Розробки уроків з використанням STEM-технологій

Про матеріал
Розробки уроків з використанням STEM-технологій можуть стати в нагоді для використання в роботі вчителя.
Перегляд файлу

Розробки уроків з використанням STEM-технологій

 

Шандиба І.А., учитель математики Люботинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4

                                                                                                                        Люботинської          міської          ради

Харківської області 

 

ЗМІСТ

 

№                                               Тема уроку                                                        Стор.

з/п

1            Урок з математики у 6 класі «Розв’язування вправ на     3

обчислення довжини кола, площі круга, основної властивості

пропорції»

 

2            Урок з математики у 6 класі «Задачі на всі дії зі звичайними   12

дробами»

 

3            Урок з математики у 6 класі «Стовпчасті та кругові діаграми»      19

 

4            Урок з геометрії у 8 класі «Поняття площі. Основні    31

властивості площ. Площа прямокутника»

 

5            Урок з алгебри у 9 класі «Відсотки»           40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розробка уроку з математики у 6 класі

 

 

Тема уроку: «Розв’язування вправ на обчислення довжини кола, площі круга, основної властивості пропорції »

 

image 

 

 

 

 

Тема уроку: Розв’язування задач на обчислення довжини кола, площі круга, застосування основної  властивості пропорції.

Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання, вміння, навички обчислення  довжини  кола, площі круга, застосування основної властивості пропорції при розв’язуванні задач; розвивати логічне та абстрактне  мислення, самостійність, сприяти розвитку пізнавальних здібностям учнів; виховувати ціннісних ставлень до суспільства та держави,  почуття патріотизму.

Обладнання: картки із завданнями; портрети П.Чубинського, М.Вербицького;  таблиці; карта України; плакати із символікою України; світлини Києва, річки Люботинка. 

STEM-технології 1. Розв'язування вправ з географічним/топографічним контекстом: завдання, які вимагають обчислення довжини державного кордону України, площі України, площі столиці Києва та довжини річки Люботинка, використовуючи формули для довжини кола та площі круга (математика, географія та

інженерія/топографія).

2. Доповідь учня/учениці про річку Люботинка: обговорення річки, її гідрології, водостоку (до Уди, Сіверського Дінця, Дону та Азовського моря), а також мережі штучно створених ставків (наука (гідрологія) та інженерія (створення штучних водних об'єктів).

ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент уроку.

Оголошення теми, мети,завдань уроку.

Учні вибирають собі круг, який є чотирьох кольорів, формуються групи учнів. ІІ. Перевірка домашнього завдання.

З кожної групи по 1 учню представляють побудовані діаграми до домашніх завдань:

№838 – розділ посівних площ в Україні;

№840 – відстані від Києва до обласних центрів; №833 – зросту членів усієї родини; №834 – років усіх членів родини. ІІІ. Актуалізація опорних знань

На дошці записані 7 прикладів для усного обчислення, учні їх розв’язують, записують відповіді в зошити. Після цього з таблиці 1 вивішеної на дошці, учні вибирають букви, що відповідають результатам, читають слово, яке утворилося.

1.                                                3,14 · 100 – 306 = (8)

2.                                                52 – 18 = (7)

3.                                                25 · 2 – 41 = (9)

4.                                                18 · 3 – 53 = (1)

5.                                                12,28 : 2 – 2,14 = (4)

6.                                                42 + 32 – 19 = (6)

7.                                                57 – 7 · 8 = (1) Таблиця1.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

А

Г

И

Ї

Л

Н

К

У

Р

                Відповідь: Україна

 

imageУчитель: Сьогодні на уроці математики ми з вами розв’язуватимемо вправи на обчислення кола,       обчислюватимемо         невідомі      члени пропорції, разом з тим , поговоримо про нашу державу Україну. Всі ви бачили карту нашої країни.. Ось вона перед вами, подивіться на неї. Один відомий політичний діяч говорив, що Україна на карті схожа на людське серце, перетнуте аортою Дніпра. Як серце важливе

для людини, так і нас важлива наша земля. Бо це наше сьогодення і наше завтра.

Давайте перед тим, як розв’язувати вправи пригадаємо математичні поняття, які потрібні нам будуть для розв’язування задач.

§  Що таке відношення?

§  Що таке пропорція?

§  Як обчислити площе круга?

§  Як обчислити довжину кола?

§  Основна властивість пропорції.

§  Що таке число π? 

Учні відповідають, а серед членів групи, на початку уроку розподілені  обов’язки: хто буде контролювати активних учнів (виставляти бали), хто доповідати чи захищати завдання, хто відповідає за обчислення прикладів, хто слідкує за ходом обчислень.

ІV. Розв’язування вправ. Робота з карткою 1.

І група: Довжина кордону України дорівнює довжині кола, радіус якого 898  км. Обчислити довжину державного кордону.

ІІ група: Площа України дорівнює площі круга, радіус якого 438,4 км. Обчислити площу України.

ІІІ група: Площа столиці України  - міста Києва, дорівнює площі круга, радіусом 16,3 км. Обчислити площу столиці держави.

ІV група: Довжина річки Люботинка,  дорівнює довжині кола, діаметром 4, 77км.

Обчислити довжину річки Люботинка.

Учні   розв’язують         завдання     і         оголошують         відповіді     до      задач.           Після  групової самостійної роботи йде доповідь учня про річку Люботинка.

