розробка "Як уникати конфліктів?"

Про матеріал
Учити дітей знаходити порозуміння з іншими людьми, розв’язувати конфліктні ситуації та намагатися уникати їх, поважати особисте «Я» кожної людини;викликати прагнення бути співчутливим, турботливим, ніжним; виховувати чуйне, гуманне ставлення до інших.
Перегляд файлу

Тема: «Як уникати конфліктів?»

Мета:учити дітей знаходити порозуміння з іншими людьми, розв’язувати конфліктні ситуації та намагатися уникати їх, поважати особисте «Я» кожної людини;викликати прагнення бути співчутливим, турботливим, ніжним; виховувати чуйне, гуманне ставлення до інших.

Обладнання: зошит, квітка з пелюстками, м’яч, пам’ятка, презентація.

Форма проведення: заняття з елементами тренінгу.

Інтерактивні методи: мікрофон,  «незакінчене речення», тестування.

Психологічні тренінги: «Квітка примирення», «У що я вірю», «Я-хороший, я - поганий».

Попередня робота: вивчення прислів’їв.

Форми роботи: індивідуальна, групова, фронтальна.

                           Хід заняття:

І Організаційна частина

Робота в парах. Мікрофон. 

Діти промовляють одне одному побажання.

  • Чи хочеться після такого привітання комусь із вас образити інших?

ІІ Основна частина

Робота над віршем. Вправи для слухняного ротика. (Слайд 1)

«Чим кінчається сварка»

Хлопчик цей – велика злюка.

Шарпнув він мене за руку,

Обізвав: «Всезнайка, соня

І бабусина тихоня,

Мамля, чапля із поліна

І зануда, як Мальвіна».

Я сказала : «Ти на вроду,

Мов опудало з городу ».

Він сказав і я сказала.

Він замовк і я замовкла.

Ми мовчали і сопіли…

Яблука уже доспіли.

Хлопчик яблуко зірвав

І мені подарував.

                               М.Людкевич

 

Мікрофон:

  • Яким був хлопчик?
  • Яку відповідь отримав від дівчинки?
  • Що між ними відбулося? (суперечка, конфлікт)
  • А чим завершилася суперечка? (миром)

 

Вчитель (Слайд 2.)

  • Сьогодні ми вчитимемося жити за законами дружби, товариськості, зважаючи на свій досвід, виробимо правила товаришування.

 

Конфлікт – це процес різкого загострення протиріч і боротьби двох чи

                     більше сторін.         

Конфлікт -  слово латинського походження, в перекладі означає «боротися разом». Під ним розуміють зіткнення протилежних інтересів, думок, поглядів, серйозні розбіжності інтересів, гостру суперечку в спілкуванні.

 

               Яка ж ця людина? (Слайд 3. )

 

Конфліктній людині властиві бажання домінувати за будь-яких обставин,

надмірні принциповість і прямолінійність у висловлюваннях і судженнях, поганий настрій, роздратованість, несправедлива оцінка вчинків і дій інших.

 

                               (Слайд 4.)

«У суперечці не можна перемогти. Якщо ви програли,- отже, програли,

якщо перемогли – теж програли » (Д.Карнегі)

 

Адже, одержавши перемогу, ви почуваєтеся чудово. А  ваш співрозмовник?

Ви змусили його відчути вашу перемогу. Ви зачепили його самолюбство. Він

гнівається. Чи приємно вам про це згадувати?

Якщо ти прагнеш чогось досягти у житті, ніколи не гай часу на конфлікти,

що  псують настрій. Єдиний спосіб виграти у суперечці – це уникнути її.

 

Отже, визначимо можливі способи розв’язання конфлікту.

 

           Можливі шляхи виходу з конфлікту (Слайд 5.)

 

Утеча – передбачити ймовірні конфліктні ситуації й уникати їх.

Притлумлення (зглажування)- не зачіпати проблемних питань, які вже існують, роблячи вигляд, що все гаразд.

Виграш-програш -  переслідувати мету обов’язкового виграшу в конфлікті за рахунок неминучого програшу партнера.

Компроміс – установка на взаємні поступки.

Виграш-виграш – налаштованість на вихід з конфлікту не лише без жодних  утрат, а й з певними взаємними здобутками.

