 10 років, а Яні – 7. На скільки років Яна молодша від Юрка?
Юркові 10 років, а Яна на 3 роки молодша. Скільки років Яні?
— Порівняйте задачі. (Перша задача на різницеве порівняння віку брата й сестри, а друга — на зменшення числа на кілька одиниць. Це взаємообернені задачі. Діти визначають, що в них спільного.)
2. Розв’язання віршованої задачі з опорою на предметні картинки
— А тепер розв’яжіть ще одну задачу. Вона теж про вік, але не людей. І у тварин теж є свій вік.
Киці Мусі вісім років.
Киці Марті тільки п’ять.
На скільки років Муся старша,
Хто встиг уже порахувать?
— На яку з тих задач, що ми розв’язували в підручнику, схожа ця задача? (На першу, бо вона теж на різницеве порівняння.)
3. Робота в групах. Розв’язування прикладів
— Знайти значення виразів. Запишіть в зошит.
1 група 2 група 3 група
5 + 4 – 3 10 – 6 + 4 8 – 4 – 3
1 + 4 + 2 3 + 3 + 2 9 – 5 + 4
10 – 6 – 4 8 – 5 – 3 3 + 4 + 2
Представники груп презентують результати роботи.
Фізкультхвилинка (пальчикова гімнастика)
4. Самостійна робота
8 + 1 – 5 = 8 – 5 – 3 = 7 – 1 4
7 + 2 + 0 = 9 – 4 + 2 = 10 – 5 2
6 + 3 – 4 = 10 – 7 – 0 = 6 + 2 9
5. Робота з геометричним матеріалом (с. 86 підручника, впр. 7)
— Який квадрат складається з трикутника і п’ятикутника? (Третій).
VІ. Підведення підсумків уроку. Рефлексія
— Чим цікавим для вас був сьогоднішній урок?
— Які висловлення істинні, а які хибні?
• Влітку йде сніг. (Ні).
• Всі птахи літають. (Ні, страус — птах, але не літає).
• Одеса — столиця України. (Ні).
• Дніпро — це річка. (Так).