(Додаток №1)  

image 

 

image 

Люботинка (Уди II) — річка в Україні, права притокаУди. Бере свій початок в селі Нестеренки, на Північно-Західному краї міста Люботина, і тече через центр міста. Довжина річки — біля 15 км. Водостік — у річку Уди, потім в річку Сіверський Донець, далі — в Дон, і в Азовське море.На річці Люботинка у 1650 році було засноване місто Люботин, що отримало свою назву саме від річки. Сама ж річка отримала назву від люботинського колодязя, названого так за легендою за приємний відпочинок в його тіні («люба тінь») Петром І (варіант — Катериною ІІ). На сьогодні Люботинка являє собою мережу з 8 штучно створених ставків. Мережа ставків на річці Люботинка стала одним з мотивів

(блакитний колір гербового поля) для герба міста Люботина.                       

Ставки на річці Люботинці                                                                                Ставки на Нестеренках:                                                                                      

Мілкі, малопридатні для купання,  малорибні через слабку годівельну базу.  Любовські ставки. Побудовані за царських часів на території маєтку пана Любицького (звідси назва), пізніше через поступове заболочення були перебудовані у 1980-х рр. для піонерських таборів «Гвоздика» та «Радість», зараз — у приватній власності, огороджені, доступ для населення закритий.                                                                                              

Ставок Джерелянський: побудований у 1980-х рр., назву  отримав від місцевих,  мілкий, середня глибина — 2,5 метри, дно замулене, для купання непридатний. Ставок Перекошка:  побудований за царських часів, назву отримав через розташування на пересіченій («перекошеній») місцевості, середня глибина — 4 метри, придатний для купання, на ставку 2 піщані пляжі, на березі — лісонасадження (берези, дуби, ясені), поряд

розташований будинок рибалки, в радянські часи на ставку було 2 човнові станції і будинок відпочину, які на сьогодні практично повністю зруйновані. Старолюботинський ставок:найбільший ставок на річці

Люботинці і в Люботині взагалі. Дно замулене, для купання непридатний.

Картка 2.

Розв’язати пропорції та обчислити суму знайдених чисел.

1 варіант

х : 16 = 48 : 3                                х : 12 = 540 : 18

260 : 16 = 390 : х                          276 : 12 = х : 55

Відповідь: 1905 – рік створення товариства «Просвіта»

 

2   варіант

х : 24 = 120 : 16                            х · 32 = 75 : 8 320 : 25 = х : 10                           18 : 6 = х : 433 

Відповідь: 1907 – рік, коли вийшов «Словар української мови»

 

3   варіант

215 : х = 86 : 2                  123 : 41 = 9 : х                          

310 : х = 124 : 2                361 : 19 = 57 : х       

Відповідь: 16 липня 1990 року – прийнято декларацію про незалежність України, де проголошено наміри народу самостійно вирішувати свою долю.

4 варіант

х : 18 = 24 : 9          х : 5 = 1269 : 9 62 : х = 403 : 13       х : 12 = 206 : 2       

Відповідь: 1991 рік 24 серпня – Верховна Рада прийняла Акт про незалежність

України.                                              

V. Математичний диктант

Записати назви понять, про які йдеться:

1.                 Рівність двох відношень. (пропорція)

2.                 Число круга, обмежене двома радіусами. (сектор)

3.                 Відстань від Центра кола до точки кола. (радіус)

4.                 Частина площини, обмежена колом. (круг)

5.                 Геометрична фігура, всі точки якої знаходяться на однаковій  відстані від даної точки. (коло)

6.                 Найдовша хорда. (діаметр)

7.                 Відстань між двома точками кола. (хорда)

8.                 Наочне зображення числових значень різних величин. (діаграма)

9.                 Число, на яке не можна ділити. (нуль)

10.             Найменше трицифрове число. (сто)

11.             Одна сота частина. (відсоток)

12.             Число, на яке ділять дане натуральне число. (дільник)

13.             Ціла частина числа π. (три)

Знайти записані відповіді у таблицях 2, 3. Закреслити і прочитати їх. Таблиця 2.

П

Р

О

П

О

Р

Ц

І

Я

А

Ч

У

Х

О

Р

Д

А

Б

М

Н

У

Л

Ь

И

С

Т

О

А

Н

О

С

Т

Р

И

Ь

К

Р

К

И

Р

А

Д

І

У

С

Г

Р

Д

І

Л

Ь

Н

И

К

А

У

Р

Т

Е

М

А

І

Д

І

Г

Й

С

Е

К

Т

О

Р

Д

К

О

Т

О

С

Д

І

В

                               Відповідь: Чубинський.                              

              

 

Таблиця 3.

image

     Відповідь: Вербицький.      Доповідь учня:

 

 Чубинський Павло (1839 - 1884) – етнограф і  фольклорист. Очолював етнографічно-статистичні  експедиції з вивчення України, Білорусії, Молдавії.  Автор тексту Гімну України.    

                 Вербицький Михайло (1815 - 1903) – священик і   композитор. Автор          багатьох      композицій для    чоловічих і мішаних хорів, «Заповіту» Т.Г.Шевченка,       пісень на слова Ю.Федьковича. Написав низку          композицій до драматичних творів. Автор музики до

                         Гімну України.

           

 

VІ. Повідомлення домашнього завдання.

Запитання для самоперевірки. (ст. 165)

Розв’язати типові задачі 1-3. (ст. 166) VІІ. Підсумок уроку. Оцінювання знань учнів.

Учні підводять підсумки роботи учнів в групах, виставляють бали.

Гра «Мікрофон».

Продовжити речення:

Сьогодні на уроці я навчилась….

На сьогоднішньому уроці я переконалася, що…. Мені потрібно ще повторити…

 

 

 

 

Додатки до уроку «Розв’язування вправ на обчислення довжини кола, площі

круга, основної властивості пропорції»

Додаток 1   Доповідь про річку Люботинку.               

