з дисципліни «Українська мова»
на тему:
Курс: ІІ
Тип лекції: лекційне заняття з практичним закріпленням матеріалу
Кількість навчальних годин: 2
Викладач: Злобіна Н.В.
Актуальність: важливим елементом в усному та писемному мовленні є правильне вживання числівників.
Навчальна мета: спираючись на вивчений раніше матеріал, відновити в пам’яті здобувачів освіти відомості про загальне значення числівника, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; узагальнити й систематизувати знання про вживання числівників в українській мові; учити застосовувати теоретичні знання на практиці при написанні числівника, визначенні його граматичних ознак; правильно вживати числівник у мовленні; розвивати мовлення, творчі й аналітичні здібності здобувачів освіти;
Цілі розвитку особистості:
Обладнання: Підручники, словники, завдання на активізацію вивченого матеріатлу та контроль кінцевого рівня знань, мультимедійний проектор, опорні схеми, пам’ятки, картки з дидактичним матеріалом.
Література:
1 Т.М. Антонюк, О.С. Стрижаковська. Українська мова: навчальний посібник для студентів ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації. — Чернівці, 2014 — 344 с
2.Козаченко Г.В. Українська мова за професійним спрямуванням: навч.посіб.-К.:ВСВ «Медицина», 2013.-336 с
3.Культура фахового мовлення: навч. посіб. / За ред. Н.Д. Бабич. — Чернівці: Книги XXI. 2005. — 572 с
Мацюк З.О., Станкевич Н.І. Українська мова професійного спілкування. — К.: Каравела, 2005.
Мацько Л.І., Кравець Л.В. Культура українського фахового мовлення: навч. посіб. — К.: ВЦ "Академія", 2007. — 360 с
Український правопис / НАН України. Інститут мовознавства імені О.О. Потебні: Інститут української мови. — стереотип, вид. — К.: Наукова думка, 2003. — 240 с
Тема: Числівник як частина мови: значення, морфологічні ознаки, синтаксичні функції, розряди числівників за значенням.
Навчальна мета: спираючись на вивчений раніше матеріал, відновити в пам’яті здобувачів освіти відомості про загальне значення числівника, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; узагальнити й систематизувати знання про вживання числівників в українській мові; учити застосовувати теоретичні знання на практиці при написанні числівника, визначенні його граматичних ознак; правильно вживати числівник у мовленні; розвивати мовлення, творчі й аналітичні здібності здобувачів освіти;
Цілі розвитку особистості:
Література:
1 Т.М. Антонюк, О.С. Стрижаковська. Українська мова: навчальний посібник для студентів ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації. — Чернівці, 2014 — 344 с
2.Козаченко Г.В. Українська мова за професійним спрямуванням: навч.посіб.-К.:ВСВ «Медицина», 2013.-336 с
3.Культура фахового мовлення: навч. посіб. / За ред. Н.Д. Бабич. — Чернівці: Книги XXI. 2005. — 572 с
Мацюк З.О., Станкевич Н.І. Українська мова професійного спілкування. — К.: Каравела, 2005.
Мацько Л.І., Кравець Л.В. Культура українського фахового мовлення: навч. посіб. — К.: ВЦ "Академія", 2007. — 360 с
Український правопис / НАН України. Інститут мовознавства імені О.О. Потебні: Інститут української мови. — стереотип, вид. — К.: Наукова думка, 2003. — 240 с
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. Організаційна частина.
ІІ Перевірка попередньо вивченого матеріалу з теми «Ступені порівняння прикметників» (тестовий контроль) (Додаток 1 )
IІI. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ Й ЗАВДАНЬ ЗАНЯТТЯ
Епіграф: Числа – це невід’ємне знаряддя сучасної цивілізації. що використовується для впорядкування сфери її діяльності.
Ф. Дейвіс
Мотивація навчальної діяльності.