 

                                      Тренінг  «Квітка примирення»

 

Учні  з пелюсток на яких записані слова (Ввічливі слова; поступливість;

прояв турботи, ніжності; визнання власної провини; визнання добрих рис

суперника; жарт, гумор; уміння поставити себе на місце суперника; )

складають Квітку примирення.

 

 

 

 

 

 

 

Слухання й обговорення вірша М.Пригари «Тихенька дівчинка»

Чого це на мене так сердяться в школі?

Та ж я не чіпаю нікого ніколи.

Ні з ким не сварюся, сиджу собі тихо,

А з цього виходить одне тільки лихо.

Оце я сказала – така в мене звичка,-

Що в Галі, як мишачий хвостик, косичка.

Що в Каті спідничка – неначе з рогожі,

Та ще й черевички на човники схожі.

Що в Тані волосся не чесане досі,

Що очі в Мар,янки малесенькі та косі,

Що в зошиті Лесі самі тільки плями:

Напевне, бруднющими пише руками.

Я ж правду кажу їм…..І що тут такого?

Та я ж не чіпляю ніколи нікого.

Сиджу собі тихо і в школі, і в дома,

І чом вони сердяться всі – невідомо.

 

Мікрофон

 

  • Чому діти сердилися на дівчинку?

 

Перебуваючи в конфліктній ситуації, люди діють по-різному. Вони перебувають у стані емоційного напруження. Конфлікт супроводжують гнів,

злість, роздратування, розчарування. Будь – який конфлікт може призвести до стресу, викликає негативні емоції.

 

Робота у зошитах:

                                       Гра «Зворотній зв'язок »

                                    Завдання: продовж речення.

Щоб вибачитись, я кажу ______________________________________

Коли я комусь став на ногу, тоді я кажу _________________________

Хочу попросить олівець ______________________________________

Зранку я вітаюсь ____________________________________________

Коли іду спати, то кажу ______________________________________

Першим слід пропускати _____________________________________

Менших від себе необхідно ___________________________________

У автобусі старшим необхідно _________________________________

 

                                           «   Мудрі поради   »:  ( Слайд 6)

                    Аби уникнути конфлікту, постарайся діяти так:

 

  • З’ясуй причину конфлікту.
  • Висловлюй свою незгоду щодо думок іншого так, щоб він не образився.
  • Стримуй свої емоції.
  • Узгоджуй свої думки з думками однокласників та друзів.
  • Не сердься, коли програв. Поразку сприймай спокійно.
  •  Справедливо оцінюй власні дії та дії інших дітей.
  • Уникай тих, хто нав'язує суперечку чи бійку.
  • Намагайся негативну ситуацію перетворити на жарт.
  • Якщо ненароком посваришся з другом,

 то мерщій промовляй мирилки!

 

                          Мирилки  (Слайд 7-8.)

 

Ти не ворог, я – не ворог.                    Винний я,

           Нам сваритись – просто сором.         І винна ти.

 Помирились, поморились,                 Так бува

 Щоб ніколи не сварились!                 У нас завжди.

                                                               Тож обоє

                                                               Уклонились

                                                                І швиденько

                                                                Помирились.

                                                                Мирись, мирись, мирись

                                                                І більше не сварись.

Вчитель:

 

Деколи люди потрапляють у ситуації, коли їхні права конфліктують. Ці конфлікти можна розв’язати мирним шляхом.

Робота у групах

Діти діляться на три групи. Кожній групі пропонують ситуацію, у якій йде мова про конфлікт між персонажами.

Ситуація1.

«На подвір’ї  житлового мікрорайону було збудовано баскетбольний майданчик, який улітку служив також для гри в теніс і волейбол, а в взимку – для гри в хокей. Коли з часом обладнання стало непридатним для використання, цей майданчик правив хлопцям за футбольне поле. Але згодом баскетбол знову став дуже популярним, і половина хлопців цього мікрорайону, зібравши гроші, відновила баскетбольні щити. Саме тоді виник конфлікт: хлопці мікрорайону поділилися на «футболістів» і «баскетболістів» - два ворожих табори. »

  • Які варіанти розв’язання конфлікту ви могли б запропонувати?
  • На який варіант, на ваш погляд, погодилися би обидві сторони?

 

Ситуація 2.

«Брати Мишко і Петрик посварилися через книжку. Мишко хотів її читати тоді, коли й Петрик.»

 

  • Як можна було братикам уникнути сварки?

 

Ситуація 3.

«Прийшов Кирило Кожум’яка до Змія, а той йому й каже:

  • А що, Кирило? Прийшов битися чи миритися?
  • Де вже миритися? Битися з тобою, з іродом проклятим.

От і почали вони битися – аж земля гуде. »

 

  • Чому Кирило погодився битися зі Змієм?

 

                            Тренінг  «У що я вірю»

Учні стають колом. Вихователь по черзі кидає кожному з них м’яч, ставлячи при цьому запитання. Наприклад : «Чи можна вірити у дружбу?»  Якщо, на думку учня, у дружбу вірити можна, він ловить м’яч і пояснює, чому він так вважає, якщо не можна – не ловить і теж пояснює чому. Перш ніж кинути м’яч наступному учневі, вихователь запитує усіх, чи згодні вони з думкою свого товариша чи  ні.

Запитання для обговорення : чи можна вірити у дружбу, любов, доброту, співчуття, чесність, щирість,і т.д.?  

Робота у зошитах:

                                Гра «Закінчи прислів’я» 
                      Завдання:  пригадай  слова, що пропущені.

  •  Робиш добро, не кайся, робиш зло, на зло і ……………...
  • Не одежа людину красить, а добрі ………………………..
  • Мовчанка гнів …………………...........................................
  • Не копай яму другому, бо сам у неї і …………………….
  • Пильнуй свого носа, а не чужого …………………………
  • Доброму скрізь …………………………………………….

                        / сподівайся, діла, гасить, впадеш, проса, добре /

Вчитель: приготували листочки та ручки для тестування.  

 Тестування «Чи терпимі ми?» (Слайд 9.)

  1. Ти не погоджуєшся з товаришем..

а) ти все ж таки слухаєш його.

б) ти не даєш йому говорити.

  1. У класі ти вже відповів…

а) ти даєш можливість відповісти іншим.

б) тобі хочеться відповісти ще.

3.   Товариш зрадив тебе…

а) ти намагаєшся з ним порозумітися.

б) ти помстишся йому.

 

Якщо в усіх трьох випадках ти вибрав твердження а) ти – терпима людина.

 

                        Тренінг « Я – хороший, я – поганий »

 

  Вихователь радить дітям скласти перелік їхніх якостей характеру. Взявши аркуш паперу, розділить його уздовж і навпіл: у лівій частині перелічить свої хороші якості (почати з хороших), а в правій  - погані.

Мета: прагнути , щоб кількість якостей, наведених в обох стовпцях, були або однаковими, або хороші переважали над поганими.

 

 

Вчитель:

Конфлікти часто зустрічаються нам у житті. Ми повинні мирно виходити із суперечки. Ми можемо навчитися не ображатися на критику. Висловлену на нашу адресу, шукайте в ній шляхи до самовдосконалення. Свої пропозиції ми укладемо в пам’ятку.

          « Пам’ятка товаришування » ( Слайд 10-11.)

  •    не сварися даремно;
  •    не ображай нікого;
  •    не вихваляйся ні перед ким;
  •    завжди говори правду;
  •    допомагай іншим;
  •    будь уважним і турботливим;
  •    радій успіхам товариша, разом з ним переживай невдачі;
  •    цікався його захопленням, розказуй про свої;
  •    умій слухати, чути і розуміти співрозмовника.

 

 

                        Творче завдання «Квітка Примирення»

 

  -  Намалюйте  у зошиті  «Чарівну Квітку»,  яка вам  допомогла помиритися  із

    другом.

 

 

    ІІІ Заключна частина

  

                          Заключне слово:  (Слайд 12.)

 

  • Умійте володіти собою. Пам'ятайте: найкращий спосіб боротися з душевним неспокоєм – постійна зайнятість.
  • Щоб забути свої напасті, намагайтеся зробити приємне іншим. Роблячи добро іншим, ви робите добро собі.
  • Не ображайтесь і не обурюйтесь критикою на вашу адресу, шукайте в ній відправні точки для самовдосконалення.

 

                                (Слайд 13.)

-  Правил шкільного життя є багато. А наші «Мудрі поради»  і «Пам’ятку товаришування»  ви повинні не лише знати , але й не забувати виконувати,

тоді всі будуть жити в мирі та злагоді.

 


 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Шаповалова Любовь
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
30 грудня 2021
Переглядів
2492
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку