Виховна година
«Книга – твій друг»
Мета: удосконалити знання дітей про історію виникнення, види та значення книги в житті людини, розвивати інтерес до читання, виховувати бережливе ставлення до книги- як джерела знань.
Обладнання : прислів’я, «чарівний кошик», малюнки до казок, « Пам,ятка читача»
Хід заняття
Вчитель. Дуже добре, коли людина має багато друзів. Поділись з другом радістю – її стане вдвічі більше, поділись бідою – її стане вдвічі менше. Справжній друг ніколи не підведе, завжди прийде на допомогу. Сьогодні ми поведемо мову про незвичайного друга – дуже мудрого, який не вміє говорити, але навчає нас розумним наукам, розповідає цікаві пригоди про дива навколишнього світу – близького і далекого, веде нас до країни знань. Відгадайте загадку і ви одразу здогадаєтесь: хто цей загадковий друг.
Бачить – не бачить,
Чути – не чує,
Мовчки говорить,
Дуже мудрує… (Книга)
Вчитель. Так, це книга. А давним-давно на землі не було книжок, бо люди ще не вміли їх виготовляти. “Сторінками” найдавніших книжок були камені, стіни печер, сокири, вояцькі щити. Писали на всьому, бо ж не було тоді ані паперу, ані пер чи олівців. Далі люди додумались писати на глині, яку потім сушили й випалювали на вогні. Та хіба на глиняних сторінках-цеглинах багато напишеш? А щоб взяти 2-3 такі книги в дорогу, потрібен був віз.
З часом люди навчилися робити книги з тонкої козячої або телячої шкіри. Проте ці книги були дуже дорогі. На виготовлення однієї книжки потрібні були шкури з цілої череди телят.
У далекій Африці на берегах повноводних річок простягнулися нескінченні зарослі болотяної рослини – папірусу. Саме на сухих стеблах папірусу писали єгиптяни. Писати було зручно, але такі книги швидко ламалися й розсипалися.
В Україні писали на корі берези. Кору ділили на тоненькі смужки – пластинки і висушували. Вони були білими. Писали на них грамоти і називали їх берестяними грамотами.
Справжній папір, на якому зараз пишуть люди, навчилися виготовляти 2 тисячі років тому. Тоді книги писали вручну. Але це було дуже важко і довго – одну книжку переписували іноді кілька років.
Минуло ще багато років, поки з’явились перші друковані книги. Першу друковану книгу в Україні було видано в 1574 році Іваном Федоровим. Називалась ця книга “Апостол”. Зараз папір виготовляють з деревини, а книги друкують у книжкових видавництвах. Тепер книга – всюди поруч з нами. Вона – наш друг і порадник.
Діти, а хто з вас любить читати?
Давайте згадаємо, яку останню книгу прочитав кожен з вас.
Вчитель проводить бесіду
Дуже приємно, що всі ви любите читати книги. Книги, в яких багато барвистих малюнків, гарних розповідей. Розкриєш першу сторінку – опиняєшся у далекій країні. А в тій країні живуть добрі та кумедні велетні, веселі маленькі чоловічки чи просто ваші однолітки .
Вчитель. Український народ здавна поважав книгу – невичерпне джерело знань – і склав про неї багато прислів’їв та приказок. А давайте ми їх пригадаємо.
Прислів’я про книгу
(Завдання для дітей: прочитати і прокоментувати.)
Книга – твій друг, без неї, як без рук.
Хто багато читає, той багато знає.
Книга вчить, як на світі жить.
З книгою подружишся – розуму наберешся.
Читання – ось краще навчання.
Книга добру навчить, від дурного відверне.
Бесіда з метою коментування змісту прислів’їв.
Вчитель. А зараз пропоную всім взяти участь у вікторині “З якої казки?”.
Вікторина “З якої казки”
Старенька бабуся у лісі жила,
Гостинці для неї онука несла.
Хто дівчинку цю по дорозі зустрів?
Як казка ця зветься? Хто б відповів?
(Червона Шапочка)
До школи прямує хлопчик дерев’яний,
Чомусь потрапляє у цирк полотняний.
Відома ця книжка тобі, чи не так?
В пригодах яких побував цей хлопчак?