Щоб надати об’єктивну інформацію, числівники часто використовують у мовленні диктори, журналісти телебачення і радіо. Кожна людина не обходиться без складання ділових документів із наявністю числівників. Індивідуальна мовна культура – це своєрідна візитна картка особи незалежно від її віку, фаху, посади. Навряд чи матиме належний авторитет і вплив той, хто не вміє правильно висловити свою думку, хто неспроможний дібрати лексичні вирази відповідно до конкретної ситуації.
Отже, щоб мовлення наше було не лише багатим, а й правильним, сьогодні на уроці повторимо загальне значення числівника, його морфологічні ознаки та синтаксичну роль; узагальнимо знання про вживання числівників в українській мові.
Актуалізація опорних знань.
Розгляньте схеми «Числівник як частина мови» та «Будова числівників». На основі отриманої інформації, побудуйте лінгвістичне повідомлення про числівник.
Числівник як частина мови
Будова числівників
Узагальнення та систематизації знань.
Охарактеризуйте подані числівники за будовою, записавши окремо прості, складні і складені числівники.
Один, сто, п’ятдесят чотири, сімдесят восьмий, триста, двадцять, сімнадцять, п’ятсот, триста двадцять восьмий, чотири, дванадцять, сто сімнадцятий, сімдесят, сорок, дев’яносто, тридцять два, стотридцятидвохтисячний, п’ятсот вісімдесят вісім.
Прості |
Складні |
Складені |
Один |
триста |
п’ятдесят чотири |
сто |
двадцять |
сімдесят восьмий |
чотири |
сімнадцять |
триста двадцять восьмий |
сорок |
п’ятсот |
сто сімнадцятий |
|
дванадцять |
тридцять два |
|
сімдесят |
стотридцятидвохтисячний |
|
дев’яносто |
п’ятсот вісімдесят вісім |
Запишіть числа словами так, щоб у першому випадку вони означали кількість, у другому – порядок при лічбі. Поставте до них питання. Визначте прості й складні числівники.
5, 7, 10, 15, 148, 576, 1000, 2149.
Зауважте! Збірні числівники утворюються тільки від числівників два – двадцять та числівника тридцять. До збірних належать числівники обоє, обидва, обидві.
Запишіть тільки ті словосполучення, в яких кількісні числівники можна замінити на відповідні збірні. З дома з них утворіть і запишіть речення.
Шість друзів; дві школи; три зошити; чотири фломастери; десять однокласників; сорок учасників; п’ятдесят спортсменів; п'ятнадцять танцюристів; десять озер; шість вагонів; сім студентів; тридцять перукарів; шість козенят; дві вітрини; п’ять дверей; сім жінок; десять тижнів.
Зауважте! Не треба плутати числівник з іншими частинами мови, які мають числове значення. Щоб відрізнити числівник від іншої частини мов слід чітко ставити питання. Слова мало, багато в сполученні з іменниками – назвами предметів та осіб – є числівниками (мало книжок, багато студентів), у сполученні з дієсловами – прислівниками ( мало знати, багато читати)
На основі семантичних і граматичних ознак визначте, до якої частини мови належить кожне з наведених слів.
|
Питання |
Частина мови |
Одиниця, двійка, п’ятірка, дюжина. |
Що? |
Іменник |
Подвоєний, розполовинений. |
Який? |
Дієприкметник |
двійник, двійнята, сотня, сотник. |
Хто? |
Іменник |
подвоїти, розтроїти. |
Що зробити? |
Дієслово |
дводенний,трьохактовий, стоокий, подвійний |
Який? |
Прикметник |
втроє, тричі, втричі, поодинці, по-третє |
Як? |
Прислівник |
Визначте до якої частини мови належать слова. запишіть тільки ті які НЕ Є числівниками
Нульовий, восьмий, трійко, ар, удруге, півтора, обидві, мільярдер, двадцятка, одна шоста, розполовинити, сотий, кілька, одинадцятизначний, мільйон, третина.
У виписаних словах підкресліть першу букву; із позначених букв мають вийти ім’я та прізвище одного з героїв повісті Г. Квітки- Основ’яненка «Маруся» ( Наум Дрот)
Синтаксична роль числівника
Перепишіть. Визначте яким членом речення виступає числівник.