Люботинка (Уди II) — річка в Україні, права притока Уди. Бере свій початок в селі Нестеренки, на Північно-Західному краї міста Люботина, і тече через центр міста. Довжина річки — біля 15 км. Водостік — у річку Уди, потім в річку Сіверський Донець, далі — в Дон, і в Азовське море. На річці Люботинка у 1650 році було засноване місто Люботин, що отримало свою назву саме від річки. Сама ж річка отримала назву від люботинського колодязя, названого так за легендою за приємний відпочинок в його тіні («люба тінь») Петром І (варіант — Катериною ІІ). На сьогодні Люботинка являє собою мережу з 8 штучно створених ставків. Мережа ставків на річці Люботинка стала одним з мотивів (блакитний колір гербового поля) для герба міста Люботина.      

Ставки на річці Люботинці 

Ставки на Нестеренках:  Мілкі, малопридатні для купання,  малорибні через слабку годівельну базу. Любовські ставки. Побудовані за царських часів на території маєтку пана Любицького (звідси назва), пізніше через поступове заболочення були перебудовані у 1980-х рр. для піонерських таборів «Гвоздика» та «Радість», зараз — у приватній власності, огороджені, доступ для населення закритий.   Ставок Джерелянський: побудований у 1980-х рр., назву  отримав від місцевих,  мілкий, середня глибина — 2,5 метри, дно замулене, для купання непридатний. Ставок Перекошка:  побудований за царських часів, назву отримав через розташування на пересіченій («перекошеній») місцевості, середня глибина — 4 метри, придатний для купання, на ставку 2 піщані пляжі, на березі — лісонасадження (берези, дуби, ясені), поряд розташований будинок рибалки, в радянські часи на ставку було 2 човнові станції і будинок відпочину, які на сьогодні практично повністю зруйновані. Старолюботинський ставок: найбільший ставок на річці Люботинці і в Люботині взагалі. 

 

 

 

Додаток 2 

Світлини ставків на річці Люботинка.                                                      

Ставок  Джерелянський.

image 

 

Ставок Перекошка.

image 

 

 

 

Додаток 3 

Портрети вчених .                                                                                            

image

Портрет Павла Чубинського

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розробка уроку математики у 6 класі

 

Тема уроку: « Задачі на всі дії зі звичайними

 дробами».

 

image

 

 

 

Тема уроку: Задачі на всі дії зі звичайними дробами.

Мета уроку: систематизувати та узагальнити знання, вміння, навички виконувати всі дії зі звичайними дробами, застосовувати вивчене до розв’язування нестандартних задач; розвивати навички колективної роботи у поєднанні з самостійною; розвивати міжпредметні зв’язки, формувати вміння об’єктивно оцінювати себе і однокласників; виховувати учнів справжніми громадянами своєї держави, працьовитими, відповідальними.

Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, український рушник, ілюстрації         до творів Т.Г.Шевченка, роздатковий матеріал, висловлювання видатних людей про математику і Кобзаря.

Немає науки, не пов’язаної з математикою.   Л.Ейллер

 

ХІД УРОКУ: І. Організаційний момент уроку. Налаштування учнів на урок.

II.Перевірка домашнього завдання.

Обговорення тих завдань, при виконанні яких в учнів виникли труднощі. ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.

Учитель: Сьогоднішній урок  буде незвичайним. Його мета – узагальнити, удосконалити знання та вміння виконувати дії з дробами, разом з тим, повторимо і закріпимо знання про життя і творчість Т.Г.Шевченка.

ІV. Актуалізація опорних знань.

Розв’язати кросворд:

1.   imageДріб, у якого чисельник і знаменник взаємно прості числа.        

2.   Число, яке перетворює рівняння в правильну   рівність.                                                                                          

3.   Дроби: image і image . 

4.   Число, записане під дробовою рискою. 

5.   Дріб, у якого чисельник менший за знаменник. 

6.   Дріб, в якому повторюється цифра або група цифр. 

Відповіді: 1. Нескоротний. 2. Корінь . 3.Обернені. 4. Знаменник. 5. Правильний. 6. Періодичний.

 

Ключове слово: КОБЗАР

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Обчислити:

image · image 

image · 10

image · 1image

image :image

?

?

?

?

Відповідь: 1814

Учитель: Про що говорить отримане число?  (Відповіді учнів)

Народився Т.Г. Шевченко 9 березня 1814 р. в селі Моринцях Звенигородського повіту на Київщині - в сім’ї селянина-кріпака.

ІV.  Розв’язування вправ

Учитель: У кожного на парті лежить таблиця «Цікаво знати». Вам потрібно заповнити пропуски  цифрами, які ви знайдете, коли розв’яжете вправи, записані на картці 1. Картка 1

   1.Обчислити: image : image = (47)

 

   2.Виконати дії:  1image - image: 5 + 4,5 :image - image = (10)

 

  3. Знайдіть значення виразу: 2х – 0,4 + 22image, якщо х =image  (24)

 

  4.Розв’яжіть рівняння: (х - 5image ) · image = 5  (13)

Цікаво знати

 Тарас Шевченко із ____ років життя: ___ років був на засланні, ___ років був кріпаком, і лише ___ років був на волі.

 

Учитель: Ви заповнили вільні місця і дізналися про такі факти із життя Т.Г.Шевченка, які вам знадобляться і в наступних класах.

   А тепер розв’яжемо задачу із картки 2.

Картка 2

 Скільки років було Т.Шевченку, коли вийшла його збірка поезій, яка поклала початок нового періоду в історії української літератури, якщо image  цього числа дорівнює 6? 

(26 років).

Як називається ця збірка поезій? («КОБЗАР»).

 

Гра «МАТЕМАТИЧНЕ ЛОТО»

 

Учитель: На дошці записані відповіді до завдань, які лежать у кожного на парті. Вам потрібно розв’язати запропоновані приклади, знайти варіант відповіді і розмістити  свою картку. 

