Розробка уроку зарубіжної літератури
(6 клас НУШ) на тему
«Астрід Ліндґрен «Міо, мій Міо».
Віра в перемогу дружби та людяності у творі».
Учитель – методист Єременко Ніна Іванівна
Тема. Астрід Ліндґрен. «Міо, мій Міо». Віра в перемогу дружби та людяності у творі.
Мета:
-
проаналізувати художні образи та символи у творі Астрід Ліндґрен «Міо, мій Міо»; дійти висновку, що дружба і взаємодопомога допомагають подолати зло і відновити справедливість;
-
формувати вміння розкривати ідейний зміст повісті через осмислення шляху героя від самотності до усвідомлення своєї місії;
-
сприяти вихованню почуття впевненості у своїх силах та здатності протистояти труднощам, опираючись на внутрішні переконання та підтримку близьких.
Обладнання: підручник О.Ніколенко, фрагмент з фільму «Вікинги" (посилання https://m.youtube.com/watch?v=vUFa6upVF0k), трейлер до фільму-екранізації (посилання http://surl.li/dmxyjh), ілюстративний матеріал (зображення скульптури А. Ліндгрен в парку Тегнера в Стокгольмі, ілюстрації до казки).
Міжпредметні зв’язки: географія, історія, музика, мистецтво.
Тип уроку: узагальнення й систематизація знань.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
Дивимось фрагмент фільму «Вікинги».
Бесіда.
-
Діти, чому я розпочала урок саме з кадрів цього фільму про вікінгів?
Вчитель. Скандинавія, а саме Швеція – країна, де жила й писала свої чудові твори дитяча письменниця Астрід Ліндгрен і де живуть герої її книжок. Вікінги – пращури сучасних жителів Скандинавського півострова. Вони також є предками перших київських князів з династії Рюриковичів. Навіть бабцю славетного князя Володимира - Ясне Сонечко Ольгу деякі історики називають скандинавським ім’ям - Хельгою. І саме на Скандинавському півострові знаходиться Швеція разом із своїми сусідами Норвегією і Данією. До речі, ці країни надають дуже велику допомогу Україні під час війни зброєю і грошима.
На цьому уроці ми завершуємо роботу над твором видатної шведської письменниці Астрід Ліндгрен «Міо, мій Міо». Подорожі в далекі краї, боротьба з важкими обставинами, формування сильного характеру – традиційні теми шведської літератури. Вони є і в казкових творах Астрід Ліндгрен. Тож давайте разом поринемо в таємничий світ Країни Далекої, пройдемо шляхом пригод головного героя та його друзів, персонажів зі світу природи, які допомагають Міо. І, звичайно, обговоримо питання про моральні цінності, які утверджуються в повісті-казці. «Міо,мій Міо».
ІІ. Узагальнення й систематизація знань.
-
Давайте пригадаємо цікаві факти з біографії А.Ліндгрен.
-
Робота з підручником: читаємо уривок з твору ( (с.102-103).
-
Від чийого імені ведеться розповідь в повісті-казці?
-
Де жив Буссе? Як називається місто – столиця Швеції?
Справка. Парк Тегнера, де любив гуляти наш герой, - реальне місце в Стокгольмі, там любила гуляти й Астрід Ліндгрен. Він існує з 1890 року. В ньому встановлено скульптуру на її честь. Письменниця зображена разом з хлопчиком-сиротою, якого зігріває, а на плечі Астрід – пташка, бо про зачарованих птахів ідеться в повісті. В цьому парку розпочалась подорож Буссе в казку.
-
Давайте відтворимо ланцюжок подій, які сталися з нашим героєм.
-
Дивимось уривок з фільму : http://surl.li/dmxyjh
-
Діти, зараз ви подивились трейлер до фільму «Міо, мій Міо», який створили кінематографісти Швеції та Норвегії.
Трейлер – це відеоролик, який складається з коротких уривків фільму для його анонсування або реклами.
У фільмі вперше прозвучала пісня «Міо, мій Міо» у виконанні учасниці групи «Gemini» Карін Гленмарк. Композитори – Бенні Андерссон і Андерс Ельяс створили музику, а слова до неї написала Астрід Ліндгрен:
Я іду разом з татом і міцно тримаю його за руку.
Із високих дерев я чую самотню пташку,
Яка співає про жорстокий світ зовні.
Моє серце щемить, коли я чую голос тата: «Міо, мій Міо!».
-
Яке враження справила на вас пісня і сам трейлер?
-
Наш герой зустрівся з татом – королем Країни Далекої, познайомився з Юм-Юмом, який став його другом, отримав від батька у подарунок чудового білого коня, якого назвав Мірамісом. Здається, все у нього добре. Тож навіщо він поїхав у Країну Чуженецьку?
(Здолати лицаря Като міг тільки королевич Міо).
Висновок. Кожна людина має своє призначення у цьому світі. Міо саме для того народився, щоб стати на шлях героя.
Фізкульхвилинка: http://surl.li/djeskj
-
Нашому герою судилося зробити ще одну дуже важливу справу. Маленька пташка, яка летіла на допомогу Міо, обпалила вогнем смолоскипа крила і загинула. Після смерті Като пташки перетворилися на зграйку дітей. А на кам’яній плиті лежала мертва дівчинка. Розпач охопив Міо, бо Мелімані (так звали дівчинку) загинула через нього. Але сталося ще одне диво.
-
Читаємо уривок з казки: «Я загорнув Мілімані…»
Ви звернули увагу, діти, які порівняння використовує авторка в цьому уривку? Відкрийте підручники на стор.121 (поняття про порівняння).
-
Знайдіть і випишіть у зошити ці порівняння. Яку роль відіграють вони у творі?
-
Гра «Анаграми». В словах хаотично переставлені літери. Пропоную вам розгадати слова, які допоможуть нам сформулювати моральні цінності, що утверджуються в творі.
Висновок: моральні цінності, проголошені в повісті - це любов, дружба, людяність, вірність, справедливість, щастя, родина тощо.
-
Гронування: які моральні цінності мені близькі (самостійно створити гроно).
-
Аналітичне завдання «Символ-артефакт». Оберіть один із символів дружби та людяності з твору (наприклад, плащ-невидимка, срібна дудочка або перстень Міо).
-
Поясніть, що він символізує.
-
Опишіть, як він допоміг героям у їхній подорожі.
ІІІ. Підсумки.
-
Чому твір відносять до жанру повісті-казки? Що у ньому реальне, а що фантастичне.
-
Як відомо, літературні твори не тільки розповідають про життя людей, нові країни, дивовижні подорожі, але й змушують нас замислитись над чимось, чогось навчитись. Про що ж спонукає нас задуматись казка «Міо, мій Міо» А.Ліндгрен?
ІV. Рефлексія.
-
«Скульптура щастя»: Якщо б ви могли створити скульптуру, яка символізує щастя, знайдене Міо, якою б вона була? З чого б вона була зроблена? Опишіть її.
-
Заключне слово вчителя. Провідною темою цього твору є тема родини. Хлопчик-сирота Буссе страждав у прийомній сім’ї, йому бракувало батьківської любові. Своє щастя він знайшов у Країні Далекій біля люблячого й турботливого батька. На прикладі прийомних батьків Астрід Ліндгрен показала, якими не повинні бути стосунки батьків і дітей. Важливо й те, що письменниця вклала в казку й сучасний зміст - боротьбу добра і зла. Для нас це особливо важливо, коли в Україні зараз точиться боротьба між світлими і темними силами. Світлі сили – це наші вони ЗСУ, наші волонтери, весь український народ, який неодмінно переможе сили зла. Інакше просто не може бути.
V. Домашнє завдання (на вибір).
-
Вдома, спираючись на повість –казку А.Ліндгрен , поміркуйте й викладіть свої роздуми над тим, якими мають бути стосунки батьків і дітей. Буду рада, якщо ви поділитесь власним досвідом взаємин із своїми батьками (6-7 речень).
-
«Пісня перемоги». Напишіть чотири рядки вірша або пісні про перемогу дружби над злом. Спробуйте використати метафори та яскраві образи з твору.