(Пригоди Буратіно)
Він веселий і не злобний,
Цей хороший дивачок.
З ним господар, хлопчик Робін,
І товариш – П’ятачок.
До прогулянок він ласий,
Є на мед чутливий нюх,
Зветься плюшевий ведмедик,
Всім відомо…
(Вінні Пух)
Сидить дівчина в корзині
На ведмежій дужій спині.
А чому ж вона сховалась,
До ведмедя не призналась?
(Маша і Ведмідь)
Працювала я у хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у мене звичка —
Десь губити черевички.
(«Попелюшка»)
На сметані замісили,
На вікні охолодили,
Круглий бік, скок-скок —
Покотився...
(Колобок)
Допоможе завжди вам,
І птахам, і дітлахам.
Він під деревом сидить,
Добрий лікар… (Айболит)
.Гра «Казкова осіння вікторина»
1.Який овоч перетворила фея у карету, щоб Попелюшка змогла поїхати на бал ?
( гарбуз )
2. Як назвала мама сина на честь малої горошини? ( Котигорошко )
3. Який хлопчик визволив свого батька із в’язниці принца Лимона?
( Чіполліно)
4. У кого Чіполліно та граф Вишенька витягли ключа від в’язниці?
( у сеньйора Помідора )
5. Який овоч допоміг старій королеві розпізнати справжню принцесу?
( горошина )
Молодці! То ви справжні знавці!
Вікторина “Чарівний кошик”
У кошику знаходяться речі з казок. Ваше завдання: взяти одну річ і пригадати, з якої вона казки. Варіанти завдань:
- Бинт (“Айболить”)
- Горошина (“Котигорошко”)
- Яйце (“Курочка Ряба”)
- Ключ (“Золотий ключик”)
- Глечик з вузькою шийкою («Лисичка та Журавель»)
- Яблуко («Казка про сплячу красуню»)
- Солома (“Солом’яний бичок”)
- Пір’я (“Кривенька качечка”)
- Рукавиця (“Рукавичка”)
- Черевичок (“Попелюшка”)
- Цибулина (“Цибуліно”).
Конкурс «Чи уважний ти читач?»
Назвати казку, в назві якої є число.
«Вовк і семеро козенят»
«Троє поросят»
«Білосніжка і сім гномів»
«Про три гроші»
«Дев’ять братів сіроманців»
«Про царівну та сім богатирів»
«Алі-баба і сорок розбійників»
«Три горішки для Попелюшки»
«Десять братів і сестриця Галя»
«Дванадцять місяців»
«Три міхи хитрощів»
Вчитель. Відомий український письменник І. Франко говорив:
«Книги – морська глибина,
Хто в них пірне аж до дна,
Той хоч і труду мав досить,
Дивні перли виносить».
Книги – це наші друзі. Вчіться у героїв книжок любити нашу рідну землю – її лани, ліси, небо і ріки, дружити, допомагати один одному.
А для того, щоб ви вміли поводитись з книгами, я хочу ознайомити вас із « Пам’яткою читача».
Уважно послухайте ці правила!
Люба дитино! До тебе це слово!
Перед тобою – скарбниця чудова,
мудрих порад невичерпне джерельце,
книгу люби і душею і серцем!
Книжка – всюди, поруч із нами. Вона наш друг і порадник. Шануйте ії, друзі, любіть і бережіть, у неї вкладено велику працю багатьох людей.
Пропонуємо скористатися Книжчиними порадами.
Коли б книга ожила і раптом заговорила, то ось що вона б Вам сказала:
- обгортай і носи мене в папці;
- вдома відведи мені місце на книжковій полиці;
- читай книжку за чистим столом і чистими руками;
- перегортай сторінки за верхній правий куток;
- не загинай сторінки, а користуйся закладкою;
- не роби записи на сторінках;
- не читай під час їжі;
- якщо книга порвалась, обов’язково підклей її.
Прочитані книги вчасно повертай до бібліотеки. На них чекають інші читачі!
Підсумок:
Я хочу,щоб ви всі виконували ці поради! Нехай вони залишаються у вашому класі.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Читайте! Хай не буде у вас жодного дня, аби ви не прочитали хоча б однієї сторінки з нової книги. Тоді ви будете освіченими, вихованими і добрими людьми.