Українська мова
Тема: Звук [ф], буква Фф. Бесіда про професії
Мета: ознайомити учнів з буквою «еф» та її звуковим значенням; відпрацьовувати артикуляцію звуків [ф], [ф′]; формувати навичку читання слів з новими буквами; формувати вміння робити звуко-буквений аналіз слів; розширювати словниковий запас учнів; розвивати усне мовлення, мислення, пам'ять; виховувати допитливість, повагу до різних професій.
Обладнання: предметні малюнки, таблиця з друкованими великою і малою буквою Фф.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. Відгадування загадки
Стоїть дуб, на ньому 12 гілок,
На кожній гілці по 4 гілочки,
На кожній гілочці по 7 жолудів. (Рік, місяці, тижні, дні)
2. Розглядування малюнків
— Назвіть зображену на малюнку пору року, обґрунтуйте свою відповідь і складіть речення за малюнком.
3. Слухання вірша з подальшим обговоренням
Щиглі в кущах пищали.
Щоранку сповіщали:
«В кущах вітрище свище,
Гуляє морозище».
— Про яку пору йдеться у вірші?
— Яку букву ми вивчали на минулих уроках?
— Назвіть слова з буквою щ («ща»).
— Скільки звуків позначає ця буква на письмі? Назвіть їх.
4. Читання слів і текстів з вивченими буквами
— Прочитайте слова, надруковані на дошці. Чітко вимовляйте звукосполучення [шч] або [шч’].
дощ щука хрущ щічка борщик щирість
лящ щока плющ щітка горщик щедрість
— Прочитайте текст про пташку. Доберіть заголовок.
У садку кущ. На кущі гніздо пташки. Ця пташка – корисна. Вона нищить шкідливих комашок. А ще пташка дуже красива. Голівка в неї червона і чорна, спинка бура, а животик біленький.
— Отже, про яку пташку йдеться? Як можна назвати текст? (Щиглик.)
5. Звуко-буквений аналіз слів
— Відгадайте загадку.
Свіжий борщик зварять з мене,
не червоний, а зелений. (Щавель)
— Зробіть звуко-буквений аналіз слів щавель, щиглик, плащ.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
— Відгадайте загадку.
Намалювати можна нею
Будинки, хмари і поля,
Зелену затишну алею,
Високі гори і моря.
Зачарувати можна нею —
Така вона чудова й гарна!
Ти знаєш, як зовуть цю фею?.. (Фарба).
— Поділіть це слово на склади.
— Назвіть наголошений склад та перший звук у цьому складі.
— З яким новим звуком ознайомимось сьогодні на уроці?
— Так, сьогодні, діти, ви ознайомитесь зі звуками [ф], [ф′] і буквою, яка їх позначає, разом попрацюємо над правильною вимовою слів з цими звуками, будемо відпрацьовувати навички звуко-буквеного аналізу, читання слів та речень. А також ви поповните свій словниковий запас новими словами.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Виділення приголосних звуків [ф], [ф’] зі слів
— Послухайте віршики про двох дівчаток. Як їх звати?
Фікус, фуксію, фіалку
Вдома виростила Галка.
Флокси, флокси на фланелі —
Фартушок зацвів у Нелі.
— Що робила Галка? Які квіти вона виростила?
Учитель вивішує на дошці малюнки із зображенням квітів. Діти хором повторюють назви квітів, виділяють перший звук у словах.
— А яка квітка зацвіла в Нелі? Де саме? Чи справжні ці квіти? (У дівчинки квіти на фартушку, на тканині.)
— Подивіться, який вигляд мають флокси в природі. А ще в них дуже приємний аромат. Фланель — це м’яка тепла тканина, дуже приємна на дотик.
2. Артикуляція звуків [ф], [ф′], віднесення їх до приголосних, позначення фішками
— Під час вимови нижня губа притискується до верхніх зубів. Цю перешкоду розриває струмінь видихуваного повітря, утворюючи шум, без голосу. Діти вправляються у вимові звуків [ф], [ф’].
3. Упізнавання звуків [ф], [ф’] у мовленні
— Ми з вами почули з віршів, чим займалися дівчата. А тепер дізнайтеся про хлопчика. Запам’ятайте слова зі звуком [ф].
Малий Федір малював,
Фарби різні діставав.
([ф]: Федір, фарби.)
— Як ви вважаєте, ким у дорослому житті мріє стати хлопчик?
4. Мовна розминка
фа фо фу фи фі
ва во ву ви ві
хва хво хву хви хві
форма — хвоя
фартух — хвастун
фірма — хвіртка
фото — хвиля
5. Гра «Мікрофон по колу»
Учні добирають свої слова з новими звуками.
6. Ознайомлення з новою буквою
— Приголосні звуки твердий [ф] і м’який [ф’] позначаються на письмі великою і малою буквою Ф. Роздивіться друковані літери на таблиці, порівняйте їхні форму і розмір. На які інші букви вони схожі?
— На що подібна буква Ф? Послухайте, як про це написано у вірші.
• На ялинці дві сороки,
Видно хатку між дерев...
Я стою, узявшись в боки,
Круглий, ніби буква «еф». В. Гринько
• Став закрійником мій братик,
Ну й закрійник, — хвалить шеф.
В брата ножиці чарівні,
Мов залізна буква «еф». В. Гринько
Фізкультхвилинка
Знає добре буква кожна,
Що хворіти їй не можна.