На дошці записані варіанти відповідей у трьох таблицях так,щоб в результаті вийшли ілюстрації до творів Шевченка «Мені тринадцятий минало», «Думка»,

«Якби ви знали паничі…».

 

Завдання для учнів:

 

1.    image :image - image =                                              10. image · image + 1image  =            

2.    image · image 1image =                                             11. image:image + 2image

3.    image: image - image =                                              12. image:image - image = 

4.    image · image + 3image =                                             13. image:image + image = 

5.    image · image + 2image =                                             14. image:image - 1image

6.    5image - image + 3image =                                            15. image · image + image =

7.    8 - image · image =                                                  16. 4image - image :image =

8.    image· image + image =                                              17. 5 - image :image

9.    image :image - image =                                                 18. image · image + 3image =

 

 

Таблиці відповідей:

 

5image

3image

7image

1image

6image

2image

image 

4image

image 

 

3

image 

image 

 

image 

3image

1image

4image

image 

4image

 

 

Учні читають вірші, ілюстрації яких утворилися.

image 

Учитель: Зараз ми проведемо гру «Хто швидше?»

На дошці накреслено табличку із семи клітинок. Ви розв’яжете сім завдань із картки 3. Кожна відповідь відповідає номеру букви алфавіту. Букви знайдете із таблички з алфавітом. Хто ж першим прочитає слово?    

Картка 3.

                                                                             1         2

image

1.   imageimageРозв’язати рівняння:  х - [1][2] 3 = 4 3  (10)

                                             2       3

image

2.   Обчислити:  5 3 · 1[3] =  (1)

3.   Знайти число, image якого дорівнює 8.   (20)

4.   У книжці 76 сторінок. Хлопчик прочитав 0,25 книжки. Скільки сторінок він прочитав?  (19)

                                                                                              1      3

Алфавіт

1

2

3

4

5

6

а

б

в

г

ґ

д

7

8

9

10

11

12

е

є

ж

з

и

і

13

14

15

16

17

18

ї

й

к

л

м

н

19

20

21

22

23

24

о

п

р

с

т

у

25

26

27

28

29

30

ф

х

ц

ч

ш

щ

31

32

33

 

 

 

 

 

Відповідь: ЗАПОВІТ

З

А

П

О

В

І

Т

 

Учитель: Хто з учнів прочитає цей вірш? Чи був виконаний заповіт великого Кобзаря? 

V. Підсумок уроку

Чи цікавий для вас був урок? Що нового ви дізналися на ньому?

VІ. Завдання додому

Скласти акровірш «Кобзар». Розв’язати № 487, № 489.

 

 

 

 

Додатки до уроку «Задачі на всі дії зі звичайними дробами»

Додаток 1 

Портрет Т.Г.Шевченка.

image 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розробка уроку з математики в 6 класі

 

Тема уроку: «Стовпчасті та кругові діаграми»

 

 

 

image 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку: Стовпчасті та кругові діаграми.

Мета уроку: продовжити формування уявлення про поняття діаграми і спосіб відтворення співвідношення величин за допомогою кругових та стовпчастих діаграм; «читати» та будувати діаграми, що відповідають умовам задачі; описувати стовпчасті та кругові діаграми, будувати їх; розв’язувати завдання, що передбачають побудову та аналіз стовпчастих та кругових діаграм; вчити використовувати здобуті знання у нестандартних ситуаціях; формувати життєву компетенцію учнів у глобальному інформаційному просторі; розвивати пам'ять, логічне мислення, вміння пояснювати дії, розвивати пізнавальний інтерес; виховувати наполегливість, увагу, зосередженість, економічне та екологічне мислення.

Обладнання: ПК, підручник, креслярське приладдя, плакати, ПЗ: MSWord, MSExcel, звичайна лампа розжарення, компактна люмінесцентна лампа. 

 

STEM-технології Екологія та економіка

§  Обговорення енерговитратності України, енергетичної неефективності, екологічних проблем та необхідності ефективного використання енергії (наука та економіка/екологія). Обладнання та навички:

§  Використання ПК, MSWord, MSExcel та елементів фізики (технології та Наука). Дослідницька та практична робота груп:

§  Проведення дослідницької роботи (підрахунок ламп у школі, опитування) та порівняння двох видів електричних ламп (ламп розжарювання та компактних люмінесцентних ламп). 

§  Обчислення заощадження (економічного ефекту) від використання енергозберігаючих ламп (фізика + математика + економіка). Робота з ПК:

§  Побудова діаграм за допомогою ПК для порівняльного аналізу (математика + технології).

Хід уроку

1. Організаційний етап.

Перевірка готовності до уроку. Налаштування учнів на роботу.

Методика «Кольоропису» - визначення психоемоційного стану за кольорами. Кожний колір – умовний знак емоційного стану (настрою) учня. Учні обирають колір, що відповідає їх настрою, та підносять його вгору, демонструючи вчителю й однокласникам. Психоемоційний стан визначається на початку і наприкінці уроку.

imageШкала «Кольоропису»:

ü Червоний – радісний, захоплений;

ü Оранжевий – радісний, теплий;

ü Жовтий – світлий, приємний;

ü Зелений – спокійний, врівноважений; 

ü Синій – незадовільний, сумний;

ü Фіолетовий– тривожний, напружений;

 

 

ü Чорний – повний занепад і зневіра; ü Білий – невизначений.

Девіз уроку:

Будемо, друзі, трудитись сумлінно –

У навчанні уникнемо невдач,

І розв’яжемо на «добре» й «відмінно» Не десяток, а сотні завдань! 1. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель. Україна є однією з найбільш енерговитратних країн світу. Її частка у світовому споживанні енергії становить 1,9 %, тоді як населення складає 1%. Дві основні причини зумовлюють енергетичну неефективність виробництва: незбалансована структура енергоспоживання та нераціональне використання енергії в усіх галузях. Все це може призвести до екологічної катастрофи. Ключем до успішного розв’язання екологічних проблем є ефективне використання енергії. Заощаджувати енергію має людство загалом і кожна людина зокрема. Тому ви повинні не тільки самі навчитися раціонально використовувати енергію,але й навчити цього оточуючих.                                                                                

Адже: «Добрий господар – це бережливий господар».

Людина краще запам’ятовує те, що можна зобразити наочно. Наочне зображення величин дає можливість порівнювати їх, аналізувати і запам’ятовувати ті значення, які нас цікавлять. Для подання різних  числових даних використовують діаграми. 

Сьогодні на уроці ми будемо працювати з різними видами діаграм. Також нам знадобляться навички роботи з ПК та елементи з фізики.

Перш ніж ми приступимо до роботи зверніть будь-ласка увагу на бланки оцінок, що знаходяться у вас на парті. За внесення балів відповідає капітан групи.

Пояснення (Додаток 1)

2. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань.

-         Розминка (усно)

1)    Подати звичайний дріб у вигляді десяткового:

               image                      image                  image

2)    Обчислити:

25+(13+25)=         147-( 29+47)=   

-         Ігровий момент «Пазли»(усно)

Учням роздаються 4 запитання, записані на половині малюнка. Інша половинка розрізана на 4 частини. Діти повинні до питань про діаграми підставити правильну відповідь. Щоб перевірити, чи правильно виконане завдання, учні перевертають малюнок і дивляться чи він вірний.

Запитання:

1)    Які діаграми найчастіше використовуються? (Стовпчасті та кругові)

2)    З чого зазвичай складається лінійна діаграма? (З відрізків)

3)    На честь якого відомого швейцарського математика названий один із видів діаграм? (Ейлера)

4)    Як ще другими словами можна назвати кругову діаграму? (Секторна)

 

image

Учитель

1. Ви вже знаєте, що в нашій школі застосовуються два види ламп – це звичайні лампи розжарювання, та енергозберігаючі - компактні люмінесцентні лампи. Зокрема, у  нашій школі, за вашими підрахунками, застосовується 97 ламп розжарювання та 38 компактних люмінесцентних ламп. Назвіть, яка зі стовпчастих діаграм відповідає дійсності і чому? (Усно)

                                А)                                          Б)                                          В) 

image 

 

3. Узагальнення та систематизація знань Учитель.

Цілий тиждень ми проводили дослідницьку та пояснювальну роботу: поперше, рахували скільки в школі звичайних ламп розжарювання (ЛР) та скільки компактних люмінесцентних ламп (КЛЛ); по-друге, провели опитування серед населення, щодо використання вдома різних електричних ламп. 

На минулому тижні ви об’єдналися в три групи, кожна з яких отримала своє завдання. На протязі уроку всі ваші матеріали будуть використані на практиці, а саме, під час роботи з діаграмами.

І група проводила опитування серед населення, щодо використовування вдома компактних люмінесцентних ламп. Прослухайте звіт цієї групи та скажіть, який можна зробити висновок зі сказаного ними.

 

Звіт І групи:

Під час проведення опитування учнів нашої школи, ми з’ясували, що 33 сімї використовують вдома як ЛР, так і КЛЛ; 114 - тільки ЛР, решта – тільки КЛЛ. Всього опитуваних 163 людини.

ЛР коштує 3 грн., а КЛЛ – 25 грн. Виглядають ці лампи ось так: (демонстрація ламп)

image 

Учитель.

А тепер, використовуючи матеріал І групи, ви повинні побудувати діаграми використання різних ламп  зошиті: І група – лінійну, ІІ – стовпчасту, ІІІ – кругову. Дані подати у відсотках. Всі учні працюють в зошитах, а один учень біля дошки Розв’язання:

1) 163 уч. – 100%          2) 163 уч. – 100%           3) 100%(10%+20%)=70%

     16уч. – х%                      33уч. – х%

     х =image = 10%   х =image = 20%

image 

 

 

ІІІ група

 

 

image 

 

 

ІІ група 

 

image 

 

 

 

І група 

 

Учитель.

Який висновок можна зробити,дивлячись на отримані діаграми? 

Учитель.

ІІ група за допомогою глобальної мережі Інтернет готувала інформацію у вигляді порівняльної характеристики двох видів електричних ламп. Зверніть увагу на відмінності між ними та після звіту підрахуйте, на яких електричних лампах ми можемо зекономити.

Звіт ІІ групи:

Робота з таблицею

Параметр

Лампа            

розжарювання (ЛР)

Компактна           

люмінесцентна лампа (КЛЛ)

1. Ціна

3

25

2. Час світіння (в день по 6 годин)

1000 год.

(6 міс)

6000 год.

(2,5 роки)

3. Потужність

100Вт

24Вт

4. Витрачена електроенергія на 2,5 роки

600кВт

144кВт

5. Вартість           спожитої електроенергії

(тариф – 1кВт-0,243 грн.)

146,16 грн.

35,08 грн.

Вчитель.

Підрахуйте, на яких електричних лампах ми можемо зекономити. Робота з зошитами

Припустимо, що за 2,5 роки нам довелося купити 6 ЛР (одна на 6 міс.). Це 18 грн., або 1 КЛЛ. Додамо ці вартості до спожитої електроенергії і отримуємо:          

ЛР=3image6+146,16=164,16 грн.

                                     КЛЛ=25+35,08=60,08 грн.

Учитель. 

Так який висновок можна зробити?

Висновок: За 2,5 роки ми заощаджуємо 104,08 грн. на КЛЛ.

Учитель. 

Використовуючи даний матеріал, побудувати за допомогою ПК діаграми порівняльного характеру ЛР та КЛЛ: І група – стовпчасту (використовуючи дані часу світіння), ІІ -  кругову( використовуючи дані витраченої електроенергії), ІІІ - лінійну (використовуючи дані вартості спожитої електроенергії).

Але перед тим як сісти за ПК, повторимо правила ТБ при роботі з ПК.

(Учні по черзі називають правила)

1.     Не працювати за ПК з брудними та вологими руками.

2.     Клавіатуру натискати м’яко.

3.     Не чіпати екран руками.

4.     Не заходити до кабінету з їжею.

5.     Не класти на комп’ютерний стіл сторонні речі.

6.     Не використовувати диски та програми, не передбачені програмою.

7.     Без дозволу вчителя не заходити до кабінету.

8.     В разі несправності ПК повідомити негайно вчителя.

imageЧас світіння ламп

Витрачена енергія за 2,5 роки

image144 кВт

ЛР

КЛЛ

Вартість спожитої електроенергії за 2,5 роки

imageВартість

КЛЛспожитої

ЛРелектроене

ргії за 2,5

           0          100        200           роки

 

 

 

І група 

 

 

 

 

 

ІІ група 

 

 

 

 

 

ІІІ група 

 

Учитель.

Ми закінчили роботу з ПК, тому давайте проведемо хвилинку релаксації.

Релаксація

Хребет прямий, дивитися прямо перед собою, відвернувшись від комп’ютера. Вправи:

1.                      Швидко  кліпати очима протягом 15с.

2.                      Не відкриваючи очей, ніби подивитися вліво, потім вправо, вгору і вниз (з рази)

3.                      Заплющити очі і спокійно сидіти, розслабившись протягом 5 с. 

Вчитель.

ІІІ група проводила пояснювальну роботу серед учнів, щодо використання енергозберігаючих ламп. Давайте прослухаємо звіт про проведену ними роботу. Звіт ІІІ групи:

1 учень. Різниця між звичайною лампочкою та енергозберігаючою добре простежується на періоді в 2,5 роки. Заощадження близько 100 грн. за цей період не сильно вражає, але якщо помножити цю цифру на кількість лампочок у всьому будинку, то сума виходить цілком значна. Так, ще якщо враховувати зростання цін на електроенергію, то варто замислитися над придбанням енергозберігаючих ламп просто зараз.

Вчитель. (Робота з підручником та зошитом)

А тепер попрацюємо з підручником. Розгорніть його на стор. 161 - №832. 

Пограємо в гру «Сходинки». На аркуші паперу умовно зображені сходи, кожен щабель якого – завдання даного номеру. Та група, яка перша правильно дійде до найвищої сходинки і правильно виконає всі завдання, отримає найвищий бал.

 

image

 

4.                      Підбиття підсумків уроку. 1)          Логічна задача (робота з зошитом) Знайти пропущене число.

 

 

 

 

 

 

32                        20

 

image

 

image

 

image

 

image

image%             ?  

                                                   80%                                                                          (8)

 

Розв’язання: 80% - 32           х =20∗32= 8

80

20%– х 

2)                Вчитель збирає бланки оцінок.

3)                Закінчення вправи «Кольоропис»

5. Домашнє завдання

№ 842 , повторити «Ознаки подільності на 2, 3, 5, 9, 10

 

 

Вчитель:

З тобою математико, невпинно ми ростемо.                                   З тобою підкоряємо природу. Свої досягнення усі ми віддаємо На благо українського народу.

Додаток 2.

Бланк оцінок

П. І.

чле на гру пи

оцін ка

груп

и

                 О ц і н к а

 

 

 

за

повторення тести-3 бали

Пазли-2 бали

Всього 5 балів

Побудо ва

діаграм

в зошиті

2 бали

Побудо ва

діаграм на ПК

2 бали

Сходинк

и 1-2 бали

Логіч на

задач

а 2 бали

1.

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додатки до уроку «Стовпчасті    та кругові діаграми»

Дотаток 1  Плакати Плакат  1.

image

 

 

Плакат 2.

 

image

 

Додаток 2  

Бланк оцінювання

П. І.

член

а

груп

и

оцін ка

груп

и

                 О ц і н к а

 

 

 

за

повторення тести-3 бали

Пазли-2 бали

Всього 5 балів

Побудов

а

діаграм

в зошиті

2 бали

Побудов

а

діаграм на ПК

2 бали

Сход инки 1-2 бали

Логіч на

задач

а 2 бали

1.

 

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Розробка уроку з геометрії в 8 класі

 

 

 

Тема уроку: « Поняття площі. Основні властивості площ.

Площа прямокутника»

 

 

image 

Тема уроку: Поняття площі. Основні властивості площ. Площа прямокутника.

Мета уроку: розширити знання, вміння, навички з теми, показати практичне застосування теми, домогтися засвоєння властивостей площі та теорему про площу прямокутника та обґрунтувати його використання; розвивати  обчислювальні навички, пам'ять, логічне мислення; виховувати самостійність, культуру математичного мовлення, громадянську національну свідомість.

Обладнання: картки з задачами, інструменти для побудови фігур, таблиці  Брадіса.

STEM-технології Обладнання: 

§  використання інструментів для побудови фігур (розвиток інженерного мислення та навичок моделювання).

Домашнє завдання

§  практична задача. 

Хід уроку.

І. Організаційний момент.  

Вчитель повідомляє тему уроку, мету. Знайомить учнів з додатком до уроку.  ІІ. Перевірка домашнього завдання. 

До дошки виходять два учні та працюють за картками. Поки працюють учні з картками вчитель з класом вирішує усні приклади на обчислення, згадуючи способи швидкого усного обліку. Приклади записані на плакатах (можливо використання дошки).

І. Завдання на картках.

 1.Знайти сторону правильного восьмикутника, якщо радіус описаного кола дорівнює 8 см.

image 

2.Знайти радіус кола, вписаного в правильний восьмикутник зі стороною 6 см.

image 

 

image

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Розповідь вчителя:

Вам вже відоме поняття площі, вмієте обчислювати фігур (яких саме?) Чи потрібно в практичній діяльності людини вміти знаходити площі фігур?

Наведіть приклади ( площі поверхонь стін для розрахунку шпалер, кахеля, клею, підлоги для розрахунку фарби, площі земельних ділянок – для підрахунку кількості пального, добрив, зерна, площі поверхонь доріг, для розрахунку кількості асфальту).

ІV. Актуалізація опорних знань учнів.                                                    

Повторюємо:                                                                                                                                   

Для вимірювання площі використовують одиничний квадрат.                                                

Одиничним називають квадрат, довжина сторони якого дорівнює одиниці довжини.    Наприклад, 1 квадратний сантиметр -  це площа квадрата    із стороною 1 см. 

      Кожен плоский многокутник займає частину площини. Дається поняття площі многокутника, позначення площі.

image

Повторення      поняття    прямокутника     та     квадрата.    Формул     площі      цих

image

image


 

image

Відповідна пам’ятка також знаходиться в додатку і повторення в класі необхідно провести швидко за допомогою інтерактивної дошки ,або плакатів, звернув увагу на одиниці вимірювання площі: ар та гектар. Дані одиниці вимірювання площі використовується для вимірювання площ земельних ділянок.

 ІV. Вивчення нового матеріалу .                                                                                              

План вивчення теми:                                                                                                                  

1.   Означення плоского многокутника.                                                                                        

2.   Поняття площі.                                                                                                                            3. Основна властивість площі.                                                                                                      

4.   Теорема про площу прямокутника.                                                                                         

5.   Наслідок із теореми.                                                                                       

image6.Задача про відношення площ подібних прямокутних трикутників.  V. Закріплення матеріалу.

       Їх в підручнику багато

        Кожну треба розв’язати,        То не будьте Ви ледачі        І розв’язуйте (задачі).

Задача 1 Сторони двох ділянок землі квадратної форми рівні 100 м і 150 м. Знайти сторону квадратної ділянки рівновеликої їм.

Рішення:                                                                                                                                  

Позначимо а1=100 м, а2=150 м. Знайдемо а3, якщо S3=S1+S2. Площа квадрата знаходиться по формулі S=a2.

image 

Тоді S3=a32, звідки

image 

 

Задача 2.  Чому дорівнюють сторони прямокутника, якщо його периметр 74 дм, а площа 3 м2. Рішення:

Нехай одна сторона прямокутника буде х дм, а друга у дм, тоді периметр

2(х+у), що дорівнює 74 дм, а площа ху дм2, що дорівнює 300 дм2. Тоді маємо систему рівнянь:

image 

Звідси маємо рівняння: y2-37y+300=0. Після розв’язку рівняння маємо:

х=25, у=12 і х1=12, у1=25.

Отже сторони прямокутника дорівнюють 12 дм і 25 дм.

VІ. Практична робота ( парна робота).                                                                           

1.   Виміряти довжину і ширину прапорця, знайти площу прапорця та        співвідношення ширини прапорця до його довжини

image 

2.   Перевірка практичної роботи.

Учні прийшли до висновку, що довжина прапора України відноситься до його ширини, як 2:3.

3.   Зачитується доповідь про прапор.

Cтандартний  розмір прапора 100 на 150 см. Співвідношення ширини прапора до довжини як 2 : 3. Верхня смуга – синього кольору, нижня - жовтого.

У Маріуполі 13 липня 2014 року розтягнули прапор 40 на 60 м. Його  площа становить 2 400 м2, а периметр - 200 м.

 У Харкові  21 серпня 2014 року на площі Свободи розтягнули найбільший в Україні прапор за розмірами 50 на 70 м. Його площа становить 3 500 м2, а периметр - 240 м. висота прапора приблизно дорівнює висоті 24 поверхового будинку.

А ще в Харкові виготовили рекордний за розмірами  квітниковий стяг з чорнобривців та голубої петунії. 2 місяці виготовляли такий прапор. З тисячі квітів було висаджено, а висаджували їх 15 людей на колінах, співаючи кожній квіточці гімн України. Площа цього прапора – 800 м2.

VІІ. Підводяться підсумки уроку. Виставляються оцінки за урок. 

VІІІ. Домашнє завдання  § 17. № 753, № 756 (практична).

 

Додатки до уроку «Поняття площі. Основні властивості площ. Площа

прямокутника»

Додаток 1 

Плакати

                                               Плакат 1. Одиниці вимірювання площини.              

image

     Плакат 2.Формули для обчислення площі.                  

image

  Плакат 3.Одиниці вимірювання площі.                         

image

image

 

 

 

 

 

Розробка уроку з алгебри у 9 класі

 

 

                    Тема уроку: «Відсотки»

 

image 

 

 

 

 

 

 

 

Тема уроку:  Відсотки.                                                                    

Мета уроку: вдосконалити, систематизувати та закріпити знання учнів з теми “Відсотки”;          продемонструвати         можливості          практичного використання математики; розвивати навички математичного моделювання; уміння скласти задачу, оцінити її результат та зробити висновок;сформувати в учнів систему знань про ресурсозабезпеченість; розвивати міжпредметні зв’язки; виховувати почуття раціонального природо користувача, почуття гідності за багатства природних ресурсів України.   

Обладнання: карта України, атласи, діаграми, мультимедійний проектор, ноутбук, екран.