1. Двоє третього не ждуть.
2. Світ широкий, а мати одна.
3. Один у полі не воїн.
4. Два ведмеді зустрілись в одному лісі.
5. Вісім синів вдова мала, а дев’яту дочку.
6. А глибина тут сягає п’яти метрів.
Позначення часу
На запитання «Котра година?» правильною є відповідь
А сім годин сорок хвилин
Б без п'ятнадцяти десять
В двадцять після шести
Г рівно чотири години
Д за двадцять шоста
Перегляд експрес-уроку О.Авраменко „Визначення часу”
Для позначення часу в українській мові використовуємо: порядкові числівники для позначення годин Котра година? Шоста година. та кількісні числівники для позначення хвилин питання скільки? п’ятдесят хвилин. Шоста година п’ятдесят хвилин.
VI. Підсумок заняття.
Контроль та корекція рівня засвоєння матеріалу. Виконання тестових завдань у формі ЗНО. (Додаток 2)
Рефлексія.
— Які вправи ми виконували протягом заняття? Чи була корисною для вас сьогоднішня робота? Чи було щось складним?
VII. Домашнє завдання.
Попрацювати зі додатковою літературою та виписати прислів'я та фразеологізми, в яких зустрічаються числівники. Визначити синтаксичну роль числівників.
Додаток 1
І варіант
1. Закінчення -ий має прикметник, утворений від слова
А осінь
Б колишнє
В всесвіт
Г велич
Д літо
2. Помилку при творенні ступенів порівняння прикметників допущено в рядку
А чистіший, найбільш жвавий
Б нижчий, щонайкращий
В менш теплий, якнайближчий
Г більш тепліший, ще сліпіший
Д лагідніший, ще кращий
3. Орфографічну помилку допущено в рядку
А контрасний душ
Б проїзний квиток
В виїзне засідання
Г футуристичні твори
Д невістчині пиріжки
4. Помилку в написанні прикметника допущено в рядку
А безкраїй острів
Б круглолиций малюк
В лисячій хвіст
Г паризький пейзаж
Д найважчий день
5. До відносних належать усі прикметники варіанта
А докладний, музейний, сіруватий
Б систематичний, окремий, веселий
В колективний, заочний, біологічний
Г триколірний, прохолодний, річковий
Д молочний, комп'ютерний, голий
6. Літеру е треба писати на місці пропуску в слові
А алюміні..вий
Б ключ..вий
В реч..вий
Г оранж..вий
Д дощ..вий
7. Літеру е треба писати на місці пропуску в слові
А сил..вий
Б кисн..вий
В нафт..вий
Г двошар..вий
Д сторож..вий
8. Літеру о треба писати на місці пропуску в слові
А алич..вий
Б ситц..вий
В чутт..вий
Г кварц..вий
Д полудн..вий
9. За допомогою суфікса -ов- утворюються прикметники від усіх іменників рядка
А куля, ґрунт
Б плащ, груша
В пісок, вишня
Г сіль, галузь
Д вісь, мигдаль
10. За допомогою суфікса -ев- (-єв-) утворюються прикметники від усіх іменників рядка
А кальцій, двір
Б водень, текст
В сосна, свинець
Г корінь, тунець
Д папір, магній
11. Помилку в написанні прикметникового суфікса допущено в рядку
А звуковий, слоновий, надплановий
Б дворовий, причиновий, перловий
В грошовий, коричневий, шанцевий
Г фенхелевий, вільховий, рубіновий
Д калієвий, персиковий, шагреновий
12. За допомогою суфікса -ичн- утворюються відносні прикметники від усіх іменників рядка
А математика, проза, вулиця
Б фізика, ботаніка, риторика
В класика, лінгвістика, ідилія
Г діагностика, історія, герой
Д дипломат, період, метафора
13. Літеру и на місці пропуску необхідно писати в усіх словах рядка
А цин..чний, драмат..чний, синтакс..чний
Б романт..чний, цикл..чний, афорист..чний
В діалог..чний, пневмат..чний, істор..чний
Г морфолог..чний, гран..чний, блискав...чний
Д електр..чний, полун..чний, вампір..чний
14. Літеру і на місці пропуску необхідно писати в усіх словах рядка
А патологічний, оптиміст..чний, техн..чний
Б лог..чний, анекдот..чний, невролог..чний
В ідеолог..чний, метод..чний, археограф..чний
Г синергет..чний, анатом..чний, стратег..чнй
Д топограф..чний, хронолог..чний, сцен..чний
15. Помилку в написанні прикметника допущено в рядку
А Оліна презентація
Б матусина казка
В Маріїна подорож
Г батьків подарунок
Д сестриччина допомога
16. Помилку в написанні прикметника допущено у варіанті
А Оксанин виступ
Б цареві загадки
В соколиний зір
Г лисичкіна хитрість
Д бабусина колискова
17. Форми ступенів порівняння можна утворити від усіх прикметників рядка
А низький, пресильний, дорогий
Б визначний, лисий, удалий
В кароокий, молодий, красивий
Г смачний, тонкий, ефективний
Д бадьорий, гнідий, хворий
18. Форми ступенів порівняння можна утворити від усіх прикметників рядка
А малиновий, чесний, цікавий
Б гучний, злий, приємний
В ультракороткий, дешевий, вагомий
Г солоденький, ретельний, щирий
Д здоровенний, доречний, вразливий
19. Правильно утворено форми ступенів порівняння прикметників у рядку
А вужчий, більш тепліший, триваліший
Б ласкавіший, порожніший, активніший
В менш яскравий, скромніший, презліший
Г самий короткий, смачніший, легший
Д рідніший, багатший, більш сміливий
20. Правильно утворено форми ступенів порівняння прикметників у рядку
А щонайкращий, більш грамотний, самий вагомий
Б ліпший, найбільш упевнений, молодший за всіх
В знесиленіший, найбільш суворий, відважніший
Г найменш білявий, найтовстіший, менш свіжий
Д якнайтепліший, щонайвужчий, пересічніший
21. Правильно утворено форми ступенів порівняння прикметників у рядку
А зеленуватіший, найрідший, найбільш дотепний
Б найбільш весняний, найменш дзвінкий, молодший
В найбіліший, щонайтонший, найбільш кмітливий
Г тривожніший, легший від усіх, найбільш хворий
Д малиновіший, найнадійніший, якнайближчий
22. Правильно утворено форми ступенів порівняння прикметників у рядку
А більш глухий, найтемніший, найбільш вишуканий
Б найвеличніший, найкривіший, щонайгрізніший
В менш чистіший, менш стриманий, більш чуйний
Г щонайгірший, найбільш сором'язливий, найстарший
Д найбільш готовий, предобріший, якнайцікавіший
ІІ Варіант
1. Помилку в правописі префікса допущено в рядку
А безхмарний, безталанний, міжшкільний
Б бездітний, розквартирований, надстроковий
В президентський, прилизаний, прірвистий
Г возвеличений, міжрегіональний, преосвященний
Д бестурботний, обезараженний, присивілий
2. Літеру і треба писати в усіх прикметникових закінченнях чоловічого роду в усіх словах рядка
А житн..й, осінн..й, художн..й
Б хатн..й, вчорашн..й, тушен..й
В ближн..й, казков..й, ранн..й
Г солов'їн..й, обідн..й, домашн..й
Д гарн..й, веснян..й, незабутн..й
3. Форми ступенів порівняння можна утворити від усіх прикметників рядка
А чепурненький, смачний, осінній
Б красивий, яскравий, лисий
В широкий, гнідий, спортивний
Г здоровенний, вигідний, злий
Д простий, малий, важкий
4. Букву и потрібно поставити на місці всіх пропусків у рядку
А пр..дорожній, пр..свійний, пр..стижний, пр..милий
Б пр..балтійський, пр..родний, пр..борканий, пр..несений
В пр..освященний, пр..стольний, пр..велебний, пр..старкуватий
Г пр..ємний, пр..кметниковий, пр./подобний, пр..зидентський
Д пр..зовий, пр..оритетний, пр..множений, пр..кордонний
5. НЕПРАВИЛЬНО утворено форму ступеня порівняння прикметника в реченні
А Міцна людина міцніша за кремінь, а слабка — слабкіша за мушку
Б Праця — не просто певний, а найпевніший скарб.
В Тяжко вранці прокидаться, а ще тяжче вечора діждаться.
Г Щастя — добре, але воля — краще.
Д Прямого дерева у лісі багато, а кривого — найбільше.
6. До якісних належать усі прикметники варіанта
А сучасний, чесний, громоподібний
Б дідівський, лункий, приязний
В гостинний, пластиковий, умілий
Г давній, серйозний, нагальний
Д злісний, тижневий, терміновий
7. До присвійних належать обидва прикметники в словосполученнях
А батькова аптека, чоловічий костюм
Б лікарева порада, ліричний герой
В сусідове авто, собачий нашийник
Г соколине пір'я, вороже ставлення
Д перелітні птахи, чоловікові слова
8. Літеру е треба писати на місці пропуску в слові
А насінн..вий
Б матч..вий
В помаранч..вий
Г борщ..вий
Д ясен..вий
9. Літеру є треба писати на місці пропуску в слові
А га..вий
Б січн..вий
В левко..вий
Г мігрен..вий
Д пол..вий
10. Літеру о треба писати на місці пропуску в слові
А циліндр..вий
Б замш..вий
В місяц..вий
Г туш..вий
Д нікел..вий
11. За допомогою суфікса -ов- утворюються прикметники від усіх іменників рядка
А полин, спориш
Б парча, тайга
В велюр, плече
Г береза, овоч
Д черешня, ніж
12. За допомогою суфікса -ев- (-єв -) утворюються прикметники від усіх іменників рядка
А айстра, промінь
Б корал, тиждень
В соя, адреналін
Г корінець, банан
Д фарш, чебрець
13. Помилку в написанні прикметникового суфікса допущено в рядку
А тестовий, ялицевий, щупальцевий
Б больовий, нафталіновий, паровий
В шпильовий, круговий, аґрусовий
Г помаранчевий, рожевий, нулевий
Д мохеровий, суттєвий, нордовий
14. Літеру и на місці пропуску необхідно писати в усіх словах рядка
А політ..чний, гігієн..чний, фонет..чний
Б біометр..чний, біохім..чний, крит..чний
В алерг..чний, акуст..чний, пласт..чний
Г алегор..чний, генет..чний, юрид..чний
Д олігарх..чний, псих..чний, клімат..чний
15. Літеру і на місці пропуску необхідно писати в усіх словах рядка
А лакон..чний, астроном..чний, геометр..чний
Б монарх..чний, гідравл..чний, піктограф..чний
В косм..чний, троп..чний, фольклорист..чний,
Г енергет..чний, академ..чний, океан..чний
Д песиміст..чний, зоолог..чний, публ..чний
16. Помилку в написанні прикметника допущено в рядку
А кобзарева пісня
Б школярева думка
В Ігорова діяльність
Г директорова порада
Д інженерова ідея
17. Помилку в написанні прикметника допущено в рядку
А Олексіїв конспект
Б Юрієва квартира
В Андрійове вітання
Г Миколин комп'ютер
Д Гнатові збірники
18. Помилку в написанні прикметника допущено у варіанті
А ахіллесова п'ята
Б дамокловий меч
В сізіфова праця
Г прокрустове ложе
Д авгієві стайні
19. Форми ступенів порівняння можна утворити від усіх прикметників рядка
А дзвінкий, білий, суворий
Б русявий, бідний, чесний
В затемний, глибокий, молодий
Г товстий, білосніжний, гладкий
Д живий, рідний, дружний
20. Форми ступенів порівняння можна утворити від усіх прикметників рядка
А огидний, прозорий, крижаний
Б симпатичний, переконливий, дужий
В зеленуватий, милий, вигідний
Г холодний, залізний, рідний
Д український, жвавий, голосний
21. Правильно утворено форми ступенів порівняння прикметників у рядку
А легший, якнайпотрібніший, найбільш серйозний
Б менш цінний, самий свіжий, найбільш розкішний
В рішучіший, найкоротший, щонайдовший
Г архіважливий, наймиліший, найменш освічений
Д вразливіший, теплолюбніший, найщасливіший
22. Правильно утворено форми ступенів порівняння прикметників у рядку
А довжелезніший, найбільш привітний, модніший
Б найменш вологий, самий чудовий, більш лагідний
В найсамотніший, найгостріший, прудкіший за всіх
Г дуже цікавий, менш оригінальний, найніжніший
Д найяскравіший, більш зручний, дорожчий над усе
Еталони відповідей
І варіант |
ІІ варіант |
||
№ з/п |
Відповідь |
№ з/п |
Відповідь |
1 |
г |
1 |
д |
2 |
г |
2 |
а |
3 |
а |
3 |
д |
4 |
в |
4 |
б |
5 |
г |
5 |
а |
6 |
г |
6 |
г |
7 |
б |
7 |
в |
8 |
г |
8 |
а |
9 |
а |
9 |
в |
10 |
г |
10 |
а |
11 |
д |
11 |
в |
12 |
д |
12 |
б |
13 |
д |
13 |
г |
14 |
д |
14 |
г |
15 |
а |
15 |
б |
16 |
г |
16 |
в |
17 |
г |
17 |
в |
18 |
б |
18 |
б |
19 |
д |
19 |
а |
20 |
б |
20 |
б |
21 |
в |
21 |
а |
22 |
г |
22 |
д |
Додаток 2
І Варіант
1. На запитання «Котра година?» правильною є відповідь
А сім годин сорок хвилин
Б без п'ятнадцяти десять
В двадцять після шести
Г рівно чотири години
Д за двадцять шоста
2. Лише числівники записано в рядку
А двійка, двоє, другий
Б трійко, тричі, третій
В п'ять, п'ятак, п'ятий
Г сім, сьомий, семеро
3. На запитання «Котра година?» правильною є відповідь
А чотири години п'ять хвилин
Б без п'ятнадцяти шість
В за десять дванадцята
Г п'ять хвилин шостої
Д сімнадцять десять
4. Помилку на позначення часу допущено в рядку
А за чверть одинадцята
Б без десяти хвилин третя
В п'ять хвилин по шостій
Г десять хвилин на сьому
Д сьома година десять хвилин
5. Числівниками є всі слова рядка.
А четверо, чотири, чверть, четверті
Б семеро, сімка, сьомий, сім
В десять, десяток, десятеро, десятка
Г два, двійко, двоє, обидва
6. Позначити речення, в якому вжито числівник
А Козацька сотня розтанула у пітьмі.
Б У спартакіаді взяло участь сто учнів.
В Четвірка друзів вирушила в мандри.
Г На майже голих гілках висіло з десяток останніх яблук.
7. Позначити рядок, в якому всі числівники кількісні
А дванадцять, четвертий, тридцять шість
Б сто другий, двісті вісім, чотирнадцять
В двадцять, вісімсот сорок, дванадцять
Г дві тисячі, вісімдесятий, триста
8. Позначити речення, в якому вжитий порядковий числівник
А Шістдесят синів підперезано, а мати – ні.
Б Двадцять п’ять на одній лавці сидять
В Мати однією рукою б’є, а другою гладить
Г У двох матерів по п’ятеро синів
9. Установіть відповідність між членами речення та числівниками, якими вони виражені
1 підмет
2 присудок
3 означення
4 обставини
А Він підійшов не більше як на десять метрів.
Б Сашко живе в дев’ятиповерховому будинку
В Відповідь задачі – чотирнадцять
Г Через органи чуття людини надходить 80%
10. Вкажіть числівник
А сотня
Б сороківка
В семиденний
Г сорок
11. Які числівники означають кількість предметів як сукупність, одне ціле?
А цілі числа
Б дробові
В збірні
Г порядкові
12. Виділіть числівник, який означає ціле число
А дві цілих і чотири десятих
Б одна третя
В п’ятдесят
Г одна ціла і одна друга
13. Позначте збірний числівник
А двадцять
Б дванадцять
В дванадцятеро
Г двісті
14. Визначте дробовий числівник
А троє
Б четверо
В триста сорок
Г три четвертих
15. Вкажіть порядковий числівник
А одна друга
Б два
В другий
Г двоє
ІІ Варіант
1. Виділіть рядок, у якому всі числівники кількісні
А сімнадцять, сім десятих, десятий
Б десятеро, десять, одна десята
В дев’ятнадцять, дев’ятий, дев’ятеро
Г шість, шестеро, шостий
2. Позначте складений числівник
А тридцятеро
Б восьмий
В тридцять три
Г чотири
3. На запитання «Котра година?» правильна відповідь
А без п'ятнадцяти шість
Б за п'ятнадцять шість
В сімнадцять сорок п'ять
Г за четверть до шостої
Д за чверть шоста
4. В якому рядку всі числівники – кількісні
А сотий, тисячний, мільйонний, мільярдний, десятий
Б одинадцятий, тринадцятий, чотирнадцятий, п’ятнадцятий, дванадцятий
В двохсотий, трьохсотий, чотирьохсотий, п’ятисотий, семисотий
Г двадцятий, тридцятий, сороковий, п’ятдесятий, шістдесятий
Д сто один, тисяча сорок сім, мільйон, мільярд, десять
5. У якому рядку всі слова є числівниками
А один, єдиний, одиниця, одинадцять, одна друга
Б чотири, десять, п’ять, шість, вісім
В два, двоє, двійко, двійка, дванадцять
Г три, трійка, троє, тринадцять, тридцять
Д п’ять, п’ятірка, п’ятий, п’ятеро, п’ятнадцять
6. Вкажіть числівник
А сімка
Б сьомий
В удвох
Г подвійний
7. Які числівники означають порядок предметів при лічбі?
А цілі числа
Б збірні
В дробові
Г порядкові
8. Виділіть числівник, який означає ціле число
А п’ять цілих і три четвертих
Б одна дев’ята
В півтора
Г п’ятдесят дев’ять
9. Позначте збірний числівник
А десять
Б вісімдесят
В сто десять
Г десятеро
10. Визначте дробовий числівник
А восьмеро
Б вісімнадцять
В вісім цілих і дві десятих
Г вісімсот двадцять п’ять
11. Вкажіть порядковий числівник
А одинадцять цілих і одна десята
Б одинадцятеро
В одинадцятий
Г одинадцять
12. Виділіть рядок, у якому всі числівники кількісні
А другий, сім десятих, десятий
Б вісім, вісімнадцять, восьмий
В шестеро, шістнадцятий, шість
Г два, двоє, дві шостих
13. Позначте простий числівник
А два
Б сорок два
В одна четверта
Г сто три
14. Усі слова є числівниками в рядку
А сто, сорок сьомий, трійня, втретє
Б сотня, четвертина, три, трьохсотий
В стотомний, четвірка, тримісячник, третій
Г тридцятеро, сороковий, семеро, кількадесятий
Д сімдесят п’ятий, вісімсот, сотка, сотий
15. Числівники вжито в реченні
А Сотник знав, що Микола Джеря ще раз підніме на нього серпа й боявся цього.
Б Козацька сотня розтанула в пітьмі.
В „Артек” був багатоголосним, цього року він розмовляв ста мовами світу.
Г З-поміж альпіністів лише одиниці змогли подолати цей маршрут.
Д Мільйонам треба світла, волі, які дають наснагу й віру в майбуття.