І тому на фіззарядку
Всі побігли без оглядки.
Зупинилися сестрички
На пісочку біля річки.
Буква «еф» гукає з боку:
— Всім узяти руки в боки!
І робіть, як я, дівчатка,—
Починається зарядка.
7. Читання складів з вивченою буквою
На дошці — малюнок сонечка, у середині — буква ф («еф»), на промінцях — а, о, і, и, у, е. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.
— Назвіть слова, що містять прочитаний склад.
Фа — фара, фазан, фабрика Фо — фотоапарат, фокусник, форель Фу — фуксія, футбол, футляр
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота за Букварем (с. 126)
1) Розглядування малюнків. Аналіз звукових моделей слів: фазан, фрукти, фіалка, визначення позиції нового звука
Фрукти полюбляють всі:
І дорослі, і малі.
І фазан також не проти
Скуштувать фруктових соків.
Квітка я ніжна,
Низенька, дрібна.
Як запахну —
Приходить весна.
— До яких малюнків відсутні звукові моделі?
— З поданих моделей оберіть ті, що відповідатимуть зображеним предметам. (-, -, фазан, -, фіалка)
2) Робота над стовпчиками слів
а) Читання слів учителем
б) «Словничок-сундучок». Пояснення значення слів
• Ферма — спеціалізоване сільськогосподарське підприємство, де вирощують худобу, птицю тощо.
• Фермер — людина, яка займається індивідуальною, сільськогосподарською діяльністю.
От в кого тяжка робота,
Аж чоло блищить від поту!
Рано-вранці він встає,
Поле огляда своє,
Там вирує, колоситься
Золота густа пшениця.
Є садок, город і ферма.
І працює він уперто.
Має трактори сучасні
І комбайни першокласні.
На землі господарює
І з тобою нас годує.
в) Читання слів учнями хором, «ланцюжком»
г) Вибіркове читання
— Прочитайте слова зі звуками [ф], [ф′] на початку, в середині, в кінці слова.
— Прочитайте слова, що є назвами одягу.
— Знайдіть і прочитайте слова, записані з великої літери, поясніть її вживання.
— Складіть з цими словами речення.
Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)
Сидять маленькі совенята.
Раз — розплющили оченята.
Подивилися навколо.
Потім — вгору і додолу.
Оченята — блим, блим, блим!
Відпочити треба їм!
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати,
А ми будемо читати.
2. Продовження роботи за Букварем (с. 127)
1) Читання слів учителем
2) Словникова робота
• Фабрика — промислове підприємство для обробки сировини машинним способом.
• Асфальт — чорна, смолиста маса для покриття доріг, тротуару.
3) Мовчазне читання слів
4) Читання слів «ланцюжком»
5) Вибіркове читання
— Прочитайте слова з буквою «еф» на початку, в середині, в кінці слова.
— Прочитайте слова з наголосом на першому, другому складі.
— Прочитайте слова, у яких кількість звуків і букв не збігається.
6) Бесіда за ілюстрацією в Букварі
— Кого ви бачите на малюнку? Обґрунтуйте свою відповідь.
— Що робить лікар?
— Про яку професію мріють діти? Чому ви так вважаєте?
— А ким ви мрієте стати?
— Обравши собі професію, пам’ятайте про ту, що є головною для вас сьогодні. Про неї дуже влучно сказав поет А. Костецький у своєму вірші «Головна професія».
Спитай у тата і у мами,
Які професії у них.
Професій різних є чимало,
Сповна їх вистачить на всіх!
Та є одна поміж професій,
Якої вчаться всі в житті.
Вона для кожного найперша,
Якої вчитимешся й ти!
Учитель, лікар чи геолог,
Письменник, слюсар чи кресляр —
Всі називають головною
Одну професію — школяр!
Бо всім відомо, що без школи,
Без знань, що мусиш там набуть,
Не станеш у житті ніколи
Тим, ким в дитинстві мрієш буть!
7) Робота в групах
Картка 1
Хто в лікарні по палаті
Ходить в білому...?
Хто людей з біди рятує,
Хто хвороби всі...?
Хто призначить процедури,
І таблетки, і...,
Щоб здоровим буть довіку?
Це, звичайно, мудрий...
(Халаті, лікує, мікстури, лікар)
Картка 2
Хто на кухні хазяйнує?
Хто каструлями...
І з ножем працює вправно?
Хто смачні готує...,
Пиріжки пече рум’яні,
Варить борщ смачний,...
Не відтягнеш і за вуха?
Хто цей майстер? Звісно,...
(Керує, страви, духмяний, кухар)
Картка 3
Хто одежу шиє всім,
І дорослим, і...
Дружить з голкою й тканиною,
Строчить швейною...?
Хто на спеку й день холодний
Робить людям одяг...?
(Малим, машиною, модний)
Картка 4
Він подвір’я...
Нас ласкаво...
Усміхається привітно:
— Не запізнюйтеся, ...!
У руках мітла слухняна
Підміта доріжки й...
(Замітає, зустрічає, діти, ґанок)
8) Презентація роботи
VІ. Підведення підсумків уроку
— Яку букву вивчили на уроці?
— Які звуки вона позначає на письмі?
— З якими новими словами ви познайомилися на уроці?
— Про які професії ви дізналися?
— На вашу думку, яка професія найпотрібніша?
— Складіть вислів.
(Професії усі потрібні, вони в житті вам необхідні.)