STEM-технології

Прикладне використання: 

§  демонстрація можливості практичного використання математики; 

§  формування системи знань про ресурсозабезпеченість та виховання почуття раціонального      природокористувача      (наука         (географія/екологія)       та інженерія/економіка).  Систематизація і узагальнення знань: 

§  розв'язування прикладних задач з реальними даними про запаси та видобуток корисних копалин України (нафти, газу, вугілля, залізних руд) та обчислення           ресурсозабезпеченості (поєднання математики          з наукою/інженерією (гірнича справа, економіка).  Домашнє завдання: 

§  побудова     стовпчастих         діаграм       ресурсозабезпеченості (технології та математика (візуалізація даних).

 

Хід уроку.

I.      Організаційний етап.                                                                                                               

Оголошення теми уроку, завдань уроку,очікуваних результатів.                                             

Очікувані результати.                                                                                                           

Учні вдосконалять,систематизують знання про відсотки.                                                     Зможуть застосовувати набути знання про відсотки на практиці.                                            Зможуть складати самостійно задачі.                                                                                    

Самостійно робити висновки .                                                                                                 

Оцінювати свої досягнення.

II.   Актуалізація опорних знань.

      Дати означення відсотка.                                                                                  

Як знайти відсоток від числа?

      Як знайти число за його відсотком?

      Як знайти відсоткове відношення двох величин?

      Які типи задач на відсотки вам відомі?

      Які бувають діаграми?

      Які корисні копалини видобувають в Україні?

      Що таке ресурсозабезпеченість?

      Як обчислити ресурсозабезпеченість?

РЕСУРСОЗАБЕЗПЕЧЕНІСТЬ – співвідношення між обсягами природних ресурсів і розмірами їхнього видобутку (використання) Усні вправи.  1.Перетворити у дріб:

                            13%; 91%;105%; 225%

2.   Виразити у відсотках:

                            0,06; 0,4; 1,2; 

3.   Зекономивши матеріал на 5%, бригада витратила замість 300 кг. сировини, …       кг. сировини.

4.   Бригада перевиконала завдання на 16%, тому замість 200 деталей вона виготовила … деталей.

5.   Ощадна каса виплачує 10% річних, тому вклавши 2000 грн., вкладник через рік одержить … грн.

 

III. Систематизація і узагальнення знань, вмінь, навичок.

Учні поділені в п’ять груп кожна група розв’язує і презентує свою задачу.

Задача 1.

На скільки років вистачить Україні кам'яного вугілля, якщо загальні запаси – 110,8 млрд. т., а щорічний видобуток – 115 млн. т.?

Відповідь: 963 роки.                                                                                                             

Задача 2.    

На скільки років Україна забезпечена залізною рудою, якщо загальні запаси –

25,2 млрд. т., а щорічний видобуток становить 12 млн. т.?                                                       

Відповідь: 2100 років.                                                                                                                

Задача 3.  

Промислові запаси України оцінюються в 48600 млн. тонн. Визначити запаси вугілля Львівсько-Волинського басейну, якщо вони становлять 2,05% від усіх запасів?                                                                                                                                

Відповідь: 996,3 млн. тонн.                                                                                                   

Задача 4.

Україна забезпечує свої потреби у нафті на 8%. Визначити потреби у цьому виді палива, якщо видобуток нафти становить 4 млн. тонн на рік? Відповідь: 50 млн. тонн.

Задача 5.                                                                                                                               

Встановити забезпечення України власним газом, якщо його потреба на рік

                                                             3                                                                           3

становить 73,2 млрд. м , а видобуток  - 18,3 млрд. м ?

Відповідь: 25%

Кожна група розв’язує задачу по кожному родовищу.

Задача.

Скільки тон руди міститься в кожному з родовищ  України,якщо:

1.                 Криворізький басейн:          запаси – 18 млрд. т.

          вміст заліза в руді – 65%

2.                 Кременчуцький басейн:       запаси – 4 млрд. т.

          вміст заліза в руді – 35% 3.  Керченський басейн:   запаси – 1,8 млрд. т.

          вміст заліза в руді – 40% 4.  Білозерський басейн:   запаси – 1,4 млрд. т.

          вміст заліза в руді – 60%

Відповіді показані на слайді. IV. Підсумок уроку.

              На світі є така країна.  

              Це є квітуча Україна.

             Є в ній вугілля, руда й газ –              Все це потрібно для всіх нас.     Чи вірите ви, що:

1%=1

46%=0,46

Місто на Дніпрі носить назву металу – Марганець

12,5%=0,125

907%=0,907

Міста України – Антрацит,  Вуглегірськ, Вугледар – пов’язані з видобутком вугілля. В якій області знаходяться ці міста?

3=300%

0,02=20%

V. Домашнє завдання.

Підручник Г. П. Бевз Алгебра 9 клас

§16 ст. 171 №665, 671, 673

На основі розв'язання  задач у класі побудуйте стовпчасті діаграми ресурсозабезпеченості України,  нафтою, газом, вугіллям, залізними та марганцевими рудами. Визначте рівень ресурсозабезпеченості (високий, достатній, недостатній) і відобразіть його на діаграмах відповідною штриховкою.

Масштаб: 1 рік – 1 мм;

                   10 років – 1мм;  

                   100 років – 1 мм.

image

 

 

 

 

 

            

Додатки до уроку «Відсотки»

Додаток 1 

image

          

Таблиця 4. Види діаграм.

image

image


image

 

  Додаток 2 

image

 

 

47



[1] . Знайдіть значення виразу: 8,4 : 2 3 - 5 =      (3)

[2] . Число, обернене до числа  .   (12)

[3] . Знайдіть  від числа 69.     (23)

 

pdf
Додано
19 листопада 2025
Переглядів
